REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.
Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi. Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.
Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.
Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego już wystartował. Osoby, które spełniają warunki uprawniające do uzyskania wpisu do Rejestru są zobowiązane do złożenia wniosku o wpis nie później niż do 26 września 2024 r. Jak przebiega złożenie wniosku o wpis do Rejestru?
REKLAMA
Praca opiekuna medycznego jest trudna i wycieńczająca. Trzeba posiadać specjalne kwalifikacje i wiedzę, jak i być sprawnym fizycznie i psychicznie. Praca ta przynosi jednak wielką satysfakcję, bo można pomagać innym. Opiekun medyczny - to nowy zawód medyczny. Wiąże się to z nowymi uprawnieniami ale i obowiązkami.
Co może robić technik masażysta? Okazuje się, że całkiem sporo. Co więcej - od 26 marca 2024 r. jest to nowy zawód medyczny. Wykonywanie masażu: tensegracyjnego, izometrycznego, stawowego, masażu klasycznego, masażu w środowisku wodnym, masażu Shantala, masażu kobiety w ciąży i połogu, masażu przyrządowego z wykorzystaniem urządzenia do masażu wibracyjnego, masażu w celu wspomagania przebiegu treningu u zawodników sportowych - to tylko ułamek wśród czynności, które wykonuje masażysta. Poniżej szczegółowy wykaz zadań, które może wykonywać technik masażysta.
Higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna - to nowe zawody medyczne. Nowe regulacje w tym zakresie weszły w życie w dniu 26 marca 2024 r. To przełomowe dla tej grupy zawodowej, ponieważ wydaje się, że dotąd była "w cieniu" dentystów, chociaż by wykonywać tego rodzaju pracę potrzeba mieć specjalistyczne kwalifikacje i wiedzę. Pracownicy zyskają więcej uprawnień i ochronę, jednak będą też podlegali szczególnym zasadom odpowiedzialności. Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna a czym zajmuje się asystentka stomatologiczna? Poniżej bardzo szczegółowy opis.
Optometrysta i ortoptysta - to nowe zawody medyczne. Co ważne, mają inne zadania niż okuliści, chociaż w pewnym zakresie wykonują podobne czynności, wspierając pracę okulistów. Jednym z najważniejszych zadań optometrysty jest planowanie i wykonywanie badań optometrycznych w celu dopasowania korekcji okularowej, soczewek kontaktowych oraz pomocy dla słabowidzących. Z kolei ortoptysta generalnie zajmuje się diagnostyką i przygotowaniem indywidualnego programu terapii ortoptycznej w przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia. Wspomaga lekarza okulistę w diagnostyce i terapii pacjentów z niedowidzeniem, zaburzeniem widzenia obuocznego czy chorobą zezową. Poniżej szczegółowy wykaz zadań.
REKLAMA
Udzielanie pierwszej pomocy nie będzie już tylko obowiązkiem moralnym, ale również zawodowym. W dniu 26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Ministra zdrowia regulujące kwestie szkoleń z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników sektora medycznego oraz innych zawodów.
15 nowych zawodów medycznych - ustawa wchodzi w życie 26 marca 2024 r. Co ważne trwają jeszcze prace nad rozporządzeniem określającym czynności zawodowe dla poszczególnych zawodów medycznych, a przecież ma to istotne znaczenie w kontekście powierzenia zakresu obowiązków przez pracodawców osobom wykonującym te nowe zawody medyczne, jak również konieczności zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.
Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.
Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań.
Osoba uprawniona do wykonywania zawodu medycznego, wymienionego w ustawie o niektórych zawodach medycznych, będzie uprawniona i zobowiązana do ustawicznego rozwoju zawodowego, którego celem jest aktualizacja swojej wiedzy i umiejętności. Jednym z uprawnień wpisującym się w realizację prawa do ustawicznego rozwoju zawodowego jest urlop szkoleniowy, który wiąże się z określonymi obowiązkami pracodawcy.
Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.
Z dniem 26 marca 2024 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, która określa m.in. zasady wykonywania zawodu technika masażysty oraz wskazuje, na czym polega wykonywanie tego zawodu. Aktualnie, zakres uprawnień i kompetencji technika masażysty można odkodować z innych obowiązujących już przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
Zakończono prace legislacyjne nad ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o niektórych zawodach medycznych (druk sejmowy – 3138). W dniu 1 września 2023 roku ustawa została podpisana przez Prezydenta oraz obecnie oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
W dniu 1 września 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (dalej: ustawa). To duża zmiana w tej branży. Czego dotyczą nowe przepisy? Jakie są zawody medyczne, które dotychczas nie były uregulowane? Czym jest Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego?
Fizjoterapeuta to jeden z zawodów medycznych. Kto może posługiwać się takim tytułem i jakich świadczeń udziela?
Projekt ustawy regulującej funkcjonowanie 17 zawodów medycznych trafia pod obrady Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.
Jakie będą nowe zawody medyczne, które dotychczas nie były uregulowane? Rząd proponuje zmiany w uregulowaniu warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte przepisami. Zajdą zmiany w doskonaleniu zawodowym osób wykonujących zawód medyczny oraz w zakresie odpowiedzialności zawodowej. Będzie nowy rejestr osób wykonujących zawody medyczne.
REKLAMA