REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Odzyskanie pieniędzy z polisolokat to nadal żywy temat. Cały czas toczą się procesy o odzyskanie opłat likwidacyjnych bądź unieważnienie umowy. Wiele osób pozostaje jednak ciągle nieświadomych przysługujących im praw. Szersza informacja w tym zakresie jest niezbędna, gdyż konsumenci mogą odzyskać znaczne kwoty pieniędzy, a w niektórych przypadkach nawet całość wpłaconych składek.
Reforma płacy minimalnej to zupełnie nowe reguły wyliczania. Proponowane zmiany przepisów zakładają bowiem, że wysokość najniższej krajowej będzie funkcjonowała jak wynagrodzenie zasadnicze. Przyjęto też rozwiązanie, które zakłada powiązanie najniższej krajowej z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Zwiększą się również kary dla pracodawców.
W Ogólnopolskim Dniu Seniora pytamy - czy bon senioralny realnie wesprze potrzeby seniorów? O przyznaniu bonu oraz jego wartości zadecydują dane zawarte w kwestionariuszu oceny poziomu niezaspokojonych potrzeb seniora, który zawiera pytania dotyczące samodzielności seniora w wykonywaniu codziennych czynności.
Temat zmian w programie Rodzina 800 plus wraca szybciej niż odżegnywali się od tego politycy. Rządowa ocena jego funkcjonowania wykazała, że nie spełnia on żadnego z zakładanych celów: demograficznego i ograniczającego ubóstwo. Stąd już krok do zmian. Jakie będą? Jeśli cele do zrealizowania takie same, to dla jednych rodzin podwyżka świadczenia na dzieci, dla innych - koniec wypłat z ZUS.
REKLAMA
Upubliczniany niedawno projekt pod nazwą Emerytura Plus polegający na wypłacie trzynastych emerytur za wszystkie lata zwłoki z przejściem na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego – jako zachęty do podejmowania takich decyzji przez seniorów większość ekspertów uważa za niedostateczny. A sami zainteresowani – nawet jako niepoważny.
Do niedawna bliscy krewni nie musieli się martwić, że nic nie dostaną po zmarłym, jeśli nie zostali uwzględnieni w testamencie, bo prawo gwarantowało im zachowek. teraz, po zmianach już takiej gwarancji nie ma. By zachować prawo do części pieniędzy po zmarłym trzeba zadbać wcześniej. Oto co trzeba wiedzieć o zmienionym zachowku.
Bezwarunkowy dochód podstawowy to zasiłek, który ma się należeć każdemu. Choć jego wypłacanie rozważano jeszcze przed pandemią, to COVID-19 zahamował ten proces. Obecnie w wielu krajach, po ustabilizowaniu się sytuacji, podejmowane są działania w tym kierunku - na razie eksperymentalnie. Czy są szanse, by taki uniwersalny zasiłek, bez dodatkowych warunków, pojawił się także w Polsce?
Czy szkoły przejdą na czterodniowy tydzień nauki, a nastąpi to w ślad za wprowadzeniem do kodeksu pracy czterodniowego dnia pracy. Jak wtedy będzie zorganizowana nauka dla uczniów i regulamin pracy dla nauczyciel jako pracownika - zatrudnionego w oparciu o Kartę Nauczyciela lub o kodeks pracy.
REKLAMA
Potrzeba podwyżki wieku emerytalnego znów stała się gorącym tematem. Od dawna rozważana jest likwidacji emerytur groszowych między innymi przez przywrócenie minimalnego stażu emerytalnego, by zapewnić najniższą emeryturę wszystkim. Niemal pewne jest, ze w ramach procedury nadmiernego deficytu system emerytalny zostanie poważnie zmieniony.
Takiego scenariusza oczywiście nie można wykluczać, choć zdaniem analityków rynku prawdopodobieństwo jest niewielkie. Większość z nich przewiduje, że do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce dojdzie w kwietniu 2025 roku. To by oznaczało, że zmienione – podwyższone na 5,75 proc. stopa referencyjna NBP – będą trzymały rynek w ryzach przez 18 miesięcy a więc równo półtora roku.
Live shopping: Jedna z najpopularniejszych form zakupów online w Chinach i w USA zyskuje na popularności w Europie. Czym jest? Z badań przeprowadzonych przez Komputronik wynika, że aż 80 proc. konsumentów w Polsce nie wie czym jest live shopping.
Czy dziś 1 grudnia 2024 roku jest niedziela handlowa? W piątek Black Friday już na serio zaczął się okres świątecznym zakupów i logika by wskazywała na niedzielę bez zakazu handlu. A jak jest naprawdę, można w ciemno udać się do Lidla czy galerii handlowej z myślą o zrobieniu dużych zakupów?
Każdy kto otrzymuje emeryturę z ZUS może być uprawniony, by oprócz podstawowego świadczenia wyliczonego przez ZUS przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury dostawać dodatek lub ekwiwalent. Ich lista jest dość długa, a zasady korzystania - zazwyczaj zupełnie różne. Część dodatkowych pieniędzy, jak np. dodatek pielęgnacyjny po ukończeniu 75.roku życia ZUS dopłaca do emerytury automatycznie.
Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.
Do emerytur wypłacanych przez ZUS trzeba z budżetu państwa dokładać rocznie 40 miliardów złotych. Nie licząc wydatków na dodatkowe świadczenia: trzynastą i czternastą emeryturę. Szukając oszczędności w ramach procedury nadmiernego deficytu z pewnością rząd będzie kalkulował ograniczenie tych wydatków. Podwyższenie wieku emerytalnego jest jednym ze sposobów.
Od razu postawmy, dla spokoju, sprawę jasno. Od takiej opcji w teorii do decyzji praktycznych droga daleko. W ostatnim trzydziestoleciu pomysł wprowadzeni katastru w Polsce pojawiał się już kilka razy – i nigdy nie wyszedł poza sam pomysł, ale przecież zawsze kiedyś jest ten pierwszy raz.
Wysokie ceny i rosnące koszty życia nie pozostawiają złudzeń – Polacy mierzą się z trudnościami finansowymi. Mimo to, najnowszy raport dowodzi, że większość z nas opłaca rachunki terminowo, co czyni nas jednym z najbardziej sumiennych społeczeństw Europy. Jak radzimy sobie z inflacją, rosnącymi ratami kredytów i kosztami energii?
41 proc. Polaków korzysta ze zwolnień lekarskich. Zdecydowanie częściej na L4 są najmłodsi pracowW 2023 roku czterech na dziesięciu Polaków wzięło zwolnienie lekarskie. Z tego prawa zdecydowanie częściej korzystają najmłodsi pracownicy, do 30 r.ż., niż bardziej doświadczeni koledzy pow. 50 r.ż. (55 proc. vs 36 proc.).
Nie każdy wie, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić nawet 29000 zł w ramach jednorazowego świadczenia gwarantowanego. To znaczące wsparcie finansowe w trudnej sytuacji życiowej. Przysługuje ono zarówno młodszym, jak i starszym osobom. Aby jednak otrzymać pieniądze z ZUS, należy spełnić kilka warunków. Komu przysługuje świadczenie gwarantowane? Oto szczegóły.
Dodatek emerytalny dla krwiodawców w wysokości 250 zł miesięcznie, a także rekompensata dla przedsiębiorców za nieobecność dawcy krwi w pracy. Takie rozwiązania zakłada projekt ustawy, który przygotowuje wiceprzewodniczący klubu Polska 2050-Trzecia Droga Bartosz Romowicz. Projekt ma być złożony w Sejmie jeszcze w obecnym roku, a wejść w życie od 2026 roku.
To już czwarta niedziela w listopadzie. Dwa pierwsze weekendy były z ograniczeniami zakupowymi, by trafiły się dni świąteczne. Przed tygodniem była niedziela z zakazem handlu i także trudno było o duże zakupy. A jak jest dziś w niedzielę 24.11.2024 roku.
Zamieszanie z dodatkowymi dniami ustawowo wolnymi od pracy zrobiło się ogromne. Zaczęło się od odświeżenia pomysłu dodania do funkcjonujących już około 20. ustawowo wolnych od pracy dni wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł od razu trafił na dobry grunt. Jednak musi być dzień za dzień. Najnowszy pomysł: za Trzech Króli - wtedy mamy pracować, a Wigilia będzie dniem wolnym.
Prawo do renty wdowiej przysługuje pod warunkiem pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. Wspólność małżeńska oznacza rzeczywisty związek łączący małżeństwo. Co zatem w przypadku gdy została orzeczona separacja? Czy będzie możliwość pobierania renty wdowiej?
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część pracowników otrzyma podwyżki przekraczające początkowe prognozy. Obecnie trwają prace legislacyjne nad ustawą budżetową na rok 2025, która ma mieć istotny wpływ na wynagrodzenia. Oto szczegóły.
Aktualnie trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje mają obowiązywać od 2026 r. Ustawodawca zakłada m.in., że wysokość płacy minimalnej będzie funkcjonowała jako wynagrodzenie zasadnicze, co oznacza, że pracodawca nie będzie mógł już jej uzupełniać za pomocą premii, nagród i innych dodatków.
Od 1 grudnia 2024 roku obowiązywać będą nowe limity dorabiania do emerytury. Zbyt wysokie zarobki mogą doprowadzić do zmniejszenia lub zawieszenia wypłat z ZUS. Kto musi uważać, a kogo zmiany w tym przypadku nie dotyczą? Oto szczegóły.
Obniżka podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki zostanie wprowadzona w 2026 roku. Tak zadeklarował minister finansów Andrzej Domański. Całkowitej likwidacji tego podatku jednak nie będzie.
Ceny prądu zamrożone do 30 września 2025 r. Rząd przyjął projekt nowelizacji przedłużający na kolejne 9 miesięcy obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Przedłużona zostanie także zerowa stawka tzw. opłaty mocowej.
Zakaz gotówki, a nawet jej limitowanie czy nakazywanie przeprowadzania tylko niektórych transakcji w sposób bezgotówkowy - budzą powszechny sprzeciw. Nie udało się takich zakazów wprowadzić w prawie krajowym, teraz takie ograniczenia wprowadzi prawo Unii Europejskiej. Czy to kolejne kroki prowadzące do całkowitego wyeliminiowania tradycyjnego pieniądza z naszego życia?
Umiejętne rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej (ulgi B+R) to szansa na realne oszczędności podatkowe i wsparcie inwestycji w innowacje. Dzięki temu narzędziu firmy mogą znacząco poprawić swoje wyniki finansowe, jednocześnie zwiększając budżet na rozwój nowych technologii i produktów. Kluczem do maksymalizacji korzyści jest precyzyjna dokumentacja i prawidłowe ujęcie wszystkich kwalifikowanych kosztów.
Czy ta niedziela jest handlowa, sklepy są czynne i można zrobić kupy zastąpi pytanie: czy dziś sklepy są czynne? Nie dość, że maleją szanse na przywrócenie handlu we wszystkie niedziele, to n dodatek pojawia się ryzyko zamykania sklepów w inne dni tygodnia, w tym w soboty i piątki. Taki może być bowiem skutek wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w handlu.
13. emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane przez ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom. Ile wyniesie 13. emerytura w 2025 roku? Wpływ na to ma waloryzacja. Są już pierwsze prognozy dotyczące wskaźnika. Wielu seniorów może być rozczarowanych.
Na posiedzeniu, które odbyło się dziś w czwartek 13 czerwca Rada Ministrów zgodziła się na płacę minimalną od 1 stycznia 2025 r. w wysokości 4626 zł, co oznacza podwyżkę o 326 zł w stosunku do stawki obowiązującej od 1 lipca br. Minimalna stawka godzinowa to 30,2 zł.
Pewne jest, że na przygotowanie się do wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy są przynajmniej dwa lata. Jednak to będzie z pewnością prawdziwa rewolucja nie tylko dla pracowników, ale i dla całych rodzin i społeczeństwa w ogóle. Cztery dni nauki w szkołach zamiast pięciu to wyzwanie większe niż w jakiejkolwiek branży gospodarczej.
Rosną udziały e-commerce, czyli zakupów robionych w sklepach internetowych, w rynku. Równocześnie sam procent internautów dokonujących teraz zakupów w sieci utrzymuje się od 2023 roku na zbliżonym poziomie.
Za nami dwa długie weekendy listopada. W oba tygodnie handel pracował krócej niż zwykle, bo w środku tygodnia były dni wolne. Niestety, obie pierwsze niedziele listopada były także z zakazem handlu. Z pewnością więc grono osób odczuwających potrzebę uzupełnienia lodówki czy szafek z produktami jest odpowiednio wysokie.
Spór o kontrole w firmach. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaczyna reformę i ośmiesza inną, która się jeszcze nawet nie zaczęła. Brak porozumienia między ministrami staje się specjalnością tego rządu. Nie jest to jednak śmieszne, ale skandaliczne, bo za pieniądze podatników.
Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, mają uprościć system podatkowy dla małych przedsiębiorców i poprawę ich płynności finansowej. Jest jednak kilka wyjątków. Oto co trzeba wiedzie, nim zacznie się nowy rok podatkowy.
Oprócz dyskusji nad skróceniem czasu pracy zgłoszony jest przez związki zawodowe postulat wydłużenia urlopów wypoczynkowych. Takie zmiany w kodeksie pracy są wskazana e z kilku powodów. Raz, że sam wymiar urlopu w kodeksie pracy nie zmienił się od pół wieku. Dwa, że Polacy są zapracowani, na czym cierpią i rodziny, i gospodarka.
Coraz więcej Europejczyków deklaruje zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych, choć wyzwania związane z podstawowymi wydatkami, takimi jak żywność i energia, nadal ograniczają ich budżety, co dotyczy szczególnie młodszych konsumentów.
Tylko co siódmy Powiatowy Urząd Pracy – PUP jest przystosowany do świadczenia usług dla osób z niepełnosprawnościami. Za główne trudności w kształtowaniu systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami przedstawiciele i przedstawicielki PUP uznawały bariery architektoniczne, technologiczne oraz brak odpowiedniego przygotowania kadry do ich obsługi.
Już ponad 3 tysiące nieruchomości w Hiszpanii kupili Polacy w 2024. Bijemy kolejny rekord na Półwyspie Iberyjskim. Transakcje na rynku pierwotnym i wtórnym, inwestycje szybko zyskują na wartości. To sprawia, że polska społeczność nad Morzem Śródziemnym jest coraz liczniejsza.
Polacy sprzątają w większości w tradycyjny sposób, ponieważ blisko 70 proc. badanych nie korzysta z urządzeń smart cleaning, a wielu w ogóle nie słyszało o takiej opcji. Ci, którzy dbają o czystość w inteligentny sposób, najchętniej wykorzystują do tego celu roboty sprzątające: odkurzające, mopujące, hybrydowe.
Badania i nastroje konsumenckie wskazują, że w 2024 roku klienci będą podchodzić do zakupów na Boże Narodzenie i Gwiazdkę z rozwagą, skupiając się na produktach niezbędnych i wygodzie zakupów online. Ponadto zakupy odkładane będą na ostatnią chwilę a promocje są pożądane bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Badanie ekspozycji pokazało, które sklepy mają najbardziej zróżnicowaną półkę piwną. Auchan i Leclerc – te sieci hipermarketów w pierwszym półroczu 2024 roku mogły pochwalić się największą i najbardziej zróżnicowaną ofertą piwną.
Co drugi Polak jest przekonany, że kluczowym krokiem w poprawie sytuacji ekologicznej w Polsce jest rozwój systemu kaucyjnego. Według badanych, miałoby to być rozwiązanie znacząco zmniejszające ilość odpadów oraz ograniczające negatywny wpływ plastiku na środowisko.
17 listopada to Światowy Dzień Bez Długów. Finansowe memento także dla Polaków, którzy zadłużają się coraz bardziej. Pół biedy gdy są to chwilówki obciążające n czas nie dłuższy niż rok maksymalnie 20 proc. dochodów. Gorzej gdy są to 20-letnie kredyty zabierające przez całty ten czas co trzecią zarobioną złotówkę.
Andrzej Duda podpisał ustawę, która gwarantuję wypłatę z urzędu 6246,13 zł w ramach świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Kto może liczyć na emeryturę honorową i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki? Oto szczegóły.
Wbrew medialnym doniesieniom, zakaz używania pieców gazowych, w tym do ogrzewania nie zostanie wprowadzony tak szybko. Owszem szybko będzie opłata za emisję CO2 – na wzór tej, którą płaci teraz przemysł. Ale takim podatkiem objęte zostaną wszystkie media grzewcze, od węgla po gaz, przy czym gospodarstwa domowe korzystające z gazu zapłacą relatywnie najmniej.
Wiadomo, że oba te działania zostały prawnie uregulowane w odniesieniu do 2024 roku. A co dalej? Czy w 2025 r. ceny prądu i innych nośników energii zostaną uwolnione całkowicie? Wiadomo już, choć stosowne prace legislacyjne ą dopiero w toku, że w odniesieniu do najgorzej sytuowanych gospodarstw domowych także w 2025 roku zadziała osłona w postaci bonów energetycznych.
REKLAMA