Friends (Przyjaciele) to 10 sezonów przygód sześciorga przyjaciół, których epickie postaci zagrali: Jennifer Aniston (Rachel Green), Lisa Kudrow (Phoebe Buffay), David Schwimmer (Ross Geller), Courteney Cox (Monica Geller-Bing), Matthew Perry (Chandler Bing), Matt LeBlanc (Joey Tribbiani).
Serial powstawał w latach 1994-2004 i zdobywał wiele nagród i wyróżnień: 59 nominacji do Emmy i 10 nominacji do Złotego Globu. Mimo upływu prawie 20 lat od dnia emisji ostatniego odcinka, największą nagrodą dla twórców serialu pozostaje ogromna liczba wiernych fanów na całym świecie.
„Wakacje, znów będą wakacje, na pewno mam rację, wakacje będą znów…” - jak śpiewał Kabaret OT.TO Na pewno już wielu z nas zrobiło plany lub przegląda codziennie pojawiające się oferty last minute. Za tydzień także koniec roku szkolnego i, jak co roku, rozpocznie się boom na wakacyjne podróżowanie. Nic w tym dziwnego, bo odpocząć też trzeba. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad wakacyjnymi przesądami, nad tym co można zrobić, a z czym lepiej nie ryzykować. Czy kupić maskę w Wenecji, albo zabrać maleńki kamyk z Etny itp. Jeśli nie to zapraszamy do rozwiązania naszego quizu. Zapewniamy, że możecie się zdziwić. Zaczynamy?
Czy potrafisz rozpoznać pierwiastki na podstawie ich symboli chemicznych? Czy dopasujesz je odpowiednio? Niektóre pytania będą banalnie proste, ale nad innymi warto się chwilę zastanowić, bo mogą być podchwytliwe. Pytań jest piętnaście, a do każdego są trzy odpowiedzi. Nie spiesz się, przeczytaj uważnie i spróbuj zdobyć przynajmniej 10 punktów. Sprawdź, co pamiętasz ze szkoły. Zapraszamy na quiz.
Dzień Ojca to święto, które ma trochę ponad 100 lat, a jego obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku za sprawą córki jednego z weteranów wojny secesyjnej, która wpadła na pomysł, by takie święto wprowadzić dla uczczenia wszystkich ojców. W ten sposób chciała podkreślić trud, oddanie oraz poświęcenie ojców włożone w wychowanie dzieci (także tych, którzy sami wychowują swoje pociechy). Jednak dopiero w 1972 roku oficjalnie ustanowiono w USA Dzień Ojca. Od kiedy w Polsce obchodzimy ten dzień? Pytamy w quizie. Zapraszamy do rozwiązania, najlepiej wspólnie z najbliższymi.
Podobno „Przed Elvisem nie było niczego” – i niech pierwszy zaśpiewa „Love me tender” ten, kto nigdy go nie słuchał (choćby i nawet przez przypadek). Elvis Presley to bez wątpienia ikona. To człowiek piosenkarz i aktor, który spełnił swój „american dream”, choć przyszło mu za to marzenie zapłacić niestety wysoką cenę. Presley jeszcze za życia stał się legendą, bożyszczem tłumów oraz niedoścignionym wzorem i fenomenem muzycznym. Pozostaje nim zresztą do dziś, wciąż inspirując nowe pokolenia artystów. Sprawdź w naszym quizie, ile wiesz o Królu. To wbrew pozorom może nie być wcale takie łatwe. Zapraszamy.
Mieszkańcy różnych krajów, regionów, kontynentów, czy też przedstawiciele innych narodowości nie zawsze bywali i bywają określani mianem „słownikowym”. Czasami takie potoczne określenie jakimś mianem naszego sąsiada jest dość zabawne, a czasami zaś nie sprawi mu większej przyjemności, ba, nawet może urazić. Jednak, czy tego chcemy, czy nie to takie „łatki” istnieją poza słownikiem i są używane powszechnie. Nie zachęcamy do ich używania na co dzień, ale na pewno warto wiedzieć, na kogo mówi się lach a na kogo czajnik, żabojad czy makaroniarz. To co? Odważycie się rozwiązać nasz hardcorowy quiz?
Sprzęty kuchenne. Czy jesteście gotowi na kulinarne wyzwanie? Ten quiz sprawdzi Waszą wiedzę na temat różnych narzędzi, przyrządów i gadżetów, które ułatwiają przygotowywanie pysznych potraw. Od klasycznych podstaw po nowoczesne wynalazki - które są niezbędne, a bez których możemy się spokojnie obejść? Nie musicie przeglądać kuchennych szuflad w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, chociaż niektóre z nich proste nie są. To co, zaczynamy zabawę?
Dzień Dziecka to jedno z bardziej wyczekiwanych przez dzieci świątecznych dni, także w czasach PRL. Wtedy decyzje, co dziecku kupić, lub, gdzie je zabrać nie zawsze były oczywiste, łatwe i po prostu w zasięgu możliwości (także portfela) rodziców. Dziś wybór jest tak ogromny, że Dzień Dziecka powinien trwać co najmniej tydzień. Wtedy w PRL nie było aż tak różowo, choć na pewno wesoło. A co robili rodzice z dziećmi w tym dniu? W szkołach, przedszkolach i żłobkach przygotowywano mnóstwo atrakcji. Odbywały się festyny i pokazy, bale, wycieczki oraz przedstawienia. Wróćcie pamięcią do tamtych czasów i obudźcie w sobie dziecko, zwłaszcza w Dzień Dziecka. Zapraszamy do quizu.
Potrafisz rozpoznać, z jakich miejscowości pochodzą polskie tablice rejestracyjne? A może ciąg liter i cyfr na kawałku blachy nic Ci nie mówi? A czy wiesz, że wszystkie tablice służb porządkowych czy bezpieczeństwa rozpoczynają się literą H? Dziś przygotowaliśmy kilkanaście pytań, w których należy dopasować tablicę rejestracyjną do miejscowości. Uważaj, niektóre pytania są podchwytliwe! Połowa dobrych odpowiedzi to już fantastyczny wynik. To co, zaczynamy?
Najzabawniejsze nazwy polskich miejscowości. Nietypowe, zabawne, dziwaczne, zaskakujące - W Polsce znajdziemy mnóstwo miejscowości, których nazwy wywołują uśmiech na twarzy. A może mieszkacie w jednej z nich? W dzisiejszym quizie nie sposób było zadać pytań o wszystkie, wybraliśmy więc 15 i mamy nadzieję, że będzie to dla Was fantastyczna rozrywka oraz, przy okazji, mały sprawdzian z geografii Polski. Gotowi? To zapraszamy w tę małą podróż.
„Wsi spokojna, wsi wesoła! Który głos twej chwale zdoła? Kto twe wczasy, kto pożytki. Może wspomnieć zaraz wszytki?” - tak pisał Jan Kochanowski o polskiej wsi. Dziś wieś bardzo się zmieniła, ale pamiątki po jej dawnym wizerunku pozostały żywe w naszej pamięci, pieśniach oraz opowieściach. Natomiast w sposób namacalny w rozsianych po całej Polsce licznych skansenach. W tych „soczewkach przeszłości” – widzimy tamto wiejskie życie bez telefonów, aut, kombajnów i wszelkich tzw. zdobyczy cywilizacji, za to łozinowe płoty, stare wiatraki kryte gontem czy chałupy o dachach ze strzechy, a pod płotem opartą tarę i gliniane dzbanki na nim. W wielu skansenach możemy uczestniczyć warsztatach, czy pokazach dawnych rzemiosł. Rozwiążcie nasz quiz dotyczący dawnej wsi.
Żeglarki slang. Wydawać by się mogło, że wodniacy mówią czasem w obcym języku. Fakt, wiele pojęć w żeglarskim słowniku jest zapożyczonych z różnych języków. Sprawdźcie, czy spotkaliście się już z niektórymi wyrażeniami. Bez względu na to, czy jesteście szczurami lądowymi czy wilkami morskimi, zapraszamy na quiz!
Słynne góry. Temat quizu wydaje się prosty, ale nic bardziej mylnego. Przygotowaliśmy dla Was kilka podchwytliwych pytań. Gotowi na wspinaczkę po najbardziej znanych górach świata? Jeśli jesteście zapalonymi górołazami albo kochacie geografię, to pytania nie powinny sprawić Wam problemu. A jeśli nie, to i tak zapraszamy na quiz, bo jest parę ciekawostek, może przydadzą się w towarzystwie. Załóżcie wygodne buty i ruszajcie z nami! Ahoj, przygodo!
Gesty, symbole i hasła PRL. Jak dobrze je pamiętacie? Począwszy od tych sportowych, słynnego tyczkarza w zgięciu łokcia, poprzez plastikowy czerwony długopis, czy okrągły stół. Mnóstwo też było w tamtym czasie haseł zarówno propagandowych, jak i tych pełnych buntu, wiele ucieczek, skoków przez płot… Nie zawsze i wszystko pamiętamy, ale wiele z tamtego czasu jest wciąż żywe w naszej pamięci i zostanie na zawsze zapisane na kartach historii. Zapraszamy do sięgnięcia pamięcią choćby po niektóre z nich, sprawdźcie jak wam pójdzie w naszym quizie pełnym symboli z minionego okresu. Symboli na zawsze tożsamych już z PRL.
Medycyna ludowa, tzw. naturalna, oprócz leczniczych metod, czasami dość kontrowersyjnych, charakteryzuje się przede wszystkim bogactwem ziół oraz preparatów z nich otrzymywanych. Ludzie od zawsze pokładali duże zaufanie właśnie w zielarstwie, pomagającym na przeróżne dolegliwości. Począwszy od wczesnej wiosny natura obdarza nas w tej materii swoimi skarbami z których wielu skwapliwie korzysta. Oczywiście trzeba się na ziołach znać, aby nikomu nie zaszkodzić nieodpowiednim stosowaniem. Wiele z roślin zielarskich znamy choćby z kuchni, jak np. pietruszka, koperek, tymianek, szałwia, czy bazylia. Dla poczatkujących w temacie ziół, ale i dla tych bardziej obeznanych kierujemy quiz. Zapraszamy.
„Życie na gorąco” to dzieło ekipy, która dziesięć lat wcześniej stworzyła prawdziwe arcydzieło – „Stawkę większą niż życie”. Tamten serial zdobył uznanie publiczności nie tylko w Polsce, ale także stał się przebojem m.in. w Szwecji, a nawet w odległej Japonii. Scenariusze obu seriali wyszły spod piór Andrzeja Zbycha, pod którym to pseudonimem krył się duet Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan. Reżyserią „Życia…” zajął się Andrzej Konic, ten sam, który wyreżyserował dziewięć spośród osiemnastu odcinków „Stawki…”. Muzykę do obu seriali skomponował zaś Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Nowy serial miał być zresztą pierwotnie kontynuacją przygód Hansa Klossa/Stanisława Kolickiego, z czego ostatecznie autorzy zrezygnowali. Miał także stanowić swoistą odpowiedź na sensacyjne produkcje, znane wówczas na Zachodzie. Bohater „Życia na gorąco” – Maj (Leszek Teleszyński) miał być polskim Bondem, Jamesem Bondem na miarę naszych możliwości (chociaż niektórzy twierdzą, że wręcz przeciwnie: to Bond był faktycznie brytyjskim Majem). „Życie na gorąco” z pewnością arcydziełem nie jest, mimo to – a może z tego właśnie powodu – obrosło legendą, stało się serialem – jakbyśmy dziś powiedzieli – memicznym, a jego widzowie dzielą się bez reszty na takich, co go nienawidzą oraz tych, co na swój sposób kochają go i kochać będą. Przede wszystkim z myślą o tych drugich przygotowaliśmy nasz dzisiejszy quiz. Rozwiąż go i sprawdź, jak dobrze znasz świat, w którym działał i odnosił sukcesy Maj. Ostrzegamy! Ostatnie pytanie powala!
Macierzyństwo w czasach PRL było trudniejsze niż współcześnie, choć w samo w sobie nie różniło się tak wiele rodzajem obowiązków. Matki obywały się bez elektronicznych nianiek, tylko na słuch, bez pampersów, za to z garami pieluch tetrowych do wygotowania, a zamiast gotowych słoiczków z marchewką – warzywa i owoce ścierane na tarkach, kosmetyki do pielęgnacji dzieci to głównie oliwka i krem „Bambino”. Dziś mamy posiadają cały szereg „nianiek”, pomocników oraz niezbędników, więc w dniu 26 maja mogą odrobinę więcej czasu poświęcić na świętowanie na pewno. A jakie było macierzyństwo w PRL, tego próbkę macie choćby w poniższym quizie.