REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co to jest dowód księgowy?

Przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, powinni być świadomi, że warunkiem zaewidencjonowania danego zdarzenia gospodarczego w prowadzonej księdze jest posiadanie odpowiedniego dowodu księgowego.

Czym są fundusze sekurytyzacyjne?

Działalność statutowa funduszy sekurytyzacyjnych polega na inwestowaniu w wierzytelności. Ekspert tłumaczy, czy egzekucja należności od dłużników jest ryzykowną działalnością i na jakich zasadach się odbywa. Ile można zarobić na tego rodzaju inwestycjach?

Kosztowe następstwa ugody - porada

W praktyce często występują sytuacje, gdy kontynuowanie określonej umowy jest dla jednej ze stron gospodarczo nieuzasadnione. Strony mogą się wtedy porozumieć, iż umowa zostanie rozwiązana przedwcześnie, za zapłatą określonej kwoty odszkodowania przez jedną ze stron.

Niebezpieczne zabawki nie dla firm

Od 20 lipca 2011 r. obowiązuje rozporządzenie ministra gospodarki ws. zasadniczych wymagań dla zabawek. Rozporządzenie wprowadza do polskiego prawa postanowienia dyrektywy zabawkowej.

REKLAMA

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Wziąć kredyt obrotowy w banku, zrezygnować z kredytu kupieckiego i jeszcze na tym zarobić

Kredyt kupiecki jest formą zachęty, jakiej udziela kupującemu sprzedający, podnosząc w ten sposób atrakcyjność jego decyzji o zakupie danego towaru. Najczęściej udzielany jest w obrocie hurtowym tak zwanym „stałym klientom”, kiedy partie towaru są relatywnie duże, a transakcje powtarzalne.

Jak wybrać lokatę dla firmy?

Wybór lokaty dla firmy, to decyzja, której podjęcie trapi niejednego przedsiębiorcę. Ekspert podpowiada jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru lokaty dla firmy.

Czy programista musi zakładać firmę?

Podatnik będący zatrudniony na umowę o pracę i nie będący jednocześnie przedsiębiorcą, planuje po godzinach pracy stworzyć oprogramowanie, które będzie wyłącznie jego autorstwa, a następnie zamierza odpłatnie udzielać je osobom zainteresowanym w formie licencji na jego używanie. Czy uzyskane w ten sposób przychody będą przychodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?

REKLAMA

Forma korekty dokumentacji rozliczeniowej

Wraz ze wspólnikiem prowadzimy zakład usługowy – obecnie zatrudniamy 26 osób. ZUS wezwał nas do złożenia korekt raportów i deklaracji za 2007 r. Problem w tym, że w 2007 r. firma dopiero zaczynała działalność i zgłaszaliśmy w ZUS w sumie tylko 4 osoby, a zatrudnienie zaczęło rosnąć od 2008 r. W 2007 r. nie mieliśmy jeszcze obowiązku składania dokumentów w formie elektronicznej – składaliśmy po prostu wydruki z programu Płatnik w formie papierowej. Czy korekty należy złożyć w formie obecnie nas obowiązującej (przekaz elektroniczny) czy w formie papierowej, tak jak były złożone w 2007 r.?

Koszty kredytu dla firm - porada

Koszt kredytu to dla firm jedno z decydujących kryteriów wpływających na wybór banku, z usług którego zamierzają skorzystać. Ekspert podpowiada jakie niespodzianki czyhają na przedsiębiorców planujących wziąć kredyt.

VAT dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, zapoznaj się z przygotowanym przez eksperta poradnika. Zobacz, co zrobić, aby bez problemów rozliczać się z fiskusem z VAT.

Analiza kosztów uznaniowych - porada

W zależności od potrzeb, analitycy finansowi dokonują podziału kosztów według odpowiednio dobranych kryteriów. Mówimy o kosztach produkcji, zarządu, kosztach stałych i zmiennych, kosztach rodzajowych itd. Bywają sytuacje, kiedy przydaje się użycie kryterium uznaniowości poniesienia danych kosztów.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie z zakresu bhp pracodawców z sektorów: budownictwa, ochrony zdrowia, transportu i przetwórstwa przemysłowego.

Zasiłek rodzinny i becikowe - zmiana zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych

Zmienią się zasady ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka. Niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o pozostawaniu pod opieką medyczną. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2012 r.

Zmiana zasad zwrotu przez ZUS nienależnie opłaconych składek

Płatnicy składek, którzy nienależnie opłacili składki, mogą dochodzić zwrotu nadpłaty w ciągu 10 lat od dnia otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS. ZUS musi zawiadomić płatnika składek o kwocie nadpłaty, jeżeli jej wysokość jest większa niż 8,80 zł. 

Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w spadku - porada

Przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych środków trwałych otrzymanych w spadku. Ekspert, krok po kroku, przybliża podstawy takiego działania.

Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Przedsiębiorca prowadzący małą firmę musi współpracować z innymi podmiotami gospodarczymi i instytucjami - gminą, urzędem skarbowym czy bankiem. Nie zawsze jest to jednak współpraca satysfakcjonująca. Kto rzuca nam najwięcej kłód pod nogi?

Dlaczego zakładamy własne firmy?

Czy zastanawiałeś się dlaczego chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą? Co skłania do podjęcia ryzyka? Ekspert zdradza, co kieruje osobami, które pragną założyć firmę.

Najgorsza tegoroczna sesja

W dniu dzisiejszym miała miejsce przecena, która dosięgła również polski parkiet. Nie trudno jest o jej wytłumaczenie: rynki w dalszym ciągu borykają się z takimi problemami, jak traktowanie z dużą rezerwą wyników stress-testów europejskich banków, kwestia limitu zadłużenia USA i spadająca wartość hiszpańskich obligacji – Madryt to kolejny kraj, który znalazł się na liście pretendentów do bankructwa.

Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

Każda firma, zarówno duży zakład produkcyjny, jak i małe biuro, boryka się z tym samym problemem: wysokimi kosztami zużycia energii elektrycznej. Na szczęście można w prosty sposób obniżyć rachunki. Specjaliści radzą, jak zaoszczędzić na prądzie.

Zasady wykonywania przewozu towarów niebezpiecznych - porada

Działalność transportowa, podobnie jak inne rodzaje działalności gospodarczej, określana jest przez różnorodne przepisy. Ekspert wyjaśnia, w jaki sposób prawodawca reguluje działalność transportową, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

10 najlepszych aut dla biznesmena

Prowadzenie firmy to nie tylko obowiązki, ale również przyjemności. Dlatego w życiu wielu przedsiębiorców przychodzi moment wyboru i zakupu pożądanego pojazdu. Które auto najlepiej sprawdzi się w roli luksusowego, a jednocześnie dynamicznego samochodu dla biznesmena?

Kompetencje doradcy bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych - porada

W związku ze specyfiką tzw. towarów niebezpiecznych ustawodawca wprowadził obowiązkowe szkolenia w zakresie bezpieczeństwa tego rodzaju transportu. Ekspert wyjaśnia, jak prowadzone są takie szkolenia i w jaki sposób można uzyskać kompetencje doradcy w sprawach bezpieczeństwa transportu drogowego towarów niebezpiecznych.

Czy zagraniczny przelew może być tańszy od krajowego?

Eksperci zauważyli, że wykonanie europejskiego przelewu może kosztować mniej niż przesłanie pieniędzy z jednego konta na drugie w Polsce. Wpłata środków na zagraniczne konto wcale nie musimy być droga. Które banki przygotowały najkorzystniejsze oferty?

Dobre obyczaje w reklamie - porada

Polski ustawodawca przy tworzeniu aktów prawnych często posługuje się określeniami nieostrymi czy wartościującymi, które, dopuszczając wiele możliwych interpretacji, powodują problemy związane ze stosowaniem prawa. Na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji takim pojęciem są „dobre obyczaje”, z którymi zgodna musi być każda reklama, o ile reklamodawca nie chce, by zarzucono mu czyn nieuczciwej konkurencji.

VAT od dostaw złomu - porada

Od 1 kwietnia 2011 r., w każdym przypadku, gdy dostarczany jest złom (również przez podmioty polskie), obowiązanym do rozliczenia VAT z tego tytułu jest nabywca (podatnik). Ekspert KPMG specjalnie dla czytelników Wieszjak.pl wyjaśnia, jakie są zasady opodatkowania dostaw złomu.

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Nowe zasady działalności leczniczej

Prowadzenie działalności leczniczej jest od 1 lipca 2011 r. działalnością regulowaną podlegającą ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie wprowadzi szereg udogodnień dla przedsiębiorców.

Składki za osobę wykonującą kilka zleceń

Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów?

Zagospodarowanie terenu wokół firmy jest jednym ze sposobów na przyciągnięcie klientów. Przedsiębiorcy dokonują więc inwestycji związanych, zarówno z planowaniem zagospodarowania zieleni, jak również zakupem niezbędnej roślinności.

Jak zaksięgować dofinansowanie do kolonii dziecka z ZFFŚ-u?

Dofinansowanie do kolonii dziecka stanowi jedną z form świadczeń socjalnych na rzecz pracowników oraz ich rodzin. Dopłaty te mogą być sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) bądź ze środków obrotowych pracodawcy.

Obowiązek ubezpieczeń ze zlecenia a prawo do renty socjalnej

Chcemy zatrudnić na umowę zlecenia osobę pobierającą rentę socjalną. Jakie składki będziemy płacić od tej umowy zlecenia? Ile może zarobić taka osoba, aby nie utracić prawa do renty?

QE3 w dalszym ciągu nurtuje uczestników rynku

Dzisiaj szef FED przyznał, że słabość amerykańskiej gospodarki może nie być chwilowa i przeciągnąć się w czasie dłużej niż się spodziewano na początku. Potwierdził przypuszczenia, zgodnie z którymi ryzyko deflacji jest realne – niewykluczone, że skłoni to bank centralny do udzielenia dodatkowego wsparcia amerykańskiej walucie.

CEIDG a koszt założenia własnej firmy

Od 1 lipca 2011 obowiązują przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Jakie są w związku z tym koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej? W odpowiedzi na to pytanie pomoże analiza kosztów założenia firmy przed i po wprowadzeniu CEIDG.

Prezydencja Polski w Radzie UE a promocja firm

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej (UE) przewodzi pracom Rady Unii Europejskiej (RUE). 1 lipca 2011 roku po raz pierwszy Polska objęła przewodnictwo w RUE. Podczas trwania prezydencji Polska będzie gospodarzem wielu unijnych wydarzeń. W tej sytuacji warto przypomnieć, iż RUE jest jednym z trzech organów w Unii Europejskiej biorącym udział w procesie decyzyjnym UE.

Od 1 lipca można założyć „firmę” przez Internet

Od 1 lipca obowiązują przepisy ukształtowane według idei „zero okienek”. Dzięki nim przedsiębiorca będzie mógł założyć działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu.

Kiedy przedsiębiorcy prowadzącemu działalność transportową może zostać wydana odmowa udzielenia zezwolenia?

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a także starosta lub marszałek województwa mogą odmówić udzielenia lub zmiany zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym. W jakich sytuacjach? Przeczytaj poradę eksperta.

Abolicja w płaceniu składek dla przedsiębiorczych matek

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z abolicji w płaceniu składek ZUS.

Produkt placement, czyli lokowanie produktu

Do niedawna, wobec braku konkretnych regulacji prawnych, dotyczących tzw. product placement, do tego typu reklamy stosowano ogólnie sformułowane przepisy dotyczące reklamy ukrytej. Sytuację tę zmieniła nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, precyzyjnie określając, jakie warunki spełnić musi lokowanie produktu, by można było uznać je za dozwolone. Problem polega jednak na tym, że regulacje te wciąż są martwe.

Zmiana sposobu użytkowania lokalu

Czy przedsiębiorca prowadzący od kilku miesięcy działalność w wynajętym domu powinien na początku zrobić zmianę sposobu użytkowania lokalu ? Czy zgłoszenie w tej chwili będzie się wiązało z karą za zwłokę ?

Zawieszenie działalności gospodarczej - porada

Możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienia wykonywania działalności gospodarczej wynika z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe przepisy, obowiązujące od 1 lipca 2011 r., wprowadziły bardziej elastyczne możliwości co do terminów zawieszania działalności, jej wznawiania, a także co do zawieszania poszczególnych form działalności danego przedsiębiorcy.

Zawieszenie czasowej transgranicznej działalności usługowej

Do zawieszenia czasowej transgranicznej działalności usługowej nie znajduja zastosowania przepisy o zawieszeniu działalności gospodarczej. Ekspert wyjaśnia dlaczego.

Jaka księgowość dla małej firmy?

Na rynku księgowości następuje podobna zmiana, jaka kilka lat temu miała miejsce w bankowości.Bankowość internetowa jest obecnie standardem. Podobnie przez rynek przebija się księgowość online.

Wynajem pokoi – biznesplan

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

Wynajem pokoi – jakie są wymogi formalne?

Wynajem pokoi to biznes, który może przynieść spore zyski, szczególnie w długiej perspektywie czasu. Jeżeli dysponujesz nieruchomością lub zastanawiasz się nad jej wybudowaniem nie zapominaj też o EURO 2012. Pamiętaj jednak, że czasu jest coraz mniej. Ekspert radzi jakie warunki powinny spełniać obiekty przystosowane do wynajmu pokoi.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to pomimo mylącej nazwy zupełnie różne świadczenia. Osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego nie mogą otrzymywać zasiłku pielęgnacyjnego.

Zasady prowadzenia kursów dla wykonujących transport towarów niebezpiecznych

Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia kursów dokształcających jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające.

Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji nośników optycznych, czyli płyt CD oraz DVD, musi liczyć się z dodatkowymi wymogami stawianymi przez przepisy prawa.

Prawa do artystycznych wykonań oraz prawa do fonogramów i wideogramów

Prawo autorskie obejmuje zagadnienia wykorzystania (oraz jego prawidłowości) utworów. Prawo autorskie reguluje również zasady wykorzystywania wykonań artystycznych oraz prawa do fonogramów i wideogramów. Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach się one opierają.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Pracodawcy nieodpłatnie udostępniają samochody pracownikom na czas urlopu. Jest to forma nieodpłatnego świadczenia. Ekspert wyjaśnia jak opodatkowane jest nieodpłatne udostępnianie samochodu na czas urlopu.

REKLAMA