REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zawarcie umowy, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wynajmujący musi zwrócić kaucję?

Zwrot kaucji, którą wpłacił najemca powinien nastąpić w terminie miesiąca od daty opróżnienia lokalu i po potrąceniu należności przysługujących wynajmującemu. Zwrot przysługuje w zwaloryzowanej postaci.

Wysokośc czynszu w lokalach Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje wynajem lokali po preferencyjnych kosztach. Choć ustalenie wysokości czynszu należy do TBS, to nie może ono przekroczyć ustawowo wskazanej kwoty.

Najem lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Korzyść płynąca z najmu lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego to przede wszystkim preferencyjny czynsz. Należy jednak mieć na uwadze, że w razie naruszenia podstawowych warunków umowy TBS może ją rozwiązać.

Najemca w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje wynajem lokali mieszkalnych po stosunkowo niskich kosztach dla osób mniej zamożnych. Wszyscy zainteresowani powinni wiedzieć więc, jak zostać najemcą w TBS.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Czy agencji nieruchomości zawsze trzeba płacić przy wynajmie?

Chciałem wynająć mieszkanie. Oferta na jednym z portali internetowych okazała się z agencji. Ta wymaga ode mnie podpisania umowy, zanim wynajmę mieszkanie.

Jak eksmitować lokatora?

Eksmisja lokatora to często droga przez mękę. Zanim pójdziemy do komornika najpierw będziemy musieli uzyskać prawomocny wyrok sądu.

Jak opodatkować najem?

Z początkiem 2010 roku została wprowadzona korzystna zmiana dla podatników, która wprowadza m.in. 8,5-proc. stawkę ryczałtu od przychodów z najmu bez żadnych limitów.

REKLAMA

Protokół zdawczo – odbiorczy oraz dodatkowe pozwolenia w umowie najmu

Od 2010 roku obowiązuje jedna stawka dla najmu

Od 2010 r. obowiązuje jedna niższa stawka ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów z najmu w wysokości 8, 5 procent. To istotna zmiana dla wszystkich osób, które czerpią zyski z wynajmu mieszkań.

W jakiej formie należy zawrzeć umowę najmu?

Przepisy prawa co do zasady nie narzucają stronom stosunku najmu konieczności zachowania określonej formy czynności prawnej przy zawarciu umowy najmu. W praktyce podstawą formą zawierania umów najmu nieruchomości są umowy zawierane na piśmie, jednakże występują również umowy zawierane w innych formach, jak np. umowy ustne, umowy zawierane drogą elektroniczną, za pomocą faksu, lub też przy użyciu form kwalifikowanych jak np. umowy pisemnej z datą pewną, umowy w formie aktu notarialnego.

Nabycie prawa własności lokalu wojskowego

Od 1 lipca 2010r. obowiązują nowe zasady na jakich uprawnieni mogą wykupić prawo własności lokalu wojskowego. Prawa do nabycia lokalu mieszkalnego nie mają już wszyscy, którzy posiadają tytuł prawny do lokalu, a jedynie osoby korzystające z niego na podstawie decyzji administracyjnej lub umowy najmu na czas nieoznaczony.

Jak rozliczyć się ze wodę?

Mieszkańcy lokalu wyposażonego w wodomierz regulują należność za wodę według wskazania urządzenia. Natomiast w lokalach niedomiarowych, czyli bez wodomierza, mieszkańcy dodatkowo regulują różnicę między kwotą wskazaną przez główny wodomierz w bloku i sumą kwot wskazanych przez poszczególne wodomierze.

Najem zwrotny dla przedsiębiorców

Instytucja najmu zwrotnego jest obecnie dogodnym rozwiązaniem, które dla kupującego może stanowić pewnego rodzaju narzędzie inwestycyjne, natomiast dla sprzedającego jedną z form zadłużania się w celu sfinansowania planów rozwojowych.

Nowe zasady najmu ryczałtem ewidencjonowanym

Nowe zasady opodatkowania najmu ryczałtem ewidencjonowanym wprowadza ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Na skutek wprowadzonej zmiany przychody z tytułu najmu i podobnych źródeł są opodatkowane według 8,5-proc. stawki ryczałtu niezależnie od ich wielkości.

Umowa najmu – w świetle przepisów prawa cywilnego

Zgodnie z kodeksem cywilnym umowa najmu jest stosunkiem prawnym, na mocy którego jedna ze stron udostępnia drugiej na pewien okres czasu – za odpowiednim wynagrodzeniem – korzystanie ze swojej rzeczy. Wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez oznaczony lub nieoznaczony czas, a najemca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz wynajmującemu.

Czy faktura może zastąpić kasę fiskalną przy najmie?

Przy najmie nie ma obowiązku stosowania kas rejestrujących – w przypadku, kiedy są świadczone usługi na rzecz podatników VAT. Jednakże przy sprzedaży konsumenckiej przewidziano liczne wyjątki, – które zostaną omówione poniżej.

Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Czy najemca musi prosić wynajmującego o zameldowanie go w wynajmowanym mieszkaniu? Co to jest meldunek i jak zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu?

Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Nie w każdej sytuacji umowa najmu może być wypowiedziana. Wynajmujący może wypowiedzieć umowę np. w przypadku nagannego zachowania lokatora.

Co zrobić, gdy niepełnoletnie dziecko zarejestrowało się w płatnym serwisie internetowym

Mój czternastoletni syn zarejestrował się w pewnym serwisie internetowym. Po dwóch tygodniach do domu przyszedł rachunek za korzystanie z tego serwisu. Co mam zrobić?

Kiedy występuje brak świadomości lub swobody przy zawieraniu umowy kredytowej

Wyłączenie świadomości lub swobody wyrażenia woli powoduje nieważność czynności. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Wzrost liczby nowych hoteli w Polsce

W Polsce powstaje coraz więcej hoteli. Fakt ten cieszy przede wszystkim producentów mebli czy sprzętu RTV i AGD. Na polski rynek wkraczają także przedsiębiorcy z zagranicy a inwestycja w hotel to ich zdaniem może przynieść wiele korzyści.

Wynajmujący nie zawsze jest zabezpieczony

Od stycznia 2010 r. właściciele lokali mieszkalnych mogą oddawać je do używania najemcy, na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Nowe przepisy mają przede wszystkim dać większą ochronę właścicielom mieszkań. Aby mogli oni z niej skorzystać muszą najpierw spełnić kilka podstawowych warunków.

Na jak długo można zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

Przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość zawarcia kilku rodzajów umów o pracę. Wśród nich jest umowa na czas określony, która z góry wskazuje termin zakończenia stosunku pracy. Umowy terminowe niestety nie sprzyjają wytwarzaniu się trwałej więzi pracownika z pracodawcą i najczęściej dotyczą grup zawodowych, których praca ma charakter okresowy (artyści teatralni, robotnicy sezonowi).

Czy najemca musi odmalować ściany

Właściciel mieszkania, które wynajmuję stwierdził ostatnio, że przed wyprowadzką muszę najpierw odmalować mu ściany. Czy na najemcy ciąży obowiązek odmalowania ścian?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

Czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu?

Wynajmujesz mieszkanie i zastanawiasz się, czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu? Na to pytanie, dnia 17 lutego 2010 r. udzielił odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydając interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowegow sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu

Zawarcie umowy najmu oznacza, że po stronie wynajmującego powstaje obowiązek utrzymania przedmiotu umowy w odpowiednim stanie. Jak wyegzekwować dbanie o najmowane mieszkanie?

Określenie zadatku w umowie sprzedaży

Zastrzeżenie w treści umowy sprzedaży postanowienia dotyczącego zadatku zwiększa pewność, iż zobowiązanie zostanie spełnione. W określonej sytuacji strona, z której winy zobowiązanie nie zostało wykonane, będzie musiała zwrócić podwójną jego wartość.

Zwolnienie od posiadania kas rejestrujących przy najmie

Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wymienia czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, wśród których znalazły się usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek.

Jak rozliczyć najem w firmie?

Nie ma wątpliwości, że każde przedsiębiorstwo dokonuje wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak przepisy podatkowe ograniczają w wielu przypadkach możliwość pomniejszenia o te wydatki podstawy opodatkowania. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli świadomość jaka forma opodatkowania jest dla nich najkorzystniejsza i co zrobić, aby ponieść jak najmniejsze koszty.

Najem okazjonalny - nowa instytucja w prawie cywilnym

Od 28 stycznia 2010 roku na rynku najmu istnieje możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego. Nową formę najmu wprowadziła ustawa z 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Kto może skorzystać z nowej formy najmu? W jaki sposób zawrzeć umowę i jak zabezpieczyć interesy właściciela oraz lokatora.

Czy najemca może być konsumentem

Przy spełnieniu określonych warunków najemca może posiadać status konsumenta. Oznacza to, że może korzystać z praw, które przysługują konsumentowi.

Wynajem i użyczanie lokalu spółdzielczego

Jeszcze niedawno aby wynająć mieszkanie lokatorskie w spółdzielni osobie trzeciej musieliśmy uzyskiwać zgodę spółdzielni. Obecnie przed wynajęciem mieszkania generalnie nie trzeba uzyskiwać zgody – czasem wymagane jest jednak zgłoszenie tego faktu spółdzielni. Jeżeli jednak chcemy wynająć mieszkanie na biuro czy gabinet lekarski zgoda spółdzielni będzie dalej wymagana.

Lokal użytkowy w spółdzielni

W większości spółdzielni występują lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe czy biura. Mają one różny status – od lokali będących własnością spółdzielni, poprzez lokale wynajmowane, lokale spółdzielcze własnościowe, aż do lokali będących własnością użytkujących je osób.

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Najem okazjonalny po nowelizacji

Najem okazjonalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony wynajmujących z uwagi fakt, że będą oni mogli łatwiej usunąć niepożądanych lokatorów z mieszkania. W konsekwencji doprowadzi to do ograniczenia istnienia tzw. szarej strefy i wzrostu liczy zawieranych legalnie umów.

Czy najemca może być stroną umowy o dostarczanie wody


Właściciel kamienicy, w której mieszkam nie zawarł umowy o zaopatrzenie w wodę z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjny. Czy w takiej sytuacji najemcy mogą sami zawierać takie umowy z przedsiębiorstwem?

Remont mieszkań komunalnych

Najemcy mieszkań (w tym komunalnych) niejednokrotnie borykają się ze złym stanem technicznym budynku. Przeciekające dachy, nieszczelne okna, niszczejące klatki schodowe to codzienny obraz w wielu polskich miastach. Często zdarza się też, że na skutek rozmaitych awarii dochodzi do przerw w dostawie mediów (wody, elektryczności, ciepła), które bardzo szybko dają się we znaki mieszkańcom lokali.

Szykuje się zmiana w opodatkowaniu najmu

Nowelizując ustawę o ochronie praw lokatorów, ustawodawca ma zamiar zmniejszyć podatek ryczałtowy z tytułu wynajmu mieszkania.

Będzie łatwiej pozbyć się najemcy

Ustawodawca ma zamiar rozszerzyć uprawnienia wynajmującego w ramach najmu okazjonalnego (przez osobę nie prowadzącą w tym zakresie działalności gospodarczej). Jednym z ułatwień, ma być ułatwiony sposób wyeksmitowania najemcy. Ta możliwość wymagać będzie jednak podjęcia dodatkowych czynności (w tym, zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego), może nie być więc taka prosta.

Negocjacje

Kodeks cywilny wymienia trzy tryby zawierania umów. Zalicza do nich: przyjęcie oferty, wybór oferty w drodze przetargu lub aukcji, negocjacje. Ostatni tryb jest najrzadziej spotykany w życiu codziennym warto jednak wiedzieć o nim trochę więcej.

Wspólny najem mieszkania

Małżonkowie zawsze oboje są najemcami lokalu mieszkalnego – nawet jeśli tylko jeden z nich podpisze właściwą umowę. Osoby żyjące w związku partnerskim nie mają tego przywileju – jednak ich sytuacja nie jest nieuregulowana w przepisach.

Jak poprawnie napisać umowę sprzedaży

Umowa sprzedaży odgrywa w życiu gospodarczym bodajże najdonioślejsza rolę. Zawierana jest powszechnie każdego dnia. Jednak mimo powszedniości umowy sprzedaży nie każdy wie jak należy ją prawidłowo sporządzić.

Udzielanie pełnomocnictwa

Pragnę udzielić pełnomocnictwa do zawarcia umowy. Jaką formę powinno mieć takie pełnomocnictwo i co powinno zawierać umocowanie?

Spółdzielnia zwróciła ci część kosztów wymiany okien- nie zapłacisz podatku

Do tej pory Ministerstwo Finansów i cały aparat fiskalny stał na stanowisku, iż zwrot lokatorowi części kosztów wymiany stolarki okiennej przez spółdzielnię mieszkaniową stanowi przychód, który należy opodatkować. Teraz się to zmieni.

Co jest ofertą

Kiedy możemy poczytywać daną informację za ofertę? Czy ogłoszenie w Internecie o sprzedaży samochodu może stanowić ofertę w rozumieniu przepisów prawa cywilnego?

Zakończenie najmu

Każdy stosunek zobowiązaniowy (także umowa najmu) po pewnym czasie może ulec zakończeniu. Istnieje kilka sposobów zakończenia umowy najmu, zaczynając od tych najmniej spornych, kończąc na wizycie w sądzie.

Skutki sprzedaży rzeczy wynajętej

Czasami zdarza się, że w trakcie trwania umowy najmu rzecz wynajmowana zmienia swojego właściciela. Przepisy dotyczące najmu nie ograniczają prawa osoby wynajmującej do sprzedaży rzeczy, która jest jej własnością. Do dokonania sprzedaży rzeczy wynajmowanej nie potrzebna jest zgoda najemcy, jego stanowisko w tej sprawie pozostaje bez znaczenia.

Obowiązki stron w umowie najmu

W każdej umowie zobowiązaniowej mamy do czynienia ze świadczeniami powiązanymi, każdej ze stron przysługują pewne prawa ale jednocześnie obarczona jest pewnymi obowiązkami.

REKLAMA