REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Zatrudniamy kilku pracowników w podstawowym systemie czasu pracy – dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla tych pracowników przypada w sobotę. Zatrudniamy również kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (obowiązuje ich 8-godzinna norma czasu pracy) – dla nich jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały w grudniu br. jedynie czwartki (6 i 13 grudnia) oraz wtorki (18 i 25 grudnia). W naszej firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W obowiązującym w naszej firmie regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym wymiar czasu pracy nie ulega obniżeniu z tytułu święta przypadającego zarówno w niedzielę, jak i w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy po zmianie przepisów musimy w grudniu oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy? Czy musimy dokonać zmiany regulaminu pracy?

Kogo nie dotyczy wydłużony wiek emerytalny

Od 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta przewiduje stopniowe wydłużanie wieku, w którym można przejść na emeryturę wypłacaną przez ZUS, wynoszącego obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Na dotychczasowych zasadach będą mogli przejść na emeryturę przede wszystkim ci ubezpieczeni, którzy obecnie obowiązujący wiek ukończą najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Jest to precedensowy i niezwykle korzystny dla podatników wyrok.

Będą zmiany w kodeksie karnym

Nowy projekt zmian w kodeksie karnym przewiduje między innymi nowe środki zabezpieczające dla sprawców niebezpiecznych przestępstw.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie karnym

Nowe środki zabezpieczające wobec sprawców szczególnie niebezpiecznych przestępstw, lepsze standardy dotyczące przesłuchania z udziałem małoletniego, unowocześnienie i racjonalizacja rozwiązań w zakresie ścigania za przestępstwa zgwałcenia – te i szereg innych zmian proponuje przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego i niektórych innych ustaw.

Emerytury częściowe – dla kogo i na jakich zasadach

Od 2014 roku jeszcze przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego będzie można przejść na tzw. emeryturę częściową. Pobrane kwoty tego świadczenia obniżą jednak w przyszłości docelową emeryturę.

Prawo o zgromadzeniach - nowelizacja

Ubiegłoroczne obchody Święta Niepodległości w Warszawie z pewnością na długo zapisały się w pamięci nie tylko mieszkańców Warszawy, ale i milionów odbiorców wszelkich mass mediów. Z przykrością należy stwierdzić, że nie są to pozytywne wspomnienia, które mogłyby zachęcić do uczestnictwa w tych obchodach lub w innych zgromadzeniach organizowanych na terytorium RP.

Jak wypełnić formularz INF-D-P po zmianie przepisów

Pracodawcy ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, począwszy od wynagrodzeń wypłaconych za wrzesień br., w formularzu INF-D-P wykazują kwotę minimalnego wynagrodzenia w wysokości 1386 zł (minimalne wynagrodzenie obowiązujące w grudniu 2011 r.). Taka zmiana w formularzu INF-D-P obowiązuje od 25 października 2012 r.

REKLAMA

Muzeum Wojska Polskiego zaprasza 11 listopada

W niedzielę, 11 listopada br., w dniu Święta Niepodległości będzie obowiązywał jeden wspólny, bezpłatny bilet pozwalający na zwiedzanie (w godz. 10.00–18.00) Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowego w Warszawie. Otwarte zostaną drzwi łączące obie instytucje.

Obchody 11 listopada

Przedstawiamy program uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie.

Uznanie za zmarłego w polskim prawie

Jakie przesłanki muszą być spełnione, aby osoba mogła zostać uznana za zmarłą? Ile czasu od zaginięcia osoby musi upłynąć aby uznać ją za zmarłą?

Prawne podsumowanie października 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu organizacji i funkcjonowania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz międzynarodowego postępowania karnego, które weszły w życie w październiku 2012 r., a także ostatnio opublikowane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Sądu Najwyższego oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Zwolnienia grupowe

Kiedy trzeba zastosować przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Komu i jakie odprawy przysługują zwalnianym pracownikom. Wyjaśniają eksperci z Kancelarii BKM.

Nie dla wszystkich wydłużony wiek emerytalny

Stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego, które rozpocznie się w 2013 r., nie będzie dotyczyło wszystkich osób. Na dotychczasowych zasadach będą mogli przejść na emeryturę przede wszystkim ci ubezpieczeni, którzy obecnie obowiązujący wiek ukończą najpóźniej 31 grudnia 2012 r.

Co akcjonariusz mniejszościowy wiedzieć powinien?

Na czym polega zjawisko odwrotne do tzw. squeeze out czyli reverse squeeze out? Jakie informacje są istotne dla akcjonariuszy mniejszościowych?

Sytuacja ekonomiczna pracodawcy a dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych

W trudnej sytuacji ekonomicznej znajdują się ci pracodawcy, którym można przypisać miano przedsiębiorstwa zagrożonego. Zgodnie z wytycznymi przedsiębiorstwo jest zagrożone, jeżeli ani przy pomocy środków własnych, ani środków, które mogłoby uzyskać od właścicieli/akcjonariuszy lub wierzycieli, nie jest ono w stanie powstrzymać strat, które bez zewnętrznej interwencji władz publicznych prawie na pewno doprowadzą to przedsiębiorstwo do zniknięcia z rynku w perspektywie krótko- lub średnioterminowej.

Jak od stycznia 2013 r. potwierdzić prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Uchwalona 27 lipca 2012 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r. Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.

Jesienią projekt ws. dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych

Na leczenie poza publiczną służbą zdrowia Polacy wydają dziś ok. 30 mld zł rocznie. – To prawie połowa kwoty, którą dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli te środki skanalizujemy i zadbamy, by były racjonalnie wydane, to mogą one dobrze służyć służbie zdrowia, z korzyścią dla pacjentów – mówi Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. Dlatego Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w ustawie o ubezpieczeniach zdrowotnych. Chodzi m.in. o uregulowanie kwestii dobrowolnych ubezpieczeń.

Zmiany dostosowujące podwyższanie wieku emerytalnego do nowej ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637), wprowadzająca stopniowe podwyższanie od 1 stycznia 2013 r. wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat, nie zawiera zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w celu uzyskania spójności systemu prawnego regulującego zasady wydłużania i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

W 2013 r. będzie ustawa pozwalająca monitorować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Mimo zakazu dyskryminacji płacowej kobiet, nie mamy żadnego narzędzia, by to monitorować – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dlatego zapowiada wprowadzenie w życie przepisów, które nałożą na firmy obowiązek składania sprawozdań ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn. Projekt zmian powinien być procedowany w przyszłym roku.

Zmiany w przygotowaniu zawodowym młodocianych

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 2012 r. poz. 980)

Dłuższy urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu wydłużającego urlop ojcowski do ośmiu tygodni (obecnie dwa tygodnie). Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotował Ruch Palikota.

Zasady udzielania części urlopu wychowawczego

Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego zakłada, że jego przepisy będą miały zastosowanie w przypadku ubiegania się o udzielenie po raz pierwszy urlopu wychowawczego na dane dziecko, poczynając od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy.

W jaki sposób będzie potwierdzane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.

Zmiany w zasadach udzielania urlopu wychowawczego

Posłowie zaproponowali zmianę przepisów dotyczących zasad udzielania urlopów wychowawczych. Jeżeli ustawa nowelizująca zostanie uchwalona, urlop będzie można podzielić na pięć części.

Zmiany w emeryturach dla służb mundurowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych. Nowe zasady przechodzenia tych osób na emeryturę zmierzają w kierunku zaostrzenia warunków uzyskania tego świadczenia, pozostawiają jednak tym grupom zawodowym możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w stosunku do pozostałych grup zawodowych.

Nowe zasady dokumentowania chorób zawodowych

1 sierpnia 2012 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Doprecyzowany został krąg instytucji odpowiedzialnych za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie. Pozostałe zmiany mają na celu uaktualnienie oraz ujednolicenie terminologii zawartej w dotychczas obowiązujących załącznikach do rozporządzenia w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób.

Pracodawcy zwolnieni z wpłat na PFRON

Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy dokonują obowiązkowych miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), jeśli nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.

Ochrona znaków towarowych w prawie polskim

Czym jest znak towarowy? Jak działa mechanizm ochrony znaków towarowych przewidziany w prawie polskim?

Prawne podsumowanie sierpnia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu 2012 r., jak również ostatnio opublikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Nowelizacja przepisów emerytalnych

Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny kobiet i mężczyzn będzie stopniowo wydłużany i docelowo ma wynieść 67 lat. Osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku, będą mogły liczyć tylko na 50% pełnego świadczenia.

Wzrost chętnych na aplikacje prawnicze

Aż 12 000 kandydatów zgłosiło się łącznie na aplikacje prawnicze, które odbędą się 29 września 2012 r.

Jakie zmiany emerytalne wprowadzono dla służb mundurowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych. Po nowelizacji przepisów świadczenie emerytalne nabędą oni dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia, a jego wysokość będzie uzależniona od średniego uposażenia z 10 lat służby.

Minister Sprawiedliwości w sprawie Amber Gold

Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku o niezwłoczne przedstawienie wyników wewnętrznego nadzoru nad działalnością administracyjną sądów na obszarze okręgu gdańskiego w sprawach karnych dotyczących obecnego prezesa spółki Amber Gold.

Wysokie kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Surowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców bez ważnego prawa pobytu w Polsce oraz odpowiedzialność wykonawców i podwykonawców zatrudniających nielegalnie cudzoziemców w Polsce przewidują przepisy ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowelizacja weszła w życie 21 lipca 2012 r.

Choroby zawodowe po nowemu

Od 1 sierpnia 2012 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim instytucji, jakie są odpowiedzialne za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie.

Pozew zbiorowy za zły stan dróg

Pozew zbiorowy za zły stan dróg jest coraz popularniejszym sposobem dochodzenia swoich praw. Za pomocą powództw grupowych możemy też żądać odszkodowań związanych z nieodśnieżoną lub niewyremontowaną nawierzchnią.

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie chorób zawodowych

Od 1 sierpnia 2012 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące chorób zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim instytucji, jakie są odpowiedzialne za rozpoznawanie chorób zawodowych i wydawanie orzeczeń w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się kwestią przedawniania zaległości podatkowych

Trybunał Konstytucyjny zbada we wtorek, czy zgodny z konstytucją jest przepis, który powoduje, że po wszczęciu postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe, o którym podatnik nawet nie wie, jego zaległość w podatku nie przedawnia się.

Ułatwienia w zakresie ubezpieczeń społecznych

Od 1 stycznia 2012 r. płatnik składek przekazuje druk RMUA raz w roku w terminie do 28 lutego. Informacje w nim zawarte powinny obejmować rok ubiegły, co oznacza, że pierwsza taka informacja powinna być przekazana za 2012 r. w terminie do 28 lutego 2013 r.

Nowe zasady dokumentowania prawa do świadczeń chorobowych

Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wydanie nowego rozporządzenia regulującego dokumentowanie prawa do świadczeń chorobowych było spowodowane koniecznością uwzględnienia zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy, w ramach których rozszerzono możliwości ubiegania się o zasiłek macierzyński. Obecne przepisy przewidują prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Zmiana wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla ZPChr od 1 lipca 2012 r.

Aby pracodawca uzyskał status zakładu pracy chronionej musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi utrzymać odpowiedni wskaźnik zatrudnienia, obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy powinny odpowiadać przepisom BHP oraz uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz powinny spełniać wymagania dostępności do nich. Poza tym pracodawca musi zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne oraz utworzyć i prowadzić zakładowy funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Ustawa o korytarzach przesyłowych

Od 1 stycznia 2013 ma obowiązywać nowa ustawa o korytarzach przesyłowych, która kompleksowo ureguluje problemy inwestycji w sieci energetyczne. Ustawa ta obejmie sieć i obiekty służące do dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej, gazu, także z łupków, oraz ropy naftowej i CO2. Z nowych rozwiązań będą w ograniczonym zakresie mogli skorzystać także przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz wodno - kanalizacyjni.

Zmiany w refundacji kosztów zatrudnienia bezrobotnych

Nowe, obowiązujące od 30 kwietnia 2012 r., regulacje dotyczące refundacji kosztów doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego tylko w niewielkim stopniu różnią się od dotychczas obowiązujących przepisów. Wprowadzonych zostało jednak kilka zmian, na które powinny zwrócić uwagę podmioty ubiegające się o refundację.

Ułatwienia w zakresie stosowania prawa pracy

Pracodawca może żądać badania stanu trzeźwości pracownika. Badanie przeprowadza upoważniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, np. policja.

Czyny nieuczciwej konkurencji i jej zwalczanie w obrocie gospodarczym

Czyn nieuczciwej konkurencji stanowi działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Powyższą definicję szczegółowo rozwija w polskim ustawodawstwie ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Reforma postępowania karnego przyjęta przez rząd

Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji postępowania karnego. Sędzia częściej będzie orzekał jednoosobowo, a liczba zatrzymań i aresztów zostanie ograniczona.

Prawne podsumowanie kwietnia 2012 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2012 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Międzynarodowy Dzień Praw Autorskich

23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To coroczne święto, obchodzone od 1996 roku, organizowane jest w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej.

Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku pierwszej pracy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę i przy kolejnych zatrudnieniach?

REKLAMA