REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Termin wypowiedzenia nauczycielom stosunku pracy

Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym w placówce feryjnej rozwiązuje się z dniem 31 sierpnia, czyli z końcem roku szkolnego. Okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Zatem wręczenie wypowiedzenia powinno nastąpić najpóźniej do 31 maja.

Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego

Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”?

Jak uniknąć ubezpieczenia w ZUS - obowiązek złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Zarówno pracodawca jak i pracownik mają możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wypowiedzenie takie jest stosowane w wyjątkowych okolicznościach określonych w Kodeksie pracy. Jakie okoliczności pozwalają pracownikowi na taki krok?

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna

Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS wyda przez internet

Jak należy zgłosić do ZUS zmianę nazwiska?

REKLAMA

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami.

Coraz więcej osób korzysta z urlopów ojcowskich

Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopów ojcowskich. Według ZUS, w styczniu zeszłego roku na takim urlopie było zaledwie 75 mężczyzn, w maju już 1,6 tys., a w styczniu i lutym 2011 roku z urlopów ojcowskich skorzystało już 3,1 tys. ojców.

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Dlaczego reforma funduszy emerytalnych szkodzi giełdzie?

W tym miesiącu do funduszy emerytalnych trafią znacznie skromniejsze środki. Czy skutki reformy emerytalnej pozytywnie nas zaskoczą? Uszczuplenie sumy odprowadzanej do OFE o niemal dwie trzecie może negatywnie wpłynąć na koniunkturę giełdową – ostrzegają eksperci.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Ustanowienie pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Osoba występująca w charakterze strony w postępowaniu przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych może do kontaktów z organem rentowym wskazać swojego pełnomocnika. Będzie on w imieniu tej osoby dokonywać określonych czynności w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy.

Czy konieczna jest dodatkowa umowa na przeprowadzenie szkolenia?

Pracownik zatrudniony w dziale marketingu kilka razy w roku prowadzi również szkolenia językowe. Pracodawca zamierza zaproponować mu przeprowadzenie szkolenia z języka angielskiego dla kadry menedżerskiej. Czy może powierzyć pracownikowi wykonanie tego zadania w ramach jego dotychczasowych obowiązków?

Odpisy na zfśs za 2011 r. - przekazanie pierwszej raty

Pracodawcy, którzy obowiązkowo utworzyli w 2011 r. zfśs, powinni przekazać do 31 maja br. na wyodrębniony rachunek funduszu co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego ustalonego na cały rok.

Obniżone odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu składek

W trakcie sprawdzania dokumentów rozliczeniowych, jakie przekazaliśmy do ZUS za ubiegły rok, okazało się, że kilka raportów zawiera błędy. Z powodu zaniżenia w nich podstaw wymiaru składek powstała zaległość. Czy w tej sytuacji przy wyrównywaniu tej zaległości mogę skorzystać z prawa do opłacenia niższych odsetek za zwłokę?

Czasowa zmiana miejsca pracy

Coraz więcej firm otwiera swoje oddziały w kilku miastach, a pracodawcy przenoszą część załogi do nowego miejsca pracy. Powstaje więc pytanie czy czasowa zmiana miejsca pracy wymaga zmiany umowy o pracę czy wystarczy polecenie pracodawcy?

Czy w 2011 roku będzie wyższa podstawa świadczeń chorobowych

W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. z 1317 zł do 1386 zł, wyższa będzie podstawa świadczeń chorobowych. Gwarantowane minimum podstawy wymiaru zasiłku, ustalane jest bowiem w oparciu o kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?

Możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia stanowi uprawnienie stron stosunku pracy. Polega na złożeniu oświadczenia w formie pisemnej, w którym jedna strona wyraża wolę natychmiastowego rozwiązania umowy i wskazuje przyczyny jej rozwiązania.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Czy można łączyć wcześniejszą emeryturę z pracą zawodową?

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretował przepisy prawa na niekorzyść osób pobierających wcześniejszą emeryturę. Osoby te były zmuszone do zwolnienia się z obecnej pracy. Ten stan zmienił się na korzyść świadczeniobiorców.

Zasady udzielania urlopu na żądanie

W razie pilnych spraw osobistych pracownik może domagać się od pracodawcy udzielenia mu urlopu na żądanie. Należy jednak pamiętać, że pracownik powinien zgłosić taki urlop przed godziną normalnego rozpoczęcia pracy w danym dniu.

Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich emerytów.

Potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych

Powszechny system ochrony zdrowia gwarantuje każdemu ubezpieczonemu prawo do bezpłatnych świadczeń, finansowanych ze środków publicznych. Swoje uprawnienia należy jednak potwierdzić. Jak?

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy nakazują emerytom, którzy nabywają prawo do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy z obecnym pracodawcą przed uzyskaniem świadczenia. W przeciwnym razie ZUS zawiesi emeryturę. Są jednak sytuacje, gdy świadczenie nie zostanie zawieszone.

Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Jestem nauczycielką i od 2 listopada 2010 r. zostałam zatrudniona na okres zastępstwa za chorą nauczycielkę. Obecnie jestem w ciąży, co będzie z moją umową? Czy ma do mnie zastosowanie art. 177 § 31 kodeksu pracy?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie pracodawców branży budownictwa. Szkolenie obejmuje m.in. wypadki przy pracy, ochronę przeciwpożarową, zagrożenie czynnikami szkodliwymi.

Zawieszenie wypłaty emerytury

W marcu 2009 r. nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury, którą otrzymuję z ZUS. Równocześnie pracuję w zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniona od 11 lat i pobieram wynagrodzenie. Czy w związku z nowymi przepisami stracę prawo do pobierania mojej emerytury?

Doręczenie pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę wysłane listem poleconym jest skuteczne w momencie jego odbioru przez pracownika. Umowa rozwiąże się jednak także wtedy, gdy pracownik odmawia przyjęcia listu. Jeśli pismo pracodawcy zostało awizowane, wówczas stosunek pracy zakończy się w dniu, w którym upłynie termin drugiego awizowania.

Czy okres pracy w USA można zaliczyć do stażu pracy?

Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

Zasady przyznawania urlopu wychowawczego są jednakowe dla wszystkich pracowników. Wystarczy spełnić warunki określone w przepisach. Należy jednak wyjaśnić, że pracownikowi zatrudnionemu na umowę na czas określony urlop przysługuje tylko do dnia, do którego umowa jest zawarta.

Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli zdarzenia nie uznano za wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia

Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia i którego zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, uległ wypadkowi przy wykonywaniu tej umowy. Nasz zakład pracy nie uznał tego zdarzenia za wypadek przy wykonywaniu zlecenia. Zleceniobiorca wystąpił do ZUS o przyznanie mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Po otrzymaniu decyzji odmownej, odwołał się od niej do sądu. Zleceniobiorca na dzień wypadku nie miał 90 dni ubezpieczenia chorobowego, ale umowa ta w dalszym ciągu trwa. Czy od dnia tego zdarzenia powinniśmy wypłacać zleceniobiorcy świadczenie z ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to za jaki okres? Jakie będą konsekwencje, jeśli sąd uzna, że był to wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia?

Czy płatnik może ubiegać się o odroczenie terminu płatności składek

Płatnik składek, który ma chwilowe problemy płatnicze uniemożliwiające pozyskanie środków na uregulowanie składek, może ubiegać się o odroczenie terminu ich zapłaty. Podstawowym dokumentem niezbędnym do rozpatrzenia sprawy jest wniosek płatnika, który można złożyć w ZUS osobiście lub w formie elektronicznej.

Elastyczne formy zatrudnienia nie dla kobiet

Jak utworzyć fundusz szkoleniowy dla pracowników

Aby ułatwić pracodawcom podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, ustawodawca wprowadził w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwość tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu szkoleniowego.

Niższe składki do OFE - ruszyła reforma emerytalna

Niższe składki do OFE i ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę - wczoraj, 1 maja, weszła w życie tzw. reforma systemu emerytalnego.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności. Może to być np. wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna lub bytowa.

W jakich godzinach ZUS będzie czynny w dniu 2 maja br.?

2 maja 2011 roku terenowe jednostki organizacyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pracowały krócej.

Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Wypłata wynagrodzenia za pracę w obcej walucie

Wynagrodzenie w umowie o pracę może być określone w złotówkach, a także innej walucie, której średni kurs ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski. Jednak niezależnie od waluty, w jakiej będzie wypłacane, pracodawca musi pamiętać, że nie może ono wynosić mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jak dokonać korekty raportu ZUS RSA?

Dokonujemy sprawdzenia dokumentacji rozliczeniowej za poprzedni rok. Jeden z wykrytych błędów dotyczy pracownika, któremu wypłacaliśmy zasiłek chorobowy. Pomyłka wkradła się do raportu ZUS RSA, natomiast raport ZUS RCA sporządzony został poprawnie. Czy za tę osobę należy ponownie złożyć obydwa poprawne raporty oraz uwzględniającą zmiany deklarację ZUS DRA? Czy wcześniej powinniśmy wyzerować raport RCA, aby potem złożyć go ponownie z kolejnym kompletem korekt?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży.

Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?

Nowelizacja kodeksu pracy - żądanie przywrócenia do pracy w razie wypowiedzenia umowy o pracę

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu pracy.

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą

Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie.

Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

REKLAMA