REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zezwolenie na pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnianie cudzoziemców: Za mało wyłączeń od obowiązku zatrudniania na podstawie umowy o pracę

Rząd rozpatrzy pakiet ustaw migracyjnych, wprowadzających zmiany w zasadach dostępu cudzoziemców do rynku pracy. Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia generalny wymóg zawierania umów o pracę z cudzoziemcami.

Zatrudnianie cudzoziemców. Co warto wiedzieć o pracownikach z Afryki?

Pracownicy z Nigerii, Kenii i Zimbabwe stają się istotnym wsparciem dla polskiego rynku pracy, szczególnie w sektorach wymagających wytrzymałości i tężyzny fizycznej, takich jak przemysł, logistyka, budownictwo. Proces legalizacji zatrudnienia, choć wymagający i czasochłonny, jest fundamentem długotrwałej współpracy, która pozwala skuteczne wypełniać luki kadrowe.

Jak zatrudnić pracownika z Azji? [Miniprzewodnik]

Polska przyciąga pracowników z całego świata – to odpowiedź na zmiany gospodarcze, społeczne, kulturowe, a także klimatyczne. Przedsiębiorstwa zatrudniają coraz więcej osób pochodzących m.in. z Azji, co pozwala zapełnić luki kadrowe, ale także w świetle rosnących kosztów, w tym presji płacowej, obniżyć choćby potężne wydatki związane z wynagrodzeniami.  Jak zatrudnić pracowników z krajów azjatyckich? Oto miniprzewodnik.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca tylko, gdy będzie pracował na umowie o pracę? Projekt zmian

Zezwolenie na pracę cudzoziemca zostanie wydane tylko, gdy będzie on pracował na umowie o pracę? Taką zmianę przewiduje projekt zmian Ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tymi przepisami legalne byłoby tylko zatrudnienie cudzoziemca na umowie o pracę.

REKLAMA

Zatrudnianie cudzoziemców: Zastrzeżenia dotyczące limitów zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Sprzeciw resortów rozwoju i technologii oraz rolnictwa

MRiT oraz MRiRW sprzeciwiają się proponowanym przez MRPiPS limitom zezwoleń na pracę dla cudzoziemców a także proponowanym zapisom o opłacie od przedsiębiorstw za wniosek. Limity powinny być elastycznie dostosowywane do bieżących potrzeb rynkowych, a przepisy nie powinny nadmiernie obciążać finansowo przedsiębiorców.

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

Zatrudnianie cudzoziemców. Kiedy nowe zezwolenie na pracę nie jest konieczne

Zezwolenie na pracę (typu A) legalizuje pracę cudzoziemców z krajów trzecich w Polsce. W dokumencie tym wskazani są konkretni pracodawca i obcokrajowiec. Ponadto, w zezwoleniu na pracę wymienione są warunki, na których cudzoziemiec powinien świadczyć pracę. Ich zmiana wymaga uzyskania nowego dokumentu. Jednak nie zawsze. W jakich okolicznościach, po dokonanych zmianach, nie trzeba uzyskiwać nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy. 

Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie typu S to podstawa, na której wykonywana jest praca sezonowa

Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji. 

REKLAMA

Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

Praca cudzoziemców. Jak zalegalizować pracę obcokrajowca

Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy. 

Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny

Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy potrzebny nowy dokument?

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Kiedy dopuszczalna jest praca dzieci?

Widzimy dzieci grające w serialach, w spektaklach, występujące w reklamie czy w operze. Czasami pomagające przy zawodach sportowych (np. podające piłkę tenisową na turnieju). Warto zastanowić się czy praca dzieci jest legalna. Kto wydaje zezwolenie do pracy dziecka? Jakie dokumenty należy złożyć inspektorowi pracy? Kiedy inspektor pracy nie wyrazi zgody na pracę dziecka?

Dokumenty i procedury – to główne bariery dla firm zatrudniających Ukraińców

Andrii Romanchuk, adwokat, partner w Biurze Księgowym E-REPORT Sp. z o.o. jako największe wyzwanie ocenia długi czas na otrzymanie karty pobytu przez obywatela Ukrainy. Potwierdza też, że do zatrudnienia obcokrajowca niezbędne jest wypełnienie wielu wniosków urzędowych. - Zauważyliśmy, że czasami organy administracji proszą ponownie o przesłanie tych samych dokumentów, mamy wrażenie, że nie sprawdzają, co już zostało im wysłane lub mają bałagan w dokumentach. To znacznie utrudnia proces legalizacji pobytu i pracy pracownika – zaznacza.

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

Przedłużenie zezwolenia na pracę typu A

Zezwolenie na pracę typu A jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium RP na podstawie umowy z pracodawcą, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski. Okres ważności takiego zezwolenia wynosi maksymalnie 3 lata. Gdy zbliża się data końcowa dokumentu i pracodawca nadal chce zatrudniać cudzoziemca, może złożyć wniosek o przedłużenie zezwolenia. Jak i kiedy to zrobić? Odpowiadamy.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?

Zezwolenie jednolite - co w przypadku odmowy wszczęcia postępowania?

O zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę stara się cudzoziemiec, który chce przedłużyć swój pobyt w Polsce, a głównym celem tego pobytu jest praca. W przepisach znajdziemy szereg okoliczności, które sprawiają, że wojewoda odmówi wszczęcia postępowania w sprawie wydania takiego zezwolenia. Warto więc sprawdzić, przed złożeniem wniosku, czy cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Zatrudnianie cudzoziemców - nowa ustawa w 2022 roku

Projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców został opublikowany 13 września 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z uzasadnienia tego projektu wynika, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Co zmieni się w zasadach zatrudniania cudzoziemców?

Praca dla cudzoziemców – aktualne przepisy

Praca dla cudzoziemców – jakie są aktualne przepisy obowiązujące w Polsce? Co daje status uchodźcy? Czym jest zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy codzoziemcowi?

Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemców - czy będzie szybsza?

Czy nowe przepisy przyśpieszą proces legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców? Jak zmieniły się zasady wydawania zezwoleń na pracę i pobyt w Polsce?

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca 2022

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w 2022 roku - co zmieniło się od 29 stycznia? Kiedy nie trzeba mieć nowego zezwolenia na pracę? Jakie obowiązki ma pracodawca?

Cudzoziemcy 2022 - zmiany w przepisach o zatrudnianiu

Cudzoziemcy w 2022 roku w Polsce - jakie zmiany weszły w życie w przepisach o zatrudnianiu? Na jakich zasadach wydaje się oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Co zmienia się w zezwoleniu na pracę sezonową, a co w zezwoleniu na pracę?

Cudzoziemcy - zmiany 2022 [OCENA]

Cudzoziemcy - jakie zmiany w zatrudnianiu weszły w życie w 2022 roku? Jak nowe przepisy oceniają pracodawcy i przedsiębiorcy?

Dłuższe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi będzie dłuższe. Praca na podstawie oświadczenia wykonywana była dotychczas maksymalnie 6 miesięcy. O ile wydłuża się ten okres?

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt trafił do Sejmu. Jaki jest jej cel? Jakie rozwiązania przewiduje?

Praca zdalna cudzoziemca a zezwolenie na pracę

Praca zdalna cudzoziemca na rzecz polskiego pracodawcy - czy prawo wymaga od niego zezwolenia na pracę w Polsce?

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?

Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie w 2022 roku - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jak zatrudnić Ukraińca?

Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca

Zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest przez wojewodę lub starostę. Jakie są rodzaje zezwoleń? Kto może skorzystać z oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy?

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

Zezwolenie jednolite - kiedy odmowa i cofnięcie?

Zezwolenie jednolite - czym jest? Kiedy wojewoda może odmówić wydania zezwolenia, a kiedy może je cofnąć? Co w takiej sytuacji?

Czym jest informacja starosty?

Informacja starosty to dokument związany z zatrudnianiem cudzoziemców. To tzw. test rynku pracy. Czemu służy? Kiedy jest wymagana, a kiedy nie?

Przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców do zmiany

Zatrudnianie cudzoziemców wciąż należy usprawnić. Przepisy wymagają kolejnych zmian. Urzędy pracy powinny przejąć rozpatrywanie wniosków o zezwolenie na pracę obcokrajowców. Co jeszcze może się zmienić?

Kto nie musi mieć zezwolenia na pracę?

Zezwolenie na pracę wydaje się cudzoziemcom spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą pracować w Polsce. Kto nie musi mieć zezwolenia? Co zmienił COVID-19?

Zatrudnienie cudzoziemca 2021 - bez zezwolenia na pracę

Zatrudnienie cudzoziemca w 2021 roku odbywa się na nowych zasadach. Co zmieniło się 1 grudnia 2020 r.? Kto może pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę? Czy uprawnia do tego wiza 23 i wiza z adnotacją "Poland. Business Harbour”? Poznaj nowe przepisy ułatwiające pracodawcy zatrudnianie obcokrajowców.

Zatrudnianie cudzoziemców 2021 - co się zmieniło?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2021 roku zostało ułatwione. Co się zmieniło w czasie pandemii COVID-19? Czy cudzoziemcy przechodzą kwarantannę i testy na COVID-19? Co z formalnościami? Jakich obowiązków należy dopełnić po ustaniu pandemii?

2021 - rok pracowników zagranicznych

Pracownicy z zagranicy mogą w 2021 r. stanowić dużą część polskiego rynku pracy. Zmiany wprowadzone w zatrudnianiu cudzoziemców w czasie epidemii COVID-19 znacząco ułatwiają im pracę w Polsce. Są szczególnie istotne dla branży medycznej i IT.

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie i co dalej?

Zatrudnienie cudzoziemca może odbywać się na podstawie oświadczenia. Aby przedłużyć współpracę, można złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Kiedy korzysta się z art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia? Jakie warunki należy spełnić, by przedłużyć zatrudnienie? Co zmienił COVID-19?

Ułatwienia dla pracowników z Białorusi i medyków zza granicy

Zatrudnianie cudzoziemców będzie upraszczane. Kolejny projekt ustawy zakłada ułatwienia dla pracowników z Białorusi i medyków zza granicy. Kto będzie mógł pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę?

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach od 1 grudnia 2020 r.

Ułatwienia dla cudzoziemców w podejmowaniu pracy w Polsce przewiduje nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Od 1 grudnia 2020 r. można łatwiej zatrudnić obcokrajowca. Posiadacze wiz humanitarnych, wiz z adnotacją "Poland Business Harbour" i personel medyczny z zagranicy nie mają obowiązku posiadania zezwolenia na pracę w Polsce. Każdy cudzoziemiec musi posiadać podróżne ubezpieczenie medyczne. Co jeszcze się zmienia?

Studia wyższe w Polsce a zezwolenie na pracę cudzoziemca

Zezwolenie na pracę nie jest wymagane od cudzoziemca, który jest absolwentem studiów wyższych ukończonych w Polsce. Dotyczy to uczelni publicznych i prywatnych. A jak jest ze studiami zaocznymi? Czy studia niestacjonarne również zwalniają z obowiązku uzyskania zezwolenia? Kiedy jeszcze cudzoziemiec nie musi posiadać zezwolenia na pracę?

Praca cudzoziemca bez zezwolenia - projekt zmian

Praca bez zezwolenia dla cudzoziemca będzie możliwa. Przewiduje to projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Kogo będzie można łatwiej zatrudnić?

Brak pracowników ze Wschodu

Epidemia koronawirusa zatrzymała napływ pracowników ze Wschodu. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje rąk do pracy. Z pomocy publicznej cudzoziemcy najlepiej oceniają automatyczne przedłużenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, następnie zapewnienie bezpłatnych środków ochrony i pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku kwarantanny. Co ciekawe, w wyniku pandemii pracownicy ze Wschodu mniej myślą o pracy w innych państwach niż Polska.

Cudzoziemiec nie stawił się w pracy - co zrobić?

Cudzoziemiec musi posiadać zezwolenie na pracę w Polsce. Co w sytuacji, gdy nie stawił się w pracy? Jaki obowiązek ma pracodawca?

Jak zatrudnić cudzoziemca krok po kroku? [PORADNIK]

Jak zatrudnić cudzoziemca ze Wschodu? Przedstawiamy poradnik, jak zrobić to krok po kroku. Kiedy stosuje się zezwolenie na pracę, a kiedy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Jak powinna wyglądać umowa z pracownikiem zza granicy? Artykuł zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o zatrudnianiu cudzoziemca.

Pełny i ograniczony dostęp do polskiego rynku pracy

Pełny dostęp do polskiego rynku pracy nie wymaga posiadania przez cudzoziemca dokumentu zezwalającego na pracę w Polsce, natomiast ograniczony dostęp do polskiego rynku pracy już tak. Dokument ten powinien określać pracodawcę oraz warunki wykonywania pracy.

Zezwolenie na pracę - typ A, B, C, D, E, S

Zezwolenie na pracę cudzoziemca może być np. typu a, typu b, typu s czyli na pracę sezonową. Jakie są rodzaje zezwoleń na pracę w Polsce? Kiedy stosuje się poszczególne dokumenty? Jakich formalności powinien dopełnić pracodawca zatrudniający cudzoziemca?

REKLAMA