REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komornik może zająć pieniądze na koncie w Revolut? Odpowiedź jest ciekawa

Czy pieniądze w Revolut są bezpieczne?
Revolut - bezpieczny dla dłużników?
Piotr Nowak
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Czy Revolut należy do systemu Ognivo? Czy komornik widzi pieniądze na koncie w Revolut? Czy może dokonać egzekucji? W polskim internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Jak jest naprawdę?

Czym jest Revolut?

Revolut to litewski fintech (aplikacja z sektora finansowych technologii), który podbija świat, w tym również Polskę. Globalnie ma już 50 mln użytkowników, z czego nad Wisłą 4 miliony. Uwagę zwraca też przyrost liczby klientów w naszym kraju - milion rocznie.

REKLAMA

Co oferuje Revolut?

W ramach aplikacji użytkownik może wykonywać przelewy i płatności w wielu walutach (po korzystnych kursach) prowadzić rachunek inwestycyjny, czy handlować kryptowalutami. Od niedawna możliwe jest dokonywanie płatności przez system BLIK.

Revolut a system Ognivo

Revolut Bank, czyli właściciel popularnej aplikacji jest poza zasięgiem systemu Ognivo, umożliwiającego komunikacje między bankami, kasami oszczędnościowo - pożyczkowymi, a organami egzekucyjnymi, gdyż nie jest zarejestrowany w Polsce. Dla użytkowników w naszym kraju Revolut wynajmuje polskie numery IBAN (dzięki czemu na rachunek możemy skierować np. nasze wynagrodzenie za pracę w Polsce) od Aion Banku. Ten zaś ma swój oddział w Polsce i jest częścią systemu Ognivo. Pieniądze użytkowników Aion Banku są zatem w zasięgu polskich organów egzekucyjnych. Z Revolutem sprawa wygląda jednak bardziej skomplikowane.

Czy komornik może wejść na konto Revolut?

Odpowiedź brzmi: nie. A przynajmniej - jest to niezwykle trudne i zwykle polskie organy egzekucyjne nie decydują się na starania o taką możliwość. Dlaczego? Właścicielem rachunku w litewskim fintechu nie jest bowiem użytkownik aplikacji, a Revolut. Środki zgromadzone na koncie, w ujęciu formalno-prawnym, nie należą do użytkownika i nie mogą podlegać egzekucji.

Komornik musiałby zwrócić się do Revolut Banku, który deklaruje co prawda współpracę z polskimi organami egzekucyjnymi, jednak jeśli do takowej dochodzi, to są to przypadku gdy polska skarbówka zwraca się do swojego litewskiego odpowiednika z prośbą o współpracę. Są to też pojedyncze przypadki.

Skąd informacja, że pieniądze na Revolut nie są bezpieczne?

O tym, że dobre czasy dla dłużników dobiegły końca i komornicy dokonują już egzekucji z kont Revolut można przeczytać ostatnio coraz częściej. Intensyfikacja podobnych komunikatów przypadła na rok 2024 i trwa do dziś. Między latami 2022-23, gdy można było przeczytać, że komornicy są bezradni wobec Revoluta, a czasem obecnym, nie zaszły jednak żadne zmiany prawne na poziomie europejskim, które pozwoliłyby na skuteczną egzekucję z fintechowej aplikacji, ani też Revolut nie został zarejestrowany w Polsce jako bank. Być może stanie się to w przyszłości, okomornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie"> czym wspominaliśmy niedawno.

Skąd więc informacje, że Revolut nie jest już bezpieczny dla dłużników? Kancelarie komornicze mają też swoje działy PR. Wysyp takich publikacji w 2024 roku jest prawdopodobnie efektem zorganizowanej akcji, mającej na celu zniechęcenie dłużników do ukrywania swoich środków na kontach w Revolut.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy Kodeks Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Co się zmieni w zarządzaniu mieniem państwowym?

Nadzór nad aktywami publicznymi stanowi przedmiot sporu politycznego od wielu lat. Niedawno zakończone audyty w spółkach Skarbu Państwa wykazały kilkunastomiliardowe straty. Pozostawiając dyskusje nad tymi wynikami politykom, w tym artykule chcielibyśmy omówić materiał będący próbą unormowania reguł nadzoru właścicielskiego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Ministerstwo Aktywów Państwowych w ostatnich tygodniach przygotowało kompleksowy dokument regulujący te zasady. Celem zaktualizowanego dokumentu jest ustanowienie nowoczesnych standardów zarządzania spółkami Skarbu Państwa i poprawa efektywności zarządzania mieniem państwowym. Aktualnie trwają konsultacje publiczne Nowego Kodeksu; Ministerstwo poinformowało o napłynięciu ponad 180 stron uwag od kilkudziesięciu spółek oraz osób fizycznych.
Jednocześnie w Ministerstwie Aktywów Państwowych rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Ministerstwo liczy, że ustanowienie nowych zasad ładu korporacyjnego w spółkach Skarbu Państwa przyczyni się do ustanowienia najwyższych standardów operacyjnych i etycznych i pomoże wykluczyć nieuczciwe praktyki rynkowe i zidentyfikowane nieprawidłowości.

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła?

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła? Czy jest więcej chętnych na własne M? Jakie nastroje można zaobserwować na rynku?

MON: Podwyżki w wojsku. Zwiększy się uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych

Uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych będzie wyższe. Nowe stawki będą stosowane do ustalania uposażenia od 1 stycznia 2025 r. Podwyżka stawek wyniesie od około 5 proc. do około 7 proc.

Odprawa pośmiertna 2025 r. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Kodeks pracy określa m.in. zasady dotyczące nabycia odprawy pośmiertnej po pracowniku. Chodzi o sytuację, w której pracownik m.in. w czasie trwania stosunku pracy umiera. Kto może otrzymać odprawę pośmiertną po pracowniku? Ile wynosi?

REKLAMA

ZUS: 800 plus przysługuje na każde dziecko – czy także ukraińskie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. W ciągu pierwszych dziesięciu dni lutego 1,6 mln osób złożyło wnioski o świadczenie wychowawcze. Złożone dokumenty dotyczyły 2,4 mln dzieci.

Słuszne blokowanie nielegalnych treści w internecie, czy zagrożenie wolności słowa? Nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

Polska stoi przed wyzwaniem implementowania do krajowego porządku prawnego Aktu o usługach cyfrowych. Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw został opublikowany niemal rok temu. Ale na początku 2025 r. pojawiła się nowa propozycja wprowadzenia regulacji dotyczących blokowania treści w Internecie przed dedykowany do nadzoru Urząd. Obecnie toczą się intensywne dyskusje na temat propozycji nowych przepisów, które mogłyby umożliwić blokowanie określonych nielegalnych treści przez Prezesa UKE. Zdania są podzielone, w szczególności niektórzy eksperci zwracają uwagę na szanse i zagrożenia związane z takim rozwiązaniem, podkreślając konieczność przejrzystości i poszanowania wolności słowa.

Składki ZUS zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych – wyjaśnienia ZUS. Kto i kiedy powinien zapłacić?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił kompleksowych wyjaśnień odnośnie trybu i zasad płacenia składek na ubezpieczenia społeczne do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwolnionych ze służby żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy innych służb mundurowych (np. policjantów, strażników granicznych, strażaków PSP).

Co czeka pracodawców i pracowników w 2025 r.?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach dotyczących rynku pracy, które wpłyną zarówno na przedsiębiorców, jak i pracowników. Wśród najważniejszych regulacji, które już obowiązują lub w bieżącym roku wejdą w życie, znajdują się m.in. rewolucja w składce zdrowotnej, zmiany w dofinansowaniach PFRON, dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków, wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz nowy dzień wolny – Wigilia.

REKLAMA

Od szybkiej kawy do wartościowego posiłku. Czyli nowoczesne benefity żywieniowe

Rynek pracy od kilku lat redefiniuje priorytety. Gdy dynamika kosztów życia łączy się z rosnącą świadomością pracowników, benefity stają się nie tylko dodatkiem do wynagrodzenia, lecz także kluczowym narzędziem motywacji i lojalności. Dane zawarte w raporcie Benefit Trendbook 2025, zrealizowanym przez Pluxee, pokazują, że aż 88 proc. pracowników oczekuje, by świadczenia wspierały codzienne wydatki, a dla 82 proc. stanowią one sposób na realizację drobnych przyjemności dla siebie i bliskich. W tej rzeczywistości karta na lunch finansowana przez pracodawcę staje się jednym z najbardziej uniwersalnych i elastycznych rozwiązań.

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wnioski można składać do 10 marca 2025 r. Gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Co podlega dofinansowaniu?

REKLAMA