REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop macierzyński. Czy zawsze chroni przez zwolnieniem

Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje. 

Zwolnienie na badania lekarskie w czasie pracy. Komu przysługuje?

Zwolnienie na badania lekarskie w czasie pracy – w jakich przypadkach można skorzystać z L4? Czy osoby przewlekle chore, których stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy otrzymują dodatkowe dni urlopu? Kto ponosi koszty realizacji badań lekarskich pracownik czy pracodawca?  

Zasiłek macierzyński. Co zmieniło się w 2023

Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy, od 26 kwietnia 2023 r. zmienił się nie tylko wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem, ale zmianie uległy również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, ile wynosi aktualny wymiar zasiłku macierzyńskiego.

Kontrole ZUS pracowników na L4. Problem pracownika czy pracodawcy?

Kontrole ZUS pracowników nadużywających zwolnień lekarskich (L4) zostały zintensyfikowane. W ubiegłym roku kontrolerzy zweryfikowali niemal 500 tys. z nich, co skutkowało wycofaniem świadczeń chorobowych i wygenerowało oszczędności rzędu 22 mln złotych. Czy taka kontrola jest jedynie problemem pracownika, czy może również pracodawcy?

REKLAMA

Stres w pracy. Złe samopoczucie psychiczne przyczyną co dziesiątego zwolnienia

Stres w pracy odczuwa już 90 proc. zatrudnionych. Gorsze samopoczucie było przyczyną co dziesiątego zwolnienia lekarskiego – przyznają pracownicy. Kondycja psychiczna Polaków pogarsza się, coraz więcej zatrudnionych oczekuje więc od swoich pracodawców wsparcia w tym zakresie. Jednocześnie 3 na 5 pracowników przyznaje, że ich pracodawca nie wdraża w firmie żadnych działań antystresowych. 

Kontrola zwolnienia lekarskiego. Co sprawdza ZUS?

Czy każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS lub pracodawcę? Jak to wygląda w praktyce?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne?

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?

Czy choroba przerywa urlop macierzyński?

Choroba na urlopie macierzyńskim – jakie konsekwencje może ponieść pracownica? Celem urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie opieki nowo narodzonemu dziecku pracownicy. Zdarza się jednak, że w jego trakcie matka zachoruje. Czy urlop macierzyński może zostać przerwany z powodu choroby? 

REKLAMA

Zwolnienia i bezpłatne urlopy to droga do niższej emerytury

Chcesz mieć wysoką emeryturę – pracuj legalnie i długo. O wysokości wypłat, które będą wpływały co miesiąc na twoje bankowe konto gdy przejdziesz na emeryturę, decyduje kilka czynników. Najważniejsze jest jednak to ile zgromadziłeś na swoim indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS, czyli ile składek i w jakiej wysokości tam wpłynęło.

Czy po długim zwolnieniu lekarskim można przejść na świadczenie rehabilitacyjne?

Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne – czy jest taka ewentualność? W przypadku, gdy pół roku zwolnienia lekarskiego jest niewystarczające na zakończenie leczenia i powrót do zdrowia – możliwa jest kontynuacja terapii w ramach świadczenia rehabilitacyjnego. Kiedy pracownik może starać się o świadczenie rehabilitacyjne? Ile trwa takie świadczenie? 

Masz małe dziecko. Przelicz, czy otrzymasz dodatkowe 3000 zł. Potrzebny jest wniosek od 26 kwietnia do 17 maja 2023 r.

Od 26 kwietnia 2023 r. zmieniono zasady wypłacania zasiłków macierzyńskiego i rodzicielskiego. Osoby, które korzystają z nich na starych zasadach mogą złożyć wniosek, który - w zależności od stanu faktycznego - może dać wyższe świadczenia. Eksperci szacują, że dla niektórych osób korzyść to nawet 1600-3000 złotych. 

Zwolnienia lekarskie na początku 2023 r. - statystyki ZUS

5,1 mln zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego. 

Przerwa w urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14.

e-ZLA 2023 - zmiany w przekazywaniu zaświadczeń (zwolnień) lekarskich od 24 marca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.

Co z e-zwolnieniem, jeśli pracodawca nie założył profilu na (PUE) ZUS?

Od 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS płatników składek. Co jeśli nasz pracodawca nie założył takiego profilu?

Macierzyństwo a praca: 30% kobiet bez niezależności finansowej

Większość Polek i Polaków uważa, że kobieta powinna mieć stabilną pracę przed zajściem w ciążę. Zdaniem połowy kariera jest równie ważna co rodzina.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą tzw. work-life balance

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą unijną dyrektywę dotyczącą tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską. Uwzględnił w niej część poprawek wniesionych przez Senat.

Senat wniósł 45 poprawek do noweli Kodeksu pracy (work-life balance)

Kodeks pracy - Senat wprowadził poprawki do noweli Kodeksu pracy, która wdraża unijną dyrektywę "work-life balance". Nowelizacja wprowadza m.in. prawo do urlopu z powodu siły wyższej oraz prawo do urlopu opiekuńczego.

Jak pogodzić pracę z byciem matką? GALERIA

Macierzyństwo a praca. W jaki sposób to pogodzić? Czy mamy chcą wracać po macierzyńskim na rynek pracy? Zobacz GALERIĘ!

W 2022 roku wystawiono niemal 1,3 mln zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

W ubiegłym roku wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej. To 10 proc. wszystkich nieobecności spowodowanych czasową niezdolnością do pracy.

ZUS: W 2022 roku niemal 1,3 mln zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych

W 2022 r. wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej. 

Zwolnienie lekarskie wstecz - czy lekarz może je wystawić?

Zwolnienie lekarskie wstecz. Na jakich zasadach wystawia się tego typu zwolnienia? Na jak długi okres można wystawić L4 wstecz? Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na te pytania. Pozwoli to w pełni korzystać z przysługujących mu praw, jak i odpowiednio przestrzegać wymaganych zasad i obowiązków.

Komisja sejmowa z pozytywną oceną zmian Kodeksu pracy dot. urlopów rodzicielskich

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny jednogłośnie opowiedziała się w poniedziałek za projektem nowelizacji Kodeksu pracy, który ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw w sprawie tzw. work-life balance. Projekt zakłada m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich

Podwyżka po urlopie macierzyńskim [nowelizacja kodeksu pracy]

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego pracownik powinien otrzymać podwyżkę, jeżeli w czasie jego nieobecności wzrosło wynagrodzenie w grupie, w której znajduje się ten pracownik.

ZUS: 27 mln zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w 2022 r.

W 2022 r. zarejestrowano w kraju 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego – rodzaj urlopu, jaki przysługuje pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza lub w celu adopcji dziecka.

27 mln zaświadczeń L4. Tak chorowaliśmy w 2022 r.

Zwolnienie lekarskie. W 2022 r. zarejestrowano w kraju 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej - wynika z danych ZUS.

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski – urlop przysługujący pracownikowi będącemu rodzicem po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.

Urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński – potoczna nazwa części urlopu macierzyńskiego, z której matka dziecka może zrezygnować, i która może być wykorzystana przez ojca wychowującego dziecko.

41 tygodni urlopu rodzicielskiego od 2023 roku?

Przed nami kolejna nowelizacja Kodeksu pracy, która ma m.in. wydłużyć czas urlopu rodzicielskiego.

Pierwsze wydane lekarzom certyfikaty tracą ważność. Jak wystąpić do ZUS o nowy?

Pobranie na portalu ZUS, nowego, bezpłatnego certyfikatu jest proste i trwa zaledwie kilka minut. Jak to zrobić?

Zasiłek macierzyński w 2023

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne przysługujące w związku z urodzeniem, bądź przyjęciem na wychowanie co najmniej 1 dziecka. Co się zmieniło w 2023?

Więcej zwolnień lekarskich i wideowizyt w ZUS

Chcąc załatwić jakąś sprawę w ZUS nie trzeba wychodzić z domu. Dostępna jest opcja e-wizyty, którą można odbyć w dogodnym czasie. W minionym 2022 roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS, skorzystało ponad 111 tys. klientów.

ZUS prowadzi coraz więcej kontroli chorujących Polaków

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o blisko 200% zwiększyła się liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich. Wzrost ten nastąpił w pierwszych dziewięciu miesiącach br. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku.

Czy podczas L4 można brać udział w uroczystościach religijnych?

W ostatnim czasie przed Sądem Rejonowym w Toruniu toczyła się ciekawa sprawa o zasiłek chorobowy. ZUS odmówił M.S. prawa do tego świadczenia. M.S odwołała się do sądu, a ten musiał rozważyć co można robić podczas zwolnienia, w szczególności czy można nieść krzyż na skutek udziału w wielkanocnych obrzędach religijnych, podczas L4.

Wiceminister: nie ma ofert pracy dla matek, które chciałyby wrócić do pracy na część etatu

Dużo kobiet nieaktywnych zawodowo z powodu konieczności opieki nad dziećmi, chętnie wróciłyby do pracy, ale na część etatu. Jednak takich ofert nie ma, bo większość spółek nie zatrudnia pracowników w takiej formie - wskazała w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu powoduje, że wypowiedzenie może zostać cofnięte?

W praktyce zdarzają się takie sytuacje, że kobiety chcąc utrzymać opłacalną dla nich pracę celowo zachodzą w ciąże, nawet już w okresie wypowiedzenia, byle tylko nie doszło do rozwiązania umowy. Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: KP) przyznają kobietom w ciąży szczególną ochronę.

Urlop ojcowski i macierzyński a zgon dziecka

Czy przysługuje urlop ojcowski pomimo zgonu dziecka? Czy urlop macierzyński przysługuje kobietom, które poroniły? Czy poronienie a urodzenie martwego dziecka to pojęcia tożsame? L4 czy zasiłek z ZUS przy poronieniu albo przy urodzeniu martwego dziecka?

Zwolnienie lekarskie - czy można je skrócić?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane na konkretną ilość dni. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał wrócić do pracy przed końcem zwolnienia?

Urlop macierzyński. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. Czy chroni przed zwolnieniem z pracy? W jakich przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim? Wyjaśniamy poniżej.

Umowa zlecenie do 26. roku życia a zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie do 26 roku życia. Czy zleceniobiorca poniżej 26 roku życia może przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim?

Urlop zaległy a zwolnienie lekarskie

Urlop zaległy - czy przepada na zwolnieniu lekarskim? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w czasie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim? Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem po zwolnieniu po 30 września 2022 r.?

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie chorobowe

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Czy zwolnienie lekarskie pozostaje w związku z wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkiem chorobowym? Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń chorobowych i jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Zwolnienie lekarskie pod kontrolą pracodawcy?

Pracodawcy często proszą ZUS o skontrolowanie czy jego pracownik, który ma zwolnienie lekarskie jest rzeczywiście chory oraz czy wykorzystuje e-ZLA zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy taką kontrolę pracodawca może przeprowadzić we własnym zakresie?

Zwolnienie lekarskie - jaki adres podać?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż w zwolnieniu lekarskim nie powinien być wpisany adres zameldowania tylko adres aktualnego pobytu.

Koszty zwolnień lekarskich – ile firmy płacą za nieodpowiednie warunki pracy?

Argumentując właścicielowi firmy wysokość kwoty, której przeznaczenie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pracowników, inspektorzy BHP podają wiele górnolotnych sloganów, których pracodawcy nie rozumieją lub rozumieć nie chcą. W takiej sytuacji bardzo dobrym i zawsze działającym argumentem jest pokazanie kosztów absencji wypadkowej w konkretnym przedsiębiorstwie, wskazując jednocześnie że stanowią one tylko 1,53%* kosztów całości wypadku przy pracy.

Urlopy. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

Obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który 16 maja wprowadzono zamiast stanu epidemii. Nie spowoduje to jednak odwołania wielu przepisów szczególnych dotyczących prawa pracy. Więcej w urlopach zmieni nowelizacja Kodeksu Pracy, wprowadzając m.in. nowy rodzaj urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi z powodu działania siły wyższej.

Przerwa zawodowa związana z narodzeniem dziecka

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o "siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - powiedziała we wtorek wiceminister rodziny Barbara Socha podczas konferencji "Polka XXI w."

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

PPK a urlop macierzyński

Czy pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim? Jeśli tak, to czy pracodawca powinien naliczać za taką osobę wpłaty do PPK?

REKLAMA