REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia

Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika-członka ochotniczej drużyny ratowniczej działającej w brzegowej stacji ratowniczej Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

ZUS ZLA - nowy wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy

Zmieni się wzór zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy - ZUS ZLA. Z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wynika, że aby otrzymać zaświadczenie lekarskie nie trzeba będzie podawać NIP, wystarczy tylko PESEL.

Samorządy będą musiały zatrudnić nowych pracowników

Dziewięć nowych stanowisk będą musiały utworzyć w przyszłym roku samorządy, by realizować nowe zadania, jakie nakłada na nie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - przewiduje projekt rozporządzenia rządu.

Ważne dla pracodawcy zmiany w ustawie o PIP

W razie stwierdzenia naruszenia prawa pracodawcy mogą liczyć, w szczególnych przypadkach, na odstąpienie przez inspektora pracy od zastosowania przysługujących mu środków prawnych a przy „lżejszych” przewinieniach na wydanie tzw. polecenia ustnego. Takie zmiany w ustawie o PIP wprowadzono w wyniku ostatniej nowelizacji.

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne - rząd pracuje nad zmianą zasad opłacania składek

Rząd pracuje nad nowymi zasadami opłacania składek zdrowotnych przez rolników - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem projekt ustawy w tej sprawie trafi wkrótce do Sejmu.

Nowe zasady przyznawania renty oraz ustalania kapitału początkowego

Więcej kar dla kierowców – nowela ustawy o transporcie drogowym

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmienione przepisy mają wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności firm transportowych oraz ograniczać nieuczciwą konkurencję.

Zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września - prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

REKLAMA

Ochrona roszczeń pracowniczych - nowelizacja ustawy

Od 6 października br. pracodawcy, którzy zawarli układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym, mogą zawierać z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych porozumienia w zakresie określenia dogodnych warunków zwrotu przez nich należności. Ponadto FGŚP może dokonywać wypłaty świadczeń pracownikom polskiego pracodawcy, którego upadłość została ogłoszona przez sąd lub inny właściwy organ państwa członkowskiego UE.

Zmiana zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina o zmianach zasad ustalania prawa do świadczeń rodzinnych związanych z urodzeniem dziecka.

Osoby pobierające rentę socjalną zarobią więcej - prezydent podpisał ustawę

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - zakłada nowelizacja ustawy o rencie socjalnej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

„Pojazd nienormatywny” „pilot” i „ładunek niepodzielny” teraz w prawie o ruchu drogowym

Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym dotyczącą m.in. przewozów tzw. ładunków nienormatywnych, czyli np. wyjątkowo ciężkich.

Wynagradzanie nauczycieli - lepsi powinni lepiej zarabiać

Lepsi nauczyciele powinni zarabiać więcej - stwierdziła minister edukacji Katarzyna Hall podczas telewizyjnej dyskusji na temat czasu pracy nauczycieli, systemu ich wynagradzania i ewentualnych przyszłych zmian w Karcie Nauczyciela.

PESEL zamiast NIP w dokumentacji ubezpieczeniowej

We wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym należy podawać numer PESEL ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma obowiązku podawania numeru NIP, nawet jeżeli został nadany. Zmiana zasad podawania danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych weszła w życie 1 września 2011 r.

Zwolnienia od pracy - nowelizacja rozporządzenia

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Jak wydawać świadectwo pracy po zmianie przepisów

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca br. wprowadziła istotne zmiany dotyczące wydawania świadectw pracy. Zastosowanie w praktyce nowych przepisów polega m.in. na tym, że pracodawca wydaje pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące wszystkie umowy terminowe zawarte w okresie 24 miesięcy. Na żądanie pracownika ma jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z nich.

Świadectwo pracy - nowelizacja rozporządzenia

Ministerstwo Pracy Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zmiana przepisów ma na celu ujednolicenie zasad wydawania świadectwa pracy.

Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem

Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej.

Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw nr 192 opublikowane jest rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r.

Nowe certyfikaty dla ciężarówek i przyczep

W dniu 27 września 2011 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie certyfikatów potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu.

Będą wyższe wynagrodzenia na uczelniach

W 2015 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze na uczelniach publicznych będzie o 30 proc. wyższe w stosunku do 2012 r. O projekcie rozporządzenia w tej sprawie przypomniała minister nauki Barbara Kudrycka.

Urlop trzeba będzie wykorzystać do 30 września - poprawki Senatu do ustawy deregulacyjnej

Kilkanaście poprawek uściślających i redakcyjnych zgłosił Senat do tzw. ustawy deregulacyjnej bis o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Jedną ze zmian w ustawie jest możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Wyższy limit zarobków dla osób pobierających rentę socjalną

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o rencie socjalnej. Zmiana przewiduje, że osoby pobierające rentę socjalną będą mogły zarobić, bez utraty tego świadczenia, do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 30 proc.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wyższe

1500 zł - tyle będzie wynosić minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej.

Sprawozdanie z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Od wczoraj, 6 września, obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Komu ZUS zawiesi emeryturę

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia).

Wyższe wynagrodzenie dla nauczycieli

Od dzisiaj, 1 września, o 7 proc. wzrastają minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Podwyżka płac nastąpi w związku ze zmianą od 1 września kwoty bazowej dla nauczycieli określonej ustawie budżetowej na 2011 r.

Pracownicy pedagogiczni wyłączeni spod Karty Nauczyciela

Nowe uregulowanie spraw związanych ze wspieraniem rodziny i wprowadzenie systemu pieczy zastępczej pozbawia pracowników pedagogicznych z dotychczasowych placówek opiekuńczo-wychowawczych uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela.

Osoby pobierające rentę socjalną więcej zarobią

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - przewiduje projekt, który w poniedziałek, 29 sierpnia, poparły wszystkie kluby. Dotychczas przepisy ustalały ten próg na poziomie 30 proc. średniej płacy.

Nowe rozporządzenie w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny

W MPiPS trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny.

Dłuższy termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego - Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął w piątek, 19 sierpnia, ustawę o redukcji obowiązków informacyjnych. Ustawa m.in. umożliwia wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września następnego roku i likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków np. RMUA.

Zmiany w zasadach wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt zawiera propozycje zmian do Kodeksu pracy. Posłowie zamierzają m.in. wydłużyć termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego.

Czy podniesienie płacy minimalnej spowoduje wzrost bezrobocia?

Podniesienie płacy minimalnej do 1,5 tys. zł spowoduje wzrost bezrobocia o kilka procent - twierdzi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Podobnie uważają przedstawiciele Inicjatywy Firm Rodzinnych, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Rzemiosła Polskiego.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu skierowany do pierwszego czytania w Sejmie

Obywatelski projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie - poinformował rzecznik NSZZ "Solidarność" Wojciech Gumułka.

Czy prawo do umorzenia zaległości wobec ZUS zostanie przywrócone?

Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji m.in. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umożliwiającej złożenie wniosku o umorzenie zaległości wobec ZUS przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą, które były np. na zasiłku macierzyńskim.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o czasie pracy kierowców i o transporcie drogowym.

Będzie można przeliczyć emerytury - nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj, 2 sierpnia, nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona adresowana do osób, które uzyskały świadczenia emerytalne, ale kontynuują pracę na etacie.

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na podstawie oświadczeń pracodawcy - nowe rozporządzenie

Rozporządzenie dot. pracy cudzoziemców bez zezwolenia na pracę ogranicza pracę cudzoziemca do 6 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających mu pracę.

Ochrona stosunku pracy związkowca - zmiana Kodeksu pracy

W razie wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy pracownik szczególnie chroniony może domagać się nie tylko odszkodowania, ale i przywrócenia do pracy. Po zmianie art. 50 § 5 k.p. z obu tych roszczeń mogą skorzystać również działacze związkowi.

Nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy i usprawiedliwiania nieobecności pracowników

Dzisiaj, 1 sierpnia, weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy dla pracowników zasiadających w komisjach wyborczych.

Nowelizacja Kodeksu pracy - zwiększona ochrona przed zwolnieniem

Od dzisiaj, 28 lipca, obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowcy zatrudnieni na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, mogą ubiegać się o przywrócenie do pracy.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy – wkrótce nowelizacja rozporządzenia?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Zmiana zasad zwrotu przez ZUS nienależnie opłaconych składek

Płatnicy składek, którzy nienależnie opłacili składki, mogą dochodzić zwrotu nadpłaty w ciągu 10 lat od dnia otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS. ZUS musi zawiadomić płatnika składek o kwocie nadpłaty, jeżeli jej wysokość jest większa niż 8,80 zł. 

Ograniczanie barier administracyjnych dla przedsiębiorców - weszły w życie nowe przepisy

Od dzisiaj, 1 lipca, obowiązują przepisy ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza zmiany do około stu aktów prawnych.

Zmiana zasad badań lekarskich kierowców

Zasady odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych

Zgodnie z ustawą z 20 stycznia 2011 r. funkcjonariusze publiczni ponoszą odpowiedzialność majątkową za szkodę wyrządzoną innym podmiotom przy wykonywaniu władzy publicznej. Przepisom ustawy o odpowiedzialności majątkowej podlegają jednak tylko te działania i zaniechania funkcjonariuszy publicznych, które nastąpiły po wejściu w życie ustawy czyli od 17 maja 2011 r.

Jakie zmiany wprowadzi ustawa o działalności leczniczej

1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która wprowadziła duże zmiany m.in. w funkcjonowaniu zoz, sposobach ich zakładania i finansowania. W tym samym dniu utraciła moc ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej.

Uproszczenie procedur kontrolnych - nowelizacja ustawy o PIP

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Przewiduje ona mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców rozpoczynających działalność.

REKLAMA