REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa 2019

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

PPK 2019 - ile zapłaci pracownik, a ile pracodawca

Wpłaty do PPK od 1 lipca 2019 r. będą dokonywane zarówno po stronie pracodawcy, pracownika jak i budżetu państwa. Ile wynoszą wpłaty podstawowe i dobrowolne?

Układ chronologiczny w aktach osobowych po zmianach 2019

Jak prawidłowo prowadzić akta osobowe pracowników po zmianach, które miały miejsce od początku 2019 roku? Jak w praktyce układać akta osobowe - chronologicznie?

Zmiany dla przedsiębiorców zatrudniających małżonka i dzieci od 2019 r.

Już od początku 2019 r. przedsiębiorcy mogą zaliczać wynagrodzenie członków rodziny jako koszt uzyskania przychodu. Kogo dotyczą zmiany i na czym polegają nowe zasady rozliczeń podatkowych - wyjaśnia ekspert.

Jawność wynagrodzenia w ofertach pracy - zmiany w prawie pracy

Kandydaci do pracy już na etapie przeglądania ofert zatrudnienia będą znać wysokość wynagrodzenia proponowaną przez pracodawców - przewiduje poselski projekt nowelizacji kodeksu pracy.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego – negocjacje wynagrodzenia od 1 września 2019 r.

Projekt ustawy wyłączający dodatek stażowy z minimalnego wynagrodzenia za pracę przewiduje negocjacje stron umów dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia. Przepisy przejściowe mają wejść w życie 1 września 2019 r. Dotyczą umów zawieranych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych i innych.

Nowe obowiązki pracodawców zatrudniających dłużników alimentacyjnych 2019/2020

Sankcje dla pracodawcy, który nie potwierdza na piśmie umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy, będą wyższe od 1 grudnia 2020 r. Ponadto od 1 stycznia 2019 r. potrąceniu na spłatę należności alimentacyjnych podlega 50% kwoty diety z tytułu podróży służbowych.

500 plus na pierwsze dziecko - projekt ustawy ma być gotowy za kilka dni

Zgodnie z zapowiedziami MRPiPS w ciągu kilku najbliższych dni powinniśmy poznać projekt nowych przepisów, przyznających świadczenie 500 plus od pierwszego dziecka bez względu na dochód.

Szkolenia okresowe BHP - zmiany 2019

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące szkoleń okresowych BHP w przypadku pracowników administracyjno-biurowych. Którzy pracownicy nie podlegają obowiązkowym szkoleniom okresowym w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy? Jakie znaczenie ma kategoria ryzyka przeważającej działalności pracodawcy?

REKLAMA

Związek zawodowy nie tylko dla pracowników, czyli ważne zmiany w przepisach od 2019 roku!

Wraz z rozpoczęciem 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, wprowadzająca szereg istotnych zmian w zasadach tworzenia i funkcjonowania związków zawodowych. Z punktu widzenia osób chcących skorzystać z prawa do zrzeszania się, najważniejszą zmianą jest poszerzenie kręgu osób, które mogą przystąpić do organizacji związkowych.

Związki zawodowe - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe zasady ustalania ilości członków organizacji związkowej. Zasady te są znacznie rozbudowane w stosunku do zasad dotychczas obowiązujących.

Emerytura plus od maja 2019 r.

Projekt dotyczący "Emerytury plus" trafił właśnie do konsultacji społecznych. Emeryci mają otrzymać 1100 zł brutto, czyli ok. 888 zł netto. Pierwsze wypłaty mają być wypłacane już w maju.

Statystyczna karta wypadku przy pracy 2019 – nowy wzór

Statystyczna karta wypadku przy pracy przekazywana jest przez pracodawcę do GUS. Zgodnie z obowiązkiem deregulacji używania pieczęci przez pracodawców następuje konieczność unormowania nowego wzoru statystycznej karty wypadku przy pracy. Powstał projekt rozporządzenia wprowadzający nowy druk oraz zmiany w objaśnieniach podstawowych pojęć.

500 plus – do którego roku życia dziecka przysługuje świadczenie?

Rodzice często zastanawiają się nad tym, do którego roku życia dziecka przysługuje im świadczenie 500 plus. Od kiedy świadczenie wychowawcze nie będzie wypłacane?

Szkolenia w dziedzinie bhp - projekt rozporządzenia

Szkolenia bhp reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z koniecznością dostosowania rozporządzenia do aktualnego stanu prawnego powstał projekt nowelizacji. Główna zmiana polega na wprowadzeniu nowych wzorów karty szkolenia wstępnego oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp.

Karta szkolenia wstępnego i zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp – nowe wzory

Nowe wzory karty szkolenia wstępnego i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp przewiduje projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Rezygnuje się z konieczności stosowania pieczątek przez pracodawców. Nowe wzory najprawdopodobniej zaczną obowiązywać jeszcze w 2019 r.

Pouczenie stron rodzinnego postępowania informacyjnego (wzór)

Pouczenie stron o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa ma być częścią rodzinnego postępowania informacyjnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wzór takiego pouczenia.

500 plus na pierwsze dziecko na wniosek

Świadczenie "500 plus" na pierwsze dziecko będzie przysługiwało na wniosek. Pierwsze wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca 2019 r.

Alimenty tymczasowe - szybka procedura dochodzenia rodzczeń

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnia, iż przyznanie alimentów tymczasowych nie przekreślałoby możliwości dochodzenia przez rodziców świadczeń w pożądanej przez rodziców wysokości. Nowe rozwiązanie pozwoli na szybkie otrzymanie świadczeń alimentacyjnych.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy: rząd przyjął projekt nowelizacji

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wprowadza ona m.in. natychmiastowe świadczenia alimentacyjne oraz rodzinne postępowanie informacyjne.

Emerytury matczyne na wniosek od 1 marca

Do ZUS wpłynęło już ok. 2 tys. wniosków o przyznanie emerytury matczynej. Decyzja w kwestii przyznania świadczenia ma charakter uznaniowy.

Potrącenia z wynagrodzeń umów cywilnoprawnych 2019

Od początku 2019 r, obowiązują nowe zasady potrąceń z wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa zlecenie czy o dzieło. Ich sytuacja prawna została zbliżona do regulacji dotyczącej ochrony wynagrodzeń zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

500 plus dla wszystkich dzieci bez kryterium dochodowego

"Przyszedł czas na kolejne kroki, na przełom w tym programie, czyli 500 plus w nowej odsłonie - świadczenie wychowawcze tym razem jako świadczenie uniwersalne, dostępne dla wszystkich dzieci do 18 roku życia, bez kryterium dochodowego" - powiedziała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Program 500 plus od pierwszego dziecka miałby obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Emerytura matczyna a świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy

Czy osoby pobierające tzw. emeryturę matczyną będą miały prawo do świadczeń opiekuńczych takich jak świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy? Komu będzie przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Opieka 75+ w 2019 r. z większą liczbą godzin usług dla seniorów

W 2019 r. program "Opieka 75+" będzie skierowany nie tylko do osób samotnych, ale także do seniorów pozostających w rodzinach. Program realizowany jest w gminach miejskich i wiejskich, a także w gminach miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców.

Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kto może otrzymać świadczenie? Jak poprawnie złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami?

Jak przejść z papierowej na elektroniczną formę dokumentacji pracowniczej

Czy wybierając wersję elektroniczną dokumentacji kadrowej od 1 stycznia 2019 r., należy skanować wszystkie dokumenty, jakie znajdują się w aktach osobowych, potwierdzając pieczątką za zgodność z oryginałem?

Bezpieczeństwo nowych e-dowodów

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, iż obawy o bezpieczeństwo otoczenia informatycznego, w jakim będzie działał e-dowód są nieuzasadnione. Testy bezpieczeństwa e-dowodu są przeprowadzane na bieżąco.

Minimalne wynagrodzenia kierowców w Unii Europejskiej (stawki na 2019 r.)

Stawki wynagrodzenia minimalnego kierowców są różne w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Dlatego naliczanie płac w branży transportowej może być skomplikowane. Od 2019 r. obowiązują ponadto nowe przepisy, dotyczące zajęcia komorniczego w przypadku osób, którym zostały zasądzone alimenty.

Informowanie pracownika o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej

OD 1 stycznia 2019 r. skrócono okres przechowywania dokumentacji pracowniczej z 50 do 10 lat. Na pracodawców nałożono nowy obowiązek informowania pracowników o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej.

Krajowy Rejestr Zadłużonych od 1 lipca 2019 r.

Krajowy Rejestr Zadłużonych zacznie działać od 1 lipca 2019 r. Ma on utrudnić zaciąganie zobowiązań osobom niewypłacalnym i unikającym płacenia alimentów.

Dokumentacja medyczna na żądanie rodziny zmarłego pacjenta – zmiany w przepisach

Od 9 lutego 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Co przedmiotowe zmiany oznaczają dla członków rodziny zmarłego?

Wypłata wynagrodzenia na rachunek bankowy 2019

Od 1 stycznia 2019 r. zasadą jest wypłata wynagrodzenia na rachunek płatniczy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy przy wypłacie wynagrodzenia na rachunek płatniczy?

Umowa zlecenie 2019 - zmiany

W 2019 r. umowa zlecenie nie zmieniła swojej istoty. Najważniejsze zmiany, które dotyczą zlecenia to: nowa minimalna stawka godzinowa, możliwość zrzeszania się zleceniobiorców w ramach związków zawodowych, wprowadzenie PPK, skrócenie okresu przechowywania akt.

Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK - wzór deklaracji

Uczestnik pracowniczego programu kapitałowego będzie mógł zrezygnować z oszczędzania w dowolnym momencie. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt dotyczący wzoru deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego.

Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK - wzór deklaracji

Uczestnik pracowniczego programu kapitałowego będzie mógł zrezygnować z oszczędzania w dowolnym momencie. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt dotyczący wzoru deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego.

Emerytura matczyna 2019 - wniosek, kwota

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające (emerytura matczyna) przysługuje osobom, które urodziły i wychowały bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury. Nowa ustawa ma wejść w życie 1 marca 2019 r.

Dodatek mieszkaniowy w 2019 r. – pytania i odpowiedzi

Dodatek mieszkaniowy stanowi dla wielu osób pomoc w finansowaniu wydatków związanych z mieszkaniem. Kto może otrzymać wsparcie w 2019 r.?

Likwidacja obowiązku okresowych szkoleń bhp od 1 stycznia 2019 r.

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Użytkowanie wieczyste: opłata przekształceniowa a śmierć współwłaściciela

Co z opłatą przekształceniową w przypadku śmierci współwłaściciela? Jak skorzystać z bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?

Minimalne wynagrodzenie 2019 - obowiązki pracodawcy

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł brutto miesięcznie. Wyższa pensja minimalna oznacza wyższe świadczenia, które są wyliczane na jej podstawie a także nowe obowiązki pracodawców.

Mieszkanie komunalne 2019 – kiedy gmina odmówi najmu lub podwyższy czynsz?

Ważne zmiany, dotyczące mieszkań komunalnych wejdą w życie w kwietniu 2019 r. Gmina uzyska nowe uprawnienia w zakresie badania sytuacji majątkowej najemców. Czy nowe przepisy oznaczają podwyżkę czynszu lub odmowę najmu?

Świadectwo pracy 2019 - wzór, jak wydać

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2019 roku? Przedstawiamy wzór pomocniczy świadectwa pracy i sposób jego wypełnienia.

Ochrona związkowa dla zleceniobiorców od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, samozatrudnieni mogą tworzyć i przystępować do związków zawodowych. Jeśli pracodawca naruszy ochronę związkową niepracownika (np. zleceniobiorcy), będzie musiał się liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Do kiedy można zrezygnować z małego ZUS

Przedsiębiorcy, którzy do 8 stycznia zadeklarowali, że chcą skorzystać z obniżonych składek ubezpieczeniowych, tzw. małego ZUS mogą jeszcze wyrejestrować się z ulgi. Jest to możliwe do czasu rozliczenia pierwszej tegorocznej składki za styczeń.

Przekazanie dokumentacji pracowniczej byłemu pracownikowi

Zmiany w prowadzeniu dokumentacji pracowniczej obowiązują od 1 stycznia 2019 r. W związku ze zmianami, na pracodawców czekają nowe obowiązki m.in. przekazanie dokumentacji pracowniczej byłemu pracownikowi.

Waloryzacja rent i emerytur od 1 marca 2019 r. - o ile wzrosną świadczenia?

Renty i emerytury od 1 marca 2019 r. wzrosną o co najmniej 70 zł. Ile wyniosą najniższe świadczenia po waloryzacji?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające - wysokość od 1 marca 2019 r.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające (tzw. emerytura matczyna) przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury, tj. 1 100 zł brutto. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 marca 2019 r.

Dokumentacja pracownicza - zmiany 2019

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca wybiera czy chce prowadzić dokumentację pracowniczą w wersji papierowej czy elektronicznej. Ponadto skraca się obowiązek jej przechowywania z 50 do 10 lat. Co zrobić, aby skrócić okres przechowywania dokumentacji kadrowej dla pracowników zatrudnionych przed datą wejścia w życie nowych przepisów?

Zmiany dla pracowników i pracodawców w 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe, elektroniczna dokumentacja pracownicza, sposób wypłaty wynagrodzenia - to zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Jaki wpływ mają zmiany na pracowników oraz pracodawców - wyjaśnia ekspert.

Zasądzone alimenty do ukończenia przez dziecko 25 lat – planowane zmiany w 2019 r.

Alimenty mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat. Planowane na 2019 rok zmiany mają dotyczyć alimentów orzeczonych przez sąd lub ustalonych w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody. Nie wszystkie dzieci zostaną objęte nowymi przepisami.

REKLAMA