REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Cudzoziemcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprawnienia pracodawcy do wypłaty zasiłku chorobowego

Wypłata zasiłku chorobowego dokonywana jest za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź pracodawcy. Jak ustalić kiedy to pracodawca jest uprawniony w danym roku do wypłaty świadczeń?

ZUS rozliczy podatki emerytów i rencistów za 2017 r.

Emeryci i renciści, którzy nie dorabiali do emerytury, zostaną rozliczeni z podatków za 2017 r. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które pracowały podczas pobierania świadczeń z ZUS, muszą rozliczyć się z fiskusem samodzielnie.

Już od 1 lipca 2018 r. będzie obowiązywać elektroniczne zwolnienie lekarskie

Już wkrótce lekarze będą mogli korzystać jedyne z elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Chociaż opcja ta dostępna jest już od stycznia 2016 roku, dopiero od lipca lekarze będą zobligowani do korzystania z takiej formy tzw. L4. Z tego powodu pojawia się coraz więcej wątpliwości, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni przygotować się do zmian.

Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego

Pracodawcy często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia za czas choroby należy wypłacić swoim pracownikom na przełomie grudnia danego roku i stycznia roku kolejnego. Czy ma to być wynagrodzenie za czas choroby finansowany przez pracodawcę, czy też zasiłek chorobowy finansowany z ZUS.

REKLAMA

ZUS IWA za 2017 trzeba złożyć do końca stycznia

Do 31 stycznia należy złożyć informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2017 r.

Zmiany w prawie dla przedsiębiorców w 2018 r.

Wprowadzenie ułatwień w wykonywaniu działalności gospodarczej to główny cel projektu ustawy Prawo przedsiębiorców, który zastąpi obecnie obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać w 2018 r.

W 2018 r. wzrosną składki dla przedsiębiorców

Najnowsze dane GUS na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. ub.r. dostarczają ostatnich brakujących informacji niezbędnych do ustalenia wysokości składek, jakie będą płacić osoby prowadzące działalność gospodarczą za 2018 rok. 

Mały ZUS dla małych firm - ważne zmiany

Wśród propozycji zmian w prawie gospodarczym znalazła się propozycja wydłużenia opłacania niższych składek ZUS dla małych firm. Okres ten ma wynosić 3 lata, a nie jak obecnie 2 lata. Ponadto jeśli przychody nie przekroczą 2,5 tys, zł przedsiębiorca będzie płacił nie więcej niż 800 zł. tytułem składek.

REKLAMA

Funkcjonariusz SOP tylko z ubezpieczeniem zdrowotnym

Funkcjonariusze SOP podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. ZUS opublikował informację dotyczącą zmian w opisie kodu tytułu ubezpieczenia.

Składki ZUS dla firm mogą być uzależnione od ich przychodu

Pomysł ten przedstawiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. W pierwszej kolejności ma to dotyczyć mikro- i małych firm.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2018 r.

Informacja Zakładu z dnia 29 grudnia 2017 r.w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS - postępowanie i konsekwencje

Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS ma na celu wykazanie pozorności zawartej umowy, w celu skorzystania z zasiłku. Postępowanie tego rodzaju występuje najczęściej w przypadku umów o pracę, gdzie istnieją podejrzenia, że umowa została zawarta właśnie na potrzeby skorzystania z zasiłku. Przeprowadzane przez ZUS kontrole nie skupiają się jedynie na stwierdzeniu pozorności zawartej umowy, bo np. przy umowie o dzieło mogą dotyczyć przedmiotu zawartej umowy. Zakres kontroli obejmuje także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Nowe zasady finansowania składek za nianie

Od 1 stycznia 2018 r. wejdą w życie zmiany dotyczące finansowania przez budżet państwa (za pośrednictwem ZUS) składek za nianie opiekujące się dziećmi w wieku do lat 3 na podstawie tzw. umów uaktywniających. Na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach rozliczane będą umowy zawarte do 31 grudnia 2017 r. Nowe przepisy będą się odnosić do umów podpisanych, począwszy od 1 stycznia 2018 r.

Pierwsza e-składka dla prowadzących jednoosobową działalność do 10 stycznia 2018 r.

Dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, opłacających składki ubezpieczeniowe wyłącznie za siebie, termin opłacenia pierwszej e-składki, za grudzień 2017 roku mija 10 stycznia. O czym należy pamiętać?

TK zbada konstytucyjność zniesienia górnego limitu składek ZUS

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS. Zastrzeżenia głowy państwa dotyczą "dochowania standardów procesu legislacyjnego".

Rozliczanie składek na ubezpieczenie społeczne w 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. każda wpłata z tytułu należnych składek zostanie rozliczona na najstarszą zaległość. Jeżeli masz zadłużenie na koncie w ZUS, Zakład będzie rozliczał Twoje wpłaty na najstarsze zaległości. Może to spowodować utratę prawa do zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa.

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2018 r.

Jaka jest wysokość składek ZUS w 2018 r., a także ile pracodawcy będą musieli zapłacić na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy? Przedstawiamy informację z ZUS.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację dotyczącą wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. Ile wynoszą?

Składki ZUS 2018 - przedsiębiorcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udzielił informacji w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. dla przedsiębiorców, osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wolnych zawodów i niektórych innych grup ubezpieczonych.

Indywidualny rachunek w ZUS 2018 r.

Przepisy pozwalające na opłacanie składek przekazywanych do ZUS na jeden rachunek już obowiązują. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Coraz więcej cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Już od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Co jeszcze zmieniło się w nowym roku?

Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA za 2017 r.

Informację ZUS IWA powinni złożyć płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Jest to dokument, który należy złożyć najpóźniej 31 stycznia za rok poprzedni. Przekazane w ten sposób dane posłużą do wyliczenia przez ZUS wysokości stopy procentowej składki wypadkowej dla tych płatników, którzy zobowiązani byli składać ZUS IWA przez 3 kolejne lata (a więc 2015 r., 2016 r., i 2017 r.). Pozostali płatnicy stopę procentową składki wypadkowej będą musieli ustalić we własnym zakresie.

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych od 1 stycznia 2018 r. - pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową i "nowego" oświadczenia.

Od 2019 r. składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane od całości wynagrodzenia

Przedsiębiorcy zatrudniający wykwalifikowanych ekspertów i specjalistów mogą na krótko odetchnąć z ulgą. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych znosząca górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne, pierwotnie mająca obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. została przesunięta w czasie. Poprawka zarekomendowana 4 grudnia 2017 r. przez senacką komisję rodziny, polityki senioralnej i społecznej zakłada wprowadzenie proponowanych zmian dopiero w styczniu 2019 roku.

Deklaracje podatkowe PIT-40A/11A za 2017 r. dla emerytów i rencistów

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A/11A za 2017 r. - na przełomie stycznia i lutego 2018 r. Deklaracje otrzymają osoby, które w 2017 roku chociaż raz pobrały świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS.

Czy komornik może zająć rentę socjalną?

Komornicy zajmują nawet najniższą rentę socjalną. ZUS uważa to działanie za niezgodne z prawem. Kto ma rację? Czy zmienią się przepisy dotyczące egzekucji komorniczej?

Zezwolenie na pobyt cudzoziemców w Polsce od 2018 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli cudzoziemcom spoza UE na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju. Zezwolenie na pobyt w Polsce, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, będzie wydawał wojewoda.

Zniesienie limitu składek na ZUS dopiero w 2019 r.

Przepisy ustawy znoszącej górny limit składek na ZUS wejdą w życie dopiero w 2019 r.

Zatrudnianie cudzoziemców po 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Tylko do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie zarejestrowanie - na dotychczas obowiązujących zasadach.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2018 r.

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Od kilku lat kwota zasiłku pielęgnacyjnego pozostaje bez zmian. Ile wynosi zasiłek w 2018 r. i kto może ubiegać się o niego ubiegać?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego

ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego.

Ustawa o małej działalności gospodarczej - niższe składki ZUS od 2019 r.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała, że projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej trafi pod obrady Sejmu w pierwszym lub drugim tygodniu grudnia. Przedsiębiorcy mogliby zatem płacić obniżone składki od początku 2019 r.

Zniesienie limitu składek na ZUS od 1 stycznia 2019 r.

Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej zarekomendowała w poniedziałek poprawkę wprowadzenie ustawy o zniesienie limitu składek na ZUS od stycznia 2019 r.

Obniżone składki ZUS dla małej działalności gospodarczej od 2019 r.

W wywiadzie dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej może trafić pod obrady Sejmu w pierwszym lub drugim tygodniu grudnia. Przedsiębiorcy mogliby zatem płacić obniżone składki od początku 2019 r.

Odsetki za opóźnienia w opłacaniu składek ZUS

Przedsiębiorca, który niewłaściwie naliczy wysokość składek musi się liczyć z tym, że na jego koncie ZUS powstanie niedopłata. W efekcie powstałych „niedoborów” ZUS zacznie naliczać karne odsetki. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zrobić dopłatę, natomiast w przypadku poważniejszego zadłużenia wystąpić z wnioskiem o rozłożenie długu na raty.

Jak podpisać elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) – bezpłatny certyfikat z ZUS dla lekarzy

Zakład Ubezpieczeń poinformował, że od 1 grudnia na portalu PUE ZUS udostępniona została lekarzom nowa metoda podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) – bezpłatny certyfikat z ZUS.

ZUS ma prawo sprawdzać wysokość wynagrodzenia

ZUS ma prawo kwestionować wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli uzna, że firmy świadomie zawyżają zarobki pracowników w celu wyłudzenia przez nich zasiłku chorobowego - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 29 listopada 2017 r.

Wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2018 r.

W 2018 roku wzrośnie wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców, tj. składka emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna oraz składka na Fundusz Pracy. O ile wzrosną składki ZUS w przyszłym roku?

Nowy system orzekania o niezdolności do pracy

Międzyresortowy zespół pod kierownictwem prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej przygotował projekt założeń ustawy wprowadzającej nowy system orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Zespół rekomenduje powstanie jednego systemu orzeczniczego w miejsce pięciu obecnych systemów.

Jeden przelew do ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Kolejne udogodnienia w ZUS dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą opłacać składki ZUS jednym przelewem, a nie jak dotychczas trzema czy nawet czterema przelewami. Musimy pamiętać, iż rachunki bankowe służące obecnie do opłacania składek ZUS będą aktywne jedynie do 29 grudnia br., w związku z tym wszystkie przelewy dokonane na te rachunki po tym dniu wrócą na konto przedsiębiorcy.

Zniesienie górnego limitu składek ZUS od 2018 r.

Sejm przegłosował ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jak nowe przepisy ocenia Konfederacja Lewiatan?

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy w 2018 r.

Urlop ojcowski przysługuje nie tylko pracownikowi, ale także osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą. W jaki sposób przedsiębiorca może ubiegać się o urlop ojcowski w 2018 r?

Nowe przepisy dot. sezonowego zatrudniania cudzoziemców od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą nowe zasady dot. sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Pracodawcy będą mieli m.in. obowiązek informowania urzędów np. o wszelkich zmianach dotyczących przebiegu zatrudnienia cudzoziemców. Obawy przed wprowadzanymi zmianami wyrażają urzędy pracy i pracodawcy.

Sezonowe zatrudnianie cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców od 1 stycznia 2018 r.

Na początku 2018 r. zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Pracodawcy będą mieli m.in. obowiązek informowania urzędów np. o wszelkich zmianach dotyczących przebiegu zatrudnienia cudzoziemców. Obawy przed wprowadzanymi zmianami wyrażają urzędy pracy i pracodawcy.

E-składka od 1 stycznia 2018 r. - jak wyliczyć i zaksięgować?

1 stycznia 2018 roku wchodzą nowe zasady opłacania składek ZUS oraz nowe rachunki do opłacania składek. Jak więc opłacić składkę za grudzień, a jak - od nowego roku? Co w przypadku zaległości do ZUS? Co jeśli nie dostaniemy numeru rachunku?

Zmiany w prewencji wypadkowej już od 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych podpisana. Co zmieni się w prewencji wypadkowej po 1 stycznia 2018 r.?

Indywidualne konta składkowe - nowy system rozliczeń z ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. nastąpi rewolucyjna zmiana w zasadach opłacania składek ZUS. Zamiast obecnie stosowanych trzech lub czterech przelewów płatnicy opłacą wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznany indywidualnie każdemu z nich. Zmianie ulegną także zasady zaliczania wpłat na poszczególne fundusze i okresy. Najistotniejsze skutki dla płatników ma regulacja przewidująca opłacanie w pierwszej kolejności należności przeterminowanych.

ZUS ostrzega przed oszustami na "pracownika ZUS"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed telefonami osób podszywających się za "pracownika ZUS" i proponujących spotkania w sprawie dziedziczenia składek z subkonta w ZUS i konta w OFE.

REKLAMA