REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2021

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

UOKiK zyska nowe uprawnienia

UOKiK zyska nowe uprawnienia. W tej chwili w procesie legislacyjnym są dwa projekty zmieniające ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Jakie zmiany czekają konsumentów? Czym obecnie zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Teleporada – w jakim terminie?

Termin teleporady zostanie doprecyzowany. Po jakim czasie od zgłoszenia pacjenta odbędzie się teleporada? Czym jest ten rodzaj świadczeń?

Zmiany i nowości w 2021 r. w przepisach ważnych dla księgowych

Zmiany dla księgowych 2021. W 2021 r. służby finansowo-księgowe czeka wiele zmian i nowości. Zmiany dotyczą m.in.: klasyfikacji budżetowej, sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych, VAT (w tym JPK_VAT), wdrożenia przepisów o PPK czy obowiązku zgłaszania umów o dzieło do ZUS. Ponadto w związku z trwającym stanem epidemii COVID-19 służby finansowo-księgowe cały czas powinny być przygotowane na kolejne zmiany.

Zmiany i nowości w podatku VAT w 2021 r.

Zmiany w VAT 2021 - co obejmują? Przedstawiamy najważniejsze zmiany w podatku VAT w 2021 r. Przeczytaj o zmianach dotyczących paragonów fiskalnych, stawek VAT na darowizny laptopów dla placówek oświatowych oraz Pakietu SLIM VAT.

REKLAMA

Spółki nieruchomościowe nie mają obowiązku składać sprawozdań o terminach zapłaty za rok 2020

Spółki nieruchomościowe nie muszą składać sprawozdań o stosowanych w 2020 roku terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Takiej odpowiedzi udzielił 21 stycznia 2021 r. Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na pisemny wniosek ECDP Tax Żuk Komorniczak I Wspólnicy sp.k. Tym samym Ministerstwo potwierdziło stanowisko ECDP, iż spółki nieruchomościowe będą miały obowiązek przygotować takie sprawozdanie dopiero za 2021 rok - konkretnie do 31 stycznia 2022 r.

Narodowy Spis Powszechny w 2021 r. może zostać wydłużony

Narodowy Spis Powszechny w 2021 r. wydłużony? Trwają prace nad nowelizacją, która zakłada m.in. wydłużenie spisu o dodatkowe trzy miesiące. Kiedy odbędzie się tegoroczny spis? Jakie dane obejmie? Czy za uchylanie się od obowiązku statystycznego grożą kary?

Bon turystyczny - do kiedy?

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny? Czy termin ten będzie wydłużony? W obecnej sytuacji wykorzystanie bonu jest utrudnione, dlatego wiele osób jeszcze tego nie zrobiło.

300 plus w 2021 r. – od kiedy wnioski o świadczenie dobry start?

Od kiedy można składać wnioski o 300 plus w 2021 r.? Czy terminy w tym roku się zmieniły? Komu przysługuje wsparcie?

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy 2021 – ile wynosi?

Zasiłek pogrzebowy w 2021 r. - ile wynosi, czy kwota świadczenia wzrośnie? Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy? Pytania te zadaje sobie wiele osób, chcących uzyskać świadczenie.

Brexit - koniec okresu przejściowego a klienci banków

Koniec okresu przejściowego Brexitu nastąpił wraz z końcem 2020 r. Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania i Irlandia Północna są dla UE państwem trzecim. Co to oznacza dla klientów banków? Co się zmienia? Czy Brexit wpływa na gwarancję depozytów w polskich bankach? Czy nadal można stosować wskaźniki referencyjne (jak LIBOR) opracowane przez podmioty z Wielkiej Brytanii?

Prezenty o małej wartości w VAT - zmiana limitu od 2021 roku

Prezenty o małej wartości w VAT 2021. Nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2021 roku (tzw. pakiet SLIM VAT) zmieniła m.in. wartość limitu na tzw. nieewidencjonowane prezenty o małej wartości (podwyższenie limitu z 10 zł do 20 zł) oraz doprecyzowała wartość tzw. prezentów ewidencjonowanych.

Szacowanie wartości zamówienia w kontekście umowy o zarządzanie PPK

Jak oszacować wartość zamówienia w kontekście zawarcia umowy o zarządzanie PPK? Jaka będzie szacunkowa wartość zamówienia w przypadku zawierania umowy o zarządzanie PPK na czas oznaczony, a jaka dla umów zawieranych na czas nieoznaczony? Niewątpliwie kluczowa jest tu interpretacja Urzędu Zamówień Publicznych uściślająca sposób szacowania wartości zamówienia w związku zawarciem umowy o zarządzanie PPK.

Zasiłek pielęgnacyjny – jak uzyskać?

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Jak uzyskać świadczenie? Jakie dokumenty należy złożyć? Oto najważniejsze informacje dla osób ubiegających się o wsparcie.

Od kiedy wnioski o 500 plus w 2021 r.?

Od kiedy wnioski o świadczenie 500 plus będzie można składać online? Co zmieniło się w 2021 r.? Co z dokumentami składanymi w tradycyjnej formie?

Nowe zaświadczenia z KRK w postępowaniach o zamówienia publiczne

Zaświadczenia z KRK w postępowaniach o zamówienia publiczne odgrywają ważną rolę. Wejście w życie od 1 stycznia 2021 r. nowej ustawy Prawo zamówień publicznych oznacza konieczność pozyskania nowych dokumentów podmiotowych, w tym zaświadczeń o niekaralności dla podmiotu (tzw. KRK zbiorowe) i dla osób wchodzących w skład zarządów, rad nadzorczych i prokurentów.

Reklamacja od decyzji serwisów społecznościowych - projekt MS

Reklamacja od decyzji serwisów społecznościowych o blokowaniu treści i powołanie Rady Wolności Słowa to główne założenia projektu ustawy w sprawie wolności słowa w internecie. Na czym polegają rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości? Czym ma być tzw. pozew ślepy?

Abonament RTV – ile wynosi opłata, zwolnienia

Ile wynosi abonament RTV? Kto zwolniony jest z opłat abonamentowych? Do kiedy należy uiścić opłaty? Prezentujemy aktualne informacje.

Podatek handlowy od 2021 r. - czy spowoduje wzrost cen?

Obowiązujący od 1 stycznia 2021 roku podatek od sprzedaży detalicznej, czyli tak zwany "podatek handlowy", nie powinien spowodować wzrostu cen. Tak uważa minister finansów Tadeusz Kościński.

„Obowiązkowy mandat” – opinia RPO

„Obowiązkowy mandat”, czyli brak możliwości odmowy mandatu to propozycja, która budzi zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO arbitralne podejście funkcjonariusza może zrodzić nieodwracalne konsekwencje dla obywatela. Na czym miałyby polegać projektowane zmiany?

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy - zmiany 2021

12 stycznia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu implementację unijnych przepisów. Nowe przepisy adresowane są do instytucji oraz organów właściwych w sprawach przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Co się zmieni?

Mandat bez możliwości odmowy – co zawiera projekt?

Mandat bez możliwości odmowy to rozwiązanie przewidziane w poselskim projekcie, który wpłynął do Sejmu. Planowane zmiany budzą sporo kontrowersji. Co mogą oznaczać w praktyce? Czy będzie można zaskarżyć mandat?

Doping w sporcie - jakie zmiany od początku 2021 r.?

Zmiany w prawie antydopingowym od 1 stycznia 2021 r. dotyczą m.in. katalogu dopingu w sporcie. Co obecnie jest dopingiem? Kiedy współpraca w ramach obowiązków zawodowych może zostać uznana za doping? Jak przebiega kontrola antydopingowa?

Prace nad ustawą wzmacniającą ochronę pokrzywdzonych dzieci

Wzmocnienie ochrony prawnej pokrzywdzonych dzieci w postępowaniach karnych zakłada rządowa ustawa przyjęta przez senacką komisję. Na czym polega domniemanie małoletności pokrzywdzonego? co oznacza tzw. indywidualna ocena pokrzywdzonego?

500 plus dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. - jakie zmiany?

500 plus dla osób niepełnosprawnych z wyższym progiem dochodowym od 1 marca 2021 r. zakłada nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. O ile wrośnie próg wysokości otrzymywanych świadczeń, uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Kto obecnie może otrzymać takie wsparcie?

Rękojmia - zmiany w projekcie ustawy o prawach konsumenta

Rękojmia ma być nieco mniej korzystna dla kupujących. Przewiduje to nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Jakie zmiany przewidziano w projekcie? Co będzie oznaczało ich wprowadzenie?

Upadłość konsumencka 2021

Upadłość konsumencka w 2021 r. nie będzie różnić się wiele od dotychczas obowiązujących przepisów. Główna zmiana polegać będzie na uruchomieniu Krajowego Rejestru Zadłużonych. Ustawodawca z dniem 1 lipca 2021 r. zakłada bowiem przeniesienie postępowań upadłościowych do systemu teleinformatycznego. Jest to długo wyczekiwana zmiana – w szczególności wśród praktyków prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Jest to rozwiązanie analogiczne do tego stosowanego w Anglii i powinno usprawnić przebieg postępowania upadłościowego.

Najważniejsze zmiany w edukacji w 2021 roku

Zmiany w edukacji w 2021 r. to m.in. mniej pieniędzy dla nauczycieli, zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych a także zmiana wymagań na egzaminie ósmoklasisty. Sprawdź co nowego czeka uczniów i nauczycieli w 2021 r.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2021 r.? Kto ma do niego prawo? Jak otrzymać wsparcie? Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia.

Frankowicze – podsumowanie 2020 r. Co dobrego w nowym 2021?

Ten niewątpliwie trudny dla wszystkich 2020 rok w świadomości kredytobiorców we frankach zostanie zapamiętany z jeszcze innego powodu niż kryzys i pandemia: ich sprawy nabrały szybkiego tempa. Pojawiły się zmiany na lepsze. I to nie koniec dobrych wieści!

Jakie zmiany dla Polaków w Niemczech w 2021 r.?

Kindergeld i płaca minimalna w Niemczech w 2021 r. rosną, podobnie jak kwota wolna od podatku i VAT. W tym roku zacznie obowiązywać wiele zmian prawnych przejętych przez Bundestag w 2020 r., które będą miały realny wpływ na życie Polaków mieszkających lub pracujących za Odrą. Co z emeryturą pomostową? Czy rodzice otrzymają większy zasiłek rodzinny?

Towary przywożone bez cła w bagażu osobistym z Wielkiej Brytanii od 2021 roku - limity

Podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski od 1 stycznia 2021 r. będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza Unii Europejskiej. W szczególności oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje Ministerstwo Finansów. Zmiany nie dotyczą podróżnych z Irlandii Północnej, ponieważ w tym zakresie będzie ona traktowana jak państwo członkowskie UE – podaje resort. Jakie są limity wartości i ilości towarów przywożonych bez cła w bagażu osobistym z Wielkiej Brytanii? Jakie są zasady przewozu zwierząt, żywności i dzieł sztuki?

Najważniejsze zmiany w prawie w 2021 roku

Jakie najważniejsze zmiany w prawie obowiązują od początku 2021 roku? Najistotniejsze z nowych regulacji dotyczą prawa podatkowego, zmiany statusu jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wdrożenia ostatniego, czwartego etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Eksperci z MGM Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski Galos Mozes – radca prawny Anna Migdał i radca prawny Mariusz Mirosławski przygotowali zestawienie najważniejszych zmian w prawie po 1 stycznia 2021 r.

Brexit - Trade and Cooperation Agreement – umowa między UE i Wielką Brytanią

Dla wielu przedsiębiorców koniec roku upłynął pod znakiem przygotowań do Brexit, a dokładnie do zbliżającego się zakończenia okresu przejściowego. Chociaż formalnie Wielka Brytania (WB) przestała należeć do Unii Europejskiej (UE) na początku tego roku (1.02.2020 r.), to do końca grudnia 2020 r. obowiązywał okres przejściowy, podczas którego z perspektywy przedsiębiorców wysyłających towary do WB i importujących towary z WB niewiele się zmieniło. Duże zmiany czekają nas natomiast na początku 2021 r. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia została ogłoszona informacja o sfinalizowaniu negocjacji umowy regulującej wzajemne relacje WB i UE po zakończeniu okresu przejściowego.

Najważniejsze zmiany podatkowe od 2021 roku wg Ministerstwa Finansów

Najważniejsze zmiany podatkowe, które wchodzą od 2021 roku zostały wskazane w komunikacie Ministerstwa Finansów z 31 grudnia 2020 r.

Nowe wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r.

Wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r. będą bardziej rygorystyczne. Nowe warunki techniczne mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach i zakładają m.in. wyższe wymagania dla ścian, dachów, okien czy drzwi. Pojawią się jednak przejściowe ułatwienia dla inwestorów i deweloperów.

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce - ustawa podpisana

Pobyt obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce od 2021 r. reguluje nowelizacja ustawy o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Prezydent podpisał ustawę 21 grudnia 2020 r. Jakie przepisy będą obowiązywały w związku z brexitem?

Składki ZUS po Brexicie - co trzeba wiedzieć?

Jak ustalać składki ZUS po Brexicie? Do 31 grudnia 2020 r. (tj. do końca okresu przejściowego) obowiązywały zawarte pomiędzy Wielką Brytanią a krajami UE dotychczasowe zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego - Rozporządzenie (WE) nr 883/2004 oraz przepisy wykonawcze do niego. Zgodnie z przepisami Umowy o wystąpieniu, powyższe regulacje będą nadal miały zastosowanie po 1 stycznia 2021 r. do sytuacji, które nie ulegną zmianie lub przerwaniu po zakończeniu okresu przejściowego. Nowe sytuacje, np. oddelegowania pracowników, które rozpoczną się dopiero po 1 stycznia 2021 r. nie będą podlegały zasadom koordynacji, co będzie generować ryzyka w zakresie ochrony ubezpieczeniowej lub zwiększonych kosztów płacowych. Będzie to miało miejsce, o ile nie dojdzie do innych uzgodnień między Wielką Brytanią a UE w tym zakresie, ani do zawarcia umowy bilateralnej między Polską a Wielką Brytanią.

Jak zaplanować urlop w 2021 r.?

Jak zaplanować urlop w 2021 r.? Co z długimi weekendami i feriami zimowymi? Oto najważniejsze rady dla osób planujących wypoczynek.

E-faktury - od 2021 r. dobrowolne, od 2023 r. obowiązkowe

E-faktury i KSeF to dwa nowe, planowane przez resort finansów rozwiązania w podatku VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało 17 grudnia 2020 r., że projekt ustawy dotyczący e-faktur i centralnej bazy e-faktur - tj. Krajowego Systemu e-faktur (KSeF) już niebawem trafi do konsultacji publicznych. E-faktury będą stanowić rodzaj faktur elektronicznych, wystawianych i otrzymywanych za pośrednictwem KSeF. Pod koniec 2021 r. e-faktury mają zostać wdrożone w formule dobrowolnej, a następnie od 2023 r. obowiązkowej - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Podatki 2021 - preferencje w podatku od nieruchomości i zwolnienie z opłaty targowej

Od 2021 roku obowiązywać będą korzystne dla podatników zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej. Gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych. W 2021 roku nie będzie pobierana opłata targowa. Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają rekompensatę za brak wpływów z tej opłaty.

Podatki 2021 - najważniejsze zmiany w podatkach dochodowych

Co się zmieni w podatkach dochodowych w 2021 roku? Jakie są zasady ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estońskiego CIT)? Jak zmieni się opodatkowanie spółek komandytowych i spółek nieruchomościowych? Jak wykonać obowiązek publikowania strategii podatkowej? Jak rozliczać straty? Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian podatkowych, na które powinni przygotować się podatnicy podatków dochodowych w 2021 roku.

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany

PIT 2021 – rozliczenia, ulgi, zmiany. Do kiedy trzeba złożyć PIT w 2021 roku (PIT za 2020 rok)? Jakie progi podatkowe obowiązują w latach 2020/2021? Z jakich ulg podatkowych skorzystają podatnicy w 2021 r.? Jakie zmiany w PIT wejdą w życie od 2021 r.?

Becikowe 2021 – komu przysługuje?

Becikowe w 2021 r. będzie przyznawane na dotychczasowych zasadach. Komu przysługuje świadczenie? Ile wynosi? Gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w CIT 2021 - co trzeba wiedzieć?

Zmiany w CIT 2021 - co trzeba wiedzieć? Od 2021 roku podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) czekają liczne zmiany. Spółki komandytowe i niektóre spółki jawne staną się podatnikami CIT. Wprowadzony zostanie obowiązek sporządzania sprawozdań ze strategii podatkowej, ryczałt od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT) i szereg innych zmian.

VAT 2021 - przedłużone stosowanie PKWiU 2008 do niektórych towarów

Do końca marca 2021 r. ma zostać przedłużone stosowanie klasyfikacji PKWiU 2008 do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT), w zakresie niektórych towarów (np. kosmetyków, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, części samochodowych i towarów objętych podzieloną płatnością (załącznik 15 do ustawy o VAT) oraz w zakresie towarów, wymienionych odnośnie wyłączenia ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług (w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f i g ustawy o VAT).

Przedsiębiorca objęty ochroną konsumencką – zmiany od 2021 roku

Przedsiębiorcy (niektórzy) zostaną od 2021 roku objęci ochroną konsumencką. Już 1 stycznia 2021 roku w życie wejdą zmiany w prawie konsumenckim. Jedną z najważniejszych zmian będzie rozszerzenie ochrony konsumenckiej na przedsiębiorcę zawierającego umowę nienależącą do przedmiotu jego działalności gospodarczej. W obrocie gospodarczym obok konsumenta i przedsiębiorcy istniał zatem będzie trzeci podmiot, a mianowicie przedsiębiorca na prawach konsumenta. W określonych sytuacjach osoba taka będzie mogła być traktowana jako konsument, a tym samym zostanie objęta ochroną przewidzianą dla konsumentów. Którzy przedsiębiorcy zostaną objęci ochroną konsumencką?

Wielka Brytania - nowe zasady wjazdu do kraju

Brexit oznacza zamknięcie granic Wielkiej Brytanii. W związku z decyzją władz Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej obowiązują nowe zasady wjazdu do kraju. Od 1 stycznia 2021 roku zostanie wdrożony punktowy system imigracyjny. Jak wyglądają nowe zasady wjazdu do kraju i kogo dotyczą?

Scalanie i wymiana gruntów - zmiany w 2021 roku

Uczestnicy postępowań dot. scalania gruntów będą mogli korzystać ze środków komunikacji elektronicznej przy przeprowadzaniu tych postępowań - wynika z projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Nowe przepisy rozszerzą też zagospodarowanie poscaleniowe o możliwość budowy urządzeń wodnych.

Kosiniakowe, czyli świadczenie rodzicielskie w 2021 r.

Kosiniakowe, czyli świadczenie rodzicielskie ma przysługiwać również rodzicom adopcyjnym przysposabiającym starsze dzieci. Ile w 2021 r. będzie wynosiło świadczenie? Kto jest uprawniony do otrzymywania wsparcia? Jak złożyć wniosek?

Świadczenie pielęgnacyjne 2021 – kwota, dla kogo, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne w 2021 r. wzrośnie o 141 zł. Kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji. Dla kogo został przewidziany ten rodzaj wsparcia? Jak złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne?

REKLAMA