REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zezwolenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2025 roku wędkarze zapłacą więcej za zezwolenia i będą musieli pamiętać o formalnościach. Koniec programu Nasze Łowisko

Wraz z końcem 2024 roku zakończył się program Nasze Łowiska. W 2025 roku wędkarze zapłacą w każdym zarządzie osobno, czyli więcej. Jakie są stawki za zezwolenia roczne i co z popularyzacją uprawiania wędkarstwa?

Interpretacja KIS: Korzystanie z pomocy publicznej w kontekście działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że Spółka, prowadząc działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), ma prawo korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Pomoc ta została przyznana w związku z inwestycjami realizowanymi na podstawie Zezwolenia, a jej korzystanie jest możliwe do końca funkcjonowania strefy, tj. do 31 grudnia 2026 r., lub do wcześniejszego wyczerpania limitu pomocy.

Dzień Dziecka - czy dzieci mogą pracować?

W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa. 

Przedłużenie obowiązywania zaświadczeń o objęciu ochroną czasową

Mechanizm ochrony czasowej uruchomiony decyzją wykonawczą Rady UE w marcu 2022 r. początkowo na rok, został przedłużony do 4 marca 2024 r. W związku z tym, analogicznemu przedłużeniu ulega również termin obowiązywania wydanych dotychczas zaświadczeń o objęciu ochroną czasową.

REKLAMA

Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy potrzebny nowy dokument?

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego. Pakiet wiedzy

Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego? Tak, to podstawa w przypadku przewożenia drogami przedmiotów, których rozmiary są potężne.

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego 2022

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego 2022. Czyli o co chodzi w tym dokumencie i jak go zdobyć?

Cudzoziemiec kupuje mieszkanie w Polsce - przepisy, zezwolenie, problemy

W Polsce na stałe mieszka ponad 2 miliony obcokrajowców. Najliczniejszą i zdecydowanie przeważającą grupę (wg GUS ok. 1,35 miliona) stanowią osoby z Ukrainy. Kolejne kraje ze znaczącą populacją zamieszkującą Polskę to Białoruś, Niemcy, Mołdawia, Rosja, Indie, Gruzja, Wietnam, Turcja i Chiny. Obcokrajowcy pracują, żyją, uczą się, zarabiają …. i zaczynają inwestować. Zakup własnego M to bardzo często pierwsza, poważna inwestycja, ale czy łatwo cudzoziemcom kupić mieszkanie w Polsce i jakie problemy mogą pojawić się na drodze do własnego lokum?

REKLAMA

Wzrost liczby wydawanych zezwoleń dla Ukraińców

Rośnie liczba wydawanych zezwoleń dla Ukraińców. Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, iż w maju ponad 12 tys. z nich dostało zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce.

Dołek na rynku pracy jeszcze przed nami [KOMENTARZ]

Odbudowa etatów w sektorze przedsiębiorstw słabnie. We wrześniu przyrost wyniósł już tylko kilkanaście tysięcy etatów wobec kilkudziesięciu tysięcy zanotowanych latem. Odbudowa w dużej części wynikała z przywracania wymiaru czasu, skróconego w ramach tarcz antykryzysowych. To czasowo zamroziło trend spadkowy na rynku pracy.

Przedsiębiorcy zatrudniają więcej pracowników, ale to nie koniec kłopotów

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie, ale to tylko mniej niż połowa całego obrazu rynku pracy. Dane ZUS nadal pokazują negatywne tendencje. Jest za wcześnie na ogłaszanie końca problemów na rynku pracy.

Branża usług pogrzebowych - konieczne zezwolenie na prowadzenie działalności?

Branża usług pogrzebowych wymaga zmian. Obecnie nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Powinien jednak być to wymóg konieczny. FPP wymienia jeszcze 4 warunki, jakie należy uregulować prawnie.

Wycinka drzew 2019 – opłaty

Decydując się na wycinkę drzewa lub krzewu, często zastanawiamy się, jakie opłaty będziemy musieli ponieść. Obowiązujące w 2019 r. stawki opłat za usunięcie drzewa lub krzewu określa rozporządzenie Ministra Środowiska.

Impreza masowa - jak zorganizować ją zgodnie z prawem?

Czym jest impreza masowa? Czy do organizacji takiej imprezy potrzebne jest zezwolenie? Co w przypadku przeprowadzenia imprezy masowej niezgodnie z prawem?

Zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku

Zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku to temat, który wciąż sprawia problemy i pozostaje dość kontrowersyjny. Ze względu specyfikę każda sprawa zdaje się być mocno zindywidualizowana i ciężko wyprowadzić jest ogólne wnioski. W czasach gdy każdy ma w telefonie aparat fotograficzny, w dobie Internetu i social mediów, wizerunek każdej osoby można bezrefleksyjnie udostępnić. Jednak czy bez konsekwencji?

Zezwolenie na pracę sezonową 2018

Zezwolenie na pracę sezonową to nowy typ zezwolenia, przewidziany w obowiązującej od początku 2018 r. nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czym charakteryzuje się zezwolenie sezonowe?

Zezwolenie na pobyt cudzoziemców w Polsce od 2018 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli cudzoziemcom spoza UE na pobyt czasowy w Polsce w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju. Zezwolenie na pobyt w Polsce, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa, będzie wydawał wojewoda.

Dziedziczenie apteki po nowelizacji prawa farmaceutycznego w 2017 r.

W dniu 25 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 1015), która dokonała nowelizacji ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Celem nowelizacji było w szczególności wprowadzenie zasad dotyczących rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych oraz ograniczeń prowadzenia działalności farmaceutycznej.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu – warunki uzyskania

Prowadzenie działalności gospodarczej opartej na sprzedaży napojów alkoholowych wymaga zgromadzenia odpowiednich zezwoleń i uprzednio wystosowania o nie wniosków do właściwych organów. Choć cała procedura nie jest nadmiernie skomplikowana, dla początkujących przedsiębiorców formalności mogą stać się lekkim utrapieniem. Warto zatem przewertować przepisy w celu uniknięcia grzywny czy też zakazu kontynuowania obrotu.

Pobyt nielegalny na terytorium RP a wydanie zezwolenie na pobyt

Pobyt nielegalny na terytorium RP co do zasady wyklucza możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt, czyli prawnego uregulowania obecności w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie mimo nielegalnego pobytu w kraju?

Jak zgodnie z prawem wyciąć drzewo?

Zgodna z prawem wycinka drzew była przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2014 r. Po rozpoznaniu sprawy TK stwierdził, że przepisy nakładające obowiązkową administracyjną karę pieniężną za zniszczenie przez posiadacza nieruchomości drzewa lub krzewu lub wycięcie ich bez wymaganego zezwolenia są niekonstytucyjne. Zgodność wycięcia drzew z prawem powinna być bowiem badana w oparciu o okoliczności konkretnego czynu.

Ułatwienia dla cudzoziemców już obowiązują

Od 1 maja 2014 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące pobytu cudzoziemców w Polsce. Nowa ustawa o cudzoziemcach upraszcza dotychczasowe przepisy, szczególnie z myślą o cudzoziemcach przebywających już w Polsce, którzy nie naruszają prawa polskiego, nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a ich pobyt nie wiąże się z obciążeniami dla systemu pomocy społecznej.

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku mogą być wynikiem przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o cudzoziemcach, przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych.

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grozi wysoką karą pieniężną uzależnioną od wieku drzewa. Przewiduje się zmiany wprowadzające niższe kary oraz zniżki dla osób fizycznych spełniających określone warunki.

Zezwolenie na wycinkę drzew - wszystko co warto wiedzieć

Zezwolenie na wycinkę drzew wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. To właśnie do urzędu gminy należy złożyć odpowiedni wniosek o uzyskanie zgody na wycięcie drzewa lub krzewu.

Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Od decyzji odmawiającej wycięcia drzewa stronie służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni. Odwołanie składamy za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Uchwalona przez Sejm ustawa o o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP wprowadza nowe typy przestępstw oraz zaostrza już istniejące sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.

Co grozi za handlowanie bez zezwolenia?

Osoba, która chce sprzedawać towary na targowisku albo na chodniku, musi liczyć się z tym, że konieczne będzie uzyskanie różnego rodzaju zezwoleń i poniesienie opłat. W niektórych sytuacjach niezbędne będzie również zarejestrowanie takiej działalności. Za handel bez zezwolenia grozi kara grzywny.

Wniosek o działalność maklerską

Wniosek o działalność maklerską to wniosek złożony do Komisji Nadzoru Finansowego przez podmiot zainteresowany prowadzeniem takiej działalności.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na ścięcie drzewa?

Po częstych w tym sezonie wichurach wielu właścicieli nieruchomości, staje przed koniecznością usunięcia uszkodzonych drzew. Inni właściciele, będą chcieli zapewne usunąć niektóre drzewa i krzewy w czasie wakacyjnych porządków. Warto jednak pamiętać, iż właściciel powinien w takim przypadku sprawdzić, czy nie jest zobowiązany uzyskać najpierw zezwolenie na wycięcie drzewa lub krzewu.

Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?

Przez nabycie nieruchomości należy rozumieć nabycie prawa własności nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego. Zasadniczym warunkiem uzyskania zezwolenia przez cudzoziemca jest brak jakiegokolwiek sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej.

Czy cudzoziemiec może wystąpić o ponowne wydanie zezwolenia?

Jeżeli cudzoziemiec w drodze decyzji administracyjnej nie uzyskał korzystnego rozstrzygnięcia sprawy – nie uzyskał zezwolenia na nabycie nieruchomości – może sporządzić wniosek o ponowne rozpatrzenie jego sprawy.

Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Jeżeli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia. Promesa wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw administracyjnych.

Jak zorganizować zbiórkę publiczną

Wszelkie publiczne zbieranie ofiar w gotówce lub naturze na pewien z góry określony cel wymaga pozwolenia właściwego terenowo organu władzy. Zbiórka publiczna prowadzona bez odpowiedniego zezwolenia jest wykroczeniem.

Kiedy potrzebne jest zezwolenie na wycięcie drzewa

Jeżeli chcesz wyciąć drzewo rosnące na twojej działce upewnij się, czy nie musisz zdobyć na to zezwolenia oraz uiścić opłaty.

Umieszczanie ogłoszeń bez zezwolenia

Artykuł kodeksu wykroczeń mówi o umieszczaniu ogłoszeń w miejscu nie dozwolonym. Jest to dość drobne wykroczenie, jednak to, że umieszczono je w kodeksie wykroczeń powinno uświadamiać nam, że stanowi to czyn, za który grożą sankcje karne.

Co to jest impreza turystyczna

Impreza turystyczna to co najmniej dwie usługi turystyczne objęte wspólnym programem oraz ceną i trwające ponad dobę. Przedsiębiorcy świadczący usługi w ramach imprezy turystycznej podlegają wpisowi do rejestru organizatorów turystyki.

Zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej

Na organizatorze imprezy masowej ciążą obowiązki wynikające z przepisów Ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

Pozwolenie na pracę cudzoziemcom

Z dniem 1 lutego 2009r. procedura wydawania pozwoleń na pracę cudzoziemca w Polsce została uproszczona. Przed wprowadzeniem obowiązywała dwustopniowa procedura ubiegania się o zezwolenie na pracę, co oznaczało, że pracodawca aby uzyskać zezwolenie na pracę cudzoziemca zobowiązany był do wcześniejszego uzyskania przyrzeczenia wydania zezwolenia. Należy również podkreślić, że tym samym zmniejszono liczbę wymaganych dokumentów badanych przez administrację w trakcie procedury.

Publiczna zbiórka pieniędzy bez zezwolenia

Publiczne zbiórki pieniędzy są obecnie bardzo popularną metodą gromadzenia funduszy przez różnego rodzaju organizacje pozarządowe, które przeznaczają je na realizację swoich statutowych zadań. Aby zapobiec nadużyciom ze strony osób nieuczciwych tego rodzaju publiczne zbieranie pieniędzy wymaga uzyskania uprzedniego pozwolenia władzy.

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

W pewnych wyjątkowych sytuacjach, osoba której prawo co do zasady odmawia zdolności do wstąpienia w związek małżeński, może wnioskować o zezwolenie. Postępowanie w tej sprawie toczy się przed sądem, w trybie nieprocesowym.

Zatrudnienie dzieci

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wykonywanie zajęć zarobkowych przez dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia.

Zajęcie pasa drogi publicznej

Drogi, w znakomitej większości zarządzane przez miasto, są wykorzystywane w zasadzie tylko do ruchu pojazdów. Zdarzają się jednak sytuacje, takie jak publiczny marsz, lub innego rodzaju publiczne zgromadzenie, gdzie zajęcie takiego pasa drogi staje się koniecznością. Jak dopełnić wszystkich niezbędnych formalności?

Budowy nie wymagające pozwolenia

Przed rozpoczęciem budowy inwestor powinien uzyskać pozwolenie na budowę. Pozwolenie takie zgodnie z przepisami prawa budowlanego wydaje starosta powiatowy. Są jednak pewne rodzaje budów które nie wymagają pozwolenia.

Uzyskanie zezwolenia na jednorazową sprzedaż alkoholu

W przypadku imprez organizowanych na otwartym powietrzu lub w pomieszczeniach można starać się o uzyskanie zezwolenia na jednorazową sprzedaż napojów alkoholowych.

Zatrudnienie cudzoziemca

Cudzoziemcy mogą wykonywać pracę na rzecz polskich pracodawców. W większości przypadków niezbędne jest uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?

Prowadzenie schroniska dla zwierząt jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia potrzebne jest zezwolenie odpowiedniego organu gminy. Prowadzenie schroniska bez zezwolenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywny.

Kto może wywozić śmieci i inne nieczystości

Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań. Organy gminy mogą jednak zlecić wywóz odpadów innym podmiotom. Wcześniej jednak podmioty te musza uzyskać szczególne pozwolenie od wójta gminy.

Jak zgodnie z prawem wycinać drzewa

Pozwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Warto bowiem wiedzieć, że nie każde drzewo można wycinać. Za niezgodne z prawem wycięcie drzewa grozi wysoka kara.

Jak dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Na prowadzenie sprzedaży, zarówno detalicznej jak i hurtowej, napojów alkoholowych przedsiębiorca powinien mieć zezwolenie (zwane potocznie „koncesją na alkohol”).

REKLAMA