REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe w Niemczech. Poza syntezą przepisów drogowych podajemy informacje o głównych ośrodkach miejskich, które można zwiedzać samochodem, przemieszczając się doskonałymi autostradami.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ibizie?

Najbardziej gorąca wyspa z archipelagu Balearów, na której trwa niekończąca się impreza. Widok wybrzeża i wzgórz porośniętych figowcami i migdałowcami najlepiej oglądać z samochodu. Tylko wcześniej dowiedzmy się, jakie przepisy i zwyczaje drogowe panują na hiszpańskiej wyspie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Sardynii?

Będąc we Włoszech, warto przeprawić się promem na malowniczą Sardynię. Na murach kościołów i budowli rozgrywa się burzliwa historia rzymsko-kartagińska. Na wyspie odnajdziemy też wpływy kultury Fenicjan.

Jaka jest wysokość diet w podróży służbowej do krajów UE?

Pracownik w czasie podróży służbowej do jednego z krajów Unii Europejskiej ma prawo do diet. Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Zielona Wyspa stała się nowym domem dla tysięcy Polaków, którzy wyjechali do Dublina w ramach emigracji zarobkowej. Jeśli wybierzemy się w celach turystycznych do Irlandii, można przepłynąć tam promem z Francji czy Wielkiej Brytanii lub po wylądowaniu na lotnisku, skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. W obu przypadkach musimy poznać obowiązujące na miejscu przepisy drogowe.

Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

We Włoszech przejazd autostradami jest płatny, mandaty są bardzo wysokie, a zebranie 20 punktów karnych skutkuje możliwością zabrania prawa jazdy. Dura lex, sed lex – najlepiej tę łacińską sentencję, stosowaną przez Rzymian, wziąć sobie głęboko do serca podczas wycieczki objazdowej po tym kraju.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - założenia

Ulga podatkowa dla osób wykupujących polisy, możliwość ich finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz rozwiązania mające zabezpieczyć dostęp do leczenia finansowanego przez NFZ - to główne założenia ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jest państwową jednostką organizacyjną, która w systemie powszechnej opieki zdrowotnej zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych. Środki, które NFZ przeznacza na finansowanie, pochodzą ze składek ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA

Kodeks celny – nie obowiązuje

Obecnie obowiązuje Wspólnotowy Kodeks Celny. Wspólnotowy Kodeks Celny to zbiór unijnych przepisów celnych. Kodeks stosowany jest jednolicie w każdym z państw członkowskich, w tym w Polsce.

Zmiany w OC - koniec, czy początek dyskryminacji?

Mężczyźni płacą obecnie znacznie wyższe składki OC niż kobiety, co zostało uznane za dyskryminację, jak donosi serwis wyborcza.biz. Trybunał Sprawiedliwości żąda zmiany przepisów, decyzja wzbudza jednak wątpliwości, a ubezpieczyciele gorąco protestują.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe w Finlandii

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Dyrektywa Unii Europejskiej

Dyrektywa jest jednym z aktów prawnych wydawanych prze Unię Europejską. Należy do aktów prawa pochodnego.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Zgoda pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych

Jednym z podstawowych praw pacjenta jest wyrażenie zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. W przypadku małoletnich zgody udzielają opiekunowie prawni.

Usługi medyczne zwolnione z VAT

W 2011 roku zwolnione z VAT będą te usługi medyczne, które służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Modyfikacja przepisów spowodowała, że nie podlegają zwolnieniu, np. operacje plastyczne, za które pobierana będzie teraz podstawowa stawka VAT.

Z receptą w aptece - poradnik pacjenta

Odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości pacjentów związane z realizacją recepty w aptece począwszy od terminów realizacji po możliwość zakupu tańszych zamienników.

Co dają światła do jazdy dziennej i jak z nich korzystać?

Automatyczne światła do jazdy dziennej są od 2011 roku elementem obowiązkowego wyposażenia nowych aut sprzedawanych w Unii Europejskiej. Co daje montaż świateł dziennych i w jakich warunkach można z nich korzystać?

Państwowa Inspekcja Sanitarna

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Jaka jest jej definicja i organizacja? Jakie zadania pełni PIS?

Nowe zasady refundacji leków - projekt ustawy

Nowa ustawa dotycząca refundacji cen leków i wyrobów medycznych znacząco przekształca obowiązujący obecnie system refundacji tych wyrobów. Zmiana ma na celu jak najlepsze wykorzystanie środków finansowych i refundacje najpotrzebniejszych leków.

Zmiany w europejskim i krajowym finansowaniu leczenia

Najpóźniej za trzy lata wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego dotycząca wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym mogą się leczyć. Dyrektywa ta wywołuje wiele kontrowersji, szczególnie wśród państw członkowskich, których systemy zdrowotne są słabo rozwinięte i nierentowne.

Wyjazd turystyczny z EKUZ

Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy

Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych.

Traktat akcesyjny

Przez traktat akcesyjny należy rozumieć umowę międzynarodową pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej a państwem kandydującym.

Źródła prawa międzynarodowego

Źródła prawa międzynarodowego to normy prawne kształtujące prawo międzynarodowe, które nadają mu moc obowiązującą.

Ubezpieczenia społeczne cudzoziemca pracującego w Polsce

Ubezpieczeniom społecznym w Polsce nie podlegają cudzoziemcy, których pobyt w naszym kraju nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych.

Program usuwania azbestu i jego finansowanie

Uchwalony w 2002 r. przez Radę Ministrów „ Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terenie Polski” określił głównie kierunki działania w okresie 30-u lat, szacunkowe ilości wyrobów zawierających azbest w całym kraju oraz dla poszczególnych województw a przede wszystkim potrzebne środki na jego realizację.

Skierowanie do specjalisty z innego województwa

Co do zasady wizyta u lekarza specjalisty jest możliwa po wydaniu przez lekarza internistę odpowiedniego skierowania. Czy w przypadku skierowania można udać się do specjalisty z innego województwa, niż oddział NFZ w którym jesteśmy zapisani?

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdarzenia polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia. Oprócz tego z ubezpieczenia NNW mogą być zwrócone koszty ratownictwa.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakaz dyskryminacji a umowa zlecenia

W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Trybunał Europejski w swoim dotychczasowym orzecznictwie reprezentował i reprezentuje zasadę wzajemnego uznawania, bez jakichkolwiek formalności, prawa jazdy wydawanych przez Państwa Członkowskie.

Samochodem na narty: Niemcy

Planując wyjazd samochodem na narty do Niemiec warto zwrócić uwagę na popularny ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen. Wyjeżdżając jednak samochodem na narty do Niemiec należy się dobrze do tego przygotować. Oto nasz wyjazdowy poradnik.

Samochodem na narty: Włochy

Planujesz wyjazd samochodem na narty do Włoch? Zanim wyjedziesz, zapoznaj się z podstawowymi przepisami dotyczącymi zarówno ruchu drogowego jak i przewozu nart. Pobłażliwość włoskiej drogówki to niestety już tylko mit: dzisiaj Włosi są równie surowi jak Niemcy, a zdecydowanie mniej skorzy do pomocy. W niektórych regionach Włoch mamy obowiązek używania opon zimowych bądź łańcuchów śniegowych. Przed wyjazdem we włoskie Alpy powinniśmy obliczyć koszty benzyny, winiet oraz wyposażyć się w kamizelkę odblaskową.

Rejestracja czynności kierowcy

Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.

Zmiana lekarza rodzinnego - jak i kiedy?

Pacjent może bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego nie częściej niż dwa razy w roku. Z każdą kolejną zmianę należy uiścić opłatę 80 zł. Opłaty nie są wymagane, jeżeli zmiana nastąpiła z przyczyn niezależnych od pacjenta.

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Przed jakim sądem mogą dochodzić roszczeń pracownicy delegowani?

Nowe zasady odpowiedzialności za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców

Projekt nowej ustawy o sankcjach dla podmiotów zatrudniających obywateli państw trzecich przebywających na terytorium RP wbrew przepisom przewiduje m.in. obowiązek sprawdzania statusu pobytowego zatrudnianych cudzoziemców.

Po dotacje na szkolenia. Jak środki unijne mogą zmienić organizacje

W powszechnej opinii na temat projektów unijnych wciąż pokutują mity z czasów, kiedy fundusze startowały w Polsce i nie zawsze były wykorzystywane rzetelnie, a wiele szkoleń miało wówczas jakość adekwatną do ceny – niską lub żadną. Dziś zmieniło się wiele, co potwierdzają osoby, które od kilku lat przygotowują projekty doradczo-szkoleniowe dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i zarządzają nimi.

Co umożliwia europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia dostęp do świadczeń zdrowotnych w każdym państwie Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jakie obowiązują ich obywateli. Warto pamiętać, aby wyrobić ją przed wyjazdem.

Nowe zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ

Od 1 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady wydawania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Najważniejsze zmiany dotyczą okresu ważności Karty wydawanej w związku z wyjazdem turystycznym.

Jak ubiegać się o unijne dotacje na własny biznes?

Unia Europejska w ramach pomocy oraz aktywizacji bezrobotnych wspiera finansowo zakładane przez nich przedsiębiorstwa. Bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności wynosi nawet 40 tysięcy zł.

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego


Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Zmiany zasad pobytu obywateli UE na terenie RP

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, która reguluje zasady przemieszczania się i pobytu obywateli UE na terenie kraju.

Czas pracy kierowców

Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.

Azbest – niebezpieczny odpad i palący problem samorządów

Historia azbestu zatoczyła ogromne koło - od zachwytu połączonego z przypisywaniem mu właściwości magicznych, do całkowitego zakazu jego stosowania w wielu krajach. Trwający obecnie żmudny proces usuwania azbestu - wymaga wysiłku i aktywnego współdziałania samorządów z mieszkańcami.

Jogurt Activia pomocny przy trawieniu? USA karzą koncern za reklamę

Nie ma dowodów, że jogurty Activia poprawiają trawienia, a reklamy sugerujące takie właściwości produktu wprowadzają konsumentów w błąd. Tak stwierdziły amerykańskie władze. Koncern Danone przystał na ugodę i zgodził się zapłacić karę. Co z podobnymi reklamami w Polsce?

REKLAMA