REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Koronawirus

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

10 form wsparcia dla 25 branż - najważniejsze informacje

Poznaj 10 działań antykryzysowych dla firm dotkniętych drugim lockdownem. Nowe instrumenty wsparcia mają być wdrażane natychmiast.

Rynek pracy: co 3 firma wstrzymuje zatrudnienie

Koronawirus zbiera żniwo. Co 5 firma rezygnuje z inwestycji, zawiesza wydatki na szkolenia, wyposażenie biur oraz na reklamę i marketing.

Przedsiębiorcy boją się utraty płynności finansowej

Utrata płynności finansowej, nierzetelni kontrahenci i rosnące koszty działalności to największe obawy firm, które powstały w ostatnich miesiącach. Jakie jest ryzyko utraty płynności finansowej i jak można temu zapobiec?

Koronawirus: Jak sprzedawać w czasie kryzysu?

Robert Lipiński radzi jak zaakceptować nowe warunki? Co przyda się w kryzysie? Jak zaplanować sprzedaż? Na czym polega kwestia selektywności?

REKLAMA

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy

Praca zdalna zostanie na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. Czy zostanie przewidziana praca hybrydowa? Czy będzie możliwość obniżenia wynagrodzeń pracowników do 20% w związku z pandemią? Co z problemem dualizmu rynku pracy? Czy w związku z kolejnymi obostrzeniami wzrośnie bezrobocie?

Czas na przerejestrowanie samochodu: 30 czy 180 dni?

Czas na przerejestrowanie samochodu jest kluczowy. Po jego przekroczeniu kierowcy grozi 1000 złotych grzywny! Ile czasu ma nabywca?

Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Kolejna zmiana

Maseczka w samochodzie nadal jest obowiązkowa? Rządzący po raz kolejny zmieni obostrzenia w tej kwestii. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od 9 listopada 2020 r. Czy przewidziano termin końcowy? Rząd zdecydował się na powrót zasiłku ze względu na zamknięcie szkół dla klas 1-3, dla których przewidziano zdalne nauczanie. Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek?

REKLAMA

Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach do 29 listopada 2020 r.

W związku z pogarszaniem się sytuacji epidemicznej w kraju rząd przedłużył zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach. Co z klasami 1-3 szkół podstawowych, kształceniem zawodowym oraz opieką w świetlicy? Czy będzie wsparcie finansowe dla nauczycieli (500+)?

Koronawirus. Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych od 9 listopada 2020 r.

Od 9 listopada uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada 2020 r.

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca na zasadach z września 2020 r. Przysługuje rodzicom opiekującym się dziećmi, którzy z tego powodu nie mogą wykonywać pracy. Dotyczy to sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii COVID-19. Od kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku?

Rynek motoryzacyjny: koronawirus zmienił branżę?

Rynek motoryzacyjny został mocno dotknięty pandemią. Jak wyglądają konkretne dane i prognozy na przyszłość? O tym w raporcie Mitsubishi.

Koronawirus w Polsce - nowe obostrzenia od 7 listopada

4 listopada 2020 r. rząd przedstawił nowe obostrzenia (restrykcje, ograniczenia) związane z pandemią koronawirusa. Poniżej lista nowych obostrzeń, wg. prezentacji KRPM.

Zamknięte galerie, nowe limity w sklepach - rząd wprowadza nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia m.in. zamknięte galerie handlowe, instytucje kultury. Obowiązują też nowe limity w handlu.

Pamiętaj o odwołaniu e-wizyty w ZUS!

Odwołanie e-wizyty w ZUS pozwala na skorzystanie z tego terminu innej osobie. Jeśli rezygnujesz z wizyty, pamiętaj o jej odwołaniu. Aż 30% wizyt nie dochodzi do skutku.

Sprawdź warunki pomocy dla sprzedawców chryzantem

Można składać wnioski o przyznanie pomocy dla posiadaczy chryzantem, którzy nie sprzedali kwiatów w związku z zamkniętymi cmentarzami.

Koronawirus - czy pracodawca może zmusić do testu?

Test na koronawirusa służy pracodawcom do zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy pracodawca może zmusić pracownika do testu na COVID-19 i przedstawienia jego wyniku?

Konrad Weiske: Czy koronawirus to szansa, którą zmarnujemy?

Koronawirus wywołał zmianę, która daje gigantyczną szansę dla biznesu, a jej zmarnowanie będzie miało poważne konsekwencje. Dlaczego jest ryzyko, że zmarnujemy szansę na rozwój?

Nowe przepisy dotyczące zgromadzeń od 3 listopada

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów dotyczy m.in. zasad przemieszczania się i zgromadzeń. Co się zmieniło? Ile osób można przewozić w strefie żółtej i czerwonej? Co z egzaminami i kursami?

Koronawirus. Jak przetrwać kryzys w influencer marketingu?

Jak zatrzymać spadek obrotów i podnieść sprzedaż? Dobrymi praktykami dzieli się Tobiasz Wybraniec, prezes agencji GetHero [wywiad]

Uwaga przedsiębiorcy! Bary i restauracje zamknięte do odwołania

Nie na 2 tygodnie jak zapowiadano, ale do odwołania gastronomia zostaje zamknięta. Jedzenie można sprzedawać na wynos lub z dowozem.

Koronawirus. Kogo obowiązuje automatyczna kwarantanna?

3 listopada br. wchodzą przepisy o automatycznej kwarantannie. Sprawdź, ile trwa automatyczna kwarantanna i czy należy się kontaktować z sanepidem?

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

Kwarantanna dziecka lub izolacja wiąże się z koniecznością zapewnienia mu opieki. W takiej sytuacji rodzicom sprawującym osobistą opiekę nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. Do jakiego wieku dziecka przysługuje zasiłek? Co zrobić, aby go uzyskać?

Który kraj wyjdzie zwycięsko z pandemii? [VIDEO]

Chiny zadziwiająco szybko uporały się z pandemią, według oficjalnych statystyk nie ma tam drugiej fali zachorowań. Powodów do ekspansji chińskiej gospodarki jest więcej. Co jednak z wojną handlową? Gospodarka którego kraju ma szansę na najszybsze odbudowanie się po pandemii? Zapraszamy do obejrzenia komentarza video.

Koronawirus. Firmy nie mają czasu, aby się przygotować na zamknięcie [OPINIA]

Wydawać by się mogło, że firmy mogą nieco odetchnąć. Z jednej strony dobrze, że rząd nie nakazał zamknięcia poszczególnych branż, ale z drugiej niepokoi to, że nie przedstawił jasnych wytycznych dotyczących przyszłości. Czy firmy mogą się zaadoptować do obecnej sytuacji? Czy mają czas na opracowanie planu B?

Co zrobić, aby otrzymać chorobowe na kwarantannie?

Informacje o kwarantannie i izolacji domowej znajdują się już na PUE ZUS. Płatnicy i ubezpieczeni mają więc do nich dostęp. Są one niezbędne do wypłaty chorobowego. Co zrobić, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy?

Czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie?

Coraz więcej osób otrzymuje pośredni lub bezpośredni nakaz pracy na kwarantannie. Co na to prawo? Jaka jest opinia ZUS? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy podczas odbywania kwarantanny?

ZUS ogłasza zmiany dotyczące obsługi klientów w poniedziałki

ZUS zawiesza wydłużone godziny obsługi klientów w poniedziałki. Decyzja o zmianie została podjęta w związku z sytuacją epidemiczną.

Konflikt polityczny barierą dla rozwoju gospodarczego [KOMENTARZ]

Konflikt społeczno-polityczny, który rozdziera dziś Polskę, niszczy niczym rak również gospodarkę. Czują to doskonale obywatele. Potwierdzają to też naukowcy. Konflikt redukuje do zera nasz kapitał społeczny, a bez niego wejście do klubu państw rozwiniętych i innowacyjnych jest po prostu niemożliwe.

Gowin: robimy wszystko, aby uniknąć całkowitego lockdownu polskiej gospodarki

Wicepremier Jarosław Gowin chce, aby Radia Dialogu Społecznego wypracowała wspólne stanowisko dotyczące lockdownu. Czy na tyle przyśpieszy swoje prace, aby zdążyć przed decyzjami rządzących?

Czy Tarcza Branżowa osłoni biznes?

26 października do Sejmu wpłynął poselski projekt tzw. Tarczy Branżowej. Przedsiębiorcy, m.in. z branży gastronomicznej czy rozrywkowej, fotografowie lub fizjoterapeuci, będą mogli liczyć na wsparcie w postaci zwolnienia ze składek ZUS za listopad oraz dodatkowego świadczenia postojowego. Zdaniem ekspertów proponowana przez rząd pomoc jest niewystarczająca wobec skali problemów, z jakimi zmagają się właściciele firm.

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Tarcza antykryzysowa: Firmy muszą pilnie złożyć deklaracje rozliczeniowe

Firmy, które chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy Antykryzysowej 5.0 powinny przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października

Obostrzenia i utrata pracy - jak sobie poradzić?

Aktualna sytuacja na rynku pracy, w związku z poszerzającym się zasięgiem koronawirusa, staje się coraz bardziej dramatyczna. Co możemy zrobić, gdy zamiast obiecanej wcześniej podwyżki grozi nam utrata pracy? Jakie możemy podjąć kroki w sytuacji, w której obniżenie wysokości wynagrodzenia dotyka już nie tylko jednostki, lecz bardzo dużej grupy osób?

Brak pracowników ze Wschodu

Epidemia koronawirusa zatrzymała napływ pracowników ze Wschodu. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje rąk do pracy. Z pomocy publicznej cudzoziemcy najlepiej oceniają automatyczne przedłużenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, następnie zapewnienie bezpłatnych środków ochrony i pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku kwarantanny. Co ciekawe, w wyniku pandemii pracownicy ze Wschodu mniej myślą o pracy w innych państwach niż Polska.

Odmowa wypłaty świadczenia postojowego - sądy za wypłatą

Odmowa wypłaty świadczenia postojowego przez ZUS to jeszcze nie koniec. Sądy nakazują wypłatę pieniędzy. Warto odwoływać się więc do sądów. Podajemy przykłady wyroków w sprawie odmowy wypłaty świadczenia postojowego z powodu niedotrzymania terminu lub braku przychodów.

Zakaz lotów międzynarodowych do 34 państw od 28 października

28 października 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym obowiązuje zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych do 34 państw. Do kiedy obowiązuje zakaz i jakie państwa obejmuje?

Sanatorium z ZUS - wyjazdy wstrzymane do odwołania

ZUS apeluje, by klienci posiadający zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą, która ma się rozpocząć po 24 października 2020 r., zostali w domu. Wyjazdy do sanatoriów są wstrzymane do odwołania poza jednym wyjątkiem.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS. Firmy mają 1 obowiązek

Jeżeli przedsiębiorcy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0 - muszą najpierw przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października.

Francja, Niemcy, Łotwa, Belgia - przewozy a koronawirus

Koronawirus w UE przyczynia się do nakładania kolejnych obostrzeń. Francja wprowadziła godzinę policyjną. Niemcy mają obowiązkową kwarantannę i przeprowadzają testy na COVID-19. Do Łotwy można wjechać tylko z kodem QR. Jak jest w Belgii? Jakie dokumenty muszą posiadać pracownicy firm przewozowych?

Kwarantanna - nowe zasady dot. zgłaszania ZUS i pracodawcy

Kwarantanna nałożona decyzją sanepidu uprawnia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dotychczas ubezpieczony musiał przedstawić decyzję pracodawcy lub ZUS. Nowe zasady pomijają obowiązek zgłaszania kwarantanny w ten sposób. Przewidują, że ZUS sam pobierze informację o kwarantannie z systemu EWP.

Druga fala. Są propozycje pomocy dla gastronomii m.in. zwolnienie z ZUS

Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja – to konkretne propozycje rozwiązań na najbliższy miesiąc – listopad – dla branży gastronomicznej. Przedstawicielom tej branży przedstawili je wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister Olga Semeniuk podczas konsultacji.

Test na koronawirusa - kiedy dostaniesz skierowanie, jak się przygotować?

Gdy zaobserwowałeś u siebie objawy charakterystyczne dla COVID-19 lekarz może wystawić ci skierowanie na wykonanie testu. Żeby jego wynik był wiarygodny, trzeba się do niego przygotować: na przykład nie można na trzy godziny przed testem żuć gumy. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić, by zapewnić wiarygodny wyniki.

BCC postuluje wsparcie dla branż, które ucierpiały w wyniku pandemii i lockdownu

Rząd przedstawił kolejne zasady bezpieczeństwa i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Od jutra (24.10.20) cała Polska stanie się czerwoną strefą, a lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności w dotychczasowej formie co najmniej dwa tygodnie.

ZUS sam pozyska dane pracownika do wypłaty zasiłku

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Od 24 października nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym, cały kraj w strefie czerwonej

Rząd wprowadził od soboty, 24 października 2020 r. kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Co się zmieni?

Koronawirus - specjalna infolinia dla seniorów

W ramach solidarnościowego korpusu wsparcia została uruchomiona infolinia dla seniorów. Zebrane za pomocą infolinii dane zostaną przekazane do ośrodka pomocy społecznej.

Koronawirus. Premier zamyka gastronomię

Wszystkie lokale gastronomiczne od soboty będą mogły organizować jedynie dania na wynos. To obostrzenie będzie obowiązywało przez 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia. Pełen lockdown nie jest wykluczony - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Zwolnienie PIT przy finansowaniu szczepień przeciw grypie

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej podjął decyzję o zaniechaniu poboru PIT od wartości świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie otrzymanych w okresie obowiązywania stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19. Obecnie projekt rozporządzenia w tej sprawie przechodzi etap uzgodnień międzyresortowych. Zaniechanie PIT ma objąć świadczenia uzyskane w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym na obszarze Polski będzie obowiązywał stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19.

Od listopada ruszają e-wizyty w ZUS

ZUS testuje e-wizyty. Uruchomiono już możliwość wideorozmowy w wybranych oddziałach ZUS, np. w Warszawie i Krakowie. Od 4 listopada usługa będzie już dostępna dla wszystkich klientów Zakładu.

REKLAMA