REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Po raz pierwszy we Włoszech na mocy nowej ustawy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet w trybie pilnym nałożono elektroniczną bransoletkę mężczyźnie, który nękał znajomą - podała w środę Ansa. Nowe zaostrzone przepisy weszły w życie 9 grudnia.
Ostatnie zmiany w prawie spadkowym dotyczą m.in. osób uchylających się od płacenia alimentów. Trzeba jednak pamiętać, iż istnieją określone warunki do uznania spadkobiercy niegodnym dziedziczenia.
Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.
Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki
Od 8 grudnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące etykietowania wina w zakresie wykazu składników i informacji o wartości odżywczej. Obowiązek podawania tych danych szczegółowych będzie dotyczył wszystkich win i aromatyzowanych produktów sektora wina wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej.
Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia, w którym znajdą się nowe wzory pełnomocnictwa ogólnego w sprawach podatkowych (formularz PPO-1) i zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa (formularz OPO-1). Rozporządzenie to ma wejść w życie już 10 grudnia 2023 r. Co się zmieni we wzorach tych formularzy?
Od piątku, 17 listopada obywatele będą mogli zastrzec numer PESEL. Zgodnie z ustawą, której celem jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości. Pełna integracja banków, firm telekomunikacyjnych, notariuszy z tym systemem nastąpi do czerwca przyszłego roku. Przykładowo od czerwca 2024 roku banki będą musiały sprawdzać, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony, zanim np. udzielą kredytu.
REKLAMA
Lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy - ma na celu nowelizacja Kodeksu cywilnego, która w środę weszła w życie.
Polska jest największym rynkiem transakcji fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej, choć w ciągu ostatnich 4 lat czas potrzebny na ich przeprowadzenie w naszym kraju znacznie się wydłużył. Być może sytuację poprawi nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (KSH), która weszła w życie 15 września 2023 r., a konkretnie wprowadzenie procedury podziału spółek przez wyodrębnienie. Może ona zastąpić uciążliwą i czasochłonną praktykę związaną z wnoszeniem majątku aportem do nowo zawiązanej spółki. Konieczne jest jednak doprecyzowanie przepisów podatkowych w tym zakresie – mówi Krzysztof Libiszewski, Partner i ekspert w dziedzinie transakcji fuzji i przejęć w kancelarii Wolf Theiss.
Już w połowie listopada wejdzie w życie wiele istotnych zmian w prawie i postępowaniu spadkowym. Część z nich dotyczy składania przez rodzica oświadczenia o odrzuceniu spadku. Co się zmieni?
Do 22 listopada - o kolejne 20 dni - minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją - wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia szefa MSWiA.
Z dniem 15 listopada 2023 roku wchodzą w życie istotne zmiany w prawie spadkowym. Przedstawiamy najważniejsze aspekty tych zmian, aby pomóc zrozumieć, jakie nowe przepisy będą obowiązywały.
Kogo sąd wezwie na rozprawę? Kto zostanie zawiadomiony o odrzuceniu spadku? Jakie nowe kompetencje uzyska sąd spadku? Oto kilka ważnych nowości w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.
1 listopada ruszy nowa forma świadczenia pomocy społecznej – usługi sąsiedzkie. "Będzie to ważne wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które nie potrzebują jeszcze specjalistycznej pomocy, ale trudno im np. zrobić większe zakupy" – wskazuje szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Od 1 listopada samorządy mogą uruchomić usługi sąsiedzkie; to pomoc w prostych czynnościach, jak posprzątanie mieszkania, czy zrobienie zakupów - powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Władze lokalne zdecydują o tym, jak świadczone będzie to wsparcie i ile będzie kosztowało.
Usługi wsparcia krótkoterminowego w domach pomocy społecznej to rozwiązanie, które ma wspierać rodziny i opiekunów osób zależnych. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z takiej pomocy?
Znowelizowana ustawa o pomocy społecznej wchodzi w życie już 1 listopada 2023 r. Co się zmieni? Sprawdź czy zmiany dotyczą Ciebie!
W listopadzie 2023 r. wejdzie w życie kilka istotnych dla spadkobierców zmian prawa. Czego one dotyczą? Do jakich spraw będą miały zastosowanie? Prezentujemy zestawienie kilku najważniejszych nowości.
19 sierpnia 2023 roku w życie weszły nowe przepisy Pakietu Mobilności, które zmieniają sposób rozliczania wynagrodzeń polskich kierowców skierowanych do pracy na terytorium innego kraju UE. Kluczowe jest zwiększenie zakresu świadczeń, które można odliczyć od podstawy składek na ubezpieczenia społeczne.
Zmieniają się uprawnienia do nakładania mandatów przez strażników gminnych. Od 20 października wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami inne niż mechaniczne - np. rowerzystów.
Kary, które mogą być wymierzone przedsiębiorcom za przestępstwa fakturowe są tak wysokie jak za szpiegostwo albo za udział w bójce z użyciem ostrego narzędzia. Jednocześnie są wyższe niż za nieumyślne spowodowanie śmierci.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują niektórym osobom uprawnionym do alimentów, które nie otrzymują ich z powodu bezskuteczności egzekucji prowadzonej przez komorników sądowych. Istotną zmianą dla tych osób jest wzrost kryterium dochodowego.
W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.
Koniec września przynosi wiele zmian w prawie pracy, ale nie można zapominać o już istniejących obowiązkach – przypomina radca prawny Monika Jurkiewicz. To m.in. dofinansowanie do posiłków dla pracowników, zwiększona ochrona pracowników czy udzielenie zaległego urlopu do 30 września.
Wzrośnie górna granica grzywny za złośliwe niepokojenie. Na czym polega to wykroczenie i czym różni się od stalkingu?
Kradzież tablic rejestracyjnych nie będzie już traktowana jak wykroczenie. Za nowe przestępstwo będzie groziła kara pozbawienia wolności.
W całej Unii Europejskiej zmieniły się zasady ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym. Nowości dotyczą m.in. wypłaty odszkodowania za opóźniony pociąg czy sytuacji niepełnosprawnych podróżnych.
Prawie dokładnie rok od poprzedniej zmiany, Rada Polityki Pieniężnej podjęła 6 września 2023 r. decyzję o obniżeniu wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Od 7 września 2023 r. stopa lombardowa NBP spada do 6,50%. Od tego samego dnia spada do 15% stawka oprocentowania odsetek od zaległości podatkowych i stawka odsetek od niezapłaconych w terminie składek na ubezpieczenie społeczne (odsetki od składek ZUS).
Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?
Rząd chce zmienić rozporządzenie w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru REGON. Założenia projektu tego rozporządzenia zostały 6 września 2023 r. opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. A 18 września br został już opublikowany sam projekt. Co się ma zmienić i od kiedy?
Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej została podpisana przez Prezydenta. Jaką pomoc będzie można uzyskać w "centrach zdrowia 75 plus"?
W dniu 15 września 2023 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące przepisów Kodeksu spółek handlowych w zakresie dotyczącym procesów reorganizacyjnych spółek (połączeń, podziałów, przekształceń). Zmiany mają na celu implementacją dyrektyw unijnych (dyrektywy nr 2019/2121 oraz dyrektywy nr 2019/1115) w zakresie reorganizacji transgranicznych, ale niezależnie od powyższego wprowadzają też szereg zmian dotyczących procesów krajowych. Jako że nowe regulacje dotykają wielu kwestii praktycznych, powstaje pytanie, czy rzeczywiście ułatwią one planowane procesy czy też doprowadzą do ich większego sformalizowania.
Od 1 września 2023 r. nastąpiły zmiany zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponadto w tym dniu weszły w życie zmiany w zakresie wynagrodzeń pracowników młodocianych – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz.
Od 1 lipca 2023 r. sprawozdania dotyczące paliw ciekłych przesyłamy Prezesowi RARS (zamiast URE), wyłącznie poprzez Platformę Paliwową. W tym dniu zostanie uruchomiony system „Platforma Paliwowa”, stworzony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) we współpracy z Urzędem Regulacji Energetyki (URE).
Tegoroczne lato to czas ważnych zmian legislacyjnych, których wspólnym celem jest umożliwienie dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce niezależnie od występujących problemów sieciowych. Zmiany te powinny skutkować odblokowaniem mocy pozwalającej na powstanie dodatkowych gigawatów instalacji OZE w Polsce.
Kiedy spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia? W listopadzie 2023 r. wejdą w życie nowe przepisy, które rozszerzą dotychczasowy katalog przesłanek wymienionych w Kodeksie cywilnym.
19 sierpnia 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Co trzeba wiedzieć o zmianach?
Pracownicy naszej firmy zamierzają korzystać z nowego uprawnienia, tj. zwolnienia z powodu siły wyższej. Czy przepisy określają, w jakiej formie pracownik może składać wniosek o takie zwolnienie? Czy pracodawca może wymagać, żeby zawsze była to forma pisemna?
Z naszą nową pracownicą podpisaliśmy umowę na okres próbny. W umowie tej zamieściliśmy klauzulę o zamiarze zawarcia umowy na czas określony. Czy samo wskazanie w umowie na okres próbny zamiaru zawarcia umowy na czas określony zastępuje konieczność jej zawarcia i wpływa na okresy wypowiedzenia próbnej umowy?
Świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej będzie przysługiwało w wysokości najniższej emerytury ogłaszanej przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 września 2023 r.
Zakończone zostały prace nad o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. W wyniku tych zmian wprowadzono nowe zasady rozliczania opakowań zwrotnych w VAT. Zmiany wynikające z tej ustawy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, a więc z pewnością jeszcze w 2023 roku (wrzesień lub październik). Ustawa teraz czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.
W dniu 16 sierpnia 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto regulacja zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Podwyższony został też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich w związkach zawodowych.
Ministerstwo Finansów zamierza jeszcze w 2023 roku wprowadzić zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur, które mają na celu umożliwienie nadawania zawężonych uprawnień do korzystania z KSeF w przypadku dużych podmiotów, posiadających np. kilka oddziałów. Takie zmiany zawiera projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
Straciły moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy od 1 sierpnia posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od jego sytuacji formalno-prawnej).
W piątek (red. 28 lipca 2023 r.) Sejm przyjął 5 z 17 poprawek Senatu do noweli Kodeksu cywilnego. Zmiana przepisów ma na celu lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi na pytanie portalu infor.pl wyjaśniło, że możliwość przedłużenia o 12 miesięcy płacenia niższych składek ZUS w ramach ulgi Mały ZUS Plus przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy co najmniej w jednym miesiącu 2023 r. korzystali z Małego ZUS-u Plus. Jeżeli zakończyli opłacanie niższych składek w 2022 r., nie będą mogli skorzystać z tego przedłużenia.
Od 27 lipca 2023 r. obowiązują nowe przepisy dla wędkarzy. Tego dnia weszło w życie nowe rozporządzenie określające zasady ochrony i amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych. Nowe przepisy określają m. in. nowe wzory karty wędkarskiej i karty łowiectwa podwodnego a także wymiary i okresy ochronne ryb.
Działalność gospodarczą bez konieczności rejestrowania w CEIDG i urzędzie skarbowym można prowadzić w ramach tzw. działalności nierejestrowanej. Ta forma aktywności gospodarczej przeznaczona jest dla osób, które prowadzą drobną aktywność. Od 1 lipca 2023 r. miesięczny próg przychodów dla działalności nierejestrowanej zwiększył się do kwoty 2,7 tys. zł brutto.
Już 14 lipca 2023 r. wchodzą w życie ważne przepisy dotyczące aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, pojawi się też nowy dokument - mDowód. Czy zastąpi on tradycyjny dowód osobisty?
REKLAMA