REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Termin

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym mają zwiększyć ochronę dzieci

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przewiduje on m.in. wdrożenie w różnych instytucjach standardów ochrony dzieci. Poparcie dla nowych regulacji wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.

Interpretacja KIS: Korzystanie z pomocy publicznej w kontekście działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że Spółka, prowadząc działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), ma prawo korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Pomoc ta została przyznana w związku z inwestycjami realizowanymi na podstawie Zezwolenia, a jej korzystanie jest możliwe do końca funkcjonowania strefy, tj. do 31 grudnia 2026 r., lub do wcześniejszego wyczerpania limitu pomocy.

O zmianach w przepisach prawa pracy

Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.

O tym nie zapomnij w kwietniu 2023! GALERIA

W kwietniu nie zapomnij o…

REKLAMA

Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word]

Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia. 

Niekorzystne dla prywatnych firm zmiany w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny

Wyłączenie państwowych osób prawnych z odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny spowoduje zmniejszenie puli pieniędzy przeznaczonych dla całego sektora elektroenergetycznego.

Przesunięty termin wejścia w życie reformy prawa karnego?

Senat przyjął nowelę Kodeksu postępowania cywilnego dostosowującą do prawa unijnego przepisy o jurysdykcji ws. małżeńskich, odpowiedzialności rodzicielskiej oraz uprowadzeniach dzieci za granicę. Przesunięto też termin wejścia w życie reformy prawa karnego.

Przejazdy zamawiane przez aplikację - będą nowe przepisy

Przepisy przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym mają podnieść bezpieczeństwo pasażerów podczas przejazdów zamawianych przez aplikację. Co się zmieni?

REKLAMA

Posłowie wysłuchali apelu pracodawców

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, po apelu pracodawców, m.in. Konfederacji Lewiatan, odroczyła prace nad projektem ustawy Prawo komunikacji elektronicznej.

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych ułatwią cudzoziemcom zakładanie biznesów

Zniesienie obowiązku PESEL przy rejestracji spółki oraz obowiązek udostępniania przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzorów umów spółek prawa handlowego w języku innym niż polski – to dwie wprowadzone w grudniu ub.r. zmiany w Kodeksie spółek handlowych (KSH), które mocno ułatwią cudzoziemcom zakładanie i rozwijanie biznesu w Polsce. Są wśród nich też takie, na które uwagę powinni zwrócić polscy przedsiębiorcy, a na tym nie koniec zmian – w przygotowaniu są już kolejne modyfikacje KSH, które mają na celu m.in. przyspieszenie cyfryzacji postępowań rejestrowych i działalności spółek.

Sejm zajmie się nowelą Kodeksu pracy za dwa tygodnie

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy planujemy za dwa tygodnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według niej proponowane w projekcie przepisy mogą wejść w życie "około kwietnia".

Zmiany w Kodeksie pracy ułatwią łączenie życia zawodowego z rodzinnym

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje szereg rozwiązań, których celem jest zapewnienie rodzicom małych dzieci większej stabilizacji zawodowej. Nowe przepisy ułatwiają także łączenie pracy z życiem rodzinnym - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd zajmie się projektem zmian w Kodeksie pracy

Dłuższy urlop rodzicielski, elastyczna organizacja pracy dla rodziców małych dzieci i nowy urlop opiekuńczy – takie m.in. rozwiązania przewiduje przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji Kodeksu pracy, którym dziś ma zająć się rząd.

Porównywanie cen - ważne zmiany dla konsumentów od 1 stycznia 2023 r.

1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii dotyczące uwidaczniania cen towarów i usług. Co to oznacza dla konsumentów?

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązkowe konto na PUE ZUS dla firm

ZUS przypomina, że obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany do prawa spadkowego

Za niegodne dziedziczenia będą mogły zostać uznane osoby, które uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową. Co jeszcze zmienia ustawa przyjęta przez rząd?

Oferty promocyjne a prawa konsumenta. Zmiany od 2023 r.

Okres końca roku obfituje w promocje i wyprzedaże. Takie oferty muszą być ustalane zgodnie z przepisami o ochronie konsumentów.

Jakie zmiany w Kodeksie karnym 2022 - nowelizacja z podpisem Prezydenta

Zmiana przepisów dotyczy m.in. zwiększenia długości kary za morderstwo i gwałty, wydłużenie terminu przedawnienia za nie, czy konfiskatę auta za jazdę pod wpływem alkoholu.

Mandaty karne nakładane przez ŻW - nowe rozporządzenie

Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt rozporządzenia zakłada aktualizację katalogu wykroczeń, za które żołnierze Żandarmerii Wojskowej mogą wystawiać mandaty.

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia

Od grudnia, przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

Resort zdrowia o rok przedłuży termin zgłaszania NOP

Przesunięcie terminu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) i korygowania ich zgłoszenia o rok, czyli do 31 grudnia 2023 r., przewiduje opublikowany w środę w RCL projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

Jurysdykcja w sprawach małżeńskich - projekt przyjęty przez rząd

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dostosowuje polskie prawo m.in. do unijnego rozporządzenia dotyczącego jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich. Chodzi też m.in. o sprawy związane z uprowadzeniem dziecka za granicę.

Polskie weto w Brukseli wobec projektów unijnych

Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje zawetowanie dyrektywy ograniczającej zachęty inwestycyjne w Polsce. Minister zapowiedział, że zaapeluje o weto rządu w tej sprawie podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Ustawa o fundacji rodzinnej już w Sejmie. Dobra wiadomość dla polskich firm

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej, który wpłynął właśnie do Sejmu, odzwierciedla najlepsze praktyki europejskie w zakresie zabezpieczania aktywów na pokolenia, odnosząc je do polskich realiów. Są duże szanse, że ustawa zostanie uchwalona w I kwartale 2023 roku – uważa Konfederacja Lewiatan.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej.

Niektóre ekipy remontowe i budowlane dostępne od ręki

Niegdyś na ekspertów z zakresu dekarstwa, montażu okien czy remontu kuchni i łazienki trzeba było czekać wiele miesięcy i być gotowym, że w czasie oczekiwania wycena usługi mocno się zmieni. Teraz widać, że zainteresowanie remontami i wykończeniem wnętrz jest dużo mniejsze, co powoduje, że grafiki ekip remontowych i budowlanych są zdecydowanie swobodniejsze.

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności windykacyjnej i jego skutki

Zgodnie z projektowaną ustawą o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora, minister właściwy do spraw gospodarki będzie wydawał, odmawiał wydania, zawieszał i cofał – w drodze decyzji – zezwolenie na prowadzenie działalności windykacyjnej.

Wniosek o dodatek osłonowy do 31 października 2022 r.

31 października 2022 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek osłonowy. Kto może otrzymać wsparcie i w jakiej wysokości?

Kiedy projekt zmiany konstytucji dotyczący immunitetu?

Do końca roku PiS powinno złożyć projekt zmiany konstytucji ws. zmiany zakresu immunitetu - powiedział w poniedziałek rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Niezidentyfikowany bagaż na lotnisku - aktualizacja procedur

Umieszczenie w programach ochrony lotnisk procedur postępowania z bagażem niezidentyfikowanym i podejrzanymi przedmiotami zaktualizowanych zgodnie z oceną ryzyka dokonywaną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zakłada projekt rozporządzenia opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Uregulowanie działalności windykacyjnej – projekt MS

Nie kwestionując potrzeby i zasadności uregulowania rynku windykacyjnego, należy wskazać, że proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora nie może być oceniony jednoznacznie.

Zmiany w prawach konsumenta

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju gospodarki przyjęła 6 października 2022 r. poprawki PiS do nowelizacji ustawy o prawach konsumenta, m.in. znoszącą odpowiedzialność przedsiębiorcy za brak zgodności towaru z umową, jeżeli konsument najpóźniej w chwili zawarcia umowy został o tym poinformowany i to zaakceptował.

Przedawnienie roszczeń 2022/2023. Czy warto wstąpić na pocztę w drodze na bal sylwestrowy?

Biorąc pod uwagę, że w 2022 r. 31 grudnia wypada w sobotę, a w 2023 r. – w niedzielę, warto się zastanowić jak do obliczania terminów przedawnienia ma się brzmienie art. 115 kodeksu cywilnego (k.c.), a więc czy warto podjechać z pozwem na pocztę w drodze na bal sylwestrowy, czy też można spokojnie poczekać do 2 stycznia. Tym bardziej, że cztery lata temu miała miejsce mała rewolucja w kwestii obliczania terminów przedawnienia. Za sprawą nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 9 lipca 2018 r., m.in. terminy przedawnienia wynoszące co najmniej 2 lata upływają zawsze z końcem roku kalendarzowego.

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Na jakim etapie jest projekt?

Zmiany w urlopach rodzicielskich zakłada tzw. unijna dyrektywa work-life balance. Dokument ten Polska powinna wdrożyć na początku sierpnia 2022 r. Na jakim etapie jest projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy?

MZ zapowiada reformę leczenia uzdrowiskowego

Leczenie uzdrowiskowe czeka reforma, w październiku zostanie zaprezentowany projekt ustawy z perspektywą wdrożenia w 2024 roku - poinformował w środę w Ciechocinku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nadzwyczajne uprawnienia KE w przypadku kryzysu dostaw określonych produktów

Firmy z siedzibą w Europie będą mogły zostać zmuszone przez Komisję Europejską do nadania priorytetu produkcji kluczowych produktów i składowania określonych towarów - wynika z ogłoszonych w poniedziałek przez Komisję Europejską propozycji nowych przepisów. Jeśli się nie zgodzą, mogą im za to grozić kary finansowe.

Sędziowie pokoju - prace nad projektem w Sejmie

Sejmowa podkomisja rozpoczęła pracę nad zapisami przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę projektu ustawy wprowadzającej instytucje sądów pokoju i sędziów pokoju.

Znakowanie zabytków nieruchomych - planowane zmiany

Obecnie obiekt zabytkowy może, ale nie musi być oznakowany. Jakie ważne zmiany dla właścicieli i zarządców zabytkowych nieruchomości przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami?

Dodatek węglowy – do kiedy wnioski?

Do kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy? Czy wydawana jest decyzja? Co w przypadku, gdy wniosek został nieprawidłowo wypełniony?

Nowe środki ochrony osób dotkniętych przemocą domową

Osobom doznającym przemocy domowej zostaną przyznane dodatkowe środki ochrony. Projektowane przepisy wprowadzają m.in. zakaz zbliżania się lub kontaktowania sprawcy przemocy z osobą dotkniętą przemocą, gdy nie toczy się postępowanie karne.

Fotowoltaika – procedury zostaną uproszczone

Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.

Barometr PINK: Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym w opinii inwestorów

W kwietniu tego roku rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju, ma być między innymi uproszczenie procedur, a w efekcie – skrócenie procesów inwestycyjnych. To dobra wiadomość dla obywateli, ale też dla deweloperów mieszkaniowych. Jak jednak będzie w praktyce? Przedsiębiorcy i przedstawiciele agencji zrzeszonych w Polskiej Izbie Nieruchomości Komercyjnych przyznają, że zmiany są właściwe, jednak mało precyzyjne, a niektóre zapisy nowelizacji mogą nie sprzyjać i tak trudnej już sytuacji inwestorów aktywnych na polskim rynku nieruchomości.

Egzaminy na aplikacje prawnicze w 2022 r. - termin, kandydaci

Termin składania wniosków o dopuszczenie do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze upłynął 10 sierpnia 2022 r. Kiedy kandydaci przystąpią do testów?

Wniosek o 300+ warto złożyć do końca sierpnia 2022 r.

Trwa składanie wniosków o świadczenie dobry start, często nazywane też 300+. Co daje zawnioskowanie o wsparcie do końca sierpnia 2022 r.?

Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?

Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?

Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.

2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.

Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?

Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.

Work-life balance w Kodeksie pracy

Od początku sierpnia zaczną obowiązywać znaczące zmiany, wprowadzone do Kodeksu pracy. Po latach obowiązywania telepracy, w przepisach pojawi się definicja pracy zdalnej. Ponadto pracodawcy będą mogli badać stan trzeźwości pracowników. Dyrektywy unijne wymuszają na polskim ustawodawcy wprowadzenie jeszcze jednej zmiany, związanej z tzw. work-life balance. Ministerstwo Rodziny przygotowało ostateczną wersję noweli Kodeksu pracy, która wdraża regulacje związane z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Nowe postępowanie odrębne z udziałem konsumentów

Rząd pracuje nad przepisami, które m.in. mają wprowadzić do Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie odrębne z udziałem konsumentów. Na czym polegają planowane zmiany?

REKLAMA