REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Znaki drogowe, Droga publiczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej?

Dziś zajmiemy się dość ważnym pytaniem. A więc czy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Generalna odpowiedź brzmi nie. Ale prawo przewiduje dwa odstępstwa.

Kolejne znaki drogowe. Ministerstwo rozpoczęło prace.

Wśród nowych pomysłów rządzących pojawiają się takie oznaczenia, jak automatyczna kontrola prędkości, automatyczna kontrola średniej prędkości, śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna czy tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Strefa ruchu: parkowanie dotyczą zasady ogólne

Parkowanie pod blokiem bywa nie lada wyzwaniem - miejsc do pozostawienia auta jest w Polsce zdecydowanie za mało. Mimo wszystko kierowcy powinni wykazać się czujnością. Szczególnie ci, których podjazd jest oznaczony znakiem strefa ruchu. Parkowanie w jej zamach jest wyznaczone.

Strefa zamieszkania: przepisy sprzyjają pieszym!

Kluczowym pojęciem w tym przypadku jest spowolnienie ruchu. Nie chodzi jednak o tamowanie przejazdu aut. Bezpieczeństwo pieszych jest bowiem pojęciem nadrzędnym w strefie zamieszkania. Przepisy mówią o tym dobitnie!

REKLAMA

Strefa ruchu a droga wewnętrzna - jakie są różnice?

Dziś wyjaśnimy dość ważną z drogowego punktu widzenia kwestię. Strefa ruchu a droga wewnętrzna - czym się różnią, a jakie mają punkty wspólne? Przeczytajcie nasz materiał, a uniknięcie mandatu!

Strefa ruchu: przepisy obowiązują też na niektórych drogach wewnętrznych!

Strefa ruchu jest pojęciem, które zostało wprowadzone do polskich przepisów w maju roku 2011. Tworzy się ją na drogach wewnętrznych, a zasadniczym jej wyznacznikiem jest fakt, że w jej ramach w pełni obowiązują przepisy.

Kontrola ruchu drogowego - zmiany od 7 listopada 2019 r.

Już dziś (7 listopada 2019 r.) wchodzą zmiany w zakresie kontroli ruchu drogowego. Sprawdź, kto może dokonywać kontroli, gdzie pojazd organu kontroli może stać podczas kontroli, kiedy kontrolowany może wejść do radiowozu, kiedy sprawdza się przebieg pojazdu i czy można zdjąć plombę zabezpieczającą w przypadku kontroli przewożonego ładunku.

Prowadzenie dziecka za rękę po chodniku wykroczeniem?

Sąd Rejonowy w Sokółce skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o art. 89 Kodeksu wykroczeń. Zdaniem sądu z konstrukcji tego przepisu wynika, iż nawet prowadzenie dziecka chodnikiem za rękę jest wykroczeniem.

REKLAMA

Hat-trick Kaczyńskiego - m.in. wyższe płace, dopłaty dla rolników, dodatkowe emerytury

Prezes PiS przedstawił podczas konwencji partii w Lublinie tzw. hat-trick Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński proponuje wyższe wynagrodzenia oraz dopłaty dla rolników, dwie dodatkowe emerytury, wyższy ryczałt dla firm, obniżkę podatków, wyższe nakłady na służbę zdrowia oraz modernizację szkół i szpitali.

Wycena nieruchomości pod budowę drogi - jak ustalić wartość działki?

Wycena nieruchomości prywatnych pod budowę nowych dróg publicznych ma duże znaczenie. Obniżenie wartości działki daje możliwość otrzymania odszkodowania od gminy. Kto przeprowadza wycenę? Jak ustala się wartość nieruchomości?

Odcinkowy pomiar prędkości - nowe znaki pojawią się przy drogach

Odcinkowy pomiar prędkości nie jest dużą nowością na polskich drogach. Teraz Ministerstwo Infrastruktury chce zadbać o to, aby ten rodzaj kontroli szybkości jazdy stał się bardziej widoczny dla kierowców. Skutek? Nowe znaki odcinkowego pomiaru prędkości już wkrótce mogą pojawić się przy drogach.

Strefy czystego transportu w Krakowie już obowiązują

Pierwsza strefa czystego transportu została uruchomiona 05.01.2019 w Krakowie. Na początku wprowadzono ją w formie testu na pół roku. Ma za zadanie ograniczyć ruch w miejscach gdzie będzie obowiązywać i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w mieście.

S3 Legnica - Lubin oddana do ruchu

Niemal 24-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S3 połączył okolice dolnośląskiego Lubina z autostradą A4. Kolejne odcinki trasy w stronę Zielonej Góry są w trakcie budowy i do końca roku planowane jest udostępnienie ich ciągów głównych kierowcom.

Brakujące odcinki drogi ekspresowej S8 do końca 2018 r.

Do końca 2018 r. oddane zostaną też brakujące odcinki drogi ekspresowej S8 łączące Warszawę z Białymstokiem oraz blisko 12 km drogi ekspresowej S12 łączącej węzeł Kurów Zachód na S17 z mostem na Wiśle w Puławach.

Uwaga! Nowe znaki na polskich drogach

Od 1 maja na niektórych polskich drogach kierowcy mogą zobaczyć nowe znaki drogowe. Kto powinien się do nich stosować?

Od 2018 r. ITD będzie pobierać opłaty za przejazd drogami krajowymi

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych i niektórych innych ustaw. Głównym założeniem projektu jest przeniesienie obowiązku poboru opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych z Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD).

Żółte znaki poziome

Żółte znaki poziome maja z założenia charakter tymczasowy. Stosowane są w miejscach prowadzenia robót drogowych, na wytyczonych objazdach itp. Niestety, nie zawsze drogowcy dokładają starań, aby takie oznakowanie było dla kierowców czytelne i zrozumiałe.

Sygnalizatory kierunkowe a zawracanie

Sygnalizatory kierunkowe S-3 znakomicie ułatwiają kierowcom pokonywanie skrzyżowań. Podstawowa zaleta organizacji ruchu opartej na takich sygnalizatorach polega na tym, że podczas wykonywania manewru skręcania lub zawracania nie napotykamy ruchu poprzecznego. Jeśli zatem sygnalizator kierunkowy wyświetla sygnał zielony, możemy śmiało jechać przez skrzyżowanie. Zupełnie inaczej, niż podczas wykonywania tzw. skrętu warunkowego.

Strzałki kierunkowe a zawracanie

Na pasach ruchu często występują przed skrzyżowaniami tzw. strzałki kierunkowe czyli znaki poziome. Znakomicie ułatwiają one kierującym zorientowanie się, w jakim kierunku można jechać na skrzyżowaniu z danego pasu ruchu. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Skręcanie i zawracanie na skrzyżowaniu

Wielu kierowców niestety nie zna dokładnie przepisów dotyczących skręcania i zawracania na skrzyżowaniach. Trzeba pamiętać, że zawracanie jest manewrem odmiennym, niż skręcanie, chociaż pierwsza faza obu tych manewrów wydaje się bardzo podobna.

Znaki ostrzegające o kilku niebezpiecznych zakrętach

Omówiliśmy znaczenie znaków ostrzegających o niebezpiecznym zakręcie, wskazując, że każdy z nich zabrania wyprzedzania. Ten sam zakaz dotyczy znaków ostrzegających o dwóch (lub więcej) niebezpiecznych zakrętach z tym, że te znaki kryją jeszcze więcej niuansów prawnych.

Co oznacza znak „Niebezpieczny zakręt”?

Wydawać by się mogło, że znak ostrzegający o niebezpiecznym zakręcie nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Po prostu ostrzega nas o ciasnym albo nieprawidłowo wyprofilowanym zakręcie, na którym zbyt szybka jazda może spowodować wypadnięcie z drogi lub groźny poślizg. W rzeczywistości znak ten wyraża także zakaz wyprzedzania.

Dziura w drodze a odszkodowanie – 2018 r.

W przypadku uszkodzenia auta na dziurawej drodze kierowca ma prawo domagać się odszkodowania od zarządcy drogi jednak nie jest to łatwe. Na poszkodowanym spoczywa obowiązek udowodnienia zarządcy drogi, że nie dopełnił obowiązków na skutek czego poniósł straty.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych wciąż budzi niejasności. A jako, że okres letni wzmaga ochotę na przesiadywanie z butelką piwa w otwartej przestrzeni, warto przyjrzeć się regulacjom prawnym i upewnić, czy czyhający w oddali funkcjonariusz policji czy pracownik straży miejskiej będzie miał słuszność w wystawieniu nam mandatu.

Postanowienie SN 2017 r. - spożywanie alkoholu w miejscu publicznym

Spożywania alkoholu w miejscach publicznych określonych przez prawo jest zakazane. Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2017 r., I KZP 14/16 ukierunkowuje znaczenie ustawowych zakazów.

Czy przepisy drogowe na drodze prywatnej nie obowiązują?

Jakie zasady i przepisy obowiązują na drodze prywatnej. Czy policjant może ukarać kierowcę mandatem za popełnienie na niej jakiegoś wykroczenia? Czy obowiązują tam przepisy dotyczące pierwszeństwa?

Czy można dostać odszkodowanie za nieodśnieżoną drogę?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że instytucja zajmująca się utrzymaniem drogi, może ponosić odpowiedzialność za skutki swoich zaniedbań. Jak walczyć o odszkodowanie za nieodśnieżoną drogę?

Budowa drogi publicznej na działce prywatnej

Od 2003 roku obowiązuje ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Określa się ją jako specustawę, bowiem zawiera szczególne rozwiązania dotyczące ustalenia lokalizacji dróg, podziałów nieruchomości i nabywania tych nieruchomości pod budowę drogi. Przewidziane rozwiązania mają szczególny charakter, nie stosowany w żadnych innych ustawach.

Metody poprawy jakości dróg i poziomu ich bezpieczeństwa

Jakość infrastruktury drogowej w Polsce ulega nieustannej poprawie, ale nadal większość dróg reprezentuje dość przeciętny poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób można poprawić na nich poziom bezpieczeństwa? Okazuje się, że są na to bardzo ciekawe metody.

Prawidłowe utrzymywanie auta w pasie jezdni

Umiejętność utrzymywania auta w pasie drogi jest szczególnie ważna na wąskich, lokalnych drogach gminnych. Jakie zachowywać się za kierownicą by zawsze trafić w środek pasa?

Mandat za niestosowanie się do znaków

Czy za przeoczenie znaku drogowego policjant pouczy niesfornego kierowcę, czy może wystawi mandat. Jeśli tak, to jak wysoki?

Nowe kary dla pijanych kierowców

Nowe kary dla pijanych kierowców oraz zaostrzenie tych, już istniejących to główne założenia przyjętej przez rząd w dniu 10 czerwca 2014 roku nowelizacji ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustawy. Celem nowych kar dla pijanych kierowców jest efektywniejsza walka z nimi.

Prawa rowerzysty po zmianach

Zmiany w prawach rowerzysty są przedmiotem konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zmiany zakładają wprowadzenie rozwiązań w organizacji ruchu, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów oraz ułatwią ich udział w ruchu drogowym.

Prawo jazdy 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zmienią się zasady egzaminowania na prawo jazdy. Wśród zadań egzaminacyjnych realizowanych podczas części praktycznej egzaminu znajdą się zadania dotyczące energooszczędnej jazdy.

Wjazd samochodem w strefę zamieszkania - obowiązki kierowcy

Strefa zamieszkania to prawdziwy "azyl" dla pieszych. Zobacz o czym musi pamiętać kierowca poruszając na jej obszarze.

Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Najtrudniejszym okresem w ciągu roku jest okres zimowy ze względu na konieczność odśnieżania, posypywania i wyjątkowego dbania o drogi. Często także wielu problemów związanych z naprawą dróg pojawia się wiosną, kiedy na drogach odsłaniają się ubytki powstałe podczas dużych mrozów. Kto jest odpowiedzialny za naprawę, odśnieżanie i ogólnie rzecz ujmując dbanie o drogi w mieście? Gdzie można się ubiegać o odszkodowanie ze względu na poniesione straty wynikające ze złego stanu dróg i chodników?

Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Zima to nie tylko nieprzyjemny chłód, ale również większa szansa na zwichnięcie, złamanie kończyn i innych obrażeń ciała. To także większa ilość szkód majątkowych – uszkodzeń samochodu na dziurawej drodze lub wpadnięcia w poślizg i doprowadzenie do wypadku. Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Prawidłowe ustawienie znaków drogowych

Kodeks drogowy dopuszcza stosowanie różnego rodzaju znaków drogowych - pionowych i poziomych. Jakie są wymogi formalne odnośnie ustawiania znaków?

Brak znaków drogowych poprawi bezpieczeństwo?

Polacy niechętnie stosują się do zaleceń sugerowanych przez znaki drogowe. Nieracjonalne zakazy czy ostrzeżenia powodują, że kierowcy nie traktują poważnie nawet tych znaków, które mogą autentycznie decydować o ich bezpieczeństwie. Czy zatem brak znaków drogowych może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach?

Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

W jaki sposób poprowadzić drogę dojazdową do posesji? Jaką powinna mieć szerokość? Jakich formalności należy dopełnić, aby ja zbudować? Jedną z ważniejszych kwestii jest dostęp do drogi oraz jej statut. Zobacz poradę.

Nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych

Celem ustawy jest przyspieszenie wypłat odszkodowań za nieruchomości zajęte przez Skarb Państwa lub samorządy pod budowę dróg publicznych.

Pieniądze z fotoradarów przeznaczone na budowę dróg

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak zapowiedział, że pieniądze z fotoradarów trafią na budowę dróg.

Odszkodowanie za wywłaszczenie pod autostradę

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji dróg krajowych (tzw. specustawa drogowa). Projekt zgłoszony przez grupę posłów PSL przewiduje m.in., że osoby, których nieruchomości zostały wywłaszczone pod autostrady będą mogły żądać wypłaty części pieniędzy na poczet odszkodowania.

Pozew zbiorowy za zły stan dróg

Pozew zbiorowy za zły stan dróg jest coraz popularniejszym sposobem dochodzenia swoich praw. Za pomocą powództw grupowych możemy też żądać odszkodowań związanych z nieodśnieżoną lub niewyremontowaną nawierzchnią.

Jak podwyższyć odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi?

Odszkodowanie za wywłaszczoną działkę pod budowę drogi powinno w pełni rekompensować straty jakie są ponoszone przez jej właściciela. Zdarzają się przypadki, kiedy właściciel nie jest zadowolony z wysokości odszkodowania. Jak walczyć o wyższe odszkodowanie?

Rząd walczy o przejezdność autostrad na Euro 2012

Rada Ministrów przygotowuje się na oddawanie nieukończonych dróg, byle tylko zdążyć przez Mistrzostwami Europy 2012. Taką możliwość ma zagwarantować zmiana prawa.

DGP: drogi przejazd autostradą A4

Stalexport Autostrady, koncesjonariusz autostrady A4 podnosi ceny za przejazd z Krakowa do Katowic – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Za taką przyjemność zapłacimy 18 zł.

Dodatkowe miliardy na inwestycje drogowe

Prawie 3 mld zł zostały zaoszczędzone na przetargach drogowych w 2011 r. – takie informacje od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uzyskał „Dziennik Gazeta Prawna”. Dodatkowe inwestycje głównie w Warszawie.

Kiedy nie przyjąć mandatu?

Jeżeli Policja chce wystawić Ci mandat za wykroczenie drogowe, pamiętaj, że nie musisz go przyjąć. Nie zawsze jednak warto to robić, gdyż w takiej sytuacji nasza sprawa zostanie przekazana do sądu.

Co grozi za potrącenie sarny?

Jeżeli w wyniku kolizji z dzikim zwierzęciem, niezbędne okaże się jego uśmiercenie, musimy wezwać odpowiednie służby. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi bowiem kara aresztu lub grzywna do nawet 5 tysięcy złotych.

REKLAMA