REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zgłoszenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sygnalista dokona ujawnienia publicznego, jeśli pracodawca nie wdroży procedur w terminie? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Co jeśli pracodawca nie wdroży w terminie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych? - Rzeczywiście przepisy dotyczące funkcjonowania procedur zgłoszeń zewnętrznych czyli do Rzecznika Praw Obywatelskich bądź właściwych organów publicznych wchodzą w życie 3 miesiące później czyli 25 grudnia 2024 r. Przepisy dotyczące ujawnienia publicznego wchodzą w życie natomiast z dniem 25 września br. - tłumaczy Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

REKLAMA

Czy rolnik musi zawiadomić urząd skarbowy, aby korzystać ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży płodów rolnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że rolnik, który wcześniej zrezygnował ze zwolnienia z VAT dla rolników ryczałtowych, musi zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o chęci ponownego skorzystania ze zwolnienia, aby móc korzystać ze zwolnienia przy sprzedaży płodów rolnych z własnego gospodarstwa.

Kiedy budowa stacji ładowania będzie wymagała tylko zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej?

W przedmiotowym zagadnieniu skupimy się na wyjaśnieniu, kiedy budowa stacji ładowania będzie możliwa do procedowania w uproszczonej procedurze na zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. 

Czy złożenie (wysypanie, ułożenie etc.) wysokiej hałdy ziemi na gruncie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia do organu?

W praktyce często pojawia się pytanie czy złożenie sporej hałdy ziemi pochodzącej np. z realizowanej inwestycji zlokalizowanej w pewnej odległości od tej inwestycji, podlega regulacjom prawa budowlanego. Na zagadnienie to spojrzymy przez pryzmat wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Czy instalacja turbin wiatrowych za granicą wpływa na limit zwolnienia z VAT i obowiązkowej rejestracji jako czynny podatnik?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła. że instalacja turbin wiatrowych za granicą związanych z nieruchomościami, podlega opodatkowaniu miejscem położenia tych nieruchomości, nie wliczając się tym samym do limitu obrotu 200 000 złotych.

REKLAMA

Czy można skorygować zgłoszenie o wartości nabytego udziału w nieruchomości w ramach spadku i zachować zwolnienie od podatku od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że korekta dotycząca wartości nabytego w spadku udziału w nieruchomości pozostanie bez wpływu na prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Usługi najmu lokali mieszkalnych. Co z obowiązkiem zgłoszenia VAT-R?

W artykule omawia się kwestię związane z obowiązkiem zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R dla osób świadczących usługi najmu lokali mieszkalnych. Na podstawie interpretacji udzielonej przez KIS, wynika, że jeśli spełnione są warunki zwolnienia od podatku VAT, nie ma konieczności składania takiego zgłoszenia. Artykuł analizuje przepisy ustawy o VAT i wyjaśnia, jakie przesłanki należy spełnić, aby skorzystać z tego zwolnienia. Jest to ważna informacja dla prowadzących działalność w tej branży, którzy nie będą musieli prowadzić ewidencji VAT i rozliczać się z tego podatku.

Aktualizacja zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w zakresie podatku akcyzowego. W skrócie, jeżeli zużywający podmiot olejowy nie przekroczy w roku kalendarzowym przewidywanej ilości oleju opałowego ujętej w zgłoszeniu, nie ma konieczności aktualizacji tego zgłoszenia.

Udokumentowanie czynności, w związku z którą wartość sprzedaży przekroczyła kwotę 200 000 zł

Dyrektor KIS potwierdził, że można wystawić część faktur za organizację konferencji z zastosowaniem art. 113 ust. 1 i 9, jako dopełnienie kwoty zwolnienia podmiotowego do wysokości 200 000,00 zł, a pozostałe faktury wystawiając już jako czynny podatnik VAT z zastosowaniem ustawy o podatku od towarów i usług. 

Czy firma wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby musi się rejestrować w celu podatku akcyzowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, która dotyczy podatku akcyzowego i obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w związku ze zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii. 

Darowizna od obojga rodziców. Czy trzeba składać dwa oddzielne zgłoszenia SD-Z2 aby skorzystać ze zwolnienia?

W interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy dotyczące zgłoszenia darowizny od obojga rodziców na dwóch oddzielnych zgłoszeniach SD-Z2. Zdaniem organu podatkowego obdarowany syn - aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego - powinien złożyć dwa oddzielne zgłoszenia na druku SD-Z2, wykazując każdego z rodziców jako odrębnych darczyńców. 

Zgłoszenie do ZUS umowy o dzieło – czy również w 2023?

W ramach obowiązku informacyjnego do ZUS za pierwsze trzy kwartały 2022 r. zgłoszono około 1,3 mln umów o dzieło. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Obowiązku nie uchylono, w 2023 r. również należy dokonywać zgłoszeń. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie ZUS.

Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 mkw. bez pozwolenia na budowę - zmiany w Prawie budowlanym od 2023 roku

Domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. będą zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie (budowa bez pozwolenia - tylko na podstawie zgłoszenia) będzie z przydomowymi schronami do 35 mkw., niewielkimi kioskami i pawilonami sprzedaży ulicznej, budynkami gospodarczymi i wiatami związane z produkcją rolną - wynika z projektu noweli Prawa budowlanego zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Większość zapisów planowanej nowelizacji miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

Anonimowe zgłoszenia od sygnalistów – czy warto?

Firmy i instytucje muszą zdecydować czy przyjmować także zgłoszenia anonimowe, czy tylko te jawne. Która z tych form będzie dla nich korzystniejsza?

Ostatnie dni na złożenie ZUS ZSWA!

Zostały ostatnie dni na złożenie zgłoszenia ZUS ZSWA w 2022 roku. Kiedy mija termin?

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak poprawić?

Błąd w dacie wyrejestrowania zleceniobiorcy - jak go prawidłowo poprawić? Jak dokonać korekty ZUS ZWUA? Co z rozliczeniem składek po rozwiązaniu umowy zlecenia?

Ulga na start 2022 - dla kogo, ile wynosi, jak zgłosić

Ulga na start w 2022 roku - dla kogo jest to rozwiązanie? Ile wynosi ulga na start w ZUS? Jak zgłosić chęć skorzystania z ulgi na start?

Dom do 70 metrów kwadratowych - zgłoszenie budowy online

Zgłoszenia budowy domu o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych można dokonać w serwisie e-Budownictwo.

Sygnalista - jakie naruszenia?

Sygnalista - kiedy firmy muszą wdrożyć zgłaszanie naruszeń? Jakie naruszenia zgłosi sygnalista? Czy będzie chroniony?

Kod zawodu na ZUS ZUA i ZZA - jak wybrać i skorygować?

Kod wykonywanego zawodu na zgłoszeniu ZUS ZUA i ZZA - jak prawidłowo wybrać i skorygować? Kto i od kiedy ma obowiązek podawania kodu zawodu?

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - od kiedy?

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę. Myślę, że na przełomie roku ustawa ws. domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy) wejdzie w życie - ocenił 30 września 2021 r. w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Zapewnił, że "domy bez formalności" nie będą powstawać w szczerym polu i nie spowodują nieładu architektonicznego.

Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

Gdzie pracodawca zgłasza pracownika?

Zgłoszenie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę dokonywane jest przez pracodawcę w ZUS. Czy pracodawca zgłasza pracownika do urzędu skarbowego?

Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Zgłoszenie na szczepienie - formularz dla pracodawcy

Zgłoszenie na szczepienie COVID-19 - formularz dla pracodawcy zgłaszającego pracowników znajduje się na stronie rządowej. Kogo i jak pracodawca może zgłosić?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

Kody zawodów w ZUS - które najczęściej wykazywane?

Najczęstsze kody zawodów w ZUS to ochroniarz i kierowca ciężarówki. Ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń weszła w życie 16 maja.

Zgłoszenie do ubezpieczeń - zmiana od 16 maja 2021 r.

Zgłoszenie do ubezpieczeń - jaka zmiana od 16 maja 2021 r.? W ZUS ZUA i ZUS ZZA należy wskazać kod zawodu. Będą nowe wzory formularzy ZUS.

Zgłoszenie do ZUS - zmiana od 16 maja 2021 r.

Zgłoszenie do ZUS - zmiana od 16 maja 2021 r. polega na poinformowaniu o zawodzie wykonywanym przez osobę zgłaszaną do ubezpieczenia. Jakie dane należy podać? W jakim celu informuje się o zawodzie?

Jak zachować czarne tablice rejestracyjne? Jest sposób!

Jak zachować czarne tablice rejestracyjne? Choć powinny zostać wymienione podczas zmiany właściciela, kierowcy znaleźli na to sposób. Jaki?

Sygnalista czyli donosiciel?

Sygnalista to nie donosiciel. Ważne jest budowanie tej świadomości wśród pracowników. Pracodawca nie powinien więc ograniczać się do wprowadzenia nowego rozwiązania i procedur. Jakie są skutki zgłoszenia nieprawidłowości?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? To dość ważne pytanie, bo przegapienie terminu może oznaczać brak wypłaty odszkodowania.

Mały ZUS plus 2021 - ostatni dzwonek na zgłoszenie!

Mały ZUS plus w 2021 roku obejmie tych przedsiębiorców, którzy zgłoszą się do ZUS najpóźniej 1 lutego. Ile osób się zapisało? Jakie korzyści daje mały ZUS plus? Kto się zgłasza, a kto nie musi? Przez jaki okres można być na małym ZUS-ie? Jak się zgłosić i jakie dokumenty należy przygotować?

Zgłoszenie rozbiórki budynku - co trzeba wiedzieć?

Zasadniczo rozbiórka budynku, czy innego obiektu budowlanego wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Aby uzyskać taką decyzję trzeba dokonać zgłoszenia rozbiórki. Jak to zrobić?

Zgłoszenie montażu LPG: jak załatwić formalności?

Gaz w silniku benzynowym to spore oszczędności. Gaz wymaga jednak dopięcia też kilku formalności, z których główna dotyczy zgłoszenia montażu LPG. Jak go dokonać i ile to kosztuje?

Przebudowa budynków bez pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia - interpretacja MR i GUNB

Ministerstwo Rozwoju i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przedstawiły 12 września 2020 r. wspólne stanowisko w sprawie interpretacji art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 471, z późn. zm.), który to przepis (podobnie jak większość tej nowelizacji) wszedł w życie 19 września 2020 r. Ich zdaniem nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych (za wyjątkiem przebudowy dotyczącej przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych tych budynków).

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – Jak podpisać zgłoszenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Zmiany w prawie budowlanym 2020-2021 - projekt budowlany, pozwolenie na budowę

Zmiany w prawie budowlanym, które wejdą w życie w 2020 i 2021 r. mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego oraz zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć. Dotyczą m.in. projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. Prezydent RP podpisał ustawę dnia 3 marca 2020 r.

Zbycie i nabycie samochodu trzeba zgłosić do urzędu - można to zrobić online

Nabywcy i zbywcy pojazdów (w tym oczywiście samochodów) mają obowiązek zgłosić fakt nabycia lub zbycia do odpowiedniego wydziału komunikacji (w starostwie powiatowym, urzędzie miasta na prawach powiatu, czy w urzędzie dzielnicy w przypadku Warszawy). Zgłoszeniu podlega przeniesienie własności pojazdu zarówno na podstawie umowy sprzedaży jak i w przypadku darowizny. Zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, że najłatwiej zgłosić to online przez internet.

Jak utworzyć spółkę jawną?

Przedstawiamy co musi zawierać umowa spółki jawnej oraz jak zgłosić spółkę do rejestru.

Jak prawidłowo zgłaszać i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego

Do końca kwietnia 2018 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który od 1 maja 2018 r. pracuje na podstawie umowy o pracę (umowa zlecenia skończyła się 30 kwietnia 2018 r.). Osoba ta, będąc zleceniobiorcą, zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy w związku z tym, że zmienia się tytuł ubezpieczenia na pracowniczy, powinniśmy wyrejestrować członka rodziny razem z wyrejestrowaniem zleceniobiorcy (z kodem 04 11 xx), a następnie ponownie zgłosić członka rodziny razem ze zgłoszeniem pracownika?

Jak dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń?

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i/lub ubezpieczeniem zdrowotnym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Płatnik składek zobowiązany jest zgłosić siebie i pozostałe osoby w ZUS.

Czym są zastrzeżenia patentowe?

Zastrzeżenia patentowe to najważniejsza część dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, która stanowi podstawę do oceny zdolności patentowej przedmiotu zgłoszenia. Po udzieleniu patentu zastrzeżenia patentowe wyznaczają zakres przedmiotowy prawa wyłącznego z patentu na wynalazek, a zatem mają zasadnicze znaczenie z punktu widzenia interesu zgłaszającego.

REKLAMA