REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypisywanie recept przez pielęgniarki - kursy w 2016 r.

Finansowane ze środków unijnych kursy dla pielęgniarek mają ruszyć na początku 2016 r. Od nowego roku pielęgniarki i położne będą mogły wypisywać recepty.

Książeczka zdrowia dziecka - nowy wzór w 2016 r.

Szpitale w 2016 r. będą wydawały książeczkę zdrowia dziecka według nowego wzoru. Zgodnie z nowymi przepisami rodzice będą okazywać książeczkę zdrowia dziecka podczas każdego badania profilaktycznego, w tym również badania stomatologicznego, aby lekarz, położna lub pielęgniarka mogli zamieścić w niej odpowiedni wpis.

Prezydent podpisał Ustawę o zdrowiu publicznym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zdrowiu publicznym, która ma poprawić koordynację działań podejmowanych w tej dziedzinie, kładąc nacisk na profilaktykę, edukację i promocję zdrowotną. Podstawą działań będzie Narodowy Program Zdrowia (NPZ).

MZ: podwyżki dla pielęgniarek i położnych nie są zagrożone

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, iż podwyżki dla pielęgniarek i położnych nie są zagrożone. Resort zdrowia podkreśla, iż środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych jest zadowolone z ustaleń.

REKLAMA

Klauzula sumienia - niekonstytucyjny obowiązek wskazania lekarza

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest obowiązek wskazania innego lekarza lub szpitala przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia oraz niemożność powołania się lekarza na klauzulę sumienia "w innych przypadkach niecierpiących zwłoki". Zakwestionowane przez TK przepisy stracą swą moc z chwilą opublikowania wyroku w dzienniku urzędowym.

Nowy projekt książeczki zdrowia dziecka

W książeczce zdrowia dziecka wpisane będą dane osobowe dziecka, m.in. jego PESEL, płeć i grupa krwi, a także imiona i nazwiska opiekunów. Dokument będzie też zawierał informację o wieku i grupie krwi matki dziecka, szczepieniach i lekach, jakie przyjmowała w trakcie ciąży, a także czy była wówczas narażona na czynniki szkodliwe.

E-recepty z dowodem osobistym

E-zdrowie ma umożliwić pacjentom dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym m.in. e-recepty, e-skierowania, e-zlecenia oraz Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Dzięki IKP każdy pacjent ma otrzymać dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.

Marihuana w medycynie

Używanie marihuany w celach medycznych nie jest zabronione. Ministerstwo Zdrowia informuje, że w dalszym ciągu w ramach importu docelowego można sprowadzać dla pacjentów produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, spełniające wymagania określone w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne.

REKLAMA

Książeczka Zdrowia Dziecka elementem dokumentacji medycznej

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do tego, aby Książeczka Zdrowia Dziecka stała się elementem dokumentacji medycznej brakuje tylko podpisu Prezydenta. O wprowadzenie książeczki jako dokumentu państwowego od lat zabiegał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Zwrot kosztów leczenia prywatnego z ubezpieczenia OC samochodu

Czy można pokryć koszty prywatnego leczenia z polisy ubezpieczeniowej OC danego pojazdu? Okazuję się, że bywają z tym duże problemy. Czy jest to zgodne z prawem?

Więcej studentów na kierunkach medycznych

Minister zdrowia, w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, przygotował projekt rozporządzenia zwiększającego limit przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2015/2016. Zgodnie z projektem od października studia lekarskie mogłoby podjąć o 677 osób więcej niż w obecnym roku akademickim.

Od 1 września 2015 r. zdrowe jedzenie w szkołach

Z dniem 1 września 2015 r., czyli z początkiem nowego roku szkolnego, wejdzie w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedać w nich tzw. śmieciowego jedzenia. Nowela wprowadza też wymagania dotyczące jedzenia podawanego dzieciom np. w stołówkach.

Reklama apteki czy informacja?

Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie stwierdził, iż: „reklamą apteki jest każdego rodzaju informacja, której celem jest zachęta do nabycia oferowanych przez aptekę towarów i która w taki sposób jest odbierana przez klientów.

Jednolity wzór książeczki zdrowia dziecka

Według autorów projektu ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej umożliwi pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

Dyżury lekarzy rezydentów na podstawie umowy o pracę

Według przedstawicieli OZLL zlecanie niedoświadczonym i dopiero szkolącym się lekarzom pełnienia samodzielnych dyżurów na podstawie umowy cywilno-prawnej jest działaniem niedopuszczalnym i nieuczciwym - zarówno wobec tych lekarzy, jak i pacjentów.

Przepisy mają zmniejszyć skalę otyłości w Polsce

Projektowana ustawa ma wzmocnić mechanizmy diagnozowania problemów zdrowia publicznego i racjonalnego planowania interwencji, które będą wytyczną do działań podmiotów odpowiedzialnych za prowadzenie polityki zdrowotnej, w tym jednostek samorządu terytorialnego, NFZ, służby medycyny pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, kuratoriów oświaty, szkół czy uczelni wyższych" - czytamy w uzasadnieniu. Nowe przepisy mają też ułatwić wspieranie jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności małych gmin, w realizowaniu ustawowych obowiązków związanych z promowaniem i ochroną zdrowia

Wysokość składki zdrowotnej w II kwartale 2015 r.

Wysokość składki zdrowotnej od kwietnia do końca czerwca bieżącego roku będzie wynosić nie mniej niż 364,83 zł. W związku z tym mamy do czynienia z obniżką w stosunku do poprzedniego kwartału- wtedy składka wynosiła 372,55 zł.

28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

28 kwietnia 2015 obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Nowe wzory książeczki zdrowia dziecka i karty przebiegu ciąży

W myśl proponowanych przepisów ujednolicone zostaną wzory: karty przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu, książeczki zdrowia dziecka, karty zlecenia wykazu zespołu ratownictwa medycznego, karty medycznych czynności ratunkowych, a także karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego.

Pakiet onkologiczny i kolejkowy niezgodne z Konstytucją?

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz ocenił, że pakiet kolejkowy i onkologiczny to eksperyment "niebywały w skali świata", wprowadzony bez jakiegokolwiek pilotażu. Jak dodał, zdaniem NRL eksperyment ten nie powinien być monitorowany przez tych, którzy go wprowadzają, ale przez niezależne instytucje, dlatego Rada zdecydowała się powierzyć tę ocenę niezależnej kancelarii prawnej.

TK wskazuje Sejmowi konieczność legalizacji marihuany do celów medycznych

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego Sejm powinien pochylić się nad problemem marihuany. Konieczność wynika z potrzeb pacjentów chorych m.in. na nowotwory. Legalizacja do celów medycznych ma wpłynąć na poprawę leczenia tych grup ludzi. Zarazem TK zwrócił uwagę, że możliwe jest używanie marihuany do celów medycznych, o ile została przywieziona z zagranicy.

Dlaczego kobieta wolniej spala alkohol?

Kobieta, która jest czynnym kierowcą, powinna z większą ostrożnością podchodzić do spożywania alkoholu. Płeć piękną wolniej spala alkohol przez co jego podwyższony poziom we krwi utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas niż ma to miejsce u mężczyzn. Jakie inne zagrożenia dla kobiet stanowi nadużywania alkoholu?

Ujednolicony wzór książeczki zdrowia dziecka

Według autorów projektu ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej umożliwi pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym trafi do konsultacji społecznych

Ustawa o systemie zdrowia publicznego ma zintegrować działania na rzecz zdrowia, prowadzone obecnie przez wiele instytucji, nie zawsze w sposób skoordynowany. W tej chwili część zadań spoczywa na samorządach, część na instytucjach państwowych, takich jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Sanepid; są też instytucje zajmujące się pojedynczymi problemami, np. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wentylacja zimą - dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego powinniśmy dbać o wentylację naszych mieszkań zimą? Odpowiedź jest prosta - żeby żyć zdrowiej! Jakość powietrza w naszych domach wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Wentylacja ma także wpływ na walką z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów

Dzięki elektronicznemu systemowi weryfikacji uprawnień pacjentów - eWUŚ szybko i bez zbędnych formalności można załatwić wizytę u lekarza. Usługa eWUŚ, umożliwiająca zgłoszenie do lekarza bez dokumentów potwierdzających prawo do opieki zdrowotnej, działa od 1 stycznia 2013 roku.

Posiłki w szkołach i świetlicach od nowego roku szkolnego

W ramach organizowanego przez gminy programu dożywiania, uczniowie z rodzin potrzebujących mogą liczyć na wsparcie. Od nowego roku szkolnego będą mieli zapewnione ciepłe posiłki w szkołach i świetlicach.

Od 2015 roku łatwiejszy dostęp do specjalistów

Od 2015 r. dostęp do specjalistów ma być łatwiejszy za sprawą pakietu kolejkowego i onkologicznego. Obecnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi kilka miesięcy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, tak zwane e-zwolnienia to pomysł zawarty w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Elektroniczne zwolnienia mają od stycznia 2015 roku zastąpić dotychczasowe papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub z powodu konieczności sprawowania opieki na przykład nad chorym dzieckiem.

Unia Europejska zamierza poprawić warunki pracy pracowników

W Europie odnotowuje się zbyt wysoki odsetek wypadków przy pracy pracowników. Skutkuje to zwolnieniami lekarskimi na okres powyżej trzech dni. Unie Europejska chce wprowadzić w życie regulacje dotyczące poprawy warunków pracy pracowników w Europie i lepszej ochrony ich zdrowia.

Pakiet antykolejkowy

Pakiet antykolejkowy został przyjęty przez rząd na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2014 roku. Tzw. pakiet antykolejkowy dotyczy w głównej mierze skrócenia kolejek do lekarzy oraz ulepszenia procedur leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Pakiet kolejkowy przyjęty przez rząd

Pacjenci z podejrzeniem raka mają otrzymywać Kartę Pacjenta Onkologicznego. Będzie ona uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

Wydatki w NFZ wyższe od przychodów

Dziura w budżecie NFZ to problem nie tylko tego roku. Od kilku lat okazuje się, że wydatki są większe niż przychody ze składki. W tym roku te ostatnie rosną wolniej niż zaplanowano.

NIK o kontraktach na leczenie

Po przeprowadzeniu kontroli NIK zaleca ministrowi zdrowia rozważenie podjęcia daleko idących reform. Zdaniem Izby, konieczna jest gruntowna, rzetelna i niezwłocznie przeprowadzona analiza dostosowania potencjału szpitali do rzeczywistych potrzeb pacjentów.

Refundacja leczenia za granicą

Refundacja leczenia za granicą stoi wciąż pod znakiem zapytania. W resorcie zdrowia trwają prace nad wdrożeniem dyrektywy umożliwiającej leczenie w krajach Unii Europejskiej.

NIK: Środki z NFZ powinny być racjonalniej wykorzystane

NIK w swoim raporcie wskazał, że miliardy płynące z NFZ do służby zdrowia powinny być wydawane bardziej racjonalnie. Najwyższa Izba Kontroli zaleciła też poprawę metody wyceny usług medycznych.

Ubezpieczenia NFZ dla osób zatrudnionych na umowę zlecenia

Pracodawca zatrudniający osobę na umowę zlecenia powinien pobrać od niej oświadczenie, na podstawie którego będzie w stanie stwierdzić, jakie będą wynikać zobowiązania względem ZUS w przypadku zawierania konkretnej umowy. Kiedy ubezpieczenie zdrowotne w przypadku umowy zlecenia jest obowiązkowe?

Nowelizacja prawa farmaceutycznego

25 listopada 2013 r. wejdzie w życie zmiana ustawy prawo farmaceutyczne.

Problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa podstawowe systemy ubezpieczeń zdrowotnych. Jest to system ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. gesetzliche Krankenversicherung) i system prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego ( tzw. private Krankenversicherung).

RPO wskazuje na brak polskich przepisów dotyczących leczenia za granicą

Rzecznik Praw Obywatelskich czeka na pierwsze skargi w sprawie unijnej dyrektywy o leczeniu za granicą. 25 października w Unii Europejskiej weszły w życie przepisy, która ułatwiają pacjentom leczenie poza swoim krajem, ale brakuje krajowych norm regulujących wprowadzanie dyrektywy.

Podstawowa opieka zdrowotna w 2014 roku

NFZ przedstawił propozycje zmian w podstawowej opiece zdrowotnej na 2014 rok i na lata następne. Opinie do projektu można zgłaszać do 11 października 2013 roku.

Zmiany w ustawie refundacyjnej

Lista leków refundowanych publikowana będzie co trzy miesiące. Możliwe będzie także wydanie pacjentowi odpowiednika leku, nie objętego refundacją, ze stuprocentową odpłatnością.

Zakaz reklamy aptek - aptekarze chcą zmian

Zmian w przepisach dotyczących zakazu reklamy aptek i leków domaga się branża aptekarska. Farmaceuci chcą, aby zakaz dotyczył jedynie leków refundowanych.

Wystawienie karty zgonu - co z finansowaniem?

Zasady dotyczące wystawiania kart zgonu oraz finansowania związanych z tym kosztów powinny zostać ustawowo określone w sposób odpowiadający rzeczywistości społecznej, gospodarczej oraz administracyjnej. Takiego zdania jest Naczelna Izba Lekarska, która zwróciła się do premiera o podjęcie działań legislacyjnych w tej rawie.

Zmiana sposobu logowania do eWUŚ od 1 sierpnia 2013 r.

Od 1 sierpnia logujący się do systemu eWUŚ lekarze muszą podawać dodatkowy unikalny identyfikator lekarza. Zmiany dotyczą lekarzy z ośmiu oddziałów.

Przedłużenie likwidacji szpitala - zaskarżenie uchwały Rady Powiatu

Wierzyciel likwidowanego szpitala nie ma prawa zaskarżyć uchwały Rady Powiatu o przedłużeniu likwidacji. Tak orzekł WSA w Bydgoszczy. II SA/Bd 215/07 w dniu 17 kwietnia 2007 r. Podstawą takiego rozstrzygnięcia był zdaniem sądu brak interesu prawnego po stronie wierzyciela.

Elektroniczny system ochrony zdrowia - będzie opóźnienie

NIK ostrzega, że elektroniczny system ochrony zdrowia nie zacznie działać w terminie. Do końca 2012 r. nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę kluczowego podsystemu.

Oferta usług w sanatoriach ujednolicona

Oferta usług świadczonych przez sanatoria powinna zostać ujednolicona. Zdaniem gmin uzdrowiskowych ułatwiłoby to korzystanie z obiektów zagranicznym kuracjuszom.

Zmiany w ustawie chorobowej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt założeń ustawy uniemożliwiającej nadużywanie przepisów ustawy chorobowej.

Odpowiedzialność lekarza za nieudzielenie pomocy

Lekarz za nieudzielenie pomocy pacjentowi podlega odpowiedzialności karnej. Musi on bowiem udzielić fachowej pomocy niezależnie od tego, czy jest specjalistą w danej dziedzinie czy też nie.

REKLAMA