REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymagania dla lokali socjalnych

Lokal socjalny to często pomieszczenie o najniższym standardzie pozwalające na zaspokojenie elementarnych potrzeb. Aby je otrzymać należy spełniać określone w ustawie warunki.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński.

Odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Czy odwołanie w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych mocno różni się od odwołań? Czy wiesz, że istnieją jednak pewne odrębności? Wyjaśnienie tej kwestii na pewno przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty sprawy i pozwoli uniknąć błędów, które mogą skutkować niepotrzebnym przedłużaniem postępowania.

Postępowanie z zakresu ubezpieczeń społecznych - porada

Pracownik przedsiębiorcy może być stroną w postępowaniu w sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy wiesz jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego? Jaki sąd będzie właściwy? W jakich sprawach właściwy będzie sąd rejonowy? Czy wiesz, że niekiedy organ sam może zmienić swoją decyzję.

REKLAMA

Infolinie dla bezdomnych w okresie zimowym

Z bezpłatnych infolinii mogą korzystać nie tylko osoby bezdomne, ale także każdy, kto widzi bezdomnego nocującego na ulicy czy na przykład w ogródku działkowym. Połączenia są bezpłatne i obsługiwane przez całą dobę.

Fundusz Alimentacyjny - dochody rolnicze i pozarolnicze sumuje się

Jestem zatrudniona na pół etatu oraz otrzymuję symboliczny dochód z działalności rolniczej, głównie latem. Jakie dochody weźmie pod uwagę gmina przy ustalaniu mojego prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza pracodawców i płatników składek na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. tematykę ubezpieczeń społecznych, obsługi programu Płatnik, a także wypadki przy pracy i choroby zawodowe.

Jak wygląda nowy wzór kontraktu socjalnego?

Kontrakt socjalny jest jednym ze sposobów walki z bezrobociem i wykluczeniem społecznym. Dzięki nowemu rozporządzeniu minister pracy i polityki społecznej istnieją jego dwa nowe wzory.

REKLAMA

Jak założyć fundację? - cz. II

Fundacje, podobnie jak stowarzyszenia, podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak założyć fundację? – cz. I

Każdy z nas, jeśli dysponuje czasem, energią i ma pomysł, może podjąć wyzwanie w postaci prowadzenia działalności publicznej. Istnieje wiele form prawnych, w których możemy prowadzić taką działalność. Jedną z nich jest właśnie fundacja.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Czy zakład pracy może żądać zaświadczenia o okresie pobranego zasiłku opiekuńczego przez drugiego z rodziców

Pracownica przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na opiekę nad 10-letnim synem. W 2010 r. wykorzystała już 50 dni zasiłku opiekuńczego. W zaświadczeniu Z-15 wykazała, że małżonek zatrudniony na umowę o pracę nie korzystał w tym roku z zasiłku opiekuńczego na dziecko. Czy w tej sytuacji mamy prawo wymagać od naszej pracownicy, by przedłożyła zaświadczenie pracodawcy męża potwierdzającego, że nie otrzymał on w tym roku zasiłku opiekuńczego? Czy ZUS może sprawdzić, czy rodzice łącznie nie wykorzystali w danym roku przysługującego im limitu dni zasiłku opiekuńczego?

Czy pracownik może ubiegać się o przeliczenie emerytury na podstawie nowych zarobków

W styczniu br. jeden z naszych pracowników ukończył 65 lat i nabył prawo do emerytury. ZUS obliczył mu świadczenie uwzględniając zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Pracownik nieprzerwanie pracuje w naszej firmie. Po przepracowaniu 1 roku (co nastąpi pod koniec stycznia 2011 r.) będzie chciał zwrócić się do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Uprzedził nas, że chciałby otrzymać zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Czy takie przeliczenie będzie możliwe?

Kapitał początkowy a emerytura według nowych zasad

Pojęcie kapitał początkowy wprowadziły przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy uwzględniany jest przy obliczaniu wysokości emerytury ustalanej na nowych, zreformowanych zasadach.

Podpis elektroniczny a sprawy z ZUSem

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne, którzy są obowiązani do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych oraz ich korekt w postaci elektronicznej – za pomocą programu „Płatnik” lub innego programu interfejsowego spełniającego warunki opublikowane na stronach internetowych ZUS – muszą te dokumenty opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Warunki przyznawania dodatków mieszkaniowych

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które nie są w stanie pokryć kosztów korzystania z lokalu z własnej kieszeni. Jednak, aby go otrzymać należy spełnić ściśle określone warunki.

Czy rząd podwyższy składkę rentową

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 30 listopada, że rząd rozważa kilka wariantów w sprawie składki rentowej, m.in. jej podwyższenie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.

Jakie świadczenia przysługują kombatantom?

Status kombatanta wiąże się z pewnego rodzaju uprawnieniami, takimi jak pierwszeństwo w dostępie do opieki zdrowotnej, czy socjalnej. Kombatanci mogą również otrzymywać pomoc finansową.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Od kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika, gdy data zawarcia umowy i data rozpoczęcia pracy są różne

Podpisaliśmy umowę o pracę 10 listopada 2010 r. z datą rozpoczęcia pracy 12 listopada br. Od jakiej daty należy zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

Czy pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma zawsze prawo do 100% zasiłku chorobowego?

Pracownik hurtowni alkoholi uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał otwartego złamania nogi wskutek potrącenia przez wózek widłowy poruszający się z dozwoloną prędkością po prawidłowo wyznaczonej trasie komunikacyjnej. Poszkodowany pracownik, idąc ciągiem pieszym, nagle zatoczył się i wtargnął na trasę przejazdu wózka. Po przewiezieniu poszkodowanego do szpitala przeprowadzono badanie, które wykazało obecność 1,4‰ alkoholu etylowego we krwi. Po zakończeniu hospitalizacji pracownik przebywał 60 dni na zwolnieniu lekarskim. Wypadek zgłosił pracodawcy jeden ze współpracowników poszkodowanego. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, w skład którego weszli: pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawiciel pracowników. Po przeprowadzeniu postępowania powypadkowego zespół powypadkowy uznał, że poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, przyczynił się do spowodowania wypadku. Czy poszkodowanemu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy, pracę za granicą, rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz rentę rodzinną.

Podstawowe informacje dotyczące składki na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. nastąpiły zmiany w zasadach ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanego także ubezpieczeniem wypadkowym. W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2006 r. stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy ustalali samodzielnie wszyscy płatnicy składek.

Okresy składkowe i ich dokumentowanie - porada

Okresy składkowe to przede wszystkim okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a także inne ustalone przepisami okresy, za które nie było obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone?

Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za przyszłe emerytury będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Jak dokumentować podstawy wymiaru kapitału początkowego?

Do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego przyjmowane jest to wynagrodzenie (dochód), które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r., a także osiągane uposażenie – w przypadku b. żołnierzy i funkcjonariuszy.

Dwie kary za niepłacenie składek do ZUS

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego, pozwalające dwa razy karać tę samą osobę za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy

Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?

Komu pracodawca może udostępnić dokumentację płacową pracownika

Tylko kontrolerzy PIP, ZUS, urzędów skarbowych czy przedstawiciele sądów i prokuratury mają prawo wglądu do dokumentacji płacowej pracownika bez jego zgody.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy.

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Nowe kontrakty socjalne w pomocy społecznej

Minister pracy i polityki społecznej podpisała rozporządzenie w sprawie nowego wzoru kontraktu socjalnego. Rozporządzenie ma wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osoba, która chce otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej musi spełnić określone warunki.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Nasze składki emerytalne nie trafią do OFE - według Pawlaka to dobre rozwiązanie

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do otwartych funduszy emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.

Zasiłek pielęgnacyjny od złożenia wniosku o przedłużenie niepełnosprawności

Osobom, które otrzymały orzeczenie o niepełnosprawności z opóźnieniem, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługiwało od momentu złożenia wniosku o uznanie niepełnosprawności - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK).

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik (8.01.001), ustalanie podstawy wymiaru składek oraz bhp.

Pytanie do ZUS za pomocą e- Inspektoratu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił dla swoich klientów nową usługę. Umożliwia im ona składanie drogą elektroniczną zapytań, dotyczących niektórych zagadnień związanych z działalnością zakładu.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie i seminarium z zakresu bhp oraz rent i świadczeń przedemerytalnych.

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.

Jakie uprawnienia z zakresu ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej przysługują inwalidzie wojskowemu

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojskowego wystawiona przez organ rentowy.

Kontrola w firmie - PIP uzyskała dostęp do danych ZUS

Inspekcja pracy rozpoczynając kontrolę w firmie będzie uzbrojona w wiedzę, którą na temat zatrudnionych tam pracowników posiada ZUS - to jeden z elementów porozumienie, jakie podpisały Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy.

Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Przygotowany przez ekspertów zespołu min. Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

REKLAMA