REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.
Spółka RSSI podpisała umowę z Portem Gdańskim na port zbożowy - poinformował Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, w Przysusze na spotkaniu z rolnikami. W związku z wojną na Ukrainie i zaburzeniami na rynkach, do polskiego rolnictwa kierowana będzie „największa w historii pomoc”, ma to być 15 mld zł - powiedział Telus.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował: Dogadaliśmy ważną sprawę; od środy kontrole ukraińskiego zboża, które jedzie w tranzycie przez Litwę, zostają przeniesione z granicy ukraińsko-polskiej na teren Litwy, do portu litewskiego.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.
REKLAMA
Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.
Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".
Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.
Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami.
REKLAMA
Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.
Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.
Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".
W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.
Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw UE dotyczących środków jednostronnych. Musimy je przeanalizować, więc na tym etapie nie możemy komentować - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer zapytana o wprowadzony przez Polskę zakaz importu ukraińskiego zboża.
Wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować Komisja Europejska. Decyzje prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen.
„Z dużą pewnością embargo na wwóz zboża z Ukrainy zostanie przedłużone” – ocenił Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący unijnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz europoseł. Dodał, że twierdzi tak na podstawie „sygnałów korytarzowych”.
Nieprzedłużenie embargo na ukraińskie ziarno może rozregulować europejski rynek – najpierw krajów sąsiadujących z Ukrainą, a potem pozostałe rynki unijne – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.
Rząd przyjmie uchwałę wzywającą Komisję Europejską do przedłużenia zakazu wjazdu ukraińskiego zboża do Polski, a jednocześnie zapowiadającą, że jeżeli tak się nie stanie, to przyjmiemy na bazie klauzuli bezpieczeństwa rozwiązania na poziomie krajowym - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News.
Rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych zostało uchylone z dniem 2 maja. Przepisy krajowe zostaną zastąpione unijnymi środkami zapobiegawczymi dotyczącymi przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.
Złożymy szybko wniosek (do KE - PAP) z prośbą o weryfikację naruszenia rynku w kilku obszarach, takich jak drób, jajka, artykuły mleczne - wskazał w piątek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do towarów rolnych z Ukrainy.
Sfinalizowaliśmy uzgodnienia z UE ws. zakazu importu tych produktów rolnych z Ukrainy, które doprowadziły do destabilizacji na rynku polskim. Głos Polski wsparty głosami Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii został w UE wysłuchany - powiedział premier Mateusz Morawiecki
Kryzys ws. importu ukraińskich produktów rolnych był nieuchronny, bo jest efektem wojny - ocenił w piątek w Warszawie unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak zaznaczył, UE zareagowała po sygnałach od państw, bo nie może działać prewencyjnie.
Uważamy, że decyzja w sprawie przedłużenia środka bezcłowego handlu z Ukrainą byłaby dzisiaj przedwczesna – powiedział w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. "Najpierw należy rozwiązać kwestie dot. produktów, które podlegają anomaliom rynkowym" – wskazał.
Transport zboża z Ukrainy, wracającego do Polski z innego kraju UE, możemy jedynie cofać. Rozważamy, czy nie powinno tutaj dojść do zmiany przepisów - powiedział PAP wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.
Złożymy szybko wniosek do KE z prośbą o weryfikację naruszenia rynku w kilku obszarach, takich jak drób, jajka, artykuły mleczne - wskazał premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do towarów rolnych z Ukrainy.
Doszliśmy do pewnego porozumienia z rolnikami protestującymi w Szczecinie, choć rozmowy będą nadal prowadzone - przekazał w Szczecinie minister rolnictwa Robert Telus. Poinformował, że rolnicy oczekują m.in. dopłaty do zbóż i nawozów w okresie jesiennym.
Pożyczki na zakup środków do produkcji rolnej oraz zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę silosów i magazynów na produkty sypkie przewiduje projekt nowelizacji ustaw, który trafił do Sejmu.
Pomoc każdemu do hektara byłaby niesprawiedliwa. Najlepszą pomocą jest ta dla rolników, którzy jeszcze nie sprzedali zboża - ocenił minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że większość postulatów środowisk rolniczych została już zrealizowana.
Mamy silną koalicję państw ws. wwozu towarów rolnych z Ukrainy, w związku z tym "będziemy stać przy swoim" w negocjacjach z Komisją Europejską - mówił w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda
Pożyczki na zakup środków do produkcji rolnej oraz zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę silosów i magazynów na produkty sypkie przewiduje projekt nowelizacji zamieszczony w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Minister rolnictwa Robert Telus w rozmowie z radiem RMF FM stwierdził, że lista firm, które zarobiły na imporcie zboża z Ukrainy, zostanie opublikowana w ciągu kilku dni. Zaznaczył jednak, że te firmy nie łamały prawa unijnego i działają zgodnie z nim.
Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy (m.in. zboża) zostanie wznowiony 21 kwietnia o północy, czyli w nocy z czwartku na piątek - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii przekazanej PAP. Trwają prace nad nowelizacją odpowiedniego rozporządzenia.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zaprosił na rozmowy w sprawie ukraińskiego zboża ministrów ds. handlu pięciu krajów, których przywódcy byli sygnatariuszami listu do Komisji Europejskie w tej sprawie – przekazało we wtorek PAP wysokie źródło unijne.
Produkty rolne z Ukrainy objęte od soboty zakazem przywozu nie wpływają do Polski – zapewnił minister rolnictwa Robert Telus. Negocjacje nad uregulowaniem kwestii tranzytu trwają. Rząd ma wystąpić do komisarza UE ds. handlu z wnioskiem o przywrócenie ceł.
Czasowy zakaz przywozu z Ukrainy do Polski niektórych produktów rolnych m.in. zboża, cukru i mięsa wieprzowego został wprowadzony rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii. Nowa regulacja będzie obowiązywać do końca czerwca – poinformowało resort rozwoju.
Rząd chce zająć się sprawą napływu ukraińskiego zboża do Polski i zastosować system dopłat oraz rekompensat dla rolników w naszym kraju - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek. Zaznaczył, że rząd będzie także zabiegał w tej sprawie na arenie międzynarodowej.
Zboże techniczne z Ukrainy. Prokuratura Okręgowa w Zamościu wszczęła śledztwo w sprawie oszustwa przy zakupie 1025 ton zboża za ponad 1,5 mln zł. Kupcy nie wiedzieli, że zamiast zboża krajowego sprzedano im pszenicę techniczną z Ukrainy.
Minister rolnictwa Robert Telus zwróci się do swoich odpowiedników z Czech, Rumunii, Bułgarii i Słowacji, by wspólnie wystąpić do UE o zrewidowanie - od czerwca - sprawy ceł.
Musimy zahamować napływ zboża z Ukrainy i uruchomić maksymalnie możliwy wypływ zboża z Polski - powiedział we wtorek w Programie III Polskiego Radia szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że ma pomysł rozdysponowania tego zboża na całą Europę.
Mechanizm kaucyjny szansą dla polskiego rynku zbóż - takie uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Czy to rozwiąże problem napływu zboża z Ukrainy?
Wypracowanie odpowiednich zasad, które będą pozwalały na ograniczenie napływu ukraińskiego zboża do Polski, ma przygotować wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
REKLAMA