REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie, Prawo cywilne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnienie - jak wygląda praca w agencji tłumaczeń

Wykonywanie zawodu tłumacza kojarzone jest najczęściej z pracą w wydawnictwie. Czy to jedyne wyjście dla specjalistów w tym zawodzie? W dobie outsourcingu i freelancerów funkcjonują liczne agencje specjalizujące się w tłumaczeniach z języków obcych, a co za tym idzie – zatrudniające wielu pracowników. Jak wygląda praca w agencji tłumaczeń?

Nowe przepisy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 1 lipca

Od 1 lipca 2016 r. wchodzą w życie nowe regulacje w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ulga, o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), ulega obniżeniu z 80 do 50 proc. Zmiana oznacza więcej środków w funduszu, ale za to mniejsze korzyści dla korzystających z takiej możliwości firm.

Nowe zasady zatrudniania pracowników z krajów spoza Unii Europejskiej

Rolnicy czy właściciele firm budowlanych korzystających z usług wykonawców ze Wschodu będą musieli przygotować się na zmianę przepisów. Od nowego roku zamiast oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca spoza Unii wprowadzone zostaną zezwolenia na pracę krótkoterminową lub sezonową, wydawane przez starostę. To może uderzyć w pracowników ze Wschodu, ale powinno zlikwidować nadużycia przy ich zatrudnianiu.

Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy po zmianach

Od 22 lutego 2016 r. pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy pracodawca może cofnąć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?

REKLAMA

Praca na zastępstwo

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że pracodawcy już teraz poszukują pracowników na zastępstwo. Jakie korzyści ze sobą niesie ten rodzaj zatrudnienia?

Rynek pracy 2016 - coraz więcej pracy dla młodych

Osobom młodym i bez doświadczenia zawodowego nadal trudniej niż innym znaleźć pracę. Jednak obecnie obserwowane jest coraz większe zainteresowanie pracodawców absolwentami.

Ponowne zatrudnienie pracownika

Pomimo rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, istnieje kilka sytuacji, których wystąpienie powoduje po stronie pracodawcy konieczność ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika.

Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Zasadą jest, że zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron w każdym czasie. Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie z niezbędnymi elementami. Poniżej wskazówki jak wypowiedzieć umowę zlecenia oraz wzór wypowiedzenia.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa o zatrudnieniu?

Po dwóch latach wdrażania nowych rozwiązań w ramach reformy rynku pracy potrzebne jest udoskonalenie wprowadzonych rozwiązań, ale też nowe propozycje. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada napisanie nowej ustawy o zatrudnieniu.

Wynagrodzenia osób po 50 roku życia - w tym wynagrodzenia księgowych

Z przeprowadzonych badań wynika, że w ubiegłym roku średnie wynagrodzenie osób, które miały co najmniej 50 lat, wynosiło 3 900 PLN brutto miesięcznie, a zarobki połowy z nich mieściły się w przedziale 2 800 PLN – 6 000 PLN brutto na miesiąc. Przeciętne zarobki księgowych w tej grupie wiekowej wyniosły natomiast 3 000 PLN, a głównych księgowych – 5 500 PLN.

Wysokość zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia 2016

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia przysługuje, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni oraz powstała nie później niż w ciągu 14 dni po ustaniu ubezpieczenia. W jakiej wysokości pracownikowi przysługuje zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczeń w 2016 roku?

Będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia. Pracujący sezonowo i krótkoterminowo cudzoziemcy będą musieli pozyskiwać zezwolenia na pracę, co zwiększy formalności.

Zawieranie umów o pracę w językach obcych

Czy zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwe jest zawieranie umów o pracę na terytorium Polski w języku obcym, czyli innym niż język polski?

Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop rodzicielski w formie elektronicznej?

Urlop rodzicielski udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Przepisy prawa pracy nie regulują w jakiej formie należy złożyć wniosek o urlop. W tym zakresie należy odwołać się do przepisów odrębnych w zakresie oświadczeń woli składanych w formie elektronicznej.

Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Osobom zatrudnionym na podstawie cywilnoprawnych umów o pracę i samozatrudnionym zostanie przyznane prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Jakie będą konsekwencje nowych przepisów?

Zmiana informacji o warunkach zatrudnienia do 22 marca

Na skutek wydłużenia okresów wypowiedzenia umów na czas określony od 22 lutego 2016 r. pracodawcy muszą zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia. Zmiany tej trzeba dokonać najpóźniej do 22 marca 2016 r. w przypadku pracowników, którzy mają podaną informację o warunkach zatrudnienia poprzez wskazanie przepisów.

Kodeks pracy powinien promować firmy rodzinne i zatrudnienie na etat

Kodeks pracy powinien wspierać mniejsze przedsiębiorstwa oraz firmy rodzinne, a także promować wśród pracodawców zatrudnianie na etat - uważa Jacek Męcina z Rady Dialogu Społecznego. Jego zdaniem Kodeks pracy nie odpowiada na dzisiejsze potrzeby rynku pracy i konieczne jest uproszczenie regulacji oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących czasu pracy i zawierania umów o pracę.

Rynek pracy 2016 - wiosenne ożywienie

Mimo, że do początku kalendarzowej wiosny (21 marca) jest jeszcze trochę czasu, na rynku pracy można już zaobserwować wiosenne ożywienie. Głównie dlatego, że w bieżącym roku niemal nie było prawdziwej zimy. Jest więcej ofert pracy niż rok temu, zwłaszcza w budownictwie. To początek dobrej koniunktury na rynku pracy w 2016 roku.

Zwrot kosztów zatrudnienia młodego pracownika w latach 2016-2018

Od 2016 roku przez trzy lata istnieje możliwość uzyskania przez firmy refundacji z Funduszu Pracy kosztów zatrudnienia pracowników, którzy nie osiągnęli 30-tego roku życia. Zasady uzyskania takiej refundacji wynikają ze znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Korzyści z posiadania kilku zawodów

Większość z nas spędza swoje życie zawodowe, pracując na jednym stanowisku i specjalizując się w określonym obszarze zawodowym. Jednak nie każdemu to wystarcza. Są osoby, które wykonują kilka prac i dopiero w takich warunkach czują się spełnione. Dlaczego warto rozważyć opcję posiadania kilku specjalizacji?

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z pracy za granicą

Osoba, która pracowała za granicą i powróciła do kraju może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Przyznanie zasiłku jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków.

Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w grudniu 2015 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał przeciętne miesięczne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2015 r.

Jakie wyzwania czekają rekruterów w 2016 r.

Wg raportu KPMG, aż 40% polskich firm planuje zwiększyć zatrudnienie w 2016 roku. Skutki tych zmian odczują rekruterzy. Z czym będą musieli zmierzyć się w 2016 roku?

Dni pracujące i wolne od pracy w 2016 r.

Osoby pracujące na pewno zastanawiają się, ile dni będą musiały przepracować w 2016 roku. Z wyliczeń wynika, że w 2016 roku liczba dni roboczych wynosi 252, co oznacza, że w nowym roku w pracy spędzimy dokładnie tyle samo dni co w roku 2015.

Sztuka rekrutacji specjalisty UX – jak zredagować ogłoszenie?

UXowiec – specjalista od użyteczności. Nie ma ich wielu, a rynek pracy coraz bardziej się o nich dopomina. Jak przyciągnąć najlepszych? Jak skonstruować ogłoszenie, które zagwarantuje sukces?

Terminowe umowy o pracę od 22 lutego 2016 r.

Nowe przepisy prawa pracy, które wejdą w życie 22 lutego 2016 r. będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Nowe regulacje w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie tych umów.

IFK poleca: Korzystne zmiany dla pracowników

Konieczność potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę – to zmiana w Kodeksie pracy zaproponowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu zmniejszy się liczba zatrudnionych w szarej strefie.

Rekrutacja za pomocą agencji zatrudnienia

Agencja rekrutacji reprezentuje swojego klienta, dlatego dba również o jego markę w relacjach z kandydatem. Każda rekrutacja jest inna. Zarówno pracodawcy, jak i agencji zależy na znalezieniu dobrego pracownika. Oto kilka porad do owocnej współpracy z agencją rekrutacji.

Prognozy zmian na rynku pracy w 2016 roku

Rok 2016 ma przynieść istotne zmiany na rynku pracy, m.in. ozusowanie umów zleceń. Spodziewany jest także wzrost płac w wielu sektorach gospodarki. Jak te zmiany oceniają eksperci?

Zmiany w zatrudnianiu na wyższe stanowiska w służbie cywilnej - projekt

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej zakłada zatrudnianie na wyższe stanowiska w służbie cywilnej w drodze powołania, a nie jak obecnie - w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Ponadto stosunki pracy z osobami, które zajmują w dniu wejścia w życie nowelizacji wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają wygasnąć po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji - zakłada projekt autorstwa PiS.

Bezrobocie w listopadzie 2015 r.

Bezrobocie rejestrowane w listopadzie 2015 roku wyniosło 9,7 proc. W urzędach pracy na koniec listopada br. zarejestrowanych było 1 532,7 tys. osób tys. osób - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Refundacja z tytułu zatrudnienia bezrobotnych od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawca będzie mógł ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30. roku życia. Jak skorzystać z refundacji?

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązywał będzie zmieniony wzór umowy o pracę. Nowy wzór uwzględnia zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy m.in. w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

Refundacja kosztów związanych z zatrudnieniem młodego pracownika w księgach rachunkowych

O zwrot kosztów związanych z zatrudnieniem młodego pracownika będzie mógł się ubiegać od nowego roku pracodawca, który zatrudni skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego do 30. roku życia. Sposób ujęcia w księgach będzie zależał od momentu otrzymania środków pieniężnych.

Ustawa o refundacji zatrudnienia młodych ludzi weszła w życie

100 tys. miejsc pracy dla młodych ludzi - taki ma być efekt ustawy pozwalającej na refundację części kosztów zatrudnienia bezrobotnych do 30. roku życia, która 23 listopada 2015 r. weszła w życie.

Jak zakładowy staż pracy wpływa na uprawnienia pracownicze?

Jeden z pracowników był zatrudniony w naszej jednostce kilka lat temu, potem pracował u innego pracodawcy, a obecnie (od 2 lat) ponownie pracuje u nas. Czy ustalając jego zakładowy staż pracy, przyjmujemy tylko obecne zatrudnienie?

Mikrofirmy zatrudniają coraz więcej pracowników

Wzrost gospodarczy, z którym mamy obecnie do czynienia, powoduje, że rośnie zatrudnienie w polskiej gospodarce. Na koniec drugiego kwartału tego roku liczba osób pracujących dla osób prowadzących jednoosobową działalność mogła wynieść około 3,25 mln. W stosunku do końca I kwartału liczba zatrudnionych w mikrofirmach mogła urosnąć nawet o 150 tys.

Mikołajem się nie jest, Mikołajem się bywa, czyli o zatrudnieniu w Święta

O Mikołajach i innych możliwościach zarobienia (dorobienia) przy okazji Świąt pisze Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.

Zatrudnienie bezrobotnego do 30 roku życia – refundacja wynagrodzenia i składek ZUS

W latach 2016–2017 pracodawca, który zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego do 30. roku życia, będzie mógł zawrzeć ze starostą umowę, na mocy której otrzyma przez 12 miesięcy refundację części kosztów wynagrodzenia i składek.

Przedwstępna umowa o pracę - roszczenia

Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają regulacji stosowania przedwstępnej umowy o pracę. W tym zakresie prawo pracy odsyła bezpośrednio do kodeksu cywilnego.

Warto postawić na pracowników 50+

Młodzi, dobrze wykształceni i pełni zapału, a mimo tego mający duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tak przedstawia się sytuacja pokolenia, które wchodzi właśnie na rynek pracy. Jednak ich szanse są i tak przeważnie większe niż osób, które ukończyły już 50 lat. Obecnie jedynie co druga osoba w tym wieku jest zatrudniona na stałe. Dlaczego tak się dzieje?

Stabilizacja zatrudnienia na rynku pracy - opinia eksperta

Firmy obecnie wstrzymują się z zatrudnianiem nowych pracowników. Wpływ na stabilizację zatrudnienia mają zmiany, które wejdą w 2016 r. Ponadto zbliża się koniec roku i firmy rozliczają budżet - ocenia ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Bezrobocie we wrześniu 2015 r.

Bezrobocie we wrześniu 2015 r. zmniejszyło się do 9,9%. Tymczasem w sierpniu tego roku wynosiło 10%. To najlepszy wynik od 7 lat. Ponadto rekordowa była liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców.

Blisko 2 mln osób pracuje na umowach cywilnoprawnych

Na umowach cywilnoprawnych, czyli zatrudnionych na umowy-zlecenia i umowy o dzieło, pracuje obecnie 2 mln osób. Szacuje się, że 15 proc. z tych osób powinno mieć etat.

Oferta zatrudnienia pracownika w prawie pracy

Oferta zatrudnienia pracownika to formalna propozycja zawarcia umowy, której celem jest podjęcie pracy. Pracodawca może skorzystać z oferty zatrud­nienia osoby bezrobotnej skierowanej do pracy przez urząd pracy.

Czy tymczasowe aresztowanie pracownika można uznać za powód rozwiązania z nim umowy w trybie dyscyplinarnym

Pracownik zatrudniony w naszej jednostce samorządowej został tymczasowo aresztowany. Aresztowanie nie miało związku z jego pracą w jednostce. Czy jest to wystarczający powód, aby rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym - natychmiastowym?

Koniec studiów to dopiero początek…, czyli co absolwent wiedzieć powinien

Problem ze znalezieniem pracy to nie tylko kwestia wskaźników bezrobocia, ale także podejścia i braku biznesowego rozumienia sytuacji pracodawcy – jego potrzeb i oczekiwań.

Refundacja kosztów zatrudnienia młodych pracowników

Refundację kosztów zatrudnienia osób do 30. roku życia przewiduje projekt posłów koalicji, którym Sejm zajmie się w środę 23 września 2015 r. Koszty refundacji mają być finansowane z Funduszu Pracy. Na pomoc w znalezieniu pierwszej pracy przez młodych ludzi miałoby trafić 3 mld zł z Funduszu Pracy.

Podsumowanie zmian w prawie w sierpniu 2015 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w sierpniu br. Zmiany dotyczą zakresu regulacji dotyczących prawa spadkowego, prawa cywilnego oraz postępowania przed sądami administracyjnymi, jak również wybrane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

Podsumowanie zmian w prawie w październiku 2015 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w październiku br. Zmiany dotyczą zakresu regulacji dotyczących kontroli niektórych inwestycji, nadzoru nad rynkiem finansowym, rozpatrywania reklamacji przez podmioty rynku finansowego, instytucji Rzecznika Finansowego, gospodarki nieruchomościami oraz prawa cywilnego.

REKLAMA