Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Piotr Nowak
rozwiń więcej
Revolut to fintech niedostępny dla polskich komorników. Czy nadchodzą zmiany? / Karta Revolut / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Czym jest Revolut?

Revolut to popularna na całym świecie aplikacja z sektora finansowych technologii. Platforma oferuje szereg użytecznych funkcji takich jak: wirtualne płatności, inwestowanie na giełdzie, obrót kryptowalutami czy możliwość wymiany walut po korzystnych kursach. Jest szczególnie użyteczna dla osób często podróżujących za granicę. Użytkownik może założyć konto w Revolut przez internet, w bardzo prosty i szybki sposób. Obecnie z aplikacji Revolut w Polsce korzysta ok 4 mln osób, ale uwagę zwraca dynamika przyrostu klientów - milion rocznie.

Czy komornik może wejść na konto Revolut?

Revolut nie jest częścią polskiego systemu Ognivo, zrzeszającego wszystkie działające w Polsce banki komercyjne i kasy spółdzielczo - oszczędnościowe. Środki znajdujące się na koncie Revolut są więc niewidoczne dla komorników. Revolut wynajmuje numery IBAN od litewskiego Aion Banku, a więc pieniądze polskich obywateli w tej aplikacji podlegają nie polskiej, a litewskiej jurysdykcji bankowej. Dlatego też wielu zadłużonych Polaków zakłada konta w Revolut, by w ten sposób uniknąć egzekucji komorniczej. Utrudnia to pracę polskim organom, szczególnie, jeśli dłużnik nie jest legalnie zatrudniony na terytorium RP czy nie pobiera żadnych świadczeń, które mogłyby być zajęte.

Komornik będzie mógł zająć pieniądze na Revolut?

Z informacji przekazanych przez Krajową Radę Komorniczą wynika, że Revolut złożył wniosek o rejestrację w Polsce, jako oddział banku zagranicznego. Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego pozytywnie rozpatrzy wniosek, Revolut zostanie częścią systemu Ognivo, a więc środki zgromadzona na kontach w aplikacji będą podlegać egzekucji.

Alternatywa dla Revolut - brytyjska aplikacja Wise

Czy włączenie Revolut do systemu Ognivo będzie oznaczać, że dla dłużnicy nie będą mieć już możliwości ukrywania majątku przed komornikiem? Niekoniecznie, gdyż istnieją inne aplikacje fintech, takie jak brytyjska Wise, oferująca wielowalutowe konto i usługi zbliżone do Revolut. Z racji tego, że Wielka Brytania nie jest częścią Unii Europejskiej, Wise nie dotkną też ewentualne regulacje umożliwiające skuteczną egzekucję wewnątrz wspólnoty.

Infor.pl
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie
02 lut 2025

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?
02 lut 2025

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków
02 lut 2025

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.
02 lut 2025

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz
02 lut 2025

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lut 2025

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietla handel w Internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!
02 lut 2025

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy
02 lut 2025

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe
01 lut 2025

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?
01 lut 2025

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...