REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W jaki sposób odwołać się od decyzji ZUSu?

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z najmniej lubianych instytucji w Polsce. Jego kompetencje to m.in. przyznawanie i obliczanie podstawowych dla człowieka świadczeń, takich jak renty i emerytury i niestety często nie zgadzamy się z decyzją ZUSu. Warto zatem wiedzieć, jak się od takiej decyzji odwołać.

Czy naliczać składki ZUS od odsetek wypłacanych z wyrównaniem wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków z ubezpieczenia chorobowego

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. pracownik wystąpił do nas o ponowne naliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i wypłaconych zasiłków przed 7 lipca 2008 r. Wyrównaliśmy pracownikowi świadczenia wraz z odsetkami. Czy kwotę wypłaconych w marcu 2009 r. odsetek należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Pracodawca, który jest upoważniony do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, może w trakcie zwolnienia lekarskiego kontrolować pracownika. Taką kontrolę przeprowadza pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, np. pracownik działu kadr, w miejscu zamieszkania lub pobytu pracownika.

Jedno okienko w interpretacji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dla płatników składek w sprawie obowiązujących od 31 marca 2009 r. nowych przepisów dotyczących zgłoszenia rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć jak ZUS interpretuje "jedno okienko".

REKLAMA

Czy pracownica, której umowę o pracę ZUS uznał za pozorną, powinna nadal świadczyć pracę

ZUS uznał umowę o pracę jednej z naszych pracownic za pozorną. Zdaniem ZUS, umowa o pracę została zawarta jedynie w celu uzyskania zasiłku chorobowego. Pracownica odwołała się od decyzji ZUS. Co w takim przypadku mamy zrobić z pracownicą? Czy jej umowa o pracę jest nadal ważna i powinna przychodzić do pracy? Czy musimy z nią rozwiązać umowę o pracę?

Jak ustalać składkę wypadkową od 1 kwietnia 2009 r.

1 kwietnia 2009 r. rozpoczął się nowy rok składkowy, w którym  obowiązują nowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którym ZUS nie wyznaczy stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, są zobowiązani samodzielnie ustalić jej wysokość na najbliższy rok składkowy.

Jak naliczać składki od wynagrodzenia wypłacanego w euro

Większość przychodów uzyskujemy w euro. W związku z ostatnimi wahaniami kursów walut postanowiliśmy, że również pracownikom oddelegowanym do pracy w Portugalii wynagrodzenie wypłacimy w walucie euro. Według jakiego kursu powinniśmy przeliczyć wynagrodzenie pracowników do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Pracownicy, którzy pracują w Portugalii, mają poświadczone formularze E-101.

Czy odpowiedzialność za długi wobec ZUS jest uzależniona od ważności uchwały powołującej zarząd osoby prawnej

Nieważność uchwały powołującej zarząd osoby prawnej powoduje pozbawienie osób zarządzających ich funkcji. Takie osoby nie mogą osobiście odpowiadać całym majątkiem za długi z tytułu zaległości w składkach ZUS (wyrok Sądu Najwyższego z 6 stycznia 2009 r., I UK 123/08).

REKLAMA

Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Pracownica dostarczyła 5 marca 2009 r. kolejne zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorą 3-letnią córką. Zwolnienie zostało wystawione 24 lutego 2009 r. na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. w trakcie wcześniej wystawionego zwolnienia w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Poprzednie zostało wystawione do 26 lutego 2009 r. Czy zwolnienie lekarskie na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. zostało wystawione prawidłowo, jeżeli 25 i 26 lutego są dniami roboczymi? Czy na jego podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? Jak dokonać potrącenia z zasiłku, skoro ZUS ZLA zostało dostarczone po 7 dniach od daty wystawienia?

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Za ile dni pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Nowe zasady ubezpieczeń społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą i jednocześnie wykonujących pracę nakładczą

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie art. 9 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 marca 2009 r. zmianie uległy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy nakładczej i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

ZUS zwróci ci gotówkę za koszty przejazdu

Jak informuje Rzecznik Prasowy ZUS od 4 marca osoby wzywane do ZUS będą otrzymywać w całości w gotówce zwrot kosztów przejazdu.

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Z końcem marca 2009 r. pracownik naszej firmy ma zamiar przejść na emeryturę. W styczniu 2009 r. skończył 65 lat. Jesteśmy dużą firmą i do moich obowiązków należy przygotowanie wniosku o emeryturę dla pracownika. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wniosku pracownik dostarcza nam sukcesywnie, od początku stycznia 2009 r. Jeszcze w lutym przygotowałam kompletny wniosek o emeryturę, pracownik podpisał go, a ja 3 marca złożyłam go w ZUS. Teraz okazało się, że ZUS wyliczy pracownikowi emeryturę niekorzystnie - nie na podstawie nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r., lecz na podstawie tej, która obowiązywała do 28 lutego 2009 r. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Pracownik nie chce, aby ZUS przyjął do emerytury starą kwotę.

Zbieg prawa do emerytury pomostowej z prawem do innych świadczeń


Mam pytanie co dzieje się w przypadku zbiegu prawa do emerytury pomostowej z innym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Czy jedno ze świadczeń ulega zawieszeniu?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

Jaki wpływ na wypłatę świadczeń chorobowych ma wypadek pracownika, który wydarzył się w Belgii

Pracownik jest kierowcą TIR. W styczniu został wysłany z towarem do Hiszpanii. W drodze miał wypadek na autostradzie w Belgii. Pracownik trafił na 7 dni do szpitala w Belgii. Teraz jest na zwolnieniu lekarskim w Polsce. Ciągle trwa dochodzenie prowadzone przez policję belgijską. Nie wiadomo, kiedy otrzymamy informację z policji, dlatego nie wiadomo, kiedy i czy wypadek zostanie uznany za wypadek przy pracy. Przeprowadziliśmy we własnym zakresie postępowanie powypadkowe. Raczej uznamy zdarzenie za wypadek, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie dokumentacji, którą otrzymamy z policji. Jakie świadczenia możemy wypłacić pracownikowi? Czy do wypłaty świadczeń ma znaczenie, że wypadek miał miejsce w Belgii?

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na 10 dni w związku z opieką nad 4-letnim dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez szpital, w którym dziecko przebywało w okresie podanym w zwolnieniu. W tym roku wypłaciliśmy już pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko za 25 dni. Według oświadczenia pracownicy, ojciec dziecka pracował w okresie podanym w zwolnieniu lekarskim w godzinach od 8.00 do 16.00, tzn. w takich samych jak pracownica. Czy w tej sytuacji mogę wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za podany okres, skoro dziecko miało w szpitalu zapewnioną opiekę?

Czy pracodawca musi uwzględnić w PIT zasiłki chorobowe wypłacane przez ZUS

W 2008 r. zasiłki dla naszych pracowników i zleceniobiorców wypłacał ZUS, ponieważ 30 listopada 2007 r. zgłosiliśmy do ubezpieczenia chorobowego 15 osób. Część osób otrzymała z ZUS również wyrównania zasiłków w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. Czy wystawiając pracownikom PIT-11 powinniśmy ująć w nim zasiłki wypłacane przez ZUS? Czy ZUS powinien przekazać nam informację o wysokości wypłaconych świadczeń i pobranym podatku?

Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Od listopada 2008 r. zatrudnienie w naszej firmie spadło do 16 osób. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. zasiłki wypłaca ZUS. Pracownik 25 stycznia 2009 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na chorą żonę. Do którego ZUS przekazać dokumenty - ZUS pracownika czy ZUS, w którym opłacamy składki? Nasza firma rozlicza się w Krakowie, pracownik mieszka w Bochni. Jakie dokumenty przygotować pracownikowi w związku z wypłatą zasiłku opiekuńczego?

Wysokość składek ubezpieczeniowych przedsiębiorcy w 2009 roku

Przedstawiamy informacje uzyskane w ZUS odnośnie wysokości i zasad ustalania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca, podobnie jak inne osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne

Świadczenie przedemerytalne to pomoc finansowa dla osób o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły pracę i z racji swojego wieku nie mają możliwości znalezienia nowego zatrudnienia.

Od kiedy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznając świadczenie przedemerytalne działa z mocą wsteczną. Ustala bowiem świadczenie od dnia następującego po dniu złożenia wniosku.

Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne podejmując działalność muszą mieć świadomość tego, że dodatkowe przychody mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanego przez nich świadczenia. Jeśli zarobią więcej niż określone limity kwotowe, ZUS zmniejszy wypłacane im świadczenie albo je zawiesi w całości.

Jak odwołać się od decyzji ZUS w sprawie emerytury lub renty

Od niekorzystnej decyzji ZUS dotyczącej emerytury lub renty przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu. Zakwestionować można odmowę przyznania świadczenia, jak i ustaloną jego wysokość.

Które świadczenie przyzna ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje wiele świadczeń emerytalnych i rentowych. Obowiązuje zasada, że osoba uprawniona może pobierać tylko jedno świadczenie wyższe lub wybrane przez siebie. Jak od każdej zasady, od tej także prawo przewiduje wyjątki. Niekiedy uprawniony będzie pobierał więcej niż jedno świadczenie.

Świadczenie przedemerytalne czy mam do niego prawo

Obecnie mam 58,5 lat. Ogółem mój staż pracy wynosi 27 lat, w tym 4 lata urlop wychowawczy. Jestem zatrudniona w zakładzie, w którym pracuję 7 miesięcy na 1/2 etatu. Z dniem 31.08.br nastąpi likwidacja mojego zakładu pracy. Czy w związku z tym mam szansę na uzyskanie jakiegokolwiek świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia.

Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pozwoleniem na pracę wydanym przez Wojewodę. Posiada Kartę pobytu na czas oznaczony. Czy będzie mu się należała emerytura za czas pracy w Polsce?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2009 roku

Minimalne wynagrodzenie wskazuje minimalną kwotę brutto, jaką pracodawca musi zapłacić pracownikowi.

Choroba na urlopie wypoczynkowym

Zachorowałem w trakcie urlopu wypoczynkowego. Przedłużyłem urlop i nie powiadomiłem o tym pracodawcę. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę bez wypowiedzenia. Dopiero niedawno przyniosłem zaświadczenie lekarskie potwierdzające moją niezdolność do pracy. Czy pracodawca postąpił prawidłowo?

Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Jestem w ciąży. Niestety jest to ciąża zagrożona. W związku z tym chce wziąć zwolnienie lekarskie, a dopiero potem złożyć wniosek o urlop macierzyński. Czy mogą tak zrobić. 

Czy można wypowiedzieć umowę podczas choroby pracownika?

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie w trakcie choroby.

Spóźniony ZUS - niższe odsetki od składek

Skomplikowany sposób liczenia odsetek od przekazywanych z opóźnieniem do OFE przez ZUS składek na ubezpieczenia społeczne, skutkujący przyznaniem poszkodowanym ubezpieczonym obniżonych odsetek, nie narusza Konstytucji RP.

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie oświadczenia lekarza

Pracownik powinien pracować 2 stycznia 2009 r., ale rano powiadomił nas, że idzie do lekarza i nie przyjdzie do pracy. Zwolnienie lekarskie miał dostarczyć po powrocie do pracy 5 stycznia 2009 r. Do dzisiaj nie dostarczył mam tego zwolnienia - twierdzi, że je zgubił. Przyniósł zaświadczenie od lekarza, ale nie na formularzu ZUS ZLA, że 2 stycznia 2009 r. był chory. Czy na tej podstawie możemy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 2 stycznia 2009 r.?

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w czasie zwolnienia

Jestem w trakcie zwolnienia chorobowego. Po powrocie nie chciałbym już pracować u tego pracodawcy. Chciałbym, już teraz rozwiązać umowę o pracę. Mam już zapewnioną inną. Nie chcę czekać na powrót do pracy i zostawać w pracy na okres wypowiedzenia. Czy mogę rozwiązać umowę za porozumieniem stron. 

Czy mam prawo do wglądu w swoje dokumenty

Dostałam decyzję odmowną dotycząca emerytury. Wcześniej pobierałam zasiłek przedemerytalny. Chciałabym przejrzeć dokumenty na podstawie których odmówiono mi przyznania emerytury. Czy jest to możliwe?  

Jak rozliczyć zwrot nadpłaconych składek ZUS

Zorientowaliśmy się, że jednemu z pracowników w zeszłym roku zostały nadpłacone składki ZUS. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy możemy wystąpić z wnioskiem do ZUS o zwrot nadpłaconych składek? Czy może powinien zrobić to sam pracownik? Czy powinniśmy dokonać korekty PIT-11 za 2007 r.? Czy zwrot nadpłaconych składek byłemu pracownikowi należy potraktować jako bieżącą wypłatę wynagrodzenia?

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

Rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności lub zaprzestanie jej wykonywania?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek zgłoszenia się w ZUS jako płatnicy składek oraz jako osoby ubezpieczone. W przypadku, kiedy zakończą działalność, tytuł do ubezpieczeń wygaśnie bądź zmieni się sposób podlegania ubezpieczeniom - fakty te również muszą zostać zgłoszone w ZUS. Zgłoszeń tych dokonuje się na sformalizowanych drukach, w określonych przepisami terminach.

W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?

Uregulowanie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy do obowiązków płatników składek. Opłat tych dokonuje się w ustalonej formie i według określonych wzorów.

Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości co do zastosowania przepisów dotyczących ubezpieczeń w swojej sprawie od niedawna może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w tym zakresie.

Ubezpieczenia cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Od 1 maja 2004 r. w związku z wstąpieniem Polski do UE przestały obowiązywać zawarte przez Polskę dwustronne umowy międzynarodowe z krajami Unii, które regulowały kwestie zabezpieczenia społecznego z tymi krajami. Dwustronne umowy zostały zastąpione jednolitym systemem unijnym.

Zasiłek opiekuńczy po zwolnieniu lekarskim

Chorowałam przez 182 dni. Od razu po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego dostarczyłam pracodawcy zwolnienia z tytułu opieki nad moim chorym synkiem. W związku z tym mam pytanie, czy będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy?  

Czy zapłacone po dacie likwidacji działalności zaległe składki ZUS mogą być kosztem podatkowym?

Do końca 2007r. prowadziłem działalność gospodarczą, rozliczałem się metodą kasową prowadząc pkpir. Z uwagi na ujawnione nieprawidłowości w zakresie wypłat wynagrodzeń z tytułu umów zleceń za lata 2004-2006 r. zobowiązany jestem uiścić zaległości wobec ZUS w kwocie ok. 70 tys. zł. Zaległości te dotyczą części składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, których obowiązek finansowania obciąża pracodawcę oraz składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Czy zapłacone zaległości mogę jakoś zaliczyć do kosztów podatkowych ?

Czy można udzielić pracownicy urlopu okolicznościowego po pogrzebie

Gdy pracownica była na zwolnieniu lekarskim, zmarła jej babka. Pogrzeb odbył się w sobotę. Zwolnienie pracownicy kończyło się w poniedziałek, 2 dni po pogrzebie babki. Z powodu śmierci babki pracownica wystąpiła do nas z wnioskiem o udzielenie jej urlopu okolicznościowego we wtorek, tj. pierwszego dnia po zwolnieniu lekarskim. Czy musimy przychylić się do wniosku pracownicy, skoro pogrzeb się już odbył?

Czy pracownicy, którym upłynął 12-miesięczny okres delegowania, nadal mogą podlegać polskim ubezpieczeniom

W połowie października 2007 r. nasza firma wysłała do Austrii na 12 miesięcy 5 pracowników, którzy zajmują się wdrażaniem nowego projektu, który realizujemy wspólnie z austriackim kontrahentem. Osoby te są ubezpieczone w Polsce na podstawie poświadczonych przez ZUS formularzy E-101. Okazało się, że prace w Austrii przedłużą się o kolejne 4 miesiące. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać w tym czasie delegowani pracownicy? Czy możemy starać się, aby nadal byli ubezpieczeni w Polsce?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Jak wliczyć nagrodę roczną do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy

Pracownica naszej firmy w okresie od stycznia do października 2007 r. była zatrudniona na pełny etat, a od listopada 2007 r. i obecnie jest zatrudniona na 3/4 etatu. Wysokość nagrody rocznej uzależniamy od wyników firmy. Za 2007 r. pracownica otrzymała nagrodę w wysokości 2675 zł brutto. W jakiej wysokości nagrodę roczną powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownicy? Choruje we wrześniu 2008 r.

Urlop bezpłatny w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie do 15 września br. Natomiast 10 września br. przesłała do nas wniosek o urlop bezpłatny w okresie od 10 do 30 września. Pracodawca zgodził się na taki urlop. W związku z tym, czy w okresie od 10 do 15 września br. pracownica przebywała na zwolnieniu czy na urlopie bezpłatnym?

REKLAMA