REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, wyjaśniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn to absolutna konieczność. A rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.
Resort pracy odpowiada czy będą zmiany w wieku emerytalnym. Mamy informację co do tego, czy trwają prace w zakresie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce i czy planowane są zmiany na 2025 r.
Czy da się ograniczyć deficyt budżetu państwa bez radykalnego zmniejszenia dopłat do emerytur? Na radykalne zwiększenie wpływów do budżetu nie ma co liczyć, łatwiej będzie ciąć wydatki. Tymczasem w ciągu ostatnich transfery na rzecz emerytów są rekordowe. Nie da się więc uniknąć tematu ich ograniczenia, a doprowadzenie do późniejszego przechodzenia Polaków na emeryturę to jeden ze sposobów.
Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.
REKLAMA
Propozycja rządu to wprowadzania zachęt do utrzymywania aktywności zawodowej przez dłuższy czas. Gospodarka oparta na pracy emerytów, to srebrna gospodarka.
Szef kancelarii premiera D. Tuska odniósł się do wypowiedzi min.ds. równości Katarzyny Kotuli, która powiedziała, że "dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona". Jan Grabiec wykluczył możliwość zrównania tego wieku. W kontekście komunikatu przedstawiciela premiera warto zwrócić uwagę na postulaty takiego zrównania zgłaszane systematycznie przez internautów.
REKLAMA
REKLAMA