REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, KRUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpłatne szkolenie z PPK we Wrocławiu - 18 września 2020 r.

Oddział ZUS we Wrocławiu zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenie z PPK. Szkolenie „PPK – przygotuj swoją firmę na Pracownicze Plany Kapitałowe" odbędzie się 18 września 2020 r.

Wspólnik większościowy w spółce z o.o. a obowiązkowe oskładkowanie w ZUS

Czy wspólnik posiadający większość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podlegał obowiązkowemu oskładkowaniu w ZUS? Jakie jest stanowisko sądów w tej kwestii?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 1 do 20 września 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS powraca. Można go pobierać od 1 do 20 września 2020 r., ale tylko w ściśle określonych przypadkach, takich jak zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka. Pobierz wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września do 30 listopada 2020 r.?

Od 1 września do 30 listopada 2020 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów w KRUS. Ile można dorobić na emeryturze i rencie, aby świadczenia z KRUS nie zostały zmniejszone ani zawieszone?

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 do 20 września 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Przysługuje od 1 do 20 września 2020 r. na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu koronawirusa, ograniczenia funkcjonowania tych placówek lub braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego.

Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można złożyć na PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek ZAS-58 krok po kroku. ZUS przedstawia instrukcję elektronicznego składania wniosku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił, jednak nie każdy rodzic będzie mógł go uzyskać od 1 do 20 września 2020 r. Przysługuje wówczas, gdy szkoła, przedszkole, żłobek zostaną zamknięte. Jeśli rodzice nie chcą wysłać dziecka do placówki, która jest otwarta i może przyjąć dziecko, nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek.

Wniosek o dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy tylko do końca sierpnia 2020 r.

Wniosek o dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy można złożyć w ZUS tylko do 31 sierpnia (poniedziałek) 2020 r. Od czego zależy wysokość dofinansowania? Kto może je otrzymać?

REKLAMA

Ogromne zainteresowanie bonem turystycznym

"Widzimy ogromne zainteresowanie bonem. Rodzice z dziećmi wykorzystują końcówkę wakacji żeby po aktywacji bonu wyjechać jeszcze w tym sezonie" – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. W środę 26 sierpnia ZUS realizuje trzecią transzę płatności.

Dodatek solidarnościowy - wniosek tylko do 31 sierpnia 2020 r.

Straciłeś pracę po 15 marca 2020 r.? Tylko do końca sierpnia masz czas, aby otrzymać 1400 zł w ramach dodatku solidarnościowego. Sprawdź, jakie są warunki do uzyskania dodatku oraz ile czeka się na wypłatę pieniędzy.

Dodatek solidarnościowy - wniosek tylko do 31 sierpnia 2020 r.

Ustawa o dodatku solidarnościowym wskazuje, kiedy przysługuje nowe świadczenie dla osób, które utraciły pracę po 15 marca 2020 r. Poniedziałek 31 sierpnia 2020 r. jest terminem ostatecznym na składanie wniosku do ZUS. Kto może jeszcze ubiegać się o dodatek w wysokości 1400 zł?

Dodatek solidarnościowy tylko do końca sierpnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że o dodatek solidarnościowy można wnioskować do 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek

Ponowne rozpatrzenie wniosków dotyczy firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. ZUS wskazuje, że skorzysta z nich 800 tys. firm.

Opóźnienia w wypłacaniu świadczeń z ZUS - interwencja RPO

Opóźnienia w wypłacaniu świadczeń z ZUS nie ustępują. Do Rzecznika Praw Obywatelskich napływają wciąż nowe skargi. PRO interweniuje w sprawie.

Chcesz otrzymać pieniądze za bon turystyczny? - podaj dobry numer konta

Przedsiębiorco, jeśli chcesz otrzymać pieniądze z ZUS za bon turystyczny, podaj dobry numer konta. Zdarzają się bowiem zwroty na konto ZUS. Podane numery rachunków są błędne lub zamknięte.

Polski Bon Turystyczny - ZUS przelewa pieniądze na konta firm

Od 12 sierpnia 2020 r. ZUS przelewa pieniądze na konta firm turystycznych w ramach programu Polski Bon Turystyczny. Bon ważny jest do końca marca 2022 r. Gdzie znaleźć listę firm i organizacji pożytku publicznego, u których można płacić bonem? Jak dopisać się do listy?

Nowe zasady odbywania rehabilitacji leczniczej z ZUS - testy na koronawirusa

ZUS ponownie uruchomił rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Jeśli otrzymasz skierowanie na rehabilitację leczniczą oraz ulotkę o nowych zasadach jej odbywania, skontaktuj się z ośrodkiem i podaj swój numer telefonu. Otrzymasz zlecenie na test na koronawirusa.

Bon turystyczny coraz chętniej realizowany

Do tej pory zgłosiło się ponad 15,3 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 668 tys. bonów o łącznej wartości ponad 572 mln zł.

Dodatkowe świadczenia postojowe dla turystyki

Turystyczny Fundusz Zwrotów a także Fundusz Pomocowy mają uratować branżę turystyczną. Sejm przyjął poselski projekt ustawy konsultowany z Ministerstwem Rozwoju. Dokument zawierający ważne rozwiązania wspierające branżę turystyczną zostanie skierowany do dalszych prac w Senacie.

Skuteczna interwencja doradców podatkowych – 140 tys. przedsiębiorców odzyska pieniądze z ZUS

Sejm zmienił wadliwe przepisy, a ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem. Wnioski te zostaną rozpatrzone nawet wtedy, gdy wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek. To efekt interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który zajął się tą sprawą na prośbę samorządu doradców podatkowych.

Jak stosować podatkowe ułatwienia czasu epidemii? Przygotuj firmę na kontrolę rozliczeń fiskalnych i prawa do finansowego wsparcia

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące praktycznego stosowania przepisów umożliwiających korzystne rozliczenie należności fiskalnych w związku z korona wirusowym kryzysem gospodarczym. Podatnicy, którzy zastosowali się do objaśnień w stanach faktycznych zbieżnych z opisanymi w dokumencie uzyskają urzędową ochronę na wypadek kontroli fiskusa. Weryfikacji należy spodziewać się nie tylko w zakresie należności podatkowych, ale również prawa do otrzymania i prawidłowości rozliczenia finansowego wsparcia otrzymanego w związku z ekonomicznym spowolnieniem.

Czy umowa zlecenie wyklucza dodatek solidarnościowy?

Wiadomo, że podjęcie pracy na podstawie umowy o pracę wyklucza możliwość pobierania dodatku solidarnościowego. Jak jest w przypadku umowy zlecenia?

Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek.

Czy przedsiębiorcy muszą sami sfinansować wychodzenie z kryzysu? [PODCAST]

Czy to na przedsiębiorcy leży cały ciężar wychodzenia z kryzysu? Dariusz Grabowski w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (INFOR.pl) analizuje działania, jakie powinny podjąć firmy, aby utrzymać się na rynku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Zwolnienie z płacenia składek ZUS także w przypadku istnienia nadpłaty w ZUS

Postulaty Rzecznika MŚP w zakresie korzystnego dla przedsiębiorców zwalniania z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne również w przypadku istnienia tzw. nadpłaty w ZUS zostały uwzględnione w ramach uchwalonej przez Sejm RP w dniu 24 lipca 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2020 r.

Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2020 r. przedstawia wszystkie obowiązki miesięczne, wymiar czasu pracy, wysokość dodatku za pracę w nocy, ciekawe cytaty oraz wyrok Sądu Najwyższego dotyczący nadgodzin podczas pracy w systemie "home office".

Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można wnioskować do ZUS o zasiłek opiekuńczy przyznawany na ogólnych zasadach. Kiedy przysługuje? W jakim wymiarze?

Zwolnienie ze składek ZUS - ponowne rozpatrzenie wniosków złożonych do 30 czerwca 2020 r.

Planuje się zmiany w zwolnieniach ze składek ZUS. Niektóre wnioski złożone do 30 czerwca 2020 r. mają zostać ponownie rozpatrzone. Dotyczy to również osób, którym zwolnienie ze składek zostało odmówione. Co z nadpłatą?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy – druk Z-15A, Z-15B i dodatkowe dokumenty

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z ZUS składa się na druku Z-15A lub Z-15B. Pierwszy dotyczy przypadku opieki nad dzieckiem, a drugi opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Termin na złożenie zaświadczenia w KRUS o wysokości podatku dochodowego uzyskanego przez rolnika-przedsiębiorcę zostaje zawieszony do zakończenia stanu epidemii

Każdego roku rolnik-przedsiębiorca podlegający ubezpieczeniu w KRUS ma obowiązek złożenia zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. Ustawowy termin na złożenie takiego dokumentu upływa 31 maja. Konsekwencją niezłożenia takiego dokumentu w terminie albo przekroczenie górnej granicy podatku dochodowego jest wyłączenie takiej osoby z ubezpieczenia w systemie rolniczym. W tym roku ze względu na stan epidemii termin ten został zawieszony do jego zakończenia. Oznacza to, że rolnicy-przedsiębiorcy mają więcej czasu na złożenie takiego zaświadczenia (oświadczenia) w KRUS.

Zasiłek opiekuńczy 2020 – zasady, wysokość, wniosek

Zasiłek opiekuńczy w 2020 r. przysługuje w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Można również wnioskować o zasiłek w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły, a także choroby niani czy opiekuna dziennego. Jakie są zasady udzielania zasiłku opiekuńczego w 2020 r.? Ile wynosi jego wysokość? Jak złożyć wniosek?

Wnioski o ponowną wypłatę postojowego RSP-CK i RSP-DK - zmiany

Na PUE ZUS pojawiły się nowe wersje wniosków o ponowną wypłatę świadczenia postojowego RSP-CK i RSP-DK. Sprawdź, co się zmieniło.

Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (RSP-CZ)

Nowy wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówił złożenia takiego dokumentu, jest już dostępny na PUE ZUS. Wniosek składa się na druku RSP-CZ wyłącznie elektronicznie.

Profil PUE ZUS do bonu turystycznego – jak założyć, jakie dane są potrzebne?

W celu skorzystania z bonu turystycznego konieczne jest założenie profilu PUE ZUS. Można to zrobić na kilka sposobów. Jak założyć konto w systemie PUE ZUS? Jakie dane są niezbędne przy zakładaniu konta?

Chcesz umówić wizytę w ZUS? Zrób to przez Internet!

Od 23 lipca można ponownie umawiać wizyty w ZUS przez Internet. Wybierz w "Panelu Ogólnym" na PUE ZUS zakładkę "Wizyty" i zarezerwuj wizytę.

Tarcze antykryzysowe okiem doradcy podatkowego. Podsumowanie przepisów pomocowych

Zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe oraz mikropożyczka – to były najważniejsze formy pomocy, z jakich skorzystali do tej pory przedsiębiorcy w czasie pandemii. Eksperci podatkowi podsumowują najpopularniejsze przepisy tarcz antykryzysowych i wskazują, które regulacje wprowadzały najwięcej wątpliwości i wymagały doprecyzowania.

Zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień lub maj 2020 r. to pomoc publiczna

Jeśli otrzymałeś informację z ZUS o zwolnieniu z opłacania składek za marzec, kwiecień lub maj 2020 r. to znaczy, że otrzymałeś pomoc publiczną.

Jak dokonać zwrotu dodatku solidarnościowego?

Zwrotu dodatku solidarnościowego do ZUS należy dokonać w trzech sytuacjach: nie zgłoszono wniosku o dodatek, wniosek został wycofany, wystąpiły zmiany we wniosku skutkujące zmianą wysokości świadczenia (a więc np. podjęcie pracy). Podjąłem pracę i nie poinformowałem o tym ZUS. Jak zwrócić dodatek solidarnościowy?

Jak poinformować ZUS o podjęciu pracy podczas pobierania dodatku solidarnościowego?

Podjęcie pracy powoduje ustanie prawa do dodatku solidarnościowego. Jak poinformować ZUS o znalezieniu pracy podczas pobierania dodatku?

Bon na wakacje - wniosek niepotrzebny, obsługa za pomocą (PUE) ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Obsługa będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Czy środki otrzymane w ramach tarczy antykryzysowej są opodatkowane?

W trosce o przedsiębiorców, którzy otrzymali pomoc finansową, skierowano do Ministra Finansów interpelację o udzielenie informacji czy otrzymane środki będą podlegać opodatkowaniu, czy będą one przychodem, od którego należy odprowadzić podatek.

ZUS skontroluje dane przekazane przez przedsiębiorców we wnioskach o pomoc w ramach Tarczy antykryzysowej

ZUS we współpracy z Krajową Administracją Skarbową będzie weryfikował prawdziwość danych przekazanych we wnioskach o przyznanie świadczenia postojowego oraz o zwolnienie z obowiązku opłacania składek w ramach Tarczy antykryzysowej.

Obniżenie wymiaru czasu pracy z ustawy o COVID-19 a wysokość zasiłku macierzyńskiego

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Warunkiem ustalenia nowej podstawy jest, aby zmiana etatu nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w okresie maksymalnie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność. Zasada ta dotyczy również m.in. zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Bon na wakacje - potrzebny profil na PUE ZUS

Skorzystanie z bonu turystycznego będzie wymagało założenia profilu na PUE ZUS. "Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE" – informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Informacja o stanie konta w ZUS-ie - zmiana w 2020 r.

Przepisy Tarczy antykryzysowej zmodyfikowały zasady udostępniania Informacji przez ZUS w 2020 r. Zobacz, co się zmieniło.

Skorzystałeś ze wsparcia z Tarczy Antykryzysowej? Spodziewaj się kontroli ZUS.

Wsparcie z Tarczy Antykryzysowej polegające na przyznawaniu świadczenia postojowego albo zwolnienia ze składek ZUS było realizowane na podstawie oświadczeń wnioskodawców. Po epidemii koronawirusa ZUS będzie przeprowadzał kontrole prawdziwości składanych oświadczeń. Jeśli więc skorzystałeś z pomocy, spodziewaj się kontroli.

Dodatek solidarnościowy 1400 zł to kwota netto

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł za miesiąc. To kwota netto. Za osobę pobierającą dodatek opłaca się składkę emerytalną i rentową oraz składkę zdrowotną. Płatnikiem tych składek jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Składki jednak nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane przez państwo.

Jak odzyskać z ZUS nadpłatę z tytułu składek

Nadpłata składek ZUS jest z urzędu zaliczana na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych należności. W niektórych okolicznościach składki mogą zostać zwrócone płatnikowi w formie pieniężnej - taki zwrot następuje jednak zawsze wyłącznie na wniosek płatnika. ZUS ma bezwzględny obowiązek zawiadomienia płatnika o kwocie nadpłaty na jego koncie - z wyjątkiem nadpłaconych należności nieprzekraczających 11,60 zł.

ZUS zapowiada kontrole w przedsiębiorstwach korzystających z tarcz antykryzysowych

Po wygaśnięciu pandemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada szerokie badania i kontrole przedsiębiorstw korzystających z elementów osłony gospodarki wprowadzonych przez rząd w ramach przeciwdziałaniu niepożądanych skutków czasowego zamknięcia gospodarki. Pierwsza tarcza antykryzysowa została uchwalona 31 marca 2020 roku, a kolejne odpowiednio 18 kwietnia, 16 maja i 24 czerwca.

Zwolnienie ze składek ZUS - rozczarowanie przedsiębiorców

W związku z Tarczą Antykryzysową przedsiębiorcy mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj. Niektórzy z nich rozczarowali się, gdy nie otrzymali zwolnienia. W jakich przypadkach przedsiębiorcy nie skorzystali z owej pomocy i dlaczego?

REKLAMA