REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Zdobyć kapitał na biznes można na wiele sposobów. Ekspert przedstawia listę 8 skutecznych metod pozyskiwania finansów na start dla małej firmy.

W Polsce słaby klimat dla biznesu

Negatywnie i gorzej niż w październiku oceniany jest ogólny klimat koniunktury w przemyśle - podał GUS. Małe firmy zbroją się przed kryzysem?

Kumulatywne zastosowanie przepisów prawa prasowego i prawa cywilnego

Czy istnieje możliwość kumulatywnego zastosowania przepisów prawa prasowego i cywilnego celem ochrony dóbr osobistych przez osobę wymienioną w art. 31 prawa prasowego?

REKLAMA

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane

Ekspert wyjaśnia czytelnikom na jakiej podstawie, poza sankcjami przewidzianymi w umowie, możemy dochodzić rękojmi z tytułu nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane. Czego możesz żądać opierając się na odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

Import z Chin: Zwyczaje chińskich biznesmenów

Przed rozpoczęciem nawiązywania kontaktów z chińskimi biznesmenami warto poznać reguły i zwyczaje obowiązujące w Państwie Środka. Ekspert zdradza tajniki zwyczajów chińskich kontrahentów.

Import z Chin: konfucjanizm i Chińczycy

Przedsiębiorca planujący rozpocząć prowadzenie interesów z kontrahentami z Chin powinien pamiętać o odrębnościach kulturowych. Ekspert wyjaśnia czym jest konfucjanizm i jak idea konfucjonistyczna przenika do chińskiego biznesu.

Jak znaleźć i wybrać dostawcę z Chin?

Firmy, które redukują koszty założyły fabryki w Chinach lub zdecydowały się na import. Jeżeli nie brali Państwo nigdy takiej możliwość pod uwagę, być może teraz, gdy dynamika produkcyjna Chin tak szybko się zmienia, nastał odpowiedni czas na podjęcie tych działań.

REKLAMA

Przedsiębiorcy są bardziej wykształceni

Poziom wykształcenia osób prowadzących działalność gospodarczą wzrósł - wynika z badań przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan i SGH. Analogicznie innowacyjność i mobilność.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. BHP, zasad podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek oraz świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zaświadczenie o wysokości osiągniętych przez pracownika dochodów

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Czy pracownik może uwolnić się od obowiązku zakazu konkurencji określonego w umowie, jeżeli ustał stosunek pracy? Ekspert wyjaśnia kiedy zakaz konkurencji przestaje wiązać pracownika.

Czy gaz wytworzony przez biogazownie podlega opodatkowaniu akcyzą?

Przedsiębiorcy prowadzący inwestycje w zakresie gospodarowania odpadami w wyniku, których powstają produkty energetyczne niejednokrotnie stają przed dylematem czy obrót tymi produktami lub ich wykorzystanie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Jak określić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Ustalenie wartości początkowej samochodu wprowadzanego aportem do firmy podatnika ma niebagatelne znaczenie. Samą wartość początkową środka trwałego ustalamy tylko raz, ale odpisy amortyzacyjne księgujemy w ciężar kosztów przez kolejne miesiące na przestrzeni kilku lat. Jak zatem prawidłowo ustalić wartość początkową samochodu wniesionego aportem do firmy podatnika?

Trwale bezrobotni bez szans na pracę?

Długotrwałe bezrobocie to zmora urzędów pracy. Urzędnicy alarmują, że nie są w stanie pomóc osobom podczas ich kilkuminutowej wizyty w UP.

Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Nasza firma zatrudniła osobę na podstawie umowy zlecenia od 20 lipca do 31 grudnia 2011 r. Jednocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy w 2 innych firmach (w każdej w wymiarze 1/2 etatu). Czy z tytułu umowy zlecenia należy opłacać za nią składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Krajowa podróż służbowa pracownika – zasady rozliczania

Delegacja w firmie? Dowiedz się jakie są zasady wypłacania diety i pokrywania innych kosztów. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób rozliczyć krajową podróż służbową pracownika.

Wypłata renty rodzinnej do ukończenia studiów

Od października 2003 r. jestem uprawniona do renty rodzinnej. Świadczenie to pobierałam najpierw w czasie nauki w liceum, a następnie przez kolejne lata studiów wyższych. Na początku września 2011 r. zdałam wszystkie egzaminy i uzyskałam wpis na ostatni rok studiów. 22 września 2010 r. ukończyłam 25 lat. Kilka dni później dostarczyłam do ZUS oświadczenie stwierdzające, że jestem już na ostatnim roku studiów. Czy mimo to, że ukończyłam 25 lat przed rozpoczęciem tego roku studiów, ZUS będzie mi wypłacał rentę do czasu ukończenia nauki na V roku?

Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. od lipca 2012

Podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. ma zostać wprowadzona od lipca 2012 roku - wynika z planów rządu. Wzrost składek ZUS uderzy w przedsiębiorców.

Amortyzacja firmowych aut zimą

Amortyzacji, według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą podlegać takie środki trwałe, w tym przypadku – auta stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które nabyte we własnym zakresie są kompletne i zdatne do używania w okresie dłuższym niż rok. Oczywiście warunkiem sine qua non jest wykorzystywanie pojazdów na potrzeby związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i to, by zostały oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Zatrudnienie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracownika

Telepraca oznacza pracę wykonywaną z dala od konwencjonalnego miejsca zatrudnienia, przy użyciu współczesnych technologii teleinformatycznych. Umożliwia godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz stosowanie elastycznej organizacji pracy polegającej na możliwości jej wykonywania „w każdym miejscu i o każdej porze”. Niewątpliwie, korzyści wprowadzenia telepracy są duże, także dla pracownika.

Zaległy urlop wypoczynkowy jednak do końca września w 2012 roku

Pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca września 2012 roku, a nie marca, jak wynikało z opinii PIP. Państwowa Inspekcja Pracy zmieniła zdanie. Prawo do wykorzystania zaległego urlopu do końca września 2012 roku potwierdza Ministerstwo Pracy.

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca marca w 2012 roku

Pracodawca będzie zobowiązany do udzielania pracownikowi zaległego urlopu do końca marca, a nie września 2012 roku. Eksperci alarmują, że zaległy urlop pracownicy wykorzystają do końca września dopiero w 2013 roku.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich zakres obejmuje m.in. kompletowanie wniosków emerytalno-rentowych oraz wydawanie zaświadczeń dla potrzeb ZUS, nabywanie prawa do zasiłku chorobowego, bezpieczeństwo i higienę pracy.

E-kontrola skarbowa

E-kontrola staje się coraz popularniejszą formą kontroli podatkowej, co potwierdzają statystyki napływające z izb skarbowych. Użycie systemów informatycznych do weryfikacji dokumentów przedsiębiorców w części urzędów wzrosła dwukrotnie w porównaniu z całym rokiem 2010.

Zasiłek chorobowy dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Czy przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy? Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach ubezpiecza się osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Czy roszczenia przedsiębiorstw przesyłowych o ustanowienia służebności przesyłu uległy przedawnieniu?

Zdaniem niektórych ekspertów roszczenia przedsiębiorców przesyłowych o ustanowienie służebności przesyłowych wobec właścicieli nieruchomości uległy przedawnieniu 3 sierpnia 2011 roku, o ile przed tym terminem bieg przedawnienia nie uległ przerwaniu względnie zawieszeniu. Istnieje zatem możliwość, że właściciele nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe o nieuregulowanym dotychczas tytule prawnym, mogą skutecznie uchylać się przed żądaniem ustanowienia służebności przesyłu.

Opłaty środowiskowe - czy każda firma musi je płacić?

Każdy przedsiębiorca, którego działalność ingeruje w otoczenie naturalne, ma obowiązek uiszczania określonych opłat za korzystanie ze środowiska. Kiedy firma będzie zwolniona z opłaty środowiskowej?

Firma w kryzysie: Formuła Wilcoxa-Gamblera, a zagrożenie bankructwem firmy

W czasach kryzysu aktualizuje się problematyka dokonywania oceny wartości przedsiębiorstwa. Na znaczeniu zyskują metody oceny w oparciu o dane bilansowe. Wykorzystać można w tych celach formułę Wilcoxa-Gamblera. Ekspert wyjaśnia jak ją zastosować.

Przeliczenie nowej emerytury

W maju 2011 r. ukończyłam 60 lat i nabyłam prawo do emerytury. ZUS ustalił mi świadczenie całkowicie na nowych zasadach. Rozwiązałam stosunek pracy, ale od 1 czerwca br. zatrudniłam się ponownie. W styczniu przyszłego roku chciałabym zgłosić wniosek o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych. Czy ZUS dokona wtedy ponownego ustalenia emerytury, czy też wyda decyzję odmowną ze względu na to, że nie upłynie jeszcze wówczas pełny rok od przyznania świadczenia?

Reforma kolei szansą na inwestycje?

Wprowadzenie szybkiej kolei może pozytywnie wpłynąć na rozwój miast piastujących miano centrów biznesowych. Czy szybka kolej powstanie w Polsce?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Klasyfikacja kosztów w przedsiębiorstwie

Świadomość ponoszonych kosztów jest jednym z kluczowych czynników powodzenia każdego przedsięwzięcia. By dane do kosztach mogły być skuteczną informacją zarządczą, konieczne jest przedstawienie ich w odpowiednim przekroju. Sposób przedstawienia kosztów zależy przede wszystkim od celu, na potrzeby którego powstaje kalkulacja.

Dotacje z Unii dla związków wyznaniowych?

Unia Europejska nie finansuje religijnej działalności Kościoła katolickiego, wspiera natomiast edukacyjną, społeczną i kulturalną działalność związków wyznaniowych funkcjonujących przy społecznościach lokalnych i regionalnych, jak również modernizację i restaurację zabytkowych obiektów kościelnych.

40 proc. Polaków chce własnej firmy

40 proc. Polaków może wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy. Własny biznes prowadzi jedynie 6 proc. z nas. Dlaczego chcemy zakładać działalność gospodarczą?

Przerwy w przyjmowaniu dokumentów ubezpieczeniowych przez ZUS

W dniach 21-30 listopada planowane są przerwy technologiczne w pracy serwisów przyjmowania dokumentów ubezpieczeniowych ZUS.

Import z Chin: Jakość importowanych produktów

Nawiązując współpracę z chińskimi producentami musisz wyważyć cenę i jakość importowanych towarów. Czy niska chińska jakość jest mitem czy prawdą? Ekspert podpowiada jak postępować z kontrahentami z Państwa Środka, aby za niewielką cenę uzyskać satysfakcjonujący produkt.

Biznes w Chinach: Chińska wizja współpracy

Zamierzasz podjąć współpracę z chińskimi dostawcami? Prowadzenie biznesu z kontrahentami z Chin wymaga poznania historii i kultury Państwa Środka. Ekspert w przystępny sposób przedstawia chiński punkt widzenia na współpracę.

Jesteś niepełnosprawny? Załóż własną firmę

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne dostrzegając korzyści z tym związane. Niepełnosprawni nie są jednak skazani na etat. Mogą prowadzić działalność samodzielnie, a może im w tym pomóc m.in. PFRON oraz organy samorządu powiatowego.

Targi Kantońskie 2012 - czy poszukiwać na nich produktów?

Decydując się na poszukiwanie chińskich produktów warto sięgnąć do samego źródła, czyli Państwa Środka i organizowanych w nim targów. Czy Targi Kantońskie to dobre miejsce na nawiązanie kontaktów biznesowych oraz odnalezienie atrakcyjnych dla polskich konsumentów towarów?

Służbowy laptop nie dla celów prywatnych

Pracownik nie może wykorzystywać służbowego laptopa do celów prywatnych. W szczególności dla potrzeb własnej działalności gospodarczej.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ulgi i umorzenia należności z tytułu składek.

KRUS 2012 - składki na ubezpieczenie społeczne rolników

Ile wynosi składka na ubezpieczenie społeczne rolników KRUS w 2012 roku?

Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wiele osób jeszcze podczas studiów decyduje się na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

Wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą

Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej jest podstawowym środkiem ochrony prawnej w sprawach zamówień publicznych. Warto jednak pamiętać, że zasady rozliczenia koszów postępowania wywołanego wniesieniem odwołania znacząco różnią się od zasad rozliczania kosztów w postępowaniu przed sadem cywilnym, w szczególności w odniesieniu do kosztów wynagrodzenia pełnomocników.

Członek zarządu spółki reprezentantem w sprawie o zaległe składki ZUS

Członek zarządu spółki z o.o. nie może reprezentować tej spółki jako podmiotu zainteresowanego w sprawie toczącej się przeciwko niemu o nieopłacone składki ZUS przez tę spółkę, ze względu na potencjalny konflikt interesów (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 października 2011 r., II UZP 9/11).

Konta oszczędnościowe dla firm tańsze niż indywidualne

Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla firm jest niższe niż dla klientów indywidualnych. Czy firmowe konta oszczędnościowe pozwolą przedsiębiorcy zarobić?

Geolokalizacja pracowników a prawo pracy

Nowe formy nadzoru i kontroli pracowników stają się coraz bardziej powszechne. Jedną z takich form monitoringu jest geolokalizacja, tj. lokalizowanie przez pracodawcę miejsca pobytu pracowników wyposażonych w telefony komórkowe. Nadzorowanie pracowników w taki sposób nie jest bezpośrednio uregulowane w przepisach. Nie oznacza to jednak, że taka praktyka nie jest w ogóle objęta prawem i pewnymi ograniczeniami.

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy - prawa i obowiązki pracodawcy

Telepraca jest postrzegana jako forma zatrudnienia umożliwiająca pracownikom godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym oraz stosowanie elastycznej organizacji pracy. Czy z punktu widzenia pracodawcy ma ona równie atrakcyjny charakter?

Emerytura w niższym wieku emerytalnym a wcześniejsza emerytura

Pojęciami emerytury w niższym wieku emerytalnym oraz wcześniejszej emerytury zamiennie posługują się dziennikarze, politycy a nawet prawnicy, mimo że są to odrębne rodzaje świadczeń, o odrębnej konstrukcji prawnej.

REKLAMA