REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustala się okres nieprzerwanego pobierania renty

Straciłam prawo do renty 31 sierpnia br., ponieważ zostałam uznana za zdolną do pracy. Przed przyznaniem tej renty pobierałam rentę szkoleniową przez 12 miesięcy. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierałam przez 4,5 roku, tj. do 31 grudnia 2004 r., gdy została ona zawieszona, bo za dużo zarabiałam. Przez ostatnie pół roku znów pobierałem rentę, bo przestałam pracować. Chciałabym ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale nie wiem, czy ZUS uzna, że pobierałam rentę przez 5 lat. Czy liczy się tutaj okres pobierania renty szkoleniowej i okres, gdy miałam prawo do renty, ale była ona zawieszona?

Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji z zakładu pracy

Zatrudniam pracownika, który do 9 listopada 2006 r. cały czas chorował (pobierał wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS). Od 10 listopada 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne z ZUS, od 10 kwietnia 2007 r. do 1 czerwca 2007 r. wykorzystywał zaległy urlop wypoczynkowy, a od 8 czerwca 2007 r. znowu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie uzyskał orzeczenia o odzyskaniu zdolności do pracy. Skierowaliśmy go na takie badanie, ale pracownik zwrócił się o zaległy urlop wypoczynkowy, którego mu udzieliliśmy, i nie wrócił do pracy. Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe? Nie mamy pewności, czy zwolnienie dotyczy tej samej choroby, co przed przerwą. Czy po upływie 33 dni zwolnienia lekarskiego ZUS będzie wypłacał temu pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy ZUS może odmówić przyjęcia dokumentacji pracownika z powodu braku orzeczenia o zdolności do pracy?

Składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS i OFE

Osoby będące członkami otwartych funduszy emerytalnych (ofe) podlegają zasadom nowego systemu emerytalnego. Składka na ich ubezpieczenie emerytalne jest podzielona między dwie instytucje - ZUS i wybrany lub wylosowany fundusz. Składki zgromadzone przez każdą z tych instytucji będą wpływać na wysokość należnej tym osobom emerytury, dlatego powinny one kontrolować płatników z wywiązywania się z obowiązku opłacania za nich składek. W tym celu ZUS i ofe przesyłają ubezpieczonym informacje o składkach zaewidencjonowanych na ich kontach.

Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom

Na jakich zasadach powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, którą zatrudniliśmy w naszej firmie na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego? Czy takie osoby podlegają ubezpieczeniom?

REKLAMA

Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2007 r. ubezpieczeniom społecznym podlegam jako zleceniobiorca, ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia była w każdym miesiącu wyższa od podstawy z działalności. Dotychczas zawierałem umowy na miesiąc i co miesiąc otrzymywałem z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 sierpnia br. wykonuję umowę zlecenia zawartą na 3 miesiące. Zgodnie z umową całość wynagrodzenia z tego tytułu (3000 zł) otrzymam w październiku. Z jakiego tytułu będę podlegać ubezpieczeniom społecznym w sierpniu, wrześniu i październiku?

Zwrot kosztów podróży zleceniobiorcy

Nasza fundacja podpisuje z wolontariuszami umowy zlecenia, na podstawie których nieodpłatnie świadczą oni pracę. Niektórzy z nich w celu wykonania zlecenia muszą przemieszczać się po kraju, korzystając z komunikacji publicznej. Na podstawie przedłożonych przez nich biletów zwracamy im poniesione koszty podróży. Czy od tych kwot musimy potrącić składki ZUS?

Rodzina nie dostanie świadczenia po zmarłym

W przypadku śmierci osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne ZUS nie wypłaci niezrealizowanego świadczenia członkom jej rodziny.

Urlop na zapas

Do końca roku zostały mi tylko 2 dni urlopu. Nadarzyła się jednak wspaniała okazja „last minute” wyjechania za niewielkie pieniądze na 2 tygodnie do Meksyku. Zgłosiłem się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mi urlopu z przysługującego mi wymiaru z puli przyszłorocznej. Pracodawca odmówił mi jednak, twierdząc, że do przyszłorocznego urlopu nie nabyłem jeszcze prawa, w związku z tym postąpiłby sprzecznie z przepisami. Czy rzeczywiście tak jest, a ja muszę zrezygnować z wycieczki mojego życia?

REKLAMA

Choroba podczas urlopu

Jeden z moich pracowników zachorował w trakcie urlopu wypoczynkowego i nie zawiadamiając przełożonych przedłużył sobie urlop o 6 dni. Następnie rozwiązaliśmy z nim z tej przyczyny umowę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Kilka dni temu pracownik pojawił się w firmie z zaświadczeniem lekarskim o niezdolności do pracy i zapowiedział odwołanie się do sądu. Kto ma rację?

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudniam 5 pracowników. W związku z chorobą otrzymałam zwolnienie lekarskie od 8 maja do 5 czerwca 2007 r., a później od 6 czerwca.

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zatrudniliśmy dwie osoby na podstawie umów zlecenia. Z tego tytułu będą podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Ich zadaniem będzie pozyskiwanie nowych kontrahentów dla mojej firmy, dlatego zwykle będą pracować w terenie, a jedynie przez kilka godzin jeden lub dwa dni w tygodniu będą musiały pracować w siedzibie firmy. Czy osoby te podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu?

Potrącenia z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego należnych pracownikowi

Pracodawca lub ZUS, który otrzymał tytuł wykonawczy, ma obowiązek dokonywania potrąceń ze świadczeń należnych pracownikowi z tytułu stosunku pracy. W pozostałych przypadkach możliwość potrąceń wymaga pisemnej zgody pracownika. W zależności od podstawy potrąceń, różne są zasady ich dokonywania.

Jakie obowiązki wobec ZUS mają wspólnicy spółki cywilnej?

Prowadzący działalność gospodarczą wspólnicy spółki cywilnej oraz zatrudnione przez nie osoby podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

Kto rozstrzyga sprawy o nieprzekazywanie składek

Do rozpoznania sporów związanych z przekazaniem części składki emerytalnej ubezpieczonych do OFE przez ZUS właściwe są sądy powszechne.

Wysokie podatki poszerzają szarą strefę

Według różnych danych, wielkość szarej strefy w polskiej gospodarce wynosi od 15 do 25 procent PKB. Liczby te mają charakter szacunkowy, gdyż szara strefa jest zjawiskiem bardzo trudnym do zmierzenia.

REKLAMA