REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek macierzyński, Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwestionowanie przez ZUS wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę

Czy ZUS ma prawo do kwestionowania wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę i ustalania innej niż wynikająca z umowy o pracę wysokości podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne?

26 dni urlopu dla wszystkich - projekt nowego Kodeksu pracy

26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, nowy katalog umów o pracę - to tylko niektóre ze zmian zaproponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Teraz projektem zajmie się resort pracy.

Nowe umowy o pracę - koniec zatrudniania na umowę zlecenie

Komisja Kodyfikacyjna zaproponowała stosowanie kilku rodzajów umów o pracę, m.in. umowę o pracę dorywczą czy umowę o pracę tzw. nieetatową. Tym samym zatrudnianie na umowę zlecenie ma zostać ograniczone. Zaznaczono, że propozycje komisji nie są projektami ustaw.

Współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu działalności gospodarczej a składki ZUS, zasiłek macierzyński

Na jakich zasadach powinna odbywać się współpraca z małżonkiem przy prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej, aby koszty składek ZUS były jak najniższe? Czy współpraca obniży zasiłek macierzyński?

REKLAMA

Jak zawierać i rozwiązywać umowy o pracę na zastępstwo w 2018 r.

Umowę na zastępstwo stosuje się głównie w przypadku długotrwałych, usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracowników, jeżeli zachodzi konieczność ich zastępstwa. Zobacz przykładowy wzór umowy o pracę na czas zastępstwa.

Nowe umowy dla pracowników sezonowych, opodatkowanie dochodów

Pracownicy sezonowi będą mogli być zatrudniani na podstawie umowy o pracę na okres 3-4 miesięcy. Projekt zakłada też, że dochody pomocnika rolnika będą opodatkowane.

Urlopy związane z rodzicielstwem w 2018 r. - urlop rodzicielski, macierzyński i ojcowski

Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?

Różnice między umową o pracę a zleceniem

Pomimo faktu, że umowa o pracę gwarantuje największą ochronę pracownika to nie jest najpopularniejszą podstawą zatrudnienia. Od lat zarówno wśród pracodawców jak i pracowników ogromną popularnością cieszą się umowy cywilnoprawne, w tym umowa zlecenia. Sprawdź jakie różnice istnieją pomiędzy umową o pracę a zleceniem.

REKLAMA

Eksperci: obecny Kodeks pracy wymaga wielu zmian

Monitorowanie aktywności pracowników w internecie, wprowadzenie bardziej elastycznego czasu pracy, ograniczenie urlopów na żądanie - to zdaniem ekspertów zmiany, których potrzebuje Kodeks pracy.

Kiedy ZUS najczęściej podważa podleganie ubezpieczeniom

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podważyć podleganie ubezpieczeniom jeżeli stwierdzi pozorność zawarcia umowy o pracę czy obejście prawa. ZUS najczęściej kontroluje umowy o pracę zawierane z kobietami w ciąży.

Zakres pojęcia „wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę” w PIT

“Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę” to także inne składniki takiego wynagrodzenia związanego z umową o pracę i w tym zakresie niewątpliwie mieści się m.in. wynagrodzenie chorobowe. Natomiast osobną kwestią jest kwestia zasiłku chorobowego. Zasiłek ten jest wypłacany zupełnie z innego tytułu (przepisów o ubezpieczeniu społecznym) i w tym zakresie nie wchodzi w skład wynagrodzenia.

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Składki ZUS za emeryta na zleceniu, który pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z inną firmą

Emeryt-zleceniobiorca, który jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym zarówno z obydwu umów. Decydujące znaczenie ma tu wysokość miesięcznego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego rozwiązania umowy o pracę

W razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, pracownik może odwołać się do sądu pracy. Sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia. Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może orzec o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Sąd może także przyznać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r.

Rodzice na urlopie rodzicielskim nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności zawodowej. Podczas tego urlopu mogą pracować, jednakże pod pewnymi warunkami. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 r.?

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Czy ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński nadal może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia?

Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS - postępowanie i konsekwencje

Podważenie podlegania ubezpieczeniom przez ZUS ma na celu wykazanie pozorności zawartej umowy, w celu skorzystania z zasiłku. Postępowanie tego rodzaju występuje najczęściej w przypadku umów o pracę, gdzie istnieją podejrzenia, że umowa została zawarta właśnie na potrzeby skorzystania z zasiłku. Przeprowadzane przez ZUS kontrole nie skupiają się jedynie na stwierdzeniu pozorności zawartej umowy, bo np. przy umowie o dzieło mogą dotyczyć przedmiotu zawartej umowy. Zakres kontroli obejmuje także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w tym roku

Jeden wymiar urlopu do 26 dni dla wszystkich niezależnie od stażu pracy, likwidacja tzw. umów śmieciowych, czy zakaz zakładania działalności gospodarczej w miejsce umowy o pracę - to tylko niektóre z ważnych zmian zaproponowanych w nowym Kodeksie pracy. Prognozuje się, że zmiany mogą wejść w życie jeszcze w 2018 roku.

Zawarcie umowy o pracę 2018 r.

Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli dwóch stron: pracodawcy i pracownika. Co do zasady umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie (jeśli umowa została zawarta ustnie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków).

Nowe obowiązki pracodawcy w 2018 r.

W 2018 roku pracodawców czekają nowe obowiązki, między innymi opłacanie wyższych składek ZUS. Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada również istotne zmiany w wydawaniu i prostowaniu świadectwa pracy.

Jak zatrudnić nianię i skorzystać z dofinansowania w 2018 r.

Rodzice zatrudniający nianię mogą ubiegać się o dofinansowanie do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 stycznia 2018 r. budżet państwa sfinansuje składki na jej ubezpieczenia tylko częściowo. Jak krok po kroku zatrudnić nianię i jakie warunki należy spełnić by otrzymać dofinansowanie?

Kogo PIP skontroluje w 2018 r.?

W 2018 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzić w całym kraju 72 tys. kontroli. Szczególną uwagą PIP objęte będą obszary prawnej ochrony pracy i związane z bezpieczeństwem oraz ochroną życia i zdrowia pracowników.

Rozwiązanie umowy o pracę w 2018 r. (art. 30) – podstawowe informacje

Art. 30 Kodeksu pracy określa podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę w 2018 roku?

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2018 r.

W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł. Wzrost pensji minimalnej oznacza więc także wzrost kosztów pracy. Jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Jakie składki do ZUS pokrywa pracodawca?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

Emeryci lub renciści mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń, jeżeli osiągnęli powszechny wiek emerytalny. W pozostałych przypadkach ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę. Od 1 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 r. obowiązują nowe limity dorabiania.

Zatrudnienie tymczasowe, outsourcing pracowniczy, leasing pracowniczy

W obecnych czasach korzystanie z alternatywnych form zatrudnienia jest coraz bardziej popularne. Wynika to w szczególności ze zmiennego zapotrzebowania pracodawców na pracę. Warto więc umieć rozróżnić poszczególne formy zatrudnienia, aby świadomie i zgodnie z prawem z nich korzystać.

Urlop ojcowski 2018 - wzór wniosku, wymiar

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika-ojca. Należy go złożyć w odpowiednim terminie. Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego w 2018 roku? Pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Pracodawca nabywa prawo do utworu powstałego w związku z wykonywaniem przez pracownika jego obowiązków służbowych. Prawo to może zostać wyłączone na podstawie postanowień umowy o pracę. Czy uprawnienie przysługuje osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych?

Wadliwe rozwiązanie umowy o pracę a wysokość odszkodowania

W przypadku, gdy wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, a także w przypadku, gdy z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, pracownikowi zgodnie z przepisami kodeksu pracy przysługuje w szczególności roszczenie o odszkodowanie, co do zasady w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Czy w związku z tym wysokość tego odszkodowania jest wyższa w przypadku, gdy strony umowy o pracę uzgodniły dłuższy niż ustawowy okres wypowiedzenia?

Nowe druki ZUS o zasiłek macierzyński

ZUS udostępnił nowe, uproszczone druki m.in. wniosek o zasiłek macierzyński - nowy symbol ZAM (zastąpił dotychczasowy ZAS-54), wniosek o skrócenie lub wstrzymanie okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego - nowy symbol ZUR (zastąpił ZUS-ZS-WUR-01), oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do 8 lat - ZAS-23.

Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r.

Od 1 września 2017 r. weszły w życie zmiany dostosowujące zasady przygotowania zawodowego młodocianych do nowego systemu oświaty. Wprowadzono także przepisy przejściowe, które objęły młodocianych, którzy rozpoczęli przygotowanie zawodowe przed 1 września 2017 r.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z winy pracodawcy a odprawa pieniężna

Czy w przypadku uzasadnionego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie art. 55 § 1(1) kodeksu pracy, tj. z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracownikowi, poza odszkodowaniem przewidzianym ww. przepisem kodeksu pracy, przysługuje także odprawa pieniężna na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych)?

Jak obliczyć podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego

ZUS wyjaśnił podstawowe zasady obliczania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego, w przypadku gdy zasiłek macierzyński za część miesiąca jest wypłacany przez płatnika składek albo zaliczka na podatek dochodowy nie jest obliczana i pobierana.

Jak ustalać okresy wypowiedzenia umów o pracę

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony i umowy na czas określony są takie same i wynoszą od 2 tygodni do 3 miesięcy w zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny wynoszą od 3 dni roboczych do 2 tygodni i są uzależnione od okresu, na jaki zawarto taką umowę.

Jakie roszczenia przysługują pracownikowi z tytułu mobbingu w pracy?

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek powstrzymywania się od wszelkich praktyk mobbingowych, jak również nakładają na niego obowiązek przeciwdziałania temu zjawisku. Jakie roszczenia przysługują pracownikowi i jak kształtuje się odpowiedzialność pracodawcy, gdy w zakładzie pracy dojdzie do mobbingu?

Urlop ojcowski 2018

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik, który jest ojcem wychowującym dziecko, ma prawo do urlopu ojcowskiego. W celu skorzystania z urlopu należy spełnić przewidziane przez ustawę wymagania formalne. Na jaki wymiar urlopu ojcowskiego może liczyć pracownik-ojciec w 2018 roku?

Jak prawidłowo ustalić kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego

W przypadku gdy kwota zasiłku macierzyńskiego netto (czyli pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy) jest niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego (w 2017 r. – 1000 zł), wówczas należy ją podwyższyć do gwarantowanego minimum. Różnica między zasiłkiem macierzyńskim a świadczeniem rodzicielskim nazywana jest „podwyższeniem zasiłku macierzyńskiego”.

Kontrakt menedżerski a umowa o pracę – porównanie

Kontynuując rozważania w przedmiocie kontraktu menedżerskiego, koniecznym staje się porównanie go z umową o pracę. Poniżej autor przedstawia stosowne zestawienie, zwracając uwagę na różnice i podobieństwa omawianych umów.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kolejna umowa o pracę z tym samym pracodawcą

W ostatnim dniu miesiąca pracownikowi kończy się umowa o pracę. Pracodawca i pracownik chcą zawrzeć kolejną umowę o pracę kilka dni po zakończeniu obecnej. Czy w związku z tym pracodawca może nie wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Podstawa wymiaru zasiłków dla pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 8 września 2017 r. udzielił wyjaśnień jak prawidłowo ustalać podstawę wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących pracownikom zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców. W tych wyjaśnieniach eksperci ZUS omawiają zasady udzielania tych świadczeń (zasiłków) i prezentują liczne przykłady rozliczeń.

Jakie wymogi formalne musi spełniać wypowiedzenie umowy o pracę?

Jakie warunki musi spełnić oraz jakich formalności musi dochować zarówno pracownik, jak i pracodawca, w celu prawidłowego zakończenia stosunku pracy w drodze wypowiedzenia?

Przedwstępna umowa o pracę

Proces rekrutacji pracownika coraz częściej staje się wieloetapowym narzędziem selekcji i wyboru potencjalnie najlepszego z punktu widzenia pracodawcy kandydata na pracownika. Po jego zakończeniu strony porozumiewają się m.in. co do terminu zawarcia umowy o pracę i terminu jej rozpoczęcia, a praktyka wskazuje, że nie zawsze są to terminy tożsame. Zdarza się, że pracodawca przed zawarciem umowy o pracę proponuje pracownikowi zawarcie umowy przedwstępnej. Czy jest to dopuszczalne na gruncie przepisów prawa pracy, a jeśli tak to jaka powinna być treść takiej umowy i jakie konsekwencje dla stron rodzi jej podpisanie?

Ile może dorobić emeryt od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń. Dla pozostałych osób dorabiających do emerytury lub renty, od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r. obowiązują nowe limity. Ich przekroczenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do emerytury.

Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu z powodu zbliżającego się upływu kadencji

W przypadku, gdy członek zarządu spółki kapitałowej związany jest ze spółką umową o pracę na czas nieokreślony bardzo często dochodzi do sytuacji, w której okres kadencji członka zarządu nie jest dokładnie skorelowany z okresem stosunku pracy, tj. mimo upływu kadencji, członek zarządu jest nadal związany ze spółką umową o pracę, którą pracodawca wypowiada dopiero po upływie kadencji. Czy jest wobec tego prawidłowe wypowiedzenie o pracę członkowi zarządu z powodu zbliżającego się upływu kadencji złożone jeszcze przed upływem kadencji?

Dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne dla pracownika samorządowego

W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedź na pytanie czy do wynagrodzenia prowizyjnego mają prawo tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie umowy o pracę?

Przekazanie przez przedsiębiorczą matkę części urlopu macierzyńskiego pracownikowi-ojcu dziecka

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może przekazać część zasiłku macierzyńskiego partnerowi zatrudnionemu na umowę o pracę? Jakich formalności dopełnić w przypadku rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego?

Praca tymczasowa a zasiłek macierzyński

Od 1 czerwca 2017 r. w przypadku pracownic tymczasowych, których umowa o pracę uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, z mocy prawa następuje przedłużenie tej umowy do dnia porodu. Dzięki tej zmianie pracownica od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Przygotowanie zawodowe młodocianych

Młodocianym zgodnie z art. 190 Kodeksu pracy, jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła lat 18. Przygotowanie zawodowe Młodocianego jest ważnym procesem służącym nabyciu umiejętności, niezbędnych do przyszłej pracy zawodowej. Pracodawca ma obowiązek zapewnić młodocianemu odpowiednie warunki pracy oraz przekazać kluczową wiedzę, w zakresie danego zawodu osobiście lub przez specjalnie wykwalifikowane osoby z zachowaniem obowiązujących przepisów.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Wielu pracowników zastanawia się czy pracodawca zobowiązany jest uzasadnić swoją decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę. Wątpliwości rozwiewa kodeks pracy, który stanowi, że wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony pracodawca zobowiązany jest podać przyczynę tego wypowiedzenia. Co to dokładnie oznacza? Czy powyższy zapis kodeksu pracy dotyczy wypowiadania wszystkich umów o pracę? Jak prawidłowo powinna być skonstruowana przyczyna wypowiedzenia?

Praca tymczasowa - umowa, urlop, ochrona w ciąży

Praca tymczasowa jest jedną z form zatrudnienia, która polega na wykonywaniu określonej pracy przez osobę zatrudnioną przez agencję pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Co powinna zawierać umowa o pracę, jak rozwiązać umowę o pracę tymczasową, jak chronione są kobiety w ciąży?

REKLAMA