Cytaty o Polakach. „A to Polska właśnie” padło w „Weselu” Wyspiańskiego. O Polsce i Polakach na przestrzeni dziejów mówiło się i mówi, wbrew pozorom, całkiem sporo na świecie. Niektóre cytaty są pochlebne, inne trochę mniej. Niektóre słowa padały z ust najznamienitszych person, pod innymi podpisywali się ci mniej podziwiani. Najważniejsza pozostaje kwestia: kto to powiedział? Przed Wami 11 pytań o słynne cytaty znanych ludzi o Polakach. Czy uda Wam się poprawnie odgadnąć wszystkie? Zapraszamy na quiz, może być sporo zaskoczeń!
Ameryka Północna i Południowa – flagi. Po quizach z flagami świata i flagami Azji przyszedł czas na flagi obu Ameryk! A właściwie trzech, jeśli Amerykę Środkową potraktujemy oddzielnie. Niektóre flagi są bardzo charakterystyczne i powszechnie znane, inne być może zobaczycie po raz pierwszy w życiu. Na pewno warto przyjrzeć im się bliżej. Kto wie, kiedy może przydać się ta wiedza. Miłośnicy geografii i nie tylko, nie zwlekajcie zatem tylko sprawdźcie, ile flag uda Wam się rozpoznać. Zapraszamy na quiz!
„Można wyciąć wszystkie kwiaty, ale nie można powstrzymać wiosny przed nadejściem” – Pablo Neruda. Chyba nikt wiosny przed nadejściem nie ma zamiaru powstrzymać, a ona sama nic sobie nie robi z tego, czy chcemy jej nadejścia czy nie. Wiosna to najpiękniejsza pora roku, zwłaszcza na naszej szerokości geograficznej, wiosną też wszystko budzi się do życia, a my tak stęsknieni nie może my się jej doczekać, a potem nią nacieszyć. No i wiosna to przede wszystkim miłość, podobno o tej porze roku najczęściej się też zakochujemy. Ale czy wiemy o niej wszystko? Zapraszamy do sprawdzenia się w quizie.
"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki" tak pisał Stephen King w swej powieści „Dallas '63”. Biblioteki i bibliotekarze, to odrębny, często dziwny i magiczny świat, pełen niezwykłości w codziennym tak zwyczajnym i szalonym świecie. Mimo, że wielu z nas praca bibliotekarza mogłaby wydawać się nudna i nieciekawa, to wiemy (z wiarygodnych źródeł), że na pewno taka nie jest. No i serdecznie zapraszamy do rozwiązania naszego quizu o bibliotekach, książkach i bibliotekarzach oraz do pamiętania o ich święcie, wypadającym 8 maja. Sprawdźcie z nami swoją wiedzę.
Co wiesz o drewnie? Drewno to surowiec o wielu zastosowaniach. Pięknie i szlachetnie się starzeje, nigdy nie wychodzi z mody, jest trwałe, naturalne i można je wykorzystać na tysiące sposobów. Surowiec drzewny jest jednym z najważniejszych surowców organicznych świata. I co istotne, jest odnawialny. Trudno wyobrazić sobie życie bez drewna. Drewno w wielu przypadkach nie jest niezastąpione, ale jest na pewno jedyne w swoim rodzaju. Zapraszamy na nasz drewniany quiz. Czy uda Wam się zdobyć komplet punktów?
Flagi państw Azji. Quiz z flagami świata rozwiązywaliście znakomicie, teraz zawęziliśmy obszar. Przed Wami quiz z flagami państw Azji, tu już będzie trochę trudniej. Na terenie Azji znajduje się aż 48 państw oraz 5 terytoriów zależnych Australii i Wielkiej Brytanii, dodatkowo jest tutaj 6 państw nieuznawanych na arenie międzynarodowej. Największy obszar zajmuje Rosja (17 098 242 km²), a najmniejszym krajem są Malediwy (298 km²). Koniecznie sprawdźcie, czy uda Wam się bezbłędnie dopasować wszystkie flagi.
Dzień Kobiet. 8 marca jak co roku w wielu krajach obchodzimy jedno z sympatyczniejszych i piękniejszych świąt, czyli Dzień Kobiet. „Być kobietą, być kobietą - marzę ciągle, będąc dzieckiem, być kobietą, bo kobiety są występne i zdradzieckie... Być kobietą, być kobietą - oszukiwać, dręczyć, zdradzać nawet, gdyby komuś miało to przeszkadzać…” jak śpiewała nam Alicja Majewska. Nam to absolutnie nie przeszkadza, co więcej życzymy wszystkim paniom dużo zdrowia i samych słonecznych dni, a z prezentów nie tylko dużo goździków i rajstop… Zapraszamy do rozwiązania quizu o naszych miłych paniach i ich święcie.
Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek przypada 3 marca. Podobno pisać (jak i śpiewać) każdy może, a pisarzem się jest albo się bywa i podobno czytanie książek jest najlepszą zabawą jaką sobie ludzkość wymyśliła. Jednak, by móc coś czytać muszą zaistnieć pisarze. „W pisaniu to jest najwspanialsze, że nikt człowieka nie zmusza, aby pisał. Ale ja teraz czuję, że pisanie jest dla mnie kuracją, moją poradnią psychiatryczną i telefonem zaufania.” – Bogumił Hrabal.
Co o nich oraz ich dziełach wiemy, zwłaszcza o tych najbardziej znanych i lubianych warto sprawdzić w naszym quizie. Zapraszamy serdecznie!
Filmy Stanisława Barei zasłużenie mają status kultowych. Bareja wyreżyserował 13 filmów i 3 seriale, był autorem 11 zrealizowanych scenariuszy (i kilku, które nie trafiły na ekrany), a także dialogów do 6 filmów. Poza tym wystąpił – na ogół w rolach trzecioplanowych – w co najmniej 22 filmach i serialach. Niczym Alfred Hitchcock zwykł był pojawiać się w rolach cameo w reżyserowanych przez siebie filmach. Ukute od jego nazwiska pojęcie „bareizmy” zaczęło być stosowane jako ogólna nazwa absurdalnych wypowiedzi, haseł, napisów, obwieszczeń i innych tego typu sformułowań budowanych niezręcznie, na bazie nowomowy i języka urzędowego. Niektóre jego filmy żyją poza ekranem – jako skarbnica bon motów, powiedzeń, niekiedy nawet – całych dialogów. Na tym właśnie polega kultowość twórczości Stanisława Barei. Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, jak dobrze znasz filmy, które reżyserował i w których się pojawił Stanisław Bareja. Zapraszamy!
Instrumenty muzyczne. Muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi zarówno przy zabawie, obrzędach, pracy, czy odpoczynku. Na początku zapewne tylko nucona, a potem instrumentalna. Od początku też towarzyszyły jej słowa i taniec. Powoli jednak z pewnego rodzaju komunikacji przekształciła się w jedną z ważniejszych i piękniejszych sztuk. Już w starożytności tak o niej pisał choćby Platon - „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”. A my jak zawsze zapraszamy do rozwiązania quizu, związanego ściśle z muzyką, bo o instrumentach.
Flaga to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli danego kraju. Swoje flagi posiadają państwa niepodległe, terytoria zależne i kraje nieuznawane. W sumie wszystkich flag na świecie jest ponad dwieście. Niektóre są do siebie wyjątkowo podobne, inne bardzo oryginalne. Najpopularniejszym kolorem występującym na flagach jest czerwony, na większości flag państw arabskich występuje kolor zielony, a czarny znajdziemy głównie w Afryce. Częstym symbolem pojawiającym się na flagach jest gwiazda, a flaga Nepalu jako jedyna nie jest prostokątem. Zaciekawieni? To zapraszamy na quiz.
Tłusty Czwartek 2023. Niektórzy na to święto czekają cały rok. Raz do roku nawet „pączkowi skrytożercy” mogą pozwolić sobie na bezkarne zajadanie tymi słodkościami, właśnie w Tłusty Czwartek, który tradycyjnie oznacza symboliczny schyłek karnawału. Po pulchne, tłuste, wypełnione nadzieniem pączki ustawiają się wtedy kolejki już od rana.
„Jedno z najbardziej tradycyjnych polskich ciast”, pisał o pączkach Mikołaj Rej w „Żywocie człowieka poczciwego”. W Tłusty Czwartek nie możemy też zapomnieć o faworkach, zwanych chrustem. Do kawy i pączka lub faworków poleca się nasz słodki quiz. Smacznego i powodzenia.
Walentynkowy quiz. Walentynki… miłość, miłość, miłość wszędzie, bo właśnie w owym dniu obdarowujemy się chętnie drobiazgami symbolizującymi to uczucie: serduszkami, liścikami, słodyczami, maskotkami i to koniecznie w kolorze czerwonym lub różowym. Miłość już od wieków obecna jest w każdej dziedzinie sztuki: muzyce, malarstwie, literaturze. A tak o niej m.in. pisał Umberto Eco w „Imieniu róży”
„Jakie spokojne byłoby życie bez miłości, Adso. Jakie bezpieczne. Ciche. I jakie nudne."
Też tak uważamy i zapraszamy (nie tylko zakochanych) do zabawy w naszym quizie. A może warto rozwiązać ten quiz w walentynki… we dwoje?
Herbata. Świat dzieli się podobno na dwa obozy, czyli na tych, którzy kochają herbatę i na tych, wolących kawę. Natomiast co do pochodzenia samej herbaty, to jej odkrycie zawdzięczamy chińskiemu cesarzowi Shennongowi w 2737 roku p.n.e. Podobno, gdy władca pił przegotowaną wodę to swawolny wiatr spowodował, że do kubka wpadło kilka listków herbacianego krzewu i tak powstał jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Herbata jest od wieków obecna nie tylko na naszych stołach, ale też w kosmetykach, sztuce, muzyce, czy literaturze. Jak pisał - C.S. Lewis „Nie ma dla mnie wystarczająco dużej filiżanki herbaty ani wystarczająco długiej książki.” Zapraszamy na quiz!
Kultowe cytaty z polskich filmów weszły już na stałe do języka codziennego. Zwłaszcza rodzime komedie z czasów PRL-u to kopalnia takich powiedzonek, ale znajdziemy je przecież i w bardziej współczesnych produkcjach, i to nie tylko tych na wesoło. Bywa, że posługujemy się nimi, nawet nie pamiętając, z którego filmu pochodzą. A może o pewnych z nich dowiecie się dopiero z tego quizu? Jeśli więc przypadkiem „przechodziliście z tragarzami” to zatrzymajcie się i koniecznie sprawdźcie, czy pamiętacie te filmowe cytaty. Będziecie mieć komplet punktów?
Fizyka (z grec. physis – „natura”) to nie tylko bardzo ciekawy, choć nie zawsze łatwy przedmiot szkolny, ale przede wszystkim jedna z ważniejszych nauk przyrodniczych. Do końca XIX w dziedzina ta określana była mianem fizyki klasycznej. Znaczące zmiany nastąpiły dopiero na początku XX w. Podobno Pieter Zeeman, wybitny fizyk holenderski, laureat Nagrody Nobla z 1902 r., lubił wspominać, że kiedy był młody ostrzegano go, aby nie studiował fizyki.
„Fizyka nie jest już dziedziną obiecującą, jest ona skończona i nie ma tam miejsca na cokolwiek istotnie nowego” – przekonywano go. Miało to miejsce ok 1883 roku. Sprawdźcie w naszym quizie, ile wiecie o fizyce.
Mass media – trudno dziś sobie wyobrazić bez nich codzienne życie. Telewizja, radio, prasa, internet towarzyszą nam każdego dnia, są pierwszym źródłem informacji i rozrywki, elementem kultury masowej. 24 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, co ciekawe, dzień ten został ustanowiony przez Papieża VI w roku 1967 (jeszcze przed czasami internetu). Z tej okazji przygotowaliśmy krótki quiz z ciekawostkami dotyczącymi mass mediów. Czy uda Wam się odpowiedzieć na wszystkie pytania bezbłędnie?
Dzień Babci i Dziadka 2024. „Dziadkowie są wspaniałą mieszanką śmiechu, opiekuńczych gestów, pięknych opowieści i miłości” (autor nieznany).
Wiadomo nie od dziś, że babcie i dziadkowie rozpieszczają swoje wnuki jak nikt na świecie i mają dla nich oceany cierpliwości, dlatego warto o nich dbać i pamiętać, zwłaszcza w Dzień Babci i Dzień Dziadka, które od lat obchodzimy właśnie w styczniu. Święto zapoczątkował znany tygodnik „Kobieta i życie” już w 1964 roku.
Dlatego specjalnie dla wszystkich wnuków (bez względu na wiek) przygotowaliśmy quiz o naszych ukochanych seniorach. Sprawdźcie więc, jak wam pójdzie. Do dzieła!
Tani prąd. Do 30 listopada 2022 r. małe i średnie firmy, szkoły, żłobki, przedszkola, samorządowcy, samorządowy powinni złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Jest to warunek korzystania z "taniego prądu" w cenie 785 zł/MWh. Oświadczenie o "tanim prądzie" składa się swojemu dostawcy prądu. Sprawdź, czy wiesz już wszystko na ten temat.