REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przerwanie zasiłku macierzyńskiego

Pracownica urodziła bliźnięta i z tego tytułu pobiera zasiłek macierzyński przez okres 217 dni (31 tygodni). Niestety, jedno z bliźniąt obecnie przebywa w szpitalu. Czy aby pracownica mogła przerwać pobieranie zasiłku, musi być hospitalizowanych dwoje dzieci z bliźniaczej ciąży?

Czy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego w państwie spoza Unii Europejskiej można wypłacić zasiłek chorobowy

Pracownik naszej firmy przebywał przez 2 tygodnie na urlopie wypoczynkowym w Turcji. Podczas urlopu rozchorował się. Przedstawił nam zwolnienie lekarskie wystawione przez tureckiego lekarza na okres od 23 lipca do 13 sierpnia br. Pracownik przebywał na urlopie do 27 lipca br. Oryginał zwolnienia lekarskiego wysłał pocztą 30 lipca br. Pracownik ten (55 lat) wykorzystał już limit wypłaty wynagrodzenia chorobowego w tym roku. Czy na podstawie przedstawionego zwolnienia lekarskiego możemy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Jak od stycznia 2013 r. potwierdzić prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Uchwalona 27 lipca 2012 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r. Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.

Świadczenie po okresie zasiłkowym

Po wyczerpaniu zasiłku chorobowego ubezpieczonemu, który jest nadal niezdolny do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Warunkiem przyznania świadczenia jest to, czy dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

REKLAMA

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

Pierwotnie ZUS stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

Czy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik naszej firmy chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swoją żonę, która pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Czy zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego tej osoby jako członka rodziny będzie prawidłowe?

Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS – co zrobić?

Przedsiębiorcy, którym ZUS nieprawidłowo ustalił podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do uzyskania wyrównania. ZUS wyjaśnia jakie kroki powinien w tym celu podjąć przedsiębiorca.

Jak obliczyć wynagrodzenie za część miesiąca

Może dojść do sytuacji, w której pracownik wykonywał pracę tylko przez część miesiąca, a przez resztę był nieobecny w pracy albo jej nie wykonywał z innych powodów. Pojawiają się też sytuacje, w których pracownik jest nieobecny przez kilka dni w miesiącu. Za pozostałą część przepracowaną również przysługuje pracownikowi wynagrodzenie, ale musi być ono wówczas odpowiednio obniżone.

REKLAMA

Od dziś ZUS nie przyjmuje dokumentów przez EUP

Od dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyjmuje dokumentów elektronicznych za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. EUP został zastąpiony przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Składki ZUS 2013. Od przyszłego roku wzrosną składki ZUS dla nowych firm. Powodem podwyżki jest podniesienie płacy minimalnej, od której zależy podstawa wymiaru składek społecznych ZUS na 2013 rok. Dowiedz się ile wyniosą składki ZUS w 2013 roku.

Wyjaśnienia ZUS do wyroku TK z 24 maja 2012 r.

Prezentujemy oficjalne stanowisko Zakładu Ubezpieczeń społecznych odnośnie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r., dotyczącego ustalania podstawy wymiaru zasiłków chorobowego i macierzyńskiego.

Przeliczenie świadczenia z nową kwotą bazową

Osoby, które pracowały po przyznaniu emerytury lub renty, mogą ubiegać się o ponowne jej ustalenie przy zastosowaniu nowej kwoty bazowej. Na ogół muszą jednak udowodnić wyższe zarobki od tych, które ZUS uwzględnił wcześniej przy obliczeniu emerytury lub renty.

Co nowego w emeryturach

Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany i docelowo ma wynieść 67 lat. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku, będą mogły liczyć tylko na 50% pełnego świadczenia.

Przedwczesne zaprzestanie naliczania składek - konsekwencje

Płatnik składek w roku kalendarzowym nalicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym. Limit, do wysokości którego płatnik nalicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2012, wynosi 105 780 zł. Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru nie ma zastosowania przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Oddelegowanie za granicę - co z ubezpieczeniem społecznym

Stosowne przepisy w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mają zagwarantować obywatelom UE to, że zabezpieczenia społeczne w państwach członkowskich nie ograniczą czy wręcz nie pozbawią uprawnień nabytych lub należnych osobom pracującym lub mieszkającym na terytorium danego kraju. Pracownik oddelegowany przez polskiego pracodawcę do pracy w innym państwie członkowskim UE może nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Warunkiem jest, aby jego czas pracy za granicą nie przekraczał 24 miesięcy i nie był wysłany w celu zastąpienia innego pracownika.

Zwolnienie ZUS ZLA bez kodu B

Pracownica, która jest w ciąży, od 3 miesięcy przebywa na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie lekarskie dostarczyła 1 czerwca br. na okres 21 dni bez kodu B (poprzednie zwolnienia ten kod zawierały). Czy jeśli wiemy, że pracownica jest w ciąży, możemy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru mimo braku kodu B?

Czy naruszenie przepisów bhp wpływa na prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku, jeżeli naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika młodocianego, który dostarczył zwolnienie lekarskie po terminie

Od 8 maja br. zatrudniamy pracownika młodocianego w I roku nauki zawodu. Jego wynagrodzenie określono w wysokości 170 zł. W lipcu pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby przez 9 dni (11–19 lipca). Zwolnienie lekarskie dostarczył nam dopiero 27 lipca. Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe takiego pracownika? Czy możemy je pomniejszyć tak jak zasiłek chorobowy za okres spóźnienia w doręczeniu zwolnienia?

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne i jak je wypłacać

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, natomiast dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy. Jednak nie każdej osobie przysługuje prawo do otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Może się bowiem okazać, że istnieją okoliczności wyłączające daną osobą z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia.

Wynagrodzenie przeciętne – II kwartał 2012 roku

W II kwartale 2012 roku spadło wynagrodzenie przeciętne. Oznacza to zmniejszenie miesięcznego limitu wymiaru składek ZUS.

Przejęcie pracodawcy - skutki dla płatnika

Obowiązkiem przejmowanego pracodawcy w razie przejęcia tylko części jego pracowników jest wyrejestrowanie ich z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA.

Czy pracownik może zrezygnować z części zasiłku opiekuńczego

Pracownica otrzymała zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat na okres od 16 do 30 lipca 2012 r. oraz złożyła wniosek o uzyskanie prawa do zasiłku opiekuńczego. Do pracy wróciła 25 lipca br. twierdząc, że dziecko jest już zdrowe. Czy pracownica może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy? Czy za dni wolne od pracy (weekendy) należy jej wypłacić zasiłek opiekuńczy, skoro mąż pracownicy jest obecny w domu?

Przesyłanie dokumentacji rozliczeniowej do ZUS

Zatrudniam 4 pracowników. Dokumenty rozliczeniowe dostarczam do ZUS w formie wydruku z programu Płatnik. Od czerwca br. chciałbym dodatkowo zatrudnić jeszcze 2 osoby do pomocy w sezonie letnim, kiedy zleceń jest znacznie więcej. Dowiedziałem się jednak, że gdy będę zatrudniał 6 osób, będę musiał przesyłać dokumentację do ZUS w formie elektronicznej, za pomocą specjalnego oprogramowania. Czy można tego uniknąć?

Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Renty 2012

Od 1 marca 2012 roku obowiązuje kwotowa waloryzacja świadczeń rentowych. Ich wysokość wzrosła o kwotę 71 zł. Zmiana ta nie dotyczy jednak dodatków do rent.

Jak po zmianie stanowiska ZUS skorygować dokumenty rozliczeniowe za osoby na urlopach wychowawczych

W związku z szeregiem niejasności i problemów płatników z prawidłowym rozliczeniem składek za osoby na urlopach wychowawczych ZUS opublikował wyjaśnienia dotyczące zasad postępowania w przypadku tych osób. Pierwotnie Zakład stał na stanowisku, że przy ustalaniu podstawy wymiaru składek dla osób na urlopach wychowawczych należy stosować w całości przepisy ustawy zasiłkowej w zakresie ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Pogląd ZUS uległ jednak zmianie i do osób na urlopach wychowawczych należy stosować tylko niektóre z tych zasad. Taka sytuacja powoduje, że płatnicy, którzy ustalali podstawę wymiaru składek za osoby na urlopach wychowawczych zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ZUS, powinni skorygować dokumenty rozliczeniowe za styczeń i kolejne miesiące br.

Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Renta socjalna – najważniejsze informacje

Renta socjalna jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z tytułu niezdolności do pracy. Może zostać przyznana na stałe, bądź gdy niezdolność do pracy jest okresowa – na określony czas. W 2012r. jej stawka wynosi 682,67 zł.

Czy w okresie zawieszenia działalności trzeba składać dokumenty do ZUS

Od 6 sierpnia br. planuję na 6 miesięcy zawiesić prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy w tym czasie powinnam opłacać jakieś składki oraz składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe? Dodam, że nie zatrudniam żadnej osoby.

Jak podwyższyć emeryturę ustaloną częściowo według nowych zasad

Pracownik może ubiegać się o przeliczenie wcześniejszej emerytury, w tym również kapitału początkowego. ZUS nie będzie mógł doliczyć okresów przebytych po przyznaniu emerytury ani przeliczyć świadczenia przy uwzględnieniu uzyskanych w tym czasie wynagrodzeń oraz nowej kwoty bazowej. Z tego powodu nie ma konieczności wystawienia zaświadczenia potwierdzającego przebyty staż i zarobki pracownika.

Nowelizacja przepisów emerytalnych

Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany i docelowo ma wynieść 67 lat. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku, będą mogły liczyć tylko na 50% pełnego świadczenia.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Znów waloryzacja procentowa

W 2013 roku zmieni się wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Emerytury i renty wzrosną, ale procentowo. To inaczej niż w poprzednim roku, gdy waloryzacja była kwotowa.

Zmiana pracy lub zamieszkania w UE a ubezpieczenia społeczne

Pracownik oddelegowany przez polskiego pracodawcę do pracy w innym państwie członkowskim UE może nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Warunkiem jest, aby jego czas pracy za granicą nie przekraczał 24 miesięcy i nie był wysłany w celu zastąpienia innego pracownika.

Jakie zmiany emerytalne wprowadzono dla służb mundurowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych. Po nowelizacji przepisów świadczenie emerytalne nabędą oni dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia, a jego wysokość będzie uzależniona od średniego uposażenia z 10 lat służby.

Czy byłemu pracownikowi należy się wyrównanie świadczeń chorobowych wypłaconych w zaniżonej wysokości

Z jednym z naszych pracowników rozwiązaliśmy umowę z końcem czerwca br. Pracownik był zatrudniony od września 2009 r. W okresie zatrudnienia kilka razy był niezdolny do pracy z powodu choroby i przebywał na zwolnieniu lekarskim. Już po rozwiązaniu umowy o pracę (2 lipca 2012 r.) były pracownik złożył wniosek o wyrównanie świadczeń chorobowych, które pobierał w całym okresie zatrudnienia. Uznał bowiem, że niewłaściwie została obliczona podstawa wymiaru tych świadczeń. Sprawdziliśmy to i okazało się, że ustalając podstawę wymiaru, nie uwzględniliśmy premii regulaminowej, która nie przysługiwała za okresy pobierania świadczeń chorobowych i za te okresy nie była wypłacana. Czy były pracownik ma rację? Czy powinniśmy przeliczyć ponownie podstawę wymiaru i wypłacić mu wyrównanie?

Ubezpieczenie zdrowotne dzieci pracowników - obowiązek wyrejestrowania

Za zgłoszenie prawidłowych danych do ZUS dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez członków rodzin pracowników zawsze odpowiada płatnik składek. Dziecko zgłoszone do ubezpieczeń przez pracownika powinno zostać wyrejestrowane od dnia następującego po dniu, w którym ukończył studia wyższe.

Jakie składki należy opłacać za emeryta-zleceniobiorcę

Zatrudniając emeryta, będącego pracownikiem innego pracodawcy, na umowę zlecenia płatnik może sporo zaoszczędzić. Nie odprowadza bowiem składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe od wynagrodzenia ze zlecenia zawartego z taką osobą bez względu na wysokość osiąganego przez nią wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Obowiązki płatnika w przypadku przejęcia pracodawcy

Obowiązkiem przejmowanego pracodawcy w razie przejęcia tylko części jego pracowników jest wyrejestrowanie ich z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA.

Transfer świadczeń ubezpieczeniowych z zagranicy

Osoby pracujące za granicą nabywają tam pracownicze świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Po powrocie do Polski świadczenia te można otrzymywać w nowym miejscu zamieszkania.

Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Osoba, która w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje dwa rodzaje działalności – działalność gospodarczą oraz zawodową (tzw. wolny zawód), musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Na podstawie przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym działalność gospodarcza i działalność w ramach wolnego zawodu stanowią bowiem dwa odrębne tytuły do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ukaranie płatnika za nieopłacenie składek

Od 31 maja 2012 r. ZUS nie może już ukarać płatnika składek, będącego osobą fizyczną, dodatkową opłatą, jeśli za nieopłacenie składek karę za ten sam czyn wymierzył sąd. Jest to skutek nowelizacji przepisów realizujących wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r., który uznał dotychczasowe regulacje za niezgodne z Konstytucją RP.

Zwolnienie lekarskie - jak pracodawca może je skontrolować

Jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik (lub inny ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu) wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z celem, na jaki zostało wydane, może sam skontrolować pracownika lub wystąpić do ZUS o taką kontrolę. Gdy okaże się, że pracownik nie wykorzystywał tego okresu na rekonwalescencję, tylko np. świadczył pracę u innego pracodawcy czy wyjechał na wycieczkę, wówczas utraci prawo do świadczenia chorobowego za cały okres orzeczony zwolnieniem lekarskim.

Do kiedy osoba ucząca się może pobierać rentę rodzinną

Renta rodzinna przysługuje na ogół nie tylko w czasie pobierania nauki, ale również w miesiącach wakacyjnych przypadających w danym roku szkolnym lub akademickim. Świadczenie to może być wypłacane za okres wakacji również wtedy, gdy przed ich rozpoczęciem uczeń lub student zakończył pobieranie nauki w szkole bądź na studiach wyższych.

Jakie oszczędności może przynieść zatrudnienie na umowę zlecenia pracującego emeryta

Od umowy zlecenia zawieranej z osobą mającą ustalone prawo do emerytury płatnik obowiązkowo opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych przypadkach zatrudnienie zleceniobiorcy-emeryta może okazać się dla firmy korzystne finansowo – jeżeli ten sam emeryt oprócz wykonywania zlecenia jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. W takiej sytuacji ze zlecenia obowiązkowa będzie dla niego tylko składka zdrowotna.

Kiedy do wartości udzielonych świadczeń z zfśs można zastosować wyłączenie składkowe

W naszej firmie funkcjonuje zfśs. Dotychczas świadczenia z zfśs były różnicowane ze względu na sytuację materialno-bytową zatrudnionych. Sytuacja ta była ustalana na podstawie oświadczeń pracowników, które na żądanie pracodawcy musiały być dokumentowane odpowiednimi zaświadczeniami. Pracownicy jednak protestowali przeciwko konieczności składania oświadczeń, dlatego od 1 czerwca br. zmieniono regulamin zfśs. Teraz nasza spółka nadal różnicuje wartość przyznawanych z zfśs świadczeń, ale robi to na podstawie innego kryterium – średnich zarobków zatrudnionej osoby z ostatnich 3 miesięcy. Czy świadczenia przyznane z zfśs na takich zasadach są wyłączone ze składek ZUS?

Płatnicy muszą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dzieci pracowników, które ukończyły studia

Jestem kadrową w spółce z o.o. Zatrudniamy kilkuset pracowników, z których wielu zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego członków swoich rodzin. Niektóre spośród zgłoszonych osób ukończyły w czerwcu naukę. Czy te osoby należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego od momentu utraty przez nich statusu ucznia/studenta, czy dopiero od momentu, kiedy podejmą pierwszą pracę? Kto odpowiada za wyrejestrowanie takich osób – my jako pracodawca czy pracownicy zgłaszający do ubezpieczeń członków swoich rodzin? W praktyce mało który z pracowników pamięta, aby poinformować pracodawcę o tym, że należy wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego studiujące dziecko, które np. rozpoczęło pracę.

Student nie zawsze zwolniony z opłacania składek

Ukończenie 26 lat przez zleceniobiorcę będącego studentem bądź utrata przez niego statusu studenta sprawia, że po jego stronie powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Czy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć na nowo, jeśli w trakcie jego pobierania zmianie uległy zasady wynagradzania

Zatrudniamy od 3 lat 51-letniego pracownika, który przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 28 czerwca do 6 lipca br. z powodu choroby. Jest to jego pierwsze zwolnienie w tym roku. Z jakiego okresu obliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli od 1 lipca br. nastąpiła zmiana zasad wynagradzania pracowników? Do końca czerwca pracownik zarabiał 3500 zł, natomiast od lipca będzie zarabiał 2500 zł, ale otrzyma dodatkową premię prowizyjną w wysokości 700 zł.

Z jakiego tytułu powinien opłacać składki zleceniobiorca jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą

Jestem prywatnym przedsiębiorcą. Działalność gospodarczą prowadzę od 2007 r. Jednocześnie od 1 czerwca 2012 r. zawarłem dodatkowo umowę zlecenia, która nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z umową wynagrodzenie będzie płatne w okresach kwartalnych, w kwocie 6500 zł, do ostatniego dnia kwartału, za który jest należne. Czy w tej sytuacji składki do ZUS muszę opłacać z działalności czy ze zlecenia? Czy mogę sam wskazać tytuł, z którego będę opłacał te składki?

Jakie składki opłaca w Polsce osoba prowadząca działalność w dwóch krajach unijnych

Jestem prywatnym przedsiębiorcą, prowadzę działalność w Polsce od 2007 r. Od 1 maja 2012 r. rozpocząłem działalność gospodarczą również na Słowacji, na podstawie wpisu dokonanego do tamtejszej ewidencji podmiotów gospodarczych. ZUS wydał mi zaświadczenie A1, które obowiązuje od 1 maja 2012 r. Obecnie nie mam więc obowiązku opłacania składek na Słowacji. Jakie składki w takiej sytuacji powinienem opłacać w Polsce?

REKLAMA