REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2020, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Eksport i import w UE, cła i opłaty w handlu międzynarodowym - portal Access2Markets Komisji Europejskiej

Komisja Europejska uruchomiła portal internetowy Access2Markets informujący m.in. o opłatach i cłach w handlu zagranicznym. Ma on pomóc małym i średnim firmom w działalności poza granicami UE.

Wynagrodzenia kierowców - przewoźnicy chcą zmian

Wynagrodzenia kierowców znacząco wzrosną w lutym 2022 r. (Pakiet mobilności). Przewoźnicy chcą jednak zmian w polskim prawie mających na celu dostosowanie systemu wynagradzania kierowców do nowych przepisów obowiązujących w UE. W przeciwnym razie wzrost kosztów pracowniczych może spowodować spadek konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim.

Taksa notarialna w 2020 r.

Taksa notarialna w 2020 r. nie uległa zmianom w porównaniu do ubiegłego roku. Czym jest taksa notarialna? Kto ją płaci? Jak obliczyć taksę notarialną w 2020 r.?

Szczepionki na COVID-19 zwolnione z VAT do 31 grudnia 2022 r.

Szczepionki przeciwko COVID-19 oraz zestawy testowe będą tymczasowo zwolnione z podatku VAT - tak uzgodniły państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej. Chodzi o to, aby były one bardziej przystępne cenowo. Zwolnienie ma obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

REKLAMA

Zatrudnianie „na czarno” dłużnika alimentacyjnego - jakie kary?

Zatrudnianie „na czarno” dłużnika alimentacyjnego oraz wyłata wynagrodzenia „pod stołem” podlega wysokim sankcjom. Jakie zmiany obowiązują od 1 grudnia 2020 r.? Co oznaczają w praktyce?

Renowacja budynków w UE - nowa strategia Komisji Europejskiej

Fala renowacji budynków w UE to nowa strategia Komisji Europejskiej. Oznacza ona wysyp inwestycji budowlanych w ciągu kolejnych 10 lat. Renowacji wymaga większość domów w Polsce.

Maseczki w pracy w pytaniach i odpowiedziach

Maseczki w pracy to nowy obowiązek, który rodzi wiele pytań zarówno ze strony pracodawców, jak i pracowników. Rozszerzony w stosunku do dotychczasowego nakaz zakrywania ust i nosa w zakładach pracy obowiązuje od soboty 28 listopada 2020 r. do 27 grudnia 2020 r. z modyfikacją od 2 grudnia 2020 r. Kogo dotyczy? Czy pracodawca ma prawo i obowiązek egzekwować jego przestrzeganie? Czy istnieją od niego wyjątki? Odpowiadamy na najczęstsze pytania w tym zakresie.

Które transakcje są zwolnione z VAT?

Zwolnienie z VAT ma szczególne znaczenie dla społeczeństwa oraz systemu poboru podatków. Co do zasady zakres czynności zwolnionych z VAT znajdujący się w Dyrektywie 2006/112/WE znajduje swoje odzwierciedlenie w ustawie o VAT (art. 43 ustawy o VAT). Część zwolnień z opodatkowania realizowana jest poprzez zastosowanie 0% podatku, ale finalny efekt jest taki sam, tj. dana czynność nie będzie objęta podatkiem.

REKLAMA

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie - ważne zmiany

Eksmisja sprawcy przemocy w rodzinie została uregulowana w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Te ważne zmiany weszły w życie 30 listopada 2020 r. Jakie są przesłanki wniosku o eksmisję sprawcy? Jak chroniona jest ofiara przemocy?

Zmiany dyrektywy dot. współpracy administracyjnej - uszczelnianie podatków w UE

Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego - poinformował 1 grudnia 2020 r. na spotkaniu ECOFIN minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Jak pozwać Booking.com za nadużywanie pozycji dominującej?

Hotel korzystający z platformy Booking.com może, co do zasady, podnosząc żądanie zaniechania ewentualnego nadużywania pozycji dominującej, pozwać tę spółkę przed sądem państwa członkowskiego siedziby owego hotelu. Pomimo iż zarzucane spółce z Booking.com BV zachowania miały miejsce w ramach stosunku umownego łączącego strony, zastosowanie znajduje przewidziana przez rozporządzenie Bruksela I bis podstawa jurysdykcji szczególnej dla spraw dotyczących czynu niedozwolonego lub czynu podobnego do czynu niedozwolonego.

Marek Goliszewski: nie zgadzamy się na unijne weto

Rada Przedsiębiorczości stanowczo protestuje przeciwko rządowym planom zablokowania budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Stanowisko deklarowane przez rząd Mateusza Morawieckiego jest sprzeczne z interesem narodowym i polską racją stanu. Przekreśla również szanse na szybkie wyjście z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19.

Tzw. ustawa antyprzemocowa weszła w życie

Tzw. ustawa antyprzemocowa zakłada wprowadzenie odrębnego, szybkiego postępowania w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do niego. Nowe przepisy weszły w życie 30 listopada 2020 r.

Mistyfikacje wspólnotowego VAT-u

Od roku a może dwóch lat większość podatników podatku od towarów i usług uświadomiła sobie, że byli od kilkunastu lat adresatem nieznanej dotychczas mistyfikacji, w której uczestniczyli prawie wszyscy: zaczynając od polityków i mediów, kończąc nawet na ekspertach a nawet ludziach posługujących się (czasami lub na co dzień) tytułami naukowymi. Strategicznym celem tej mistyfikacji było uzyskanie równie nieznanych w przeszłości korzyści z oszustw podatkowych, które można osiągnąć w tej skali wyłącznie kosztem setek tysięcy uczciwych podatników – pisze profesor Witold Modzelewski.

Wielka Brytania - nowe zasady wjazdu do kraju

Brexit oznacza zamknięcie granic Wielkiej Brytanii. W związku z decyzją władz Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii Europejskiej obowiązują nowe zasady wjazdu do kraju. Od 1 stycznia 2021 roku zostanie wdrożony punktowy system imigracyjny. Jak wyglądają nowe zasady wjazdu do kraju i kogo dotyczą?

Określenie wartości celnej towarów – wyroki TSUE i wytyczne Komisji Europejskiej budzą wątpliwości importerów

Określenie wartości celnej importowanych towarów, od której zależy wysokość należności celnych oraz VAT z tytułu importu to podstawowy obowiązek zgłaszających nabycie towarów spoza Unii Europejskiej. Ostatnie rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące uwzględniania przy jej kalkulacji wartości dodatkowych świadczeń związanych z nabywanymi towarami wzbudziły niepewność u przedsiębiorców, jeśli chodzi o prawidłowość dotychczasowych rozliczeń. Nowe wytyczne Komisji Europejskiej skomplikowały z kolei import towarów obejmujący także sprzedaż lokalną w składzie celnym, nie jest bowiem jasne, która transakcja w łańcuchu ma być podstawą kalkulacji cła według metody ceny transakcyjnej.

Podatek od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2021 r.

Pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej, czyli od sklepów wielkopowierzchniowych, można rozpocząć od 1 stycznia 2021 r. Zdaniem resortu finansów nie ma zagrożeń czysto prawnych - podatek nie narusza prawa Unii Europejskiej.

Brexit. Zmiany w handlu między Wielką Brytanią a Unią Europejską

Z powodu Brexitu, 12 czerwca 2020 r. rząd ogłosił wprowadzenie nowych kontroli granicznych w imporcie z Unią Europejską do Wielkiej Brytanii, która będzie wprowadzana etapami, a odprawy celne na towary, które nie są kontrolowane, mogą być opóźnione do 30 czerwca 2021 r. Poniżej przedstawiamy informacje ze strony HMRC, w jaki sposób mogą Państwo przygotować swoją firmę do handlu z UE od 1 stycznia 2021 r.

Potwierdzenie eksportu towarów poza UE do celów VAT

Podatnik dokonywał eksportu towarów poza terytorium UE i rozliczał go w oparciu o wystawione faktury VAT oraz dokumentację z unijnego systemu kontroli przewozu ECS. Jednak organ podatkowy stwierdził, że firma nie dołożyła odpowiedniej staranności w gromadzeniu dokumentów potwierdzających dostawę towarów poza granice UE.

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów w grudniu 2020

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów będą wyższe w grudniu 2020 r. Ile wyniosą? Do kiedy będą obowiązywały nowe limity? Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Sławomir Dudek: 675 mld złotych stracimy w konflikcie z Brukselą

Jeśli unijny budżet zostanie zawetowany, to zacznie obowiązywać prowizorium. I rzeczywiście Polska w jakimś zakresie otrzyma pieniądze z dotychczas istniejących programów.

Płaca minimalna kierowców w UE - kary za błędy

Płaca minimalna kierowców w UE rozliczana jest na nowych zasadach. Kary za błędy w stosowaniu nowych przepisów zaczynają uderzać w polskich przewoźników. Kontrole są coraz częstsze. Zdarzają się wysokie mandaty. Ile euro kary można otrzymać za brak dokumentu w trakcie kontroli? Jakich dokumentów wymaga się w Niemczech, Austrii i Francji?

Prowizorium budżetowe w Unii Europejskiej - czym jest, jakie skutki wywołuje

Jeżeli państwa członkowskie Unii Europejskiej nie osiągną porozumienia ws. budżetu UE na lata 2021-2027 do końca bieżącego roku - w przyszłym 2021 roku najprawdopodobniej zacznie obowiązywać roczne prowizorium budżetowe. To tymczasowy budżet do czasu znalezienia kompromisu ws. unijnej "siedmiolatki". Zdaniem Jacka Saryusz-Wolskiego (PiS) środki dla Polski mogą być wtedy o 23,3 proc. większe niż w proponowanym budżecie.

Jak sprawdzić numer VAT w systemie VIES?

Unijny system VIES (VAT Information and Exchange System) pozwala sprawdzić, czy dana firma jest zarejestrowana jako prowadząca handel w obrębie Unii Europejskiej. Jak zweryfikować numer VAT UE?

Pracodawcy RP: Polska nie może blokować przyjęcia nowego budżetu UE

Obecne wystąpienia polskiego rządu przeciwko proponowanej zasadzie powiązania wypłaty funduszy unijnych z przestrzeganiem prawa, jednoznacznie podważają zaufanie inwestorów do przestrzegania tych zasad w Polsce.

Można odzyskać myto nadpłacone na niemieckich autostradach – najnowszy wyrok TSUE daje zielone światło polskim przewoźnikom

Wyrokiem z 28 października 2020 r. (C-321/19) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że niemieckie przepisy dotyczące opłat drogowych (niem. die Maut) od pojazdów ciężarowych są niezgodne z przepisami wspólnotowymi. Dzięki temu również polscy przewoźnicy mogą ubiegać się o zwrot należności uiszczonych w wyższej i jak wskazał TSUE – sprzecznej z prawem unijnym – wysokości. Wielu przedsiębiorców podjęło już kroki w tym kierunku korzystając ze wsparcia polskich kancelarii prawnych z doświadczeniem w prowadzeniu spraw na terenie Niemiec.

Szczepionka na COVID-19 - UE zamawia 300 mln dawek

11 listopada 2020 r. Komisja Europejska zatwierdziła czwartą umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, która przewiduje wstępny zakup 200 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz opcję zamówienia dalszych 100 mln dawek i ich dostarczenie, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z COVID-19. Państwa członkowskie mogą ponadto postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich. Szczepionka na Covid w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. - przewiduje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem pierwsza grupa - seniorzy i służba zdrowia - może być szczepiona już od końca grudnia 2020 r.

Podatek cyfrowy w UE - ostateczny termin porozumienia w połowie 2021 r.

Połowa 2021 roku to ostateczny termin na globalne porozumienie ws. podatku cyfrowego - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jeśli go nie będzie lub będzie niewystarczające, UE wprowadzi własne przepisy - zapowiedziała.

Wsparcie z funduszy UE na walkę z COVID-19 do 30 czerwca 2021 r.

Wydłużenie do 30 czerwca 2021 r. możliwości udzielania dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych UE na lata 2014-2020 na walkę z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, który został opublikowany 5 listopada 2020 r. Pomoc może trafić na łagodzenie skutków epidemii COVID-19.

Kiedy zostanie wprowadzony podatek cyfrowy w UE?

Propozycje wprowadzające podatek cyfrowy w Unii Europejskiej są już gotowe. Niemiecka prezydencja ma nadzieję, że jeszcze w tym roku UE uda się wypracować porozumienie ws. skuteczniejszego ściągania takiego podatku.

Najnowsze zmiany w ustawie covidowej

Zmiany w ustawie covidowej zostały podpisane przez prezydenta 3 listopada 2020 r. Najnowsze zmiany dotyczą m.in. dodatków covidowych dla medyków, uznawania kwalifikacji lekarzy zdobytych poza granicami UE, powoływania lekarzy do pracy przy COVID-19, wysokości wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji, kompetencji koordynatora ratownictwa medycznego.

Jak sprawdzić czy sklep internetowy naprawdę istnieje?

Czy dany sklep internetowy prowadzi zarejestrowaną działalność? Jak sprawdzić czy naprawdę istnieje? Oto zestawienie rejestrów internetowych w Unii Europejskiej.

VAT w handlu elektronicznym w UE – nowelizacja przepisów

Komisja Europejska nowelizuje VAT w handlu elektronicznym (e-handlu). Nowe przepisy, dyrektywy 2017/2455 oraz 2019/1995, mają wejść w życie 1 lipca 2021 roku. Zmiany przepisów mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu rozliczenia podatku VAT oraz poprawienie konkurencyjności unijnych firm na wspólnym rynku.

Nowe przepisy dotyczące zgromadzeń od 3 listopada

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów dotyczy m.in. zasad przemieszczania się i zgromadzeń. Co się zmieniło? Ile osób można przewozić w strefie żółtej i czerwonej? Co z egzaminami i kursami?

Kwarantanna – ważne zmiany od 3 listopada 2020 r.

Kwarantanna dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą zakażoną koronawirusem jest obowiązkowa od 3 listopada 2020 r. Co to oznacza w praktyce? Jak uzyskać świadczenia przysługujące osobie skierowanej na kwarantannę? Co z zasiłkiem opiekuńczym?

Brexit a transfer danych

Okres przejściowy Brexitu kończy się 31 grudnia 2020 r. Na jakich zasadach będą przekazywane dane osobowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską? Co z transferem danych od 1 stycznia 2021 r.?

Pakiet VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało projekt zmian ustawy o VAT, wprowadzający unijne przepisy tzw. Pakietu VAT e-commerce. Chodzi m.in. o uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 lipca 2021 r.

Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

Karta Dużej Rodziny w 2021 r. – jakie zmiany?

Czy w 20201 r. uzyskanie Karty Dużej Rodziny będzie łatwiejsze? Kto obecnie może posiadać kartę? Jak otrzymać dokument?

Francja, Niemcy, Łotwa, Belgia - przewozy a koronawirus

Koronawirus w UE przyczynia się do nakładania kolejnych obostrzeń. Francja wprowadziła godzinę policyjną. Niemcy mają obowiązkową kwarantannę i przeprowadzają testy na COVID-19. Do Łotwy można wjechać tylko z kodem QR. Jak jest w Belgii? Jakie dokumenty muszą posiadać pracownicy firm przewozowych?

Reforma polityki rolnej UE po 2022 r.

Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie reformy polityki rolnej Unii Europejskiej po 2022 r. W przyjętym w dniu 23 października br. stanowisku wskazano, że przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE.

Sejm za prawem do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek

Sejm 22 października 2020 r. uchwalił nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Nowe przepisy wprowadzają m.in. dodatki dla medyków skierowanych do walki z COVID-19 oraz prawo do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.

Zasiłek chorobowy na kwarantannie - jakie zmiany?

Pracownik lub inna osoba zatrudniona (np. na umowie zlecenia) poddana obowiązkowej kwarantannie, za zgodą pracodawcy lub zatrudniającego, będzie mogła świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Ważne zmiany z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika zawiera projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Wysokość zasiłku okresowego do zmiany

Kwota zasiłku okresowego dla osoby samotnie gospodarującej obecnie nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie. Zmiany w tym zakresie przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy społecznej.

E-doręczenie wprowadzi tzw. domyślność cyfrową

E-doręczenia mogą okazać się przełomowym rozwiązaniem. Wprowadzają bowiem tzw. domyślność cyfrową, czyli nadrzędność rozwiązań cyfrowych nad rozwiązaniami tradycyjnymi.

Legalizacja samowoli budowlanej po nowemu

19 września 2020 r. weszła w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która zmieniła zasady legalizacji samowoli budowlanej. Dla przypomnienia - samowolą budowlaną jest między innymi budowa obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez zgłoszenia prac budowlanych.

Kto zapłaci za podatek od plastiku (plastic tax)?

Od 1 stycznia 2021 r. Polska będzie zobligowana do płacenia podatek od plastiku (plastic tax) w wysokości 0,80 € za każdy kilogram plastiku, który nie został poddany recyklingowi. Zdaniem ekspertów rząd powinien zareagować i wspierać polski recykling.

Dorabianie do emerytury lub renty - limity od 1 września 2020 r.

Od 1 września 2020 roku zmieniły się limity przychodów, po przekroczeniu których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej czy wcześniejszego świadczenia emerytalnego. Ile obecnie może dorobić emeryt lub rencista?

Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa UE

Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek 15 października 2020 r. opinii rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), Juliane Kokott.

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

REKLAMA