REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zimowe porady dla kierowców

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta na nieodśnieżonej drodze?

Właścicielowi auta uszkodzonego w wyniku złego stanu nawierzchni należy się odszkodowanie. A jak z punktu widzenia prawa wygląda sytuacja w przypadku zdarzenia drogowego na nieodśnieżonej drodze?

Zdbaj o auto stojące zimą w garażu. Nowość na rynku: Ciepła brama garażowa

Nawet auta stojące zimą w garażu mogą mieć problem z porannym rozruchem i zaszronionymi siłami. Dobrym rozwiązaniem na tego rodzaju problemy może być garaż, ale pod warunkiem, że jest on dobrze izolowany i w pomieszczeniu utrzymuje się stała, dodatnia temperatura. Aby dobrze zabezpieczyć termicznie garaż, warto zainwestować w dobrą bramę garażową.

Wymiana płynów eksploatacyjnych przed zimą

Zima to najbardziej niesprzyjająca pora roku dla kierowcy i samochodu. Dobre przygotowanie samochodu do warunków zimowych jest kluczem do bezpiecznej i spokojnej jazdy. Kierowcy najczęściej pamiętają o wymianie opon na zimowe, tymczasem właściwe przygotowanie auta do zimy wymaga więcej czynności. Tym razem bierzemy pod lupę płyny eksploatacyjne.

Technika jazdy zimą - jak poruszać się po śnieżnych drogach w górach?

Jazda po śliskiej nawierzchni to wyzwanie dla każdego kierowcy. Tym bardziej, gdy przyjdzie mu poruszać się po śliskiej nawierzchni, a droga pełna jest wzniesień i zjazdów. W poniższym poradniku radzimy, jak radzić sobie podjeżdżając pod gór, podczas zjazdów lub omijania przeszkody, gdy poruszamy się po śniegu.

REKLAMA

Jakie są rodzaje łańcuchów śniegowych? Łańcuchy automatyczne.

Intensywne opady śniegu, zwłaszcza na terenach górzystych, wyraźnie utrudniają jazdę samochodem. W niektórych przypadkach warstwa śniegu oraz spore nachylenie wzniesienia uniemożliwia wjechanie na jego szczyt nawet na najlepszych oponach zimowych. W takich warunkach niezastąpione okazują się łańcuchy śniegowe.

Jakie wykroczenia popełniają kierowcy w zimie?

Jest wiele wykroczeń, za które można otrzymać mandat i punkty karne, o każdej porze roku, ale są takie przewinienia, za które możemy zostać ukarani głównie zimą. Warto mieć to na uwadze i nie narażać swojego portfela na straty.

Nie masz garażu? Jest sposób na przechowanie motocykla i letnich opon

Odpowiednie przygotowanie auta i motocykla do sezonu zimowego zapewnia nie tylko dobre samopoczucie, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze. Dlatego też warto zadbać o przegląd pojazdu, konserwację i właściwe przechowanie akcesoriów czy części motoryzacyjnych, które przydadzą się dopiero na wiosnę.

Kierowco, zadbaj o swój wzrok i bezpieczeństwo. Przed zimą wymień okulary

W zimowych warunkach osoby, które nie wymagają korekcji wzroku, powinny stosować odpowiednie do zimowych warunków okulary, aby poprawić jakość widzenia i zapobiec niepotrzebnemu zmęczeniu. Sprawny wzrok kierującego pojazdem ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie zimą.

REKLAMA

Przed zimą sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne!

Właściwe przygotowanie auta do okresu zimowego znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa zarówno naszego, jak i innych użytkowników dróg. W poniższym poradniku podpowiadamy, jakie elementy auta należy sprawdzić przed zimą.

Sprawdż czy możesz jeździć samochodem nocą!

Jazda samochodem po zmroku, to dla znacznej części kierowców spore obciążenie psychiczne. Słaba widoczność utrudnia dostrzeżenie potencjalnego niebezpieczeństwa. Co gorsza niektórzy kierowcy, z powodów zdrowotnych, w ogóle nie powinni siadać nocą za kierownicę. Czy są metody mogące ocenić ich zdolności wzrokowe podczas jazdy nocą?

Pora roku a dobór oleju silnikowego. Czy zimą należy stosować inny olej niż latem?

Jesienią właściciele samochodów zaczynają przygotowywać swoje pojazdy do pracy w cięższych zimowych warunkach. Należy dokonać przeglądu stanu zimowego ogumienia, piór wycieraczek, a także filtrów powietrza silnika oraz kabinowego. Na niskie temperatury narażone są też płyny eksploatacyjne, takie jak płyn do spryskiwaczy i płyn chłodniczy, jednak szczególną uwagę trzeba zwrócić na olej silnikowy.

Pojemność akumulatora w niskich temperaturach

Wraz ze spadkiem temperatury powietrza, wydajność akumulatora znacznie maleje. Jak właściwie eksploatować akumulator przy niskich temperaturach powietrza?

Jazda po śliskiej nawierzchni, jak się zachować?

Poruszając się samochodem po śliskiej nawierzchni nie wolno wykonywać raptownych ruchów. Dotyczy to skrętów, hamowania i przyspieszania.

Końcoworoczna konserwacja auta

Zima to bardzo trudny okres dla auta, szczególnie w Polsce. Podpowiadamy jakie elementy eksploatacyjne aua sprawdzić przy okazji wymiany opon.

Świece żarowe. Problemy i eksploatacja

Gdy temperatura spada mocno poniżej zera, właściciele samochodów z silnikami diesla, ze względu na właściwości spalanego w nich paliwa, są szczególnie narażeni na kłopoty z rozruchem swojego samochodu. Za utrudniony rozruch w takim przypadku mogą być odpowiedzialne niesprawne świece żarowe.

Świece żarowe: sprawdzenie stanu oraz wymiana

Świece żarowe ułatwiają rozruch silnika Diesla – na tym u większości z nas kończy się wiedza w tym temacie. Wraz ze znacznym spadkiem temperatury, wielu posiadaczy aut z silnikiem wysokoprężnym zaczyna mieć problem z uruchomieniem silnika. W poradniku przedstawiamy jak skontrolować stan świec żarowych oraz jak wymienić świece żarowe?

Jak przewieźć samochodem choinkę?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. A wraz z tym obrzędem w wielu domach pojawią się akcenty świąteczne, w tym choinka. W poradniku przedstawimy jak bezpiecznie przewieźć drzewko i go nie uszkodzić.

Sylwester w górach

Sylwester zbliża się wielkimi krokami, więc powinniśmy wybrać miejsce i formę spędzania tej wyjątkowej nocy w roku. Miłośnicy sportów zimowych, górskich pejzaży i klimatu góralskich karczm mogą zastanowić się sylwestrem w górach.

Kurorty narciarskie w Polsce: Województwa zapraszają na stoki

Dla tych, którzy szukają możliwości szusowania na nartach na terenie swojego województwa, przedstawiamy kilka miejscowości na terenie kraju, do których można się wybrać. Nie są to wprawdzie góry, ale radość z jazdy pozostaje.

Kurorty narciarskie w Polsce: Podkarpacie

Po Małopolsce czas na Podkarpacie. Ośrodki narciarskie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardziej kameralną, lecz interesującą alternatywą dla przepełnionego Zakopanego czy Szklarskiej Poręby.

Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Przed wyjazdem na narty, oprócz dokładnego przygotowania pojazdu, należy odpowiednio wyposażyć swoje auto. W poradniku podpowiadamy co może przydać się podczas górskich wojaży.

Alternatywa dla opon zimowych i „łańcuchów”

Do tej pory opony zimowe i łańcuchy były jedynymi sposobami na zwiększenie przyczepności auta w zimie. My znaleźliśmy także inne rozwiązania. Przedstawiamy alternatywę dla łańcuchów na koła.

Jaki olej silnikowy wybrać zimą?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego to podstawa, jeśli chodzi eksploatację auta. W poradniku podpowiadamy, jaki olej wybrać na zimę.

Kurorty narciarskie: Francja

Planując zimowy wypad na narty, warto wziąć pod uwagę kurorty we francuskich w Alpach, Pirenejach, Wogezach czy na Jure. Pod względem infrastruktury narciarskiej przodują w Europie właśnie Francuzi.

Kurorty narciarskie: Włochy

Na mapie zimowych wyjazdów narciarskich nie może zabraknąć ośrodków usytuowanych w rejonie włoskich Alp. Kiedy w styczniu i lutym w innych krajach alpejskich pogoda nie rozpieszcza, w Dolomitach świeci słońce, zachęcając do szaleństw na stoku.

Bezpieczne przewożenie nart samochodem

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym, postanowiliśmy przyjrzeć się różnym metodom przewożenia sprzętu narciarskiego.

Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Szwajcaria jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów europejskich w sezonie zimowym. Dzięki temu, że ponad 60% kraju zajmują Alpy, narciarze mogą znaleźć tu miejsce dla siebie. Lista kurortów zimowych jest dość długa i różnorodna.

Samochodem na narty: Norwegia

Samochodem na narty no Norwegii? Norwegia kojarzy nam się bardziej z fiordami, reniferami i drożyzną niż z narciarstwem. Niewiele osób wie, że kraj ten ma całkiem bogatą ofertę w zakresie sportów zimowych. Zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi podróży po Norwegii.

Jaki akumulator wybrać przed zimą? Przegląd rozwiązań

Sprawny akumulator w samochodzie jest niezbędny cały rok, jednak w zimie, kiedy pojemność ogniw zwykłego akumulatora zmniejsza się pod wpływem niskiej temperatury nawet o połowę, musimy pomyśleć o zmierzeniu jego parametrów oraz o ewentualnym zakupie nowej sztuki.

Jak przygotować układ chłodzenia na zimę?

Zima to ciężki okres dla naszych aut. Doradzamy w jaki sposób zabezpieczyć układ chłodzenia, aby przetrwał go bez szwanku.

Jakie wycieraczki wybrać na zimę?

Gdy wybieramy wycieraczki, musimy pamiętać o kilku czynnościach, które powinniśmy wykonać.

W co ubrać się do auta zimą?

Co wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze? Wydawać by się mogło, że ważny jest stan techniczny auta, systemy wspomagające kierowcę, czy kondycja psychofizyczna kierującego autem. A ubranie kierowcy? Należy pamiętać, że to, jak ubierzemy się zanim wsiądziemy do auta, może mieć duży wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Samochodem na narty do Polski

Oferta dla narciarzy na terenie Polski nie jest tak atrakcyjna jak u naszych sąsiadów, wyjazd samochodem na narty w polskie góry jest jednak o wiele mniej skomplikowany.

Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?

Paliwo LPG jest w Polsce szalenie popularne, głównie przez jego niską cenę. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie też kosztuje. Instalację gazową trzeba utrzymywać w nienagannym stanie, a to oznacza systematyczne przeglądy – również przed zimą.

Gdzie na narty? W Polsce i Europie

Sezon narciarski 2015/2016 tuż tuż. Podpowiadamy, jak sprawnie dojechać samochodem do najpopularniejszych kurortów narciarskich w Europie.

Jazda zimą

Jeżdżenie samochodem zimą wymaga od kierowcy szczególnych umiejętności. Nawet najlepsze opony zimowe nie są w stanie naprawić błędów w technice jazdy. Porady odnoszące się do zimowej techniki jazdy samochodem zgromadziliśmy w jednym z działów serwisu Technika jazdy.

Uruchamianie i nagrzewanie silnika

Uruchamianie i nagrzewanie silnika to bardzo ważne elementy techniki jazdy, zwłaszcza w okresie zimowym. Podpowiadamy, jak prawidłowo obchodzić się z zimnym silnikiem na mrozie.

Jak pozbyć się zaparowywania i zamarzania tylnej, niepodgrzewanej szyby?

W samochodach, produkowanych już kilkadziesiąt lat temu, podgrzewana tylna szyba należała do luksusów dostępnych głównie w katalogach oraz dla najbogatszych. Tylna szyba zimą lub w chłodne dni była prawie zawsze zaparowana, co znacznie ograniczało kierowcy widoczność do tyłu.

Zmiana opon z zimowych na letnie, kiedy to zrobić? Ekspert radzi


Opony zimowe należy założyć na auto, gdy temperatura w dzień spadnie poniżej pewnego poziomu. Tak samo działa to w drugą stronę: na wiosnę warto zmienić zimówki na opony letnie.

Kiedy należy zmienić opony z zimowych na letnie? Dlaczego nie należy jeździć na zimówkach latem?

Opony zimowe doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach, gdy pada śnieg, i tylko w takich warunkach należy ich używać. W lecie zimówki będą gorzej hamowały, gorzej poradzą sobie z deszczem. Dlatego dobrze jest wymienić opony już na wiosnę, gdy temperatury przez całą dobę będą już dodatnie.

Jak dbać o akumulator w samochodzie? Ekspert radzi

Akumulator to w naszym aucie bateria, skrzynka z prądem. Ważne więc, szczególnie zimą, żeby był dobrze naładowany. Zdarza się bowiem często, że z powodu niskiej temperatury akumulator odmawia posłuszeństwa.

Jak pokonywać zakręt w zimie? Poradnik

Podczas pokonywania zakrętów w zimie niepożądane są gwałtowne manewry. Wejście w zakręt w zimie wymaga szczególnej ostrożności.

Czym różni się paliwo zimowe od letniego? Poradnik eksperta

Niskie, zimowe temperatury stawiają podwyższone wymagania wielu materiałom eksploatacyjnym, stosowanym w samochodach. By silnik pracował w jak najbardziej optymalnych warunkach, w okresie zimowym stosowane jest specjalne paliwo.

Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Zimowy rozruch silnika wymaga bardzo często sporej dawki energii elektrycznej, czerpanej z akumulatora. Nie zawsze jej starcza, ponieważ podczas jazdy na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się doładować. Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Co jest przyczyną złego działania ogrzewania w samochodzie?

Jedną z najgorszych usterek samochodu, jakie objawiają się niemal wyłącznie zimą, jest złe działanie ogrzewania kabiny. Składa się na to kilka przyczyn, które najczęściej nie występują razem. W ponizszym poradniku opisujemy, co może być przyczyną usterki ogrzewania w samochodzie.

Jak dbać o filtr powietrza zimą?

Filtr powietrza w silniku samochodowym jest jednym z najistotniejszych elementów, wpływającym zarówno na jego osiągi jak i na ilość zużycia paliwa.

Jak wyjechać z zaspy?

Każde wjechanie w zaspę śnieżną wiąże się z problemami. Im zaspa większa, tym większe są te problemy. Podpowiemy krok po kroku, wyjechać z zaspy śnieżnej?

Jaka prędkość jest bezpieczna na ośnieżonej drodze?

Jazda zimą jest najtrudniejszym ze sprawdzianów umiejętności kierowcy. Mgły, gołoledzie, śnieżyce, nieuprzątnięte drogi to tylko część niebezpieczeństw jakie czyhają na kierowców w zimowych warunkach.

Jak zabezpieczyć samochód przed mroźną nocą?

Niewielu jest kierowców, którzy pamiętają o odpowiednim zabezpieczeniu samochodu przed mroźną nocą. Za to wielu ma następnego dnia spore problemy z uruchomieniem silnika lub choćby z dostaniem się do środka auta.

Na co zwracać uwagę przy parkowaniu w mieście zimą?

Bezpieczne pozostawienie samochodu zimą na dłuższy, nawet kilkudziesięciominutowy postój jest nie lada sztuką, której nie można nauczyć się na kursach dla przyszłych kierowców.

REKLAMA