REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, KRUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PUE ZUS ma już 10 milionów użytkowników

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych e-urzędów w Polsce. Już 10 milionów użytkowników korzysta z platformy PUE ZUS.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów

Emeryci i renciści otrzymają decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”.

ZUS unowocześnia swoje usługi dzięki strategii rozwoju IT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął strategię rozwoju IT. Na jej podstawie ZUS będzie unowocześniał swoje usługi poprzez automatyzację i elektronizację kontaktu z klientami. Sprawdź jakie usługi będą dostępne online.

2 maja 2022 r. – ZUS otwarty

2 maja 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie otwarty. Sprawdź w jakich godzinach pracownicy ZUS będą obsługiwać klientów.

REKLAMA

Rodzinny kapitał opiekuńczy - wniosek w języku ukraińskim

Dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi udostępniony został specjalny wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U).

Rozliczenie PIT rolników do 2 maja 2022 r. - KRUS przypomina

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że 2 maja 2022 r. upływa termin składania PIT-ów za 2021 rok. Jeśli świadczeniobiorca KRUS sam nie złoży zeznania podatkowego PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 2 maja 2022 r., ani nie zaakceptuje oraz nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, zeznanie to automatycznie zostanie uznane za złożone.

Wniosek US-9 tylko do 30 czerwca 2022 roku

Jeśli straciłeś dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 stycznia 2022 r., wniosek US-9 można złożyć tylko do 30 czerwca 2022 r.

Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - najczęstsze błędy

Jakie błędy najczęściej pojawiają się w złożonych wnioskach o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Czy takie sytuacje opóźniają realizację świadczenia?

REKLAMA

500+ dla obywateli Ukrainy już w maju

W maju 2022 r. pierwsi uchodźcy z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+, otrzymają środki na konto w banku.

Zaświadczenie A1 a miejsce zamieszkania obcokrajowców

Zaświadczenie A1 - jakie są nowe zasady ustalania miejsca zamieszkania obcokrajowców czyli obywateli państw trzecich?

Renta szkoleniowa z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o świadczenie w postaci renty szkoleniowej z ZUS. Sprawdź jakie trzeba spełnić warunki aby otrzymać rentę szkoleniową.

Urlop bezpłatny a ZUS

Urlop bezpłatny został uregulowany w art. 174 Kodeksu pracy. Udziela się go na pisemny wniosek pracownika. Czy opłaca się za niego ZUS? W jakim wymiarze przysługuje? Czy jest to okres oskładkowany? Czy wlicza się do stażu pracy?

500+ dla uchodźców z Ukrainy. Kiedy wypłaty?

Kiedy ruszą pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus"? Gdzie można uzyskać pomoc i niezbędne informacje?

KRUS - nowe numery kont dla składki zdrowotnej 2022

KRUS - od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się numery kont do wpłacania składki zdrowotnej. Jakie są nowe numery rachunków dla poszczególnych oddziałów KRUS?

Zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne od 13 kwietnia 2022 r.

W dniu 13 kwietnia 2022 r. weszły w życie zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zmiany zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 807). Sprawdź co się zmienia.

Stopa procentowa składki wypadkowej 2022/2023

Stopa procentowa składki wypadkowej 2022/2023 - kiedy ustala ZUS, a kiedy sam płatnik?

Czy pracownik z zagranicy może przystąpić do ubezpieczenia grupowego?

Według ekspertów, polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. ukraińskich pracowników. To znaczny wzrost w porównaniu z ostatnimi statystykami ZUS nt. zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Tak duży napływ nowych pracowników i mieszkańców polskich miast będzie wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi. Umawianie wizyt w ramach polis grupowych jest łatwiejsze niż przez NFZ. Mniejsze jest też ryzyko bariery językowej – ubezpieczyciele oferują już teleporady po ukraińsku.

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - 12% od 7 kwietnia

Odsetki od zaległości podatkowych i odsetki od składek ZUS w 2022 roku - zmiany od 7 kwietnia. Wskutek podwyższenia stopy lombardowej NBP do 5,00% od 7 kwietnia 2022 r., podwyższeniu uległa od tego samego dnia (do 12%) stawka odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS).

Wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy

Odszkodowanie za wypadek przy pracy od 1 kwietnia 2022 r. jest wyższe. Ile wynosi za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu?

Zasiłek wyrównawczy – ile wynosi?

Zasiłek wyrównawczy z ZUS – co to jest? Komu przysługuje? Ile wynosi?

Rekordowo wysokie pokrycie wydatków wpływami do FUS 2021

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w 2021 r. wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych wyniósł 81,7 proc. Sprawdź co wpłynęło na tak wysoki wynik.

ZUS: e-wizyta w języku ukraińskim

ZUS umożliwia umówienie e-wizyty w języku ukraińskim. Jak się umówić? Co jest do tego potrzebne?

Świadczenia z ZUS dla osób chorych na nowotwór

Nowotwory wiążą się zwykle z długotrwałą niezdolnością do pracy. Z jakich świadczeń z ZUS można korzystać po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w przypadku choroby nowotworowej?

Funkcjonariusze zwolnieni ze służby a ZUS

Czy funkcjonariusze zwolnieni ze służby muszą opłacać ZUS? Kto jest płatnikiem składki? Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy? Jakie składki płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS?

Zmiana w składaniu wniosku o A1 – od kwietnia 2022 r. wyłącznie elektronicznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od kwietnia 2022 r. wniosek o wydanie zaświadczenia A1 składa się wyłącznie elektronicznie. Sprawdź jak można złożyć wniosek A1!

Nie wszyscy mogą skorzystać z przeliczenia emerytur na podstawie nowych tablic GUS

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. ZUS będzie z nich korzystał od 1 kwietnia 2022 r. Nie oznacza to jednak, że wszyscy emeryci mogą teraz wystąpić o przeliczenie swoich świadczeń. Przeliczenie jest możliwe tylko w sytuacjach określonych w przepisach.

Kilka działalności a składka zdrowotna 2022

Kilka działalności gospodarczych a składka zdrowotna w 2022 roku - czy opłaca się składkę od każdej działalności? Jaka jest wysokość składki w zależności od formy opodatkowania?

Czym jest wypłata gwarantowana z ZUS?

Wypłata gwarantowana. Osoby, które pobierają emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, mają możliwość wskazania osoby, która w razie śmierci emeryta będzie mieć prawo do otrzymania wypłaty gwarantowanej. Kogo można uposażyć oraz jakie warunki należy spełnić?

ZUS przyjmuje wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku

Od 1 kwietnia 2022 r. ZUS przyjmuje elektroniczne wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

ZUS A1 tylko online!

Wniosek o zaświadczenie A1 z ZUS tylko online od 1 kwietnia 2022 r. - potwierdzenie podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce można uzyskać wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS.

Dokumenty papierowe do ZUS

Kto może składać dokumenty papierowe do ZUS? Kiedy jest obowiązek przesyłania dokumentów elektronicznych? Jak podpisywać dokumenty? Kto może korzystać z aplikacji ePłatnik?

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS 2022

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2022 roku - oto przykłady podane przez ZUS oraz poradniki dotyczące zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Co w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej?

Nowi emeryci dostaną więcej

Nowe tablice GUS - są korzystne dla przyszłych emerytów. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Wyższy wskaźnik umieralności przekłada się na wyższe kwoty emerytur.

Jak zamknąć firmę i otworzyć nową?

Przedsiębiorcy, próbując dostosować się do Polskiego Ładu, podejmują decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zlikwidować dotychczasową firmę, tak by ze spokojem przystąpić do otwarcia nowej?

Umowy o dzieło - kto i na jak długo zawiera?

Raport ZUS obala mit, że w Polsce zawiera się rocznie kilka milionów umów o dzieło. Jakie są najnowsze statystyki?

Wyższe świadczenia dla przyszłych emerytów

Od 1 kwietnia 2022 r. ZUS będzie korzystał z nowych tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, ogłoszonej przez GUS. Są one korzystne dla przyszłych emerytów.

Nowe tablice GUS nie dotyczą osób, które przeszły na emeryturę

Z nowych tablic średniego dalszego trwania życia nie skorzystają osoby, które zakończyły aktywność zawodową i pobierają emeryturę – wyjaśnił ZUS. Nie powinny one składać wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ponowne przeliczenie świadczenia.

Kto płaci za urlop macierzyński?

Kto płaci za urlop macierzyński - pracodawca czy ZUS? Ile wynosi zasiłek macierzyński?

ZUS: w 2021 roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło

W ubiegłym roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło, najwięcej w woj. śląskim, a najmniej w warmińsko-mazurskim – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło w 70 proc. przypadków zawierane były na okresy nie dłuższe niż 9 dni.

Zmiany w FGŚP, FP i ZUS w związku z covid

Jakie zmiany w FGŚP, FP i ZUS znajdują się w projekcie ustawy zmieniającej ustawę covidową, który pojawił się w RCL.

Polski Ład: rząd uwzględnił propozycje środowiska biznesowego

Nowe rozwiązania podatkowe to dobre decyzje, uwzględniają propozycje środowiska biznesowego z jesieni 2021 r. Szkoda, że straciliśmy pół roku i brakuje stabilności prawa - ocenił w komentarzu dla PAP partner w firmie Crido, doradca podatkowy Michał Wodnicki.

ZUS pomoże ukraińskim emerytom

Obywatele Ukrainy, którzy mają problem z otrzymywaniem rent i emerytur powinni zgłosić się do dowolnej placówki ZUS. Będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów już w kwietniu

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

Wnioski o 500+ w języku ukraińskim. Od kiedy?

Na jakich zasadach ZUS będzie przyjmował wnioski o 500+ od uchodźców z Ukrainy? Od kiedy będzie dostępny specjalny wniosek w języku ukraińskim?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne – kto mu podlega?

Ubezpieczenie zdrowotne stanowi świadczenie opieki zdrowotnej, które ma na celu ochronę zdrowia człowieka. W ramach ubezpieczenia osoba ubezpieczona nabywa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, m.in. wizyt lekarskich, zabiegów i pobytu w szpitalu. Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dla kogo jest obowiązkowe?

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych 2022

Na czym polega waloryzacja emerytur i rent rolniczych w 2022 roku? Ile wynosi emerytura podstawowa i najniższa od 1 marca?

Składka zdrowotna od prokurenta i członka zarządu – kto płaci?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za osobę powołaną do pełnienia funkcji prokurenta na mocy aktu powołania powinna być naliczona i odprowadzona przez płatnika na zasadach ogólnych w pełnej wysokości, od uzyskiwanego wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji. Nie ma przy tym znaczenia czy od wypłaconego prokurentowi wynagrodzenia przedsiębiorca (np. spółka), pełniący funkcję płatnika składek, jest zobowiązany do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak uznał ZUS (oddział w Gdańsku) w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2022 r. Argumentacja zaprezentowana przez ZUS w tej interpretacji dotyczy nie tylko składek zdrowotnych od prokurentów ale także innych osób dla osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (np. członków zarządu spółek). Do tych osób nie ma zastosowania, zdaniem ZUS, mechanizm obniżenia miesięcznej składki zdrowotnej do „0” zł określony w art. 83 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dofinansowanie na dziecko w żłobku - kiedy przysługuje?

Twoje dziecko chodzi do żłobka? Sprawdź, czy możesz otrzymać dofinansowanie. Ile wyniesie wsparcie?

Składki ZUS w 2022 roku - nowe terminy zapłaty. Zmiany w dokumentach rozliczeniowych

Od 2022 r. zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz jest to 5., 15. i 20. dzień miesiąca. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące - przypomina rzecznik prasowy ZUS .

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS krok po kroku

Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS - jak krok po kroku je uzyskać? Czy można online? Jaka jest opłata i ile jest ważne?

REKLAMA