REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rośnie liczba chorych na HIV w Polsce. W tym momencie jest około 18 tys. nosicieli wirusa HIV. W ciągu ostatnich lat liczba zarażonych zwiększyła się o ponad 80 proc.
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową stronę internetową o chorobach rzadkich. Pacjenci mogą znaleźć tam fachową wiedzę oraz pomocne wskazówki dotyczące chorób rzadkich, ich diagnozowania i leczenia. Strona będzie aktualizowana na bieżąco.
ChatGPT jako obiektywny i pozbawiony uprzedzeń lekarz pierwszego kontaktu? Badacze sprawdzili, jak model językowy ocenia zalecane podejście terapeutyczne w przypadku różnych przebiegów depresji. Jakie są wnioski z badania?
WHO walczy z papierosami. Liczba palaczy zamiast maleć, stoi w miejscu. WHO przedstawiła nowe propozycje dotyczące walki z papierosami. Nie ma tam nic o sposobach rzucenia nałogu, pojawiły się za to propozycje dotyczące reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, a raczej ich zakazu.
REKLAMA
W tym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się znacznie mniej osób niż w poprzednich latach. Polaków wciąż zniechęca długa droga do uzyskania szczepionki. System jest stale usprawniany, ale eksperci apelują o kolejne zmiany i jak najszersze włączenie w cały proces szczepień farmaceutów, pielęgniarek i położnych. Najważniejsza wciąż jednak pozostaje edukacja pacjentów.
Czy można uciec od hałasu, mieszkając w mieście? Jakie choroby powoduje przebywanie w nadmiernym hałasie? Czy rozwiązaniem na uciążliwe dźwięki jest odpowiednie projektowanie budynków?
Jesienne warzywa. Zaczął się sezon na kolorowe, pyszne i soczyste polskie warzywa ciepłolubne. Co można z nich przygotować? Jak zatrzymać ich smak na zimę?
REKLAMA
Farmacja to nauka zajmująca się badaniem, produkcją, przechowywaniem, dystrybucją i stosowaniem leków. Jest to dziedzina ściśle związana z medycyną, chemią i biotechnologią. Główne cele farmacji to zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności terapii farmakologicznej oraz wsparcie pacjentów w prawidłowym stosowaniu leków.
Suplement diety to produkt przeznaczony do spożycia, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety.
Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.
Współuzależnienie to termin używany w psychologii i psychoterapii, opisujący stan emocjonalny lub behawioralny, w którym jednostka jest nadmiernie zaangażowana w potrzeby innych ludzi, często kosztem własnego dobrostanu. Osoby współuzależnione często mają trudności z określeniem własnych granic, postrzeganiem własnych potrzeb i dbaniem o siebie, ponieważ skupiają się na opiece nad innymi, często w sytuacjach, w których te osoby są uzależnione (np. od alkoholu, narkotyków lub innych zachowań kompulsywnych).
Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca.
Edukacja na temat znaczenia testów i badań przesiewowych, szczepień przeciwko wirusom onkogennym i przeciwdziałania otyłości jest celem kampanii społeczno-edukacyjnej "TAK dla zdrowia rodziny", która właśnie wystartowała.
Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?
Anestezjologia to dziedzina medycyny zajmująca się znieczuleniem pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi lub innymi bolesnymi procedurami, a także leczeniem bólu i opieką nad pacjentami w stanie krytycznym.
Ryzyko śmierci z powodów anestezjologicznych jest znikome. Wzrasta jednak śmiertelność z powodu powikłań pooperacyjnych. Gdzie leży problem? Jakie obszary wymagają poprawy? Jak poprawić bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów?
Terapia zajęciowa, często określana jako ergoterapia, to forma terapii zdrowotnej skoncentrowana na pomocy osobom z różnymi schorzeniami lub niepełnosprawnościami w osiąganiu jak największej niezależności w życiu codziennym. Terapia zajęciowa koncentruje się na umożliwieniu pacjentom samodzielnego wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, gotowanie, praca czy nauka.
Niepełnosprawność to trwałe lub długotrwałe ograniczenie możliwości fizycznych, umysłowych lub zmysłowych osoby, które w interakcji z różnymi barierami mogą utrudniać jej pełne i skuteczne uczestnictwo w życiu społecznym na równych zasadach z innymi osobami.
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem nieprawidłowości zgryzu oraz wad w budowie jamy ustnej i szczęki. Głównym celem ortodoncji jest poprawa estetyki i funkcji jamy ustnej poprzez korekcję niewłaściwego ustawienia zębów oraz zgryzu. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie nazywane są ortodontami.
Balneologia to starożytna gałąź medycyny uzdrowiskowej, która skupia się na naukowym badaniu i wykorzystaniu właściwości leczniczych wód mineralnych, błot terapeutycznych oraz innych substancji związanych z lecznictwem naturalnym.
Geriatria to dziedzina medycyny, która koncentruje się na zdrowiu, opiece i leczeniu osób w wieku podeszłym.
Pulmonologia, zwana również pneumonologią, to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego.
Nefrologia to gałąź medycyny zajmująca się rozpoznawaniem, terapią i zapobieganiem schorzeniom nerek oraz układu moczowego, która nie obejmuje procedur chirurgicznych.
Endokrynologia to gałąź nauki i medycyny poświęcona badaniu procesów wydzielania wewnętrznego, działaniu gruczołów oraz hormonów.
Prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojego snu. Najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem są problemy finansowe. Eksperci zwracają uwagę, że niewyspani pracownicy stanowią nie tylko potencjalne zagrożenie dla siebie i innych, ale też generują spore koszty.
Badanie histopatologiczne to procedura diagnostyczna wykorzystywana w medycynie do oceny tkanek i komórek pod mikroskopem w celu zrozumienia zmian chorobowych, diagnozowania chorób oraz monitorowania leczenia. Proces ten polega na pobraniu próbki tkanki lub komórek z organizmu pacjenta i ich dokładnym badaniu w laboratorium histopatologicznym. Wynik badania histopatologicznego jest często niezbędny do potwierdzenia diagnozy wielu chorób, w tym nowotworów.
Endoskopia to technika diagnostyczna wykorzystywana w medycynie i weterynarii, która polega na wprowadzeniu cienkiego i giętkiego instrumentu medycznego zwanego endoskopem do wnętrza ciała pacjenta w celu oglądania i oceny narządów, a także przeprowadzania różnych procedur medycznych. Endoskop jest wyposażony w oświetlenie i kamerę, co pozwala lekarzowi na oglądanie obrazów w czasie rzeczywistym na monitorze.
Ultrasonografia (USG) to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, wykorzystująca ultradźwięki do badania i obrazowania tkanek w medycynie i weterynarii.
Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania terminu porady już przy pierwszym kontakcie. Sytuacje, w których pacjent jest odsyłany do podjęcia próby rejestracji w kolejnych dniach, nie powinny mieć miejsca - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zaznacza też, że placówki podstawowej opieki mają obowiązek umożliwić rejestrację pacjentów osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej.
65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody od Prokuratora Generalnego! Czy wystarczające dla dalszej pracy prokuratora były dobre zdrowie, doświadczenie i sumienna służba? Nie. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie.
Niezdrowy tryb życia – alkohol, zła dieta, stres czy palenie papierosów – jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych i wywołanych nimi przedwczesnych zgonów. Dziś papierosy pali prawie 29 proc. Polaków. Czy substytuty nikotyny mogą rozwiązać problem?
Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia.
Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.
Nieleczone schorzenia jamy ustnej wpływają na częstotliwość nieplanowanych urlopów i zwolnień lekarskich pracownika. Co więcej: znacząco obniżają wydajność w pracy. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze, którzy na łamach magazynu „PLOS ONE” przeanalizowali dane z ankiet National Health and Nutrition Examination Survey, przeprowadzanych w USA przez Centrum Chorób Zakaźnych (CDC).
Ministerstwo Zdrowia przygotowało 3 września 2023 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (m.in. fizykoterapii). Zmiany mają przeciwdziałać wystawianiu skierowań dla osób, które nie mają rzeczywistych potrzeb w zakresie rehabilitacji. Zmiany są dość liczne - najistotniejszą zmianę stanowi rozszerzenie wykazu skal i klasyfikacji medycznych służących do oceny stanu klinicznego lub funkcjonalnego pacjenta (świadczeniobiorcy) w kontekście zabiegów rehabilitacji leczniczej.
W Polsce funkcjonuje specjalny program lekowy dla pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą, który daje możliwość refundowanego leczenia przy użyciu nowoczesnych leków. Do tego programu dołączają sukcesywnie kolejne szpitale. O tym jak leczyć migrenę przewlekłą opowiada dr Kamila Bojakowska z Kliniki Neurologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.
Nowa praca – co z korzystaniem ze świadczeń? Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobom ubezpieczonym m.in. obowiązkowo – zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jak to wygląda w sytuacji, gdy pracownik rozpoczyna nową pracę? W jakim czasie od zawarcia umowy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa?
Jeżeli chcemy pozyskiwać ze swojego ogrodu bardzo zdrowe orzechy, to dobrym wyborem jest orzech włoski. To drzewo bardzo dobrze rośnie w polskich warunkach – choć w zimniejszych rejonach może czasem trochę przemarzać. Co trzeba wiedzieć o uprawie orzecha włoskiego? Jakie odmiany wybrać? Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?
Metformina sprzyja długowieczności, ponieważ pobudza wytwarzania w organizmie cząsteczek zwanych lipidami eterowymi, głównego składnika strukturalnego błon komórkowych.
Szczepienia w aptekach nie tylko na COVID-19 czy grypę? Przegłosowana ostatecznie przez Sejm w ubiegłym tygodniu duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przewiduje również rozszerzenie koszyka szczepień dostępnych w aptekach o inne zalecane szczepienia ochronne. Czy farmaceuci zdążą się przeszkolić przed sezonem infekcyjnym?
Tatuaż czy makijaż permanentny mogą wiązać się z bólem. Potrzebne jest znieczulenie miejscowe? Warto pamiętać, że produkt przeznaczony do znieczulania skóry nie jest kosmetykiem!
Zagrożenia w branży telekomunikacyjnej – co warto wiedzieć o pracy w tym sektorze gospodarki? Pracownik w branży telekomunikacyjnej spotyka się z wieloma czynnikami potencjalnie narażającymi jego zdrowie. Mowa tutaj m.in. o hałasie, prądzie elektrycznym, promieniowaniu elektromagnetycznym czy gazie. Jak to wygląda w praktyce?
Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu kontynuuje modernizację bloku operacyjnego, w tym celu planuje zakup robota.
Sauna to specjalnie skonstruowane pomieszczenie, w którym utrzymywana jest wysoka temperatura i niska lub wysoka wilgotność, co pozwala na doświadczenie korzystnych efektów zdrowotnych i relaksacyjnych. W saunie temperatura powietrza może wynosić od 45 do 110 stopni Celsiusza.
Ergoterapia to forma terapii zajęciowej, której celem jest pomaganie osobom z różnymi problemami zdrowotnymi w osiąganiu jak największej niezależności i funkcjonalności w codziennym życiu. Poprzez zastosowanie różnorodnych aktywności i zajęć, ergoterapia wspiera pacjentów w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, karmienie, utrzymanie higieny osobistej czy pracę zawodową.
Arteterapia to forma terapii, w której proces twórczy wykorzystywany jest jako narzędzie do poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego.
Hortiterapia, znana także jako ogrodoterapia, to forma terapii oparta na interakcji człowieka z otaczającą go roślinnością i ogrodem. Jest to terapeutyczny proces, w którym praca w ogrodzie lub praca z roślinami jest wykorzystywana do poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego pacjentów.
Hipoterapia to terapeutyczna metoda wykorzystująca interakcję między człowiekiem a koniem w celu poprawy zdrowia fizycznego, emocjonalnego lub psychologicznego pacjenta.
Krioterapia to rodzaj terapii wykorzystującej niskie temperatury w celach leczniczych lub zdrowotnych. Istnieją różne formy krioterapii, ale głównym celem jest obniżenie temperatury tkanek ciała, co może przynosić różne korzyści zdrowotne.
REKLAMA