REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba było tragedii, żeby wprowadzić zmiany. Już w styczniu firmy zaczną to robić po nowemu

Zmiany w sprawdzaniu zatrudnionych kierowców. Już w styczniu firmy zaczną to robić po nowemu
Po śmiertelnym potrąceniu chłopca przez kierowcę jednej z firm kurierskich, który - jak się okazało – miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wraca kwestia możliwości otrzymywania przez pracodawców informacji z Centralnej Ewidencji Kierowców o zatrzymaniu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w styczniu resort cyfryzacji udostępni firmom transportowym i pośredniczącym przy przewozie osób możliwość automatycznego weryfikowania uprawnień kierowców. To reakcja ministerstwa na tragiczny wypadek, do którego doszło w piątek na warszawskiej Woli, gdzie na pasach zginął czternastoletni chłopiec. Kierowca-kurier, który go potrącił i uciekł miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Dopiero tragedia wymusiła zmiany? 

Po śmiertelnym potrąceniu chłopca przez kierowcę jednej z firm kurierskich, który - jak się okazało – miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, wraca kwestia możliwości otrzymywania przez pracodawców informacji z Centralnej Ewidencji Kierowców o zatrzymaniu bądź cofnięciu prawa jazdy zatrudnionego w firmie kierowcy. 

REKLAMA

Minister zapowiada nowy sposób sprawdzania kierowców 

Wedle zapewnień ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego do końca stycznia system sprawdzania przez przedsiębiorców danych dotyczących uprawnień do jazdy swoich pracowników zostanie zautomatyzowany.

- Dzięki temu firmy będą mogły bezpłatnie każdego dnia sprawdzać, czy żadnemu z ich kierowców nie zatrzymano prawa jazdy. Dziś każdy może to sprawdzić na stronie internetowej, jednak dzięki integracji systemów poprzez API proces ten będzie odbywać się w pełni automatycznie – powiedział we worek Gawkowski.

Już teraz można to zrobić przez internet

REKLAMA

Jak podaje resort cyfryzacji, weryfikacja uprawnień kierowców już teraz jest możliwa przez stronę internetową. Resort udostępnia bezpłatną e-usługę „Sprawdź uprawnienia kierowcy”, dzięki której każdy może zweryfikować podstawowe dane dokumentu i uprawnienia posiadane przez kierowcę. 

Wystarczy podać imię i nazwisko kierowcy oraz numer prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem lub tymczasowego elektronicznego prawa jazdy. W ramach wyświetlanych danych można uzyskać takie informacje jak rodzaj oraz zakres uzyskanego uprawnienia, datę ważności uprawnienia, datę ważności dokumentu, jego serię i numer, także informację o zatrzymaniu dokumentu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zautomatyzowane sprawdzanie uprawnień kierowców

Na polecenie resortu cyfryzacji Centralny Ośrodek Informatyki, jeszcze w styczniu udostępni również usługę API, z którą będą mogli integrować się przedsiębiorcy zatrudniający kierowców, a także firmy pośredniczące przy przewozie osób, poinformował Krzysztof Gawkowski. 

Weryfikacja danych kierowców za pomocą API udostępniającego dane pozwoli zautomatyzować cykliczne sprawdzanie, czy dany kierowca nie stracił uprawnień i nadal może kierować pojazdem. 

Transportowcy od dawna się tego domagali w dwóch ministerstwach 

Jak przypomina branżowy serwis eutransport.pl, już w 2023 roku związek pracodawców Transport i Logistyka Polska kilkakrotnie składał wniosek do resortów infrastruktury i cyfryzacji o rozszerzenie funkcjonalności Centralnej Ewidencji Kierowców o automatyczne powiadamianie pracodawcy o zatrzymaniu lub cofnięciu. 

 

 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

Kiedy złożyć wiosek, aby odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025?

Jak odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025 roku? Nie jest to trudne, zwykle wystarczy jeden wniosek, a pieniądze przy spełnieniu podstawowych warunków są gwarantowane. W latach ubiegłych było to przeciętnie 30 000 zł przeciętnie.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik musi płacić składki

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Min. A. Bodnar przed TSUE: Żaden z sędziów powołanych do SN po 2018 roku nie spełnia wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu

Polski rząd chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię co do możliwości przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego pomiędzy izbami bez ich zgody. W dniu 8 stycznia przed TSUE rozpatrywane były pytania prejudycjalne, które dotyczyły czasowego przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego do innych izb, bez ich zgody na podstawie art. 35 § 3 Ustawy o SN. W posiedzeniu wziął udział m.in. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który przedstawił stanowisko rządu

REKLAMA

Zakaz palenia w miejscu pracy, na dworcu, lotnisku i na plaży. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?

Palenie w miejscach publicznych nieustająco rozgrzewa opinię publiczną. I choć o wprowadzenie w tym zakresie zmian nie jest łatwo, to jednak Polska poparła unijną rekomendację dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych i wychowania pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu.

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Kontrole w mieszkaniach i domach osób, które skorzystały z programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze został zawieszony i wciąż nie wiadomo kiedy – a nawet na jakich zasadach – będzie można ponownie ubiegać się o pieniądze na wymianę nieekologicznych pieców czy termomodernizację. Nie zostały za to zawieszone kontrole zasadności przyznanych dotacji.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

PFRON: Dodatek do prądu. Zaświadczenie z ośrodka domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej, zgodnie ze wzorem określonym w SOW

Od 2 stycznia 2025 r. osoby niepełnosprawne ponoszące podwyższone wydatki na prąd w związku z wentylacją mechaniczną mogą składać wnioski o przyznanie i wypłatę dodatku do prądu. 100 zł miesięcznie. Nie ma minimalnego stopnia niepełnosprawności (jako warunek otrzymania dofinansowania). Jest za inne poważne ograniczenie - osoba niepełnosprawna musi korzystać z nielicznych w Polsce ośrodków medycznych zajmujących się wentylacją mechaniczną. 

REKLAMA