REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja komornicza z Revolut. Ekspert nie ma wątpliwości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
revolut
Revolut - daje ochronę przed komornikiem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy Revolut został włączony do systemu OGNIVO? Czy pieniądze na koncie w Revolut są widoczne dla komornika? Czy może on zająć środki z aplikacji? Jesteśmy zasypywani masą nieprawdziwych informacji, dlatego postanowiliśmy zapytać eksperta.

Co to jest Revolut?

Revolut to litewski fintech (aplikacja z sektora finansowych technologii), który podbija świat, w tym również Polskę. Globalnie ma już 50 mln użytkowników, z czego nad Wisłą 4 miliony. Uwagę zwraca też przyrost liczby klientów w naszym kraju - milion rocznie.

REKLAMA

Funkcje Revoluta

W ramach aplikacji użytkownik może wykonywać przelewy i płatności w wielu walutach (po korzystnych kursach) prowadzić rachunek inwestycyjny, czy handlować kryptowalutami. Od niedawna możliwe jest dokonywanie płatności przez system BLIK.

Czy Revolut jest włączony do systemu OGNIVO?

Revolut Bank, czyli właściciel popularnej aplikacji jest poza zasięgiem systemu Ognivo, umożliwiającego komunikacje między bankami, kasami oszczędnościowo - pożyczkowymi, a organami egzekucyjnymi, gdyż nie jest zarejestrowany w Polsce. Dla użytkowników w naszym kraju Revolut wynajmuje polskie numery IBAN (dzięki czemu na rachunek możemy skierować np. nasze wynagrodzenie za pracę w Polsce) od Aion Banku. Ten zaś ma swój oddział w Polsce i jest częścią systemu Ognivo. Pieniądze użytkowników Aion Banku są zatem w zasięgu polskich organów egzekucyjnych. Z Revolutem sprawa wygląda jednak bardziej skomplikowane.

Komornik a Revolut - czy może wejść?

Odpowiedź brzmi: nie. A przynajmniej - jest to niezwykle trudne i zwykle polskie organy egzekucyjne nie decydują się na starania o taką możliwość. Dlaczego? Właścicielem rachunku w litewskim fintechu nie jest bowiem użytkownik aplikacji, a Revolut. Środki zgromadzone na koncie, w ujęciu formalno-prawnym, nie należą do użytkownika i nie mogą podlegać egzekucji.

Komornik musiałby zwrócić się do Revolut Banku, który deklaruje co prawda współpracę z polskimi organami egzekucyjnymi, jednak jeśli do takowej dochodzi, to są to przypadku gdy polska skarbówka zwraca się do swojego litewskiego odpowiednika z prośbą o współpracę. Są to też pojedyncze przypadki.

Revolut bezpieczeństwo

O tym, że dobre czasy dla dłużników dobiegły końca i komornicy dokonują już egzekucji z kont Revolut można przeczytać ostatnio coraz częściej. Intensyfikacja podobnych komunikatów przypadła na rok 2024 i trwa do dziś. Między latami 2022-23, gdy można było przeczytać, że komornicy są bezradni wobec Revoluta, a czasem obecnym, nie zaszły jednak żadne zmiany prawne na poziomie europejskim, które pozwoliłyby na skuteczną egzekucję z fintechowej aplikacji, ani też Revolut nie został zarejestrowany w Polsce jako bank. Być może stanie się to w przyszłości, o czym wspominaliśmy niedawno.

Skąd więc informacje, że Revolut nie jest już bezpieczny dla dłużników? Kancelarie komornicze mają też swoje działy PR. Wysyp takich publikacji w 2024 roku jest prawdopodobnie efektem zorganizowanej akcji, mającej na celu zniechęcenie dłużników do ukrywania swoich środków na kontach w Revolut.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy wzrost ojców na rodzicielskim. ZUS: W 2024 r. 41,9 tys. ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. "Dyrektywa work-life balance przynosi efekty."

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej we wtorek, 29 kwietnia informacji prasowej poinformował, że ZUS i Fundacja Share the Care ponownie łączą siły z przedstawicielami organizacji rządowych i pozarządowych oraz pracodawców, by promować równość rodzicielską i zawodową. Startuje 4 edycja kampanii „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”.

Majowe "mostkowanie" na L4. Firmy tracą, pracownicy remontują, grillują, wyjeżdżają

Długi weekend majowy to czas, w którym tysiące pracowników sięga po tzw. "mostkowanie" – zjawisko polegające na pobieraniu zwolnień lekarskich bez rzeczywistych wskazań medycznych. Pracownicy najczęściej sięgają po nie tuż przed lub po świętach. Chodzi o wydłużenie sobie czasu wolnego, bez konieczności wykorzystywania przysługującego urlopu wypoczynkowego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce przy takim samym wynagrodzeniu? W 2026 r. dobrowolny pilotaż dla firm i urzędów. Ale kodeks pracy już teraz pozwala krócej pracować

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że skrócenie czasu pracy będzie pożądaną przez Polaków zmianą, ale wyłącznie przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Ministra w dniu 28 kwietnia 2025 r. zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców. Jego szczegóły mają zostać podane do końca czerwca. Warto jednak wiedzieć, że już dziś przepisu kodeksu pracy pozwalają na skrócenie tygodnia pracy.

Matura 2025. Szybka powtórka z lektur. Co trzeba znać na maturę z polskiego 2025?

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Z jakich lektur trzeba się szczególnie przygotować? Lista utworów obowiązujących na maturę jest długa, ale tak naprawdę regularnie na egzaminie dojrzałości pojawia się kilka z nich. Polonistka podpowiada, co trzeba powtórzyć przed maturą z języka polskiego.

REKLAMA

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia – to się dzieje! Już niebawem skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skróconego czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł. Doświadczenia jednej z firm produkcyjnych z Poznania, pokazują wręcz, że zmiana taka może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy.

Kto zostanie nowym papieżem? Oto dwaj kardynałowie z największymi szansami

Duże szanse wyboru na nowego papieża mają kardynałowie Pietro Parolin i Matteo Zuppi; mogą przekonać kolegium, że będą kontynuowali linię Franciszka, ale wyeliminują największe wady - powiedział w wywiadzie dla PAP historyk idei, publicysta "Christianitas" Tomasz Rowiński. Zaznaczył, że nie jest jednak wykluczone, że kardynałowie będę chcieli korekty kursu.

To już koniec orzekania o niepełnosprawności tak, jak teraz. Będzie gorzej czy lepiej: 10 kluczowych zmian [PROJEKT]

To już koniec orzekania o niepełnosprawności w takim kształcie jak teraz. Przedstawiamy 10 kluczowych zmian, które jeśli wejdą w życie w2025 r., to zrewolucjonizują system. Czego dotyczy projekt ustawy i 10 kluczowych zmian? W szczególności orzekania o stopniach niepełnosprawności. Nowa propozycja przepisów szczegółowo reguluje sytuacje osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem: o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny); o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, lub o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16 roku życia. Komisje będą pracowały inaczej i na innych zasadach będą wydawały orzeczenia.

REKLAMA

SONDA: Kto zostanie nowym papieżem? Konklawe rusza 7 maja

Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła 28 kwietnia po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. Prawo wyboru nowego papieża ma obecnie 135 kardynałów. W artykule sonda z papabilami.

Skarbówka tego wam nie daruje. Pojawił się nowy, ważny limit. Tym razem fiskus nie odpuści

Jedni oferują usługi „złotej rączki”, inni okazyjnie sprzedają coś w sieci, taki drobny biznes można legalnie prowadzić bez konieczności zakładania firmy. Ale fiskus też ma na oku nierejestrowaną działalność gospodarczą. Jest zarobkowy limit, który w tym roku się zmienił. Jeśli ktoś go przekroczy, skarbówka może go wziąć w obroty.

REKLAMA