REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Wypłata świadczeń urlopowych a obowiązek składkowy

Nasza firma zatrudnia 16 osób i nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. Czy ich kwota podlega oskładkowaniu?

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu socjalnego oraz zatrudniali na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Zmiany w zasadach wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt zawiera propozycje zmian do Kodeksu pracy. Posłowie zamierzają m.in. wydłużyć termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim

Kiedy pracownikowi należy wypłacić świadczenie urlopowe

Pracownik chce wykorzystać urlop od 22 października i skorzystać ze świadczenia urlopowego. W trakcie urlopu wypada 1 listopada, czyli dzień wolny od pracy, czy w takim przypadku to święto przerywa ciąg urlopu czy nie? Czy pracodawca zawsze musi wypłacać świadczenie urlopowe? I ile osób musi być zatrudnionych, aby pracodawca miał obowiązek wypłacania tego świadczenia? Bardzo proszę o odpowiedź, bo w każdym inspektoracie, w różnych miastach odpowiedź brzmiała inaczej.

Prawo do zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy – studenta, który obronił pracę magisterską

Zatrudniamy na umowę zlecenia studenta (25 lat), który 20 lipca br. obronił pracę magisterską. Od 15 lipca br. do chwili obecnej przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Czy przysługuje mu prawo do świadczenia chorobowego i za jaki okres? Czy przystąpienie w tym czasie do egzaminu jest podstawą do odmowy prawa do zasiłku chorobowego (na zwolnieniu lekarskim jest wskazanie, że chory może chodzić)?

Zwolnienie pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy?

REKLAMA

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Udzielanie urlopu nauczycelom i nauczycielom akademickim

Nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich i zimowych. Jeśli zdarzy się tak, że nauczyciel zachoruje w trakcie trwania swojego urlopu, należy mu się urlop uzupełniający w wymiarze 8 dni.

Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Skutki nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Pracownik ma 7 dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego wydanego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dochowa tego terminu, należny mu zasiłek chorobowy albo opiekuńczy jest obniżany o 25% począwszy od 8. dnia niezdolności do pracy określonej na tym zwolnieniu.

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy

Zawarliśmy umowę zlecenia ze zleceniobiorcą na okres od 2 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r. Z tytułu wykonywania umowy osoba ta podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zleceniobiorca przepracował 6 miesięcy (od 2 listopada 2010 r. do 30 kwietnia 2011 r.), a następnie bez żadnego usprawiedliwienia nie wykonywał zlecenia przez 2 miesiące (od 1 maja do 30 czerwca 2011 r.). 1 lipca br. przedłożył zaświadczenie lekarskie na 15 dni. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to jak ustalić podstawę wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego?

Urlopy pracownicze - vademecum

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, komu przysługuje urlop bezpłatny, jak uzyskać urlop szkoleniowy i jak skorzystać z urlopu na żądanie.

Kontrola podczas urlopu wypoczynkowego pracownika

Czy można złożyć wypowiedzenie będąc na chorobowym?

Zgodnie z brzmieniem art. 41 Kodeksu pracy zakazu rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem w trakcie trwania choroby pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, o ile nie upłynął okres uprawniający rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia - dotyczy tylko i wyłącznie pracodawcy. Pracownik nawet przebywając na zwolnieniu lekarskim może wypowiedzieć pracodawcy umowę o pracę w każdym momencie trwania stosunku pracy. Tego typu rozwiązanie prawne jest szczególnie wyraźnym przykładem uprzywilejowanej pozycji pracownika i jego daleko idącej ochrony przed zwolnieniem inicjowanym przez pracodawcę.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia.

Naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym

Pracodawcy mają często problem, jak obliczać należny urlop pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionemu na pełny etat (pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego podstawowego i 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego na cały rok), za okres np. 5 miesięcy?

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy

Każdy pracownik, a więc również nauczyciel, ma zagwarantowane prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Przykładowo nauczyciel placówki nieferyjnej co roku ma prawo do 35 dni urlopu.

Czy będzie nam przysługiwał dwumiesięczny urlop wypoczynkowy?

Pracownicy będą mogli wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do końca lipca następnego roku. W praktyce oznacza to dwa miesiące wakacji.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na urlop wypoczynkowy

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego co roku. Urlop jest czasem, za który pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie, pomimo iż ten nie wykonuje swojej pracy. Czy możliwe jest, aby pracodawca zabronił pracownikowi skorzystania z uprawnienia do urlopu?

Czy pracownik może iść na zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracodawcy

Pracownik ma rok na wykorzystanie swojego urlopu wypoczynkowego. Jeśli z różnych względów nie uda mu się to do końca roku, pracodawca musi udzielić mu urlopu do końca września roku następnego. Pracownik sam nie może jednak pójść na zaległy urlop.

Po rozwiązaniu umowy trzeba wykorzystać urlop

Po rozwiązaniu umowy o pracę trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy. Ustanie stosunku pracy, czy to przez rozwiązanie, czy przez wygaśnięcie powoduje konieczność uregulowania kwestii związanych z urlopem wypoczynkowym pracownika.

Czy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać od razu po urlopie macierzyńskim

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego od razu po urlopie macierzyńskim. Czy pracownica musi skorzystać z tego uprawnienia.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu

Pracownik ma prawo co roku do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownikowi zostaną wolne dni musi je wykorzystać do końca marca roku następnego. Co zrobić, kiedy pracownik nie chce iść na urlop.

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

Kiedy termin urlopu wypoczynkowego może ulec zmianie

Termin urlopu wypoczynkowego ustalany jest tak, aby pracownik mógł wypocząć w dogodnym dla siebie terminie. Czas wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien uwzględniać ponadto prawidłowe funkcjonowanie pracy z zakładzie pracy pracodawcy.

Co może spowodować przerwanie urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma co roku prawo do urlopu wypoczynkowego. Termin urlopu ustalany jest w planie urlopów lub poprzez porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym, a co wiedzieć powinien każdy pracownik.

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

Zwrot kosztów za odwołanie z urlopu

Pracodawca, który skorzystał z prawa do odwołania swojego pracownika z urlopu wypoczynkowego musi się liczyć z konsekwencjami swojej decyzji. Musi on zwrócić pracownikowi koszty, jakie ten poniósł w związku z odwołaniem z urlopu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Pierwszy urlop wypoczynkowy definiowany jest jako płatna absencja w pracy, przysługująca każdemu pracownikowi w pierwszym roku świadczenia pracy. Na jakich zasadach i w jakim wymiarze przysługuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

W ściśle określonych sytuacjach pracownik może zostać zmuszony do przerwania swojego urlopu wypoczynkowego i do powrotu do pracy. Jeśli tego nie zrobi może nawet zostać zwolniony z pracy.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Odpowiedź na pytanie, ile dokładnie dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi w ciągu roku nie jest prosta. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy bowiem od wielu czynników.

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych został uregulowany w odrębnej ustawie -  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Określa ona w sposób odmienny od Kodeksu pracy zasady udzielania oraz nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego.

Biuro podróży odpowie za zmarnowany urlop pracownika

Biuro podróży może wyrządzić szkodę niemajątkową w postaci „zmarnowanego urlopu” lub „straconego wypoczynku”, a podstawą jego odpowiedzialności jest przepis stanowiący, że organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 19 listopada 2010 r.

Warunki zatrudniania Polaków w Niemczech

Pracownicy z Polski podlegają w Niemczech takiej samej ochronie jak pracownicy–Niemcy w zakresie warunków zatrudnienia, m.in. nawiązania stosunku pracy, czasu pracy czy prawa do urlopu.

Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego oraz skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS przewidują założenia ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych.

Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego

W styczniu br. pracownik przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pracownik twierdził, że zachorował, a lekarz dał mu zwolnienie od pracy. Niestety, zwolnienie to zgubił. Uznaliśmy tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. Niedawno pracownik odnalazł i dostarczył zagubione zwolnienie lekarskie na te 2 dni w maju br. Czy powinniśmy skorygować dokumenty za styczeń br.?

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

Czy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów?

Plan urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Termin urlopu wypoczynkowego może być przesunięty zarówno na wniosek pracownika, jak i z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Czy podczas zwolnienia lekarskiego przedsiębiorca może wykonywać czynności biznesowe

Prowadzę niewielką firmę budowlaną. W kwietniu złamałem rękę i dostałem zwolnienie lekarskie na sześć tygodni. Podczas zwolnienia odbyłem ważne spotkanie biznesowe. Pech chciał, że w tym dniu skontrolował mnie ZUS i na podstawie tego, że byłem w siedzibie firmy na spotkaniu, cofnął mi prawo do wypłaty zasiłku za całe sześć tygodni zwolnienia. Dlaczego cofnięto mi cały zasiłek, pomimo że na spotkanie poświęciłem, awaryjnie, tylko pół dnia? Czy za okres, kiedy byłem chory, będę musiał teraz opłacić składki na ZUS?

Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Ekwiwalent pieniężny za pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Podejmując pracę po raz pierwszy, pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 przysługującego mu urlopu po przepracowaniu roku. Wymiar urlopu w tym okresie będzie obejmował jednak niepełne dni. Może to przysporzyć pracodawcy problemy przy udzielaniu takiego urlopu, a także przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

W maju 2011 r. przeszłam na emeryturę. Przysługiwał mi urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jednak pracodawca nie wypłacił mi pełnego ekwiwalentu pieniężnego. Czy postąpił prawidłowo?

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Pracownica opiekuje się chorymi dziećmi w wieku 1,5 roku oraz 4 lata. Przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 16 maja do 31 maja 2011 r. Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia?

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego stawka godzinowa wynosi 10 zł/h. Dodatkowo przysługuje mu premia miesięczna w wysokości 500 zł, która od 1 października 2010 r. jest pomniejszana za czas choroby (jeśli pracownik choruje krócej niż połowę miesiąca, jest zmniejszana o 20 proc., a jeśli ponad połowę miesiąca – o 50 proc.). W zeszły roku pracownik chorował w październiku przez 5 dni i powtórnie w listopadzie przez 13 dni roboczych. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 21 kwietnia do 16 maja. Jak obliczyć należne pracownikowi świadczenie?

REKLAMA