REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego weszły w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji? Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.
Jaka jest dysproporcja w zarobkach między kobietami i mężczyznami w Polsce? Tak zwana płacowa luka kształtuje się na poziomie między 14 a 24 procent, wynika z rządowych danych. Problem mają zlikwidować nowe regulacje, wynikające z unijnej dyrektywy. Prace nad ustawą już ruszyły. Kiedy przepisy wejdą w życie, firmy będą zobowiązane do składania raportów o nierówności płac. Jeśli pracownicy poczują się dyskryminowani i dowiodą tego przed sądem, będą mogli zażądać wyrównania pensji.
19 marca 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od tego dnia pracownicy będą mogli ubiegać się o uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą. Zmienią się także przepisy dotyczące kodów ZUS.
Nie chcemy być uszczęśliwiani na siłę, tak o objęciu zarobków obowiązkowymi składkami ZUS, mówili freelancerzy. Bo dla wolnych strzelców z wyboru, owo uszczęśliwianie na siłę będzie oznaczać pensję niższą co miesiąc o prawie tysiąc złotych. Rewolucji na rynku pracy, która wedle zapowiedzi rządzącej koalicji miała przyjść z początkiem 2025 roku przeciwni są też przedsiębiorcy. Teraz okazuje się, że rewolucji nie będzie? Premier Donald Tusk zdecydował o rezygnacji z oskładkowania umów zleceń, co w rozmowie z „Faktem” ujawniła to minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Problem w tym, że nowe regulacje, są kluczowe dla wypłaty transzy z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o 7,3 mld euro.
REKLAMA
Trwają prace nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zdaniem przedsiębiorców projekt powiela dotychczasowe ułomne mechanizmy, budzi kontrowersje i obawy środowisk gospodarczych. Nowe przepisy negatywnie wpłyną na rynek pracy i zatrudnienie, zwłaszcza w małych firmach.
W 2024 roku wynajem krótkoterminowy w UE czekają zmiany, Parlament Europejski przyjął 29 lutego nowe zasady dotyczące odpowiedzialnego i przejrzystego wynajmu krótkoterminowego. Czego dotyczą?
Objęcie koncesjami na obrót nowych rodzajów paliw, obowiązek rejestracji miejsc dostarczania paliw, Centralna Ewidencja Wyrobów Akcyzowych - to niektóre propozycje Ministerstwa Finansów zawarte w opublikowanym w piątek projekcie nowelizacji szeregu ustaw.
REKLAMA
REKLAMA