REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Nowy wariant koronawirusa o symbolu BA.2.86 i nazwie Pirola wykryto w ostatnich dniach w czterech różnych krajach u sześciu pacjentów. Naukowcy wskazują, że Pirola jest już obecny w wielu krajach, a zakażenie nim wykrywa się u osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że jest jeszcze jest za mało badań i obserwacji, by jednoznacznie ocenić jak groźny jest ten wariant koronawirusa.
Co to są oparzenia termiczne? Jak zastosować pierwszą pomoc w przypadku takiego oparzenia? Kiedy działać samodzielnie, a kiedy zgłosić się po interwencję medyczną?
Według opublikowanego badania w „Journal of Medical Internet Research”, porównującego odpowiedzi Google i ChatGPT na temat choroby Alzheimera i innych form demencji, wyniki wskazują, że Google dostarcza bardziej aktualnych informacji, podczas gdy ChatGPT prezentuje odpowiedzi bardziej obiektywne
Nadal mało znanym w Polsce pnączem a zdecydowanie wartym posadzenia w ogrodzie jest cytryniec chiński. Jeżeli znajdziemy mu słoneczne miejsce, podporę co najmniej 3-4 metrową i zapewnimy wilgotną, żyzną glebę, to odwdzięczy się drobnymi czerwonymi, jadalnymi i korzystnie wpływającymi na zdrowie owocami. Owoce te mają 5 smaków. Naprawdę, sprawdziliśmy! Oprócz tego roślina ta jest od tysięcy lat wykorzystywana w medycynie chińskiej, a jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka potwierdzają współcześni naukowcy.
REKLAMA
Przewlekły stres może zaburzać działanie układu nagrody w mózgu i powodować błędną reakcję na sytość oraz wzmagać apetyt na słodkie jedzenie. Australijscy naukowcy przetestowali to na myszach, ale taki sam mechanizm może zachodzić u ludzi.
Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to plan żywieniowy charakteryzujący się bardzo niskim spożyciem węglowodanów i wysokim spożyciem tłuszczów.
Zwiększony poziom cholesterolu jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, ale dieta roślinna może go obniżyć. Badania potwierdzają dobre skutki stosowania diety bezmięsnej. Dlaczego warto przejść na zdrowszą dietę w każdym wieku?
Wakacje w tropikach – jak należy przygotować się do takiego wyjazdu? Urlop w tropikach, a także w krajach subtropikalnych staje się coraz popularniejszy. Niestety taki wyjazd to ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić? Do jakiego powinniśmy udać się lekarza przed wyjazdem?
REKLAMA
Kto jest najbardziej narażony na parzenie słoneczne? Gdzie najczęściej powstają oparzenia? Ile minuty wystarczy, aby skóra była zaczerwieniona? Jak ochronić skórę przed poparzeniem?
W gorące dni, nasze ciała mogą mieć trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. To może prowadzić do dwóch poważnych problemów: przegrzania i udaru słonecznego. Warto znać różnice między nimi oraz objawy, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu tych stanów.
Okresy upałów mogą być wyzwaniem dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób wrażliwych, takich jak dzieci i osoby starsze. Warto jednak zastosować odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort i bezpieczeństwo podczas ekstremalnych temperatur. Poniżej znajdziesz porady dotyczące tego, jak zadbać o zdrowie w czasie upałów.
Dieta wegańska polega na eliminacji z jadłospisu produktów wszelkich pochodzenia zwierzęcego.
Rewolucja dla pacjentów – co się zmieniło w leczeniu onkologicznym? Od 1 sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne m.in. nowotworu błony śluzowej macicy z wykorzystaniem robota. Jak to wygląda w praktyce?
Zaburzenia odżywiania to poważne choroby, które charakteryzują się zaburzeniem łaknienia i relacji z jedzeniem, mają podłoże psychiczne.
Obecnie już były minister zdrowia Adam Niedzielski, ujawniając dane o przepisanych lekach jednego z pacjentów (lekarza), przekroczył granicę ochrony tajemnicy lekarskiej. Minister odpowiedzialny za polski system ochrony zdrowia, który powinien dbać o dobro pacjentów oraz o ochronę ich danych podkopał społeczne zaufanie do systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa naszych danych. Czy my wciąż żyjemy w państwie prawa? Na to i inne pytania odpowiada adw. Karolina Podsiadły-Gęsikowska Kancelaria Prawnik Lekarza.
Praca przy komputerze może powodować różne dolegliwości. Pozostawanie w wymuszonej pozycji ciała przez cały dzień pracy może wywołać bóle, a nawet zmiany zwyrodnieniowe. Odpowiednie ćwiczenia to środek, po który mogą sięgnąć pracownicy, by chronić swoje zdrowie. Wyjaśniamy, jakie.
Nocebo to zjawisko, które jest przeciwieństwem efektu placebo. Oznacza to, że oczekiwanie negatywnego skutku lub zażycie nieszkodliwej czy obojętnej substancji może wywoływać rzeczywiste negatywne objawy zdrowotne u pacjenta.
Placebo to substancja lub procedura medyczna, która nie ma rzeczywistego działania terapeutycznego, obojętna dla pacjenta, ale przedstawiana mu jako terapia.
Homeopatia to forma medycyny alternatywnej, która została stworzona w XVIII wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Podstawową zasadą homeopatii jest zasada "podobne leczyć podobnym" - czyli substancje, które u zdrowej osoby wywołują podobne objawy jak choroba, mogą być stosowane do leczenia tej choroby u chorej osoby.
Wartość gospodarki opartej na danych jest dziś w Polsce szacowana na 6,2 miliarda euro, a prognozy na rok 2025 wskazują, że może ona wzrosnąć nawet do 12 miliardów euro. Niestety, mimo to Polska uznawana jest za kraj o niskim poziomie cyfryzacji [1]. Tymczasem dane są kluczem do poprawy jakości wielu obszarów życia, w tym systemu opieki zdrowotnej. Warunek jest jeden – to interoperacyjność, czyli możliwość wykorzystywania wiedzy z danych pochodzących z wielu różnych, często niepowiązanych ze sobą źródeł.
Pracownik budowlany narażony jest na drgania mechaniczne (wibracje) – to czwarty pod względem liczby zagrożonych pracowników czynnik szkodliwy środowiska pracy. W 2019 roku narażonych było 12891 pracowników. Jak podają dane GUS, w porównaniu do roku 2018 liczba pracowników zagrożonych drganiami mechanicznymi utrzymuje się na podobnym poziomie. W dłuższym okresie widać tendencję malejącą. Problem jednak wciąż pozostaje. Czym jest choroba wibracyjna? Jakie są obowiązki pracodawcy, aby jej zapobiegać?
Naukowcy z University of Illinois Urbana-Champaign wykazali w czerwcu 2023 r., że zastąpienie tradycyjnych źródeł białka białkiem owadzim może poprawiać parametry zdrowotne otyłych osób stosujących dietę wysokotłuszczową. W szczególności zaobserwowano poprawę profilu lipidowego we krwi badanych myszy karmionych białkiem larw mącznika: poziom LDL (tzw. "złego cholesterolu"), spadł, a poziom HDL (tzw. "dobrego cholesterolu") wzrósł.
Choroba na urlopie. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że każda osoba z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym może, w razie potrzeby, zgłosić się do lekarza rodzinnego w dowolnej przychodni i nie potrzebuje skierowania.
Krojenie żywności na plastikowych deskach może być potencjalnie niekorzystne dla zdrowia – ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Dakoty Północnej w USA. Mikrocząsteczki plastiku przenikają do żywności, a wraz z nią przedostają się do ludzkiego organizmu.
Co może nam grozić?
Pracownicy najbardziej narażeni na choroby zawodowe nie mają polis zdrowotnych – dlaczego tego typu ubezpieczenia nie są popularne? Wiele branż, szczególnie tych narażonych na choroby zawodowe, wciąż rzadko korzysta z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Ponad 50 proc. pracowników objętych grupowymi polisami zdrowotnymi pochodzi z sektorów finansowego, IT i przemysłowego – wskazuje raport SALTUS Ubezpieczenia. Które branże są najlepiej chronione? Dlaczego pracodawcy sięgają po ubezpieczenia grupowe?
Informowanie Sanepidu (państwowego powiatowego inspektora sanitarnego) o wypisywanych ze szpitala pacjentach, którzy byli zakażeni lub chorowali na błonicę, cholerę, dur brzuszny, dury rzekome A, B i C, gruźlicę, ospę małpią oraz ostre nagminne porażenie dziecięce przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prawa pacjenta to fundament systemów zdrowia, ale czy są w pełni przestrzegane? Czy są stworzone odpowiednie warunki dla efektywnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia? Polska Akademia Nauk proponuje pewne zmiany, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Jakie interwencje należy podjąć w pierwszej kolejności?
Zaćma należy do chorób zawodowych. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Wczesne wykrycie zaćmy jest możliwe dzięki regularnym badaniom wzroku. Jakie są przyczyny powstawania zaćmy? Czy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie?
Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) jest wyspecjalizowaną organizacją Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), odpowiedzialną za globalne zdrowie publiczne. WHO została założona w 1948 roku i ma siedzibę w Genewie, w Szwajcarii.
Choroby cywilizacyjne, znane również jako choroby niezakaźne, to grupa chorób, które są często powiązane z niezdrowym stylem życia i charakterystycznymi czynnikami występującymi w społeczeństwie uprzemysłowionym. Choroby cywilizacyjne rozwijają się stopniowo przez długi czas i zwykle są związane z długotrwałymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, stresem, paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu i innymi czynnikami ryzyka.
Depresja to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego, które charakteryzuje się głębokim uczuciem smutku, utratą zainteresowań i przyjemności, spadkiem energii oraz zaburzeniami funkcjonowania psychicznego i fizycznego. Jest to stan emocjonalny odczuwany jako trwałe uczucie przygnębienia, beznadziejności, bezwartościowości i braku motywacji.
Dieta w czasie upałów powinna być lekkostrawna i dostarczać odpowiedniej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu. Na obiad najlepiej wybrać sałatkę z warzywami zasobnymi w wodę (np. ogórki, pomidory). Z lodów lepiej wybrać sorbety. W gorące dni nie powinno się jeść dań smażonych i fast food-ów, a także potraw ostro przyprawionych. Nie powinno się też pić alkoholu, który odwadnia organizm. Tak radzi Monika Maćków, dietetyczka z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Jak rzeczywiście odpocząć podczas wakacji? Jak nie traktować urlopu jako marnowania czasu? Co zrobić, aby przełączyć organizm z trybu mobilizacja w tryb odpoczynek?
Badania genetyczne w Polsce – jakich zmian potrzebuje system? Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS opracowało raport pn. „Badania genetyczne w Polsce – Stan obecny, potrzeby, problemy, rozwiązania”. Raport wskazuje drogi rozwoju polskiej genetyki medycznej, uwzględniając bariery i potrzeby w jak najszerszym aspekcie problemów – nie tylko medycznych, technologicznych organizacyjnych, ale także prawnych, finansowych społecznych i etycznych.
Zdrowie pracownika – czy opieka medyczna w pracy jest potrzebna? Dbanie o zdrowie pracownika, jego bezpieczeństwo w pracy jest od dawna stosowaną strategią zwłaszcza w dużych, globalnych firmach. Obecnie to podejście nabiera szczególnej wartości. Czy zdrowy pracownik naprawdę jest tak ważny dla firmy? Jak dbać o zdrowie pracowników?
Ze strachu przed koronawirusem, pewien mieszkaniec Australii zdecydował się przenieść do "hermetycznego namiotu" z filtrem powietrza. Internaucie po jego wpisie w mediach społecznościowych są podzieleni.
Praca zmianowa – czy ma wpływ na kondycję organizmu? Okazuje się, że tak. Naukowcy ustalili, że praca w nocy, przy sztucznym oświetleniu, a także jej nieregularność zaburza zegar biologiczny człowieka i może odbić się na zdrowiu. Jakie są skutki pracy zmianowej? Czy da się ich uniknąć?
Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ), nazywana również pierwszym poziomem opieki zdrowotnej, jest podstawowym elementem systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie dostępu do podstawowych usług medycznych na poziomie lokalnym.
Badania pokazują, że ok. 70% z nas podczas wakacji wyciąga smartfona od 2 do 5 razy na godzinę. Przyjmując, że jesteśmy aktywni około 16 godzin dziennie, to spoglądamy na ekran telefonu nawet 80 razy. Bez zerknięcia w telefon możemy wytrzymać zwykle do dwóch godzin [1]. Te dane obrazują, że od elektroniki nie jesteśmy w stanie odpocząć nawet w trakcie urlopu. Co gorsza, często podczas wypoczynku sprawdzamy także służbowe smartfony. Jak się przed tym bronić? Czy w ogóle można?
Termin "superfood" lub "superżywność" odnosi się do żywności, która jest wyjątkowo bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, antyoksydanty i inne substancje odżywcze, które są korzystne dla zdrowia. Superżywność często ma niską zawartość kalorii, a jednocześnie wysoką zawartość składników odżywczych.
Choroba przewlekła to choroba, która charakteryzująca się długim czasem trwania a zarazem wolno postępująca.
Terapia u specjalisty w poradni – czy pacjenci z chorobami przewlekłymi doczekają się takiej alternatywy? Czy podanie leku biologicznego będzie mogło odbywać się w poradni zamiast w szpitalu? Czy takie rozwiązanie wpłynie na wzrost dostępności leczenia i usprawni system?
Fale upałów. W 2022 r. w 35 krajach europejskich upał zabił ponad 60 tys. ludzi. Najwięcej zgonów było we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. Wyniki badania zostały opublikowane w „Nature Medicine”. Czy w tym roku poradzimy sobie lepiej z wysokimi temperaturami?
Lek to substancja (pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) lub kombinacja substancji, które są używane do leczenia, zapobiegania lub diagnozowania chorób. Leki mogą również być stosowane do zmieniania fizjologicznych funkcji organizmu w celach terapeutycznych lub do utrzymania zdrowia.
Dla kogo darmowe leki? Rada Ministrów zajmie się w poniedziałek projektem ustawy, przewidującym rozszerzenie kręgu osób, którym przysługują darmowe leki. Mowa o dzieciach do 18 lat i seniorach 65+.
Szpitalne odziały ratunkowe mają więcej czasu. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło okres spełnienia przez placówki wymagań dotyczących szpitalnych oddziałów ratunkowych SOR. Wszystko w związku z kłopotami placówek w tym zakresie. Skąd opóźnienia w realizacji planów?
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia pacjentem jest osoba korzystająca ze świadczeń opieki zdrowotnej, niezależnie od tego czy jest zdrowa, czy chora.
Drzemka. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii wykazały, że skłonność do drzemek może być uwarunkowana genetycznie, a krótkie sjesty mogą być korzystne dla zdrowia. Problem zaczyna się, gdy drzemki trwają powyżej 30 min, zwłaszcza w połączeniu z niezdrowym stylem życia. O co chodzi?
E-recepta, zwana również elektroniczną receptą, to wersja cyfrowa tradycyjnej recepty lekarskiej. Jest to oficjalny dokument medyczny zawierający zalecenia lekarskie dotyczące leków dla pacjenta, które są zapisywane i przechowywane w formie elektronicznej.
Badania diagnostyczne – czy na szybkość wykonania badania ma wpływ miejsce zamieszkania? Wczesne wykrycie raka może uratować życie. Niestety w wielu miejscach na wykonanie badań obrazowych trzeba czekać ponad miesiąc. Na jakie badania najbardziej wydłużył się okres oczekiwania? Przedstawiamy najnowsze wyniki Onkofundacji Alivia.
REKLAMA