Walentynkowy quiz. Walentynki… miłość, miłość, miłość wszędzie, bo właśnie w owym dniu obdarowujemy się chętnie drobiazgami symbolizującymi to uczucie: serduszkami, liścikami, słodyczami, maskotkami i to koniecznie w kolorze czerwonym lub różowym. Miłość już od wieków obecna jest w każdej dziedzinie sztuki: muzyce, malarstwie, literaturze. A tak o niej m.in. pisał Umberto Eco w „Imieniu róży”
„Jakie spokojne byłoby życie bez miłości, Adso. Jakie bezpieczne. Ciche. I jakie nudne."
Też tak uważamy i zapraszamy (nie tylko zakochanych) do zabawy w naszym quizie. A może warto rozwiązać ten quiz w walentynki… we dwoje?
Herbata. Świat dzieli się podobno na dwa obozy, czyli na tych, którzy kochają herbatę i na tych, wolących kawę. Natomiast co do pochodzenia samej herbaty, to jej odkrycie zawdzięczamy chińskiemu cesarzowi Shennongowi w 2737 roku p.n.e. Podobno, gdy władca pił przegotowaną wodę to swawolny wiatr spowodował, że do kubka wpadło kilka listków herbacianego krzewu i tak powstał jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Herbata jest od wieków obecna nie tylko na naszych stołach, ale też w kosmetykach, sztuce, muzyce, czy literaturze. Jak pisał - C.S. Lewis „Nie ma dla mnie wystarczająco dużej filiżanki herbaty ani wystarczająco długiej książki.” Zapraszamy na quiz!
Kultowe cytaty z polskich filmów weszły już na stałe do języka codziennego. Zwłaszcza rodzime komedie z czasów PRL-u to kopalnia takich powiedzonek, ale znajdziemy je przecież i w bardziej współczesnych produkcjach, i to nie tylko tych na wesoło. Bywa, że posługujemy się nimi, nawet nie pamiętając, z którego filmu pochodzą. A może o pewnych z nich dowiecie się dopiero z tego quizu? Jeśli więc przypadkiem „przechodziliście z tragarzami” to zatrzymajcie się i koniecznie sprawdźcie, czy pamiętacie te filmowe cytaty. Będziecie mieć komplet punktów?
Fizyka (z grec. physis – „natura”) to nie tylko bardzo ciekawy, choć nie zawsze łatwy przedmiot szkolny, ale przede wszystkim jedna z ważniejszych nauk przyrodniczych. Do końca XIX w dziedzina ta określana była mianem fizyki klasycznej. Znaczące zmiany nastąpiły dopiero na początku XX w. Podobno Pieter Zeeman, wybitny fizyk holenderski, laureat Nagrody Nobla z 1902 r., lubił wspominać, że kiedy był młody ostrzegano go, aby nie studiował fizyki.
„Fizyka nie jest już dziedziną obiecującą, jest ona skończona i nie ma tam miejsca na cokolwiek istotnie nowego” – przekonywano go. Miało to miejsce ok 1883 roku. Sprawdźcie w naszym quizie, ile wiecie o fizyce.
WOŚP 2024. Od kilkudziesięciu lat nie wyobrażamy sobie stycznia bez zbiórki z Orkiestrą! Setki milionów zebranych podczas finałów przełożyło się na dziesiątki tysięcy sprzętów, które każdego dnia ratują zdrowie i życie najbardziej potrzebujących, zwłaszcza dzieci, w polskich placówkach ochrony zdrowia. W dniu Finału miliony Polaków pokazują, jak wielkie mają serca. A dziś zapraszamy na krótki quiz. Sprawdźcie, co wiecie o tej wspaniałej fundacji, może coś Was zaskoczy? A w niedzielę niezmiennie gramy razem!
Mass media – trudno dziś sobie wyobrazić bez nich codzienne życie. Telewizja, radio, prasa, internet towarzyszą nam każdego dnia, są pierwszym źródłem informacji i rozrywki, elementem kultury masowej. 24 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu, co ciekawe, dzień ten został ustanowiony przez Papieża VI w roku 1967 (jeszcze przed czasami internetu). Z tej okazji przygotowaliśmy krótki quiz z ciekawostkami dotyczącymi mass mediów. Czy uda Wam się odpowiedzieć na wszystkie pytania bezbłędnie?
Wybory parlamentarne już w połowie października tego roku. W przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe i europejskie, a za dwa lata – wybory prezydenckie. To najważniejsze wydarzenia w kalendarzu funkcjonowania demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej, jakim jest Polska. To właśnie w drodze wyborów Naród wybiera swoich przedstawicieli, poprzez których – jak mówi Konstytucja – sprawuje władzę zwierzchnią w Rzeczypospolitej. Przeprowadzanie wyborów regulują przepisy Kodeksu wyborczego. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy znasz zasady, na jakich wybory się odbywają!
Dzień Babci i Dziadka 2024. „Dziadkowie są wspaniałą mieszanką śmiechu, opiekuńczych gestów, pięknych opowieści i miłości” (autor nieznany).
Wiadomo nie od dziś, że babcie i dziadkowie rozpieszczają swoje wnuki jak nikt na świecie i mają dla nich oceany cierpliwości, dlatego warto o nich dbać i pamiętać, zwłaszcza w Dzień Babci i Dzień Dziadka, które od lat obchodzimy właśnie w styczniu. Święto zapoczątkował znany tygodnik „Kobieta i życie” już w 1964 roku.
Dlatego specjalnie dla wszystkich wnuków (bez względu na wiek) przygotowaliśmy quiz o naszych ukochanych seniorach. Sprawdźcie więc, jak wam pójdzie. Do dzieła!
Tani prąd. Do 30 listopada 2022 r. małe i średnie firmy, szkoły, żłobki, przedszkola, samorządowcy, samorządowy powinni złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Jest to warunek korzystania z "taniego prądu" w cenie 785 zł/MWh. Oświadczenie o "tanim prądzie" składa się swojemu dostawcy prądu. Sprawdź, czy wiesz już wszystko na ten temat.
Tani prąd. Do 30 listopada 2022 r. małe i średnie firmy, szkoły, żłobki, przedszkola, samorządowcy, samorządowy powinni złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego. Jest to warunek korzystania z "taniego prądu" w cenie 785 zł/MWh. Oświadczenie o "tanim prądzie" składa się swojemu dostawcy prądu. Sprawdź, czy wiesz już wszystko na ten temat.