REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy, ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie i odprawa dla zwalnianego pracownika – podatki, składki

Kwestie dotyczące opodatkowania odszkodowań i odpraw wypłacanych w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w praktyce mogą budzić wiele wątpliwości. Oskładkowanie takich należności wydaje się mniej skomplikowane.

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika, aby nie zostało zakwestionowane przez ZUS

Strony samodzielnie kształtują w umowie o pracę wysokość wynagrodzenia za pracę, w zakresie przyznanej im autonomii, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadą swobody umów wynikającą z Kodeksu cywilnego. Swoboda ta nie jest jednak absolutna. Aby nie narazić się na spór z ZUS w zakresie zasadności ustalenia pracownikowi pensji w danej wysokości, pracodawca powinien określić wynagrodzenie w godziwej wysokości, tj. właściwe, odpowiednie, rzetelne, uczciwe i sprawiedliwe, biorąc pod uwagę obowiązujące stawki czy pracowników wykonujących tę samą lub podobną pracę.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy – orzecznictwo

Orzecznictwo sądów może pomóc w rozstrzygnięciu, jakie konkretne zdarzenia mogą zostać uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. Od spełnienia przesłanek zawartych w definicji takiego wypadku uzależnione jest otrzymanie przez pracownika szczególnych uprawnień.

ZUS udostępnił interfejs dla e-ZLA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że udostępnił twórcom oprogramowania rynku medycznego interfejs, który umożliwi wdrożenie e-ZLA do aplikacji gabinetowych. Zdaniem ZUS już niedługo lekarzom będzie łatwiej korzystać z funkcjonalności elektronicznych zwolnień lekarskich.

REKLAMA

Kiedy możliwe jest umorzenie składek ZUS?

Ubezpieczony może wystąpić o umorzenie składek ZUS. W jakich sytuacjach takie żądanie będzie uzasadnione?

Wniosek o odroczenie należności wobec ZUS-u

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne. W jaki sposób należy to zrobić?

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS - zmiany od 2017 r.

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia do 5 lat od ostatniego dnia nienależycie pobranego świadczenia, a nie jak dotychczas – do 10 lat. W praktyce oznaczało, że organy nie były związane jakimkolwiek terminem. Przewiduje się, że nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie w 2017 r.

Choroba i inne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie

Pracownik może w jednym miesiącu być nieobecny z wielu powodów, np. z powodu choroby, urlopu okolicznościowego, wypoczynkowego. Wszystkie nieobecności muszą być prawidłowo rozliczone i wypłacone. Jak więc obliczyć wynagrodzenie, jeżeli pracownik w trakcie miesiąca miał różne nieobecności?

REKLAMA

Wznowienie działalności - kiedy odwiedzić ZUS?

Szybką rejestrację wznowienia działalności umożliwia funkcjonowanie tzw. "jednego okienka". Czy to oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów do ZUS?

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2016 r. wynosi 98,8 proc.

Kto ma prawo do dwóch emerytur?

Praca w innym państwie uprawnia niekiedy do otrzymywania dwóch emerytur. ZUS wypłaca w kwartale ponad 131 tysięcy emerytur osobom, które pracowały w Polsce i innych krajach.

Nowy portal ZUS

Nowa strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma być bardziej nowoczesna i intuicyjna. Portal łączy w sobie wszystkie dostępne dotychczas witryny: pue.zus.pl, mojaskladka.zus.pl czy mojaemerytura.zus.pl.

ZUS wysłał informacje o stanie konta ubezpieczonego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do końca sierpnia przesłać informację o stanie konta ubezpieczonego osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., posiadającym konto w ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę informacji o stanie konta ubezpieczonego przed upływem ostatecznego terminu. Korespondencja trafiła do ponad 18,5 mln klientów ZUS.

Sprzedaż zadłużonej spółki a ZUS

Wbrew pozorom sprzedaż zadłużonej spółki nie jest sposobem na pozbycie się długu w ZUS. Co więc można zrobić, aby wyprowadzić spółkę na prostą?

Profil na platformie PUE ZUS bez wizyty w urzędzie

ZUS udostępnił nowy sposób zakładania i uwierzytelniania konta na swojej Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Obecnie dokonanie rejestracji jest możliwe za pośrednictwem bankowego konta internetowego. Dzięki temu rozwiązaniu nowy użytkownik PUE nie będzie musiał udawać się osobiście do ZUS, aby potwierdzić swoją tożsamość i uzyskać dostęp do konta na PUE. Możliwość ta jest jednak udostępniana tylko przez te banki, które zawarły z ZUS porozumienie dotyczące dostępu do PUE.

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

Zwolnienie pracodawców z Rp-7 - zmiany w 2018 r.

Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z przesłania zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7 - wynika z projektu założeń projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Zaproponowano, aby zmiany weszły w życie w 2018 roku. Kogo obejmie zwolnienie?

Decyzja o zwrocie nienależnie pobranego zasiłku w 5 lat

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. W projekcie wskazano okres, w jakim ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego.

Jakie zagrożenia wynikają z uznania przez ZUS umowy zlecenia za wykonywaną na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim, jest płatnikiem składek ZUS z tytułu tej umowy. Oznacza to dla firmy zagrożenie, że zostanie obciążona składkami należnymi z umowy, o której osoby odpowiedzialne za rozliczenia mogły nawet nie wiedzieć. Generuje także liczne problemy związane z koniecznością przeliczenia wynagrodzenia i skorygowania dokumentacji rozliczeniowej ZUS.

Zmiany w zwrocie nienależnie pobranych świadczeń z ZUS i KRUS

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku macierzyńskiego do 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano. Obecnie należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach. Rada Ministrów przyjęła 26 lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

ZUS ostrzega przed firmami optymalizacyjnymi

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega ubezpieczonych i płatników, by nie wierzyli w szybkie i łatwe oszczędności na składkach z tytułu ubezpieczeń społecznych. Zdaniem ZUS z dużym dystansem należy też podchodzić do ofert zapewniających duże wypłaty zasiłków z ZUS.

Wynagrodzenie za dyżur w podstawie zasiłku chorobowego

Za pełnienie dyżurów w ramach stosunku pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Czy w związku z tym należy uwzględnić je w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego?

Pracodawcą jest spółka, a nie grupa kapitałowa

Sąd Najwyższy wykluczył, aby ZUS mógł traktować grupy kapitałowe jako jednego pracodawcę. Oznacza to, że odrębnym pracodawcą jest każda spółka z grupy kapitałowej, a nie bliżej nieokreślona grupa kapitałowa. Orzeczenie uniemożliwia przede wszystkim automatyczne traktowanie przez ZUS i sądy powiązań kapitałowych pracodawcy ze zleceniodawcą za przesłankę oskładkowania umów zleceń - podkreśla Konfederacja Lewiatan.

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Możliwość zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej jest jednym z praw przysługujących przedsiębiorcy. Zawieszenie działalności pozwala na zredukowanie stałego finansowego obciążenia firmy, wstrzymując przede wszystkim konieczność odprowadzania składek ZUS.

Zróżnicowanie przy ubezpieczeniu społecznym – konstytucyjne

Zróżnicowanie podmiotów podlegających ubezpieczeniu społecznemu mieści się w granicach konstytucyjnie dopuszczalnego odstępstwa od zasady równości wobec prawa - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Świadczenie rehabilitacyjne jest jednym ze świadczeń, z których może skorzystać ubezpieczony, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie, a gdy przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy albo choroba zawodowa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym.

Emerytura może wzrosnąć o 2,4 tys. zł

Dla osoby zarabiającej średnią krajową, przy maksymalnej wysokości składki, emerytura z Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie wyższa o 2400 zł - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, przedstawiając szczegóły planu dotyczącego OFE.

Na e-zwolnieniach lekarskich zyskują pracownicy, firmy i ZUS

Z 2 mln zwolnień lekarskich, które co miesiąc wpływają do ZUS-u, nawet 12 proc. jest wystawianych bezzasadnie. E-zwolnienia pomogą szybciej skontrolować zwolnienie. Szacuje się, że oszczędności z tytułu efektywniejszej kontroli sięgną 200 mln zł. Nowe przepisy mają obowiązek stosować płatnicy zatrudniający powyżej 5 osób. Mniejsi przedsiębiorcy są z tego zwolnieni do końca 2017 roku.

Czy ZUS ma prawo kwestionować umowy o dzieło?

Kwestią sporną nie jest pytanie czy ZUS może kontrolować i kwestionować zawieranie umów o dzieło (w szczególności pod kątem opłacanych składek), lecz to w jaki sposób swoje ustawowe uprawnienia realizuje.

ZUS czy OFE - ostatni miesiąc na decyzję

Okno transferowe, umożliwiające zmianę decyzji w zakresie przekazywania części składki emerytalnej, zamyka się 31 lipca 2016 r. Mamy już tylko miesiąc na decyzję, czy nasze pieniądze na emeryturę będą przekazywane do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) czy ewidencjonowane na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy podatek zamiast składek ZUS od 2018 r.

Nowy podatek łączący PIT, składkę zdrowotną i składki na ZUS ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. - zapowiedział rząd. Jednolity podatek ma na celu obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysokości 8 tys. zł.

Od 1 stycznia 2018 r. nowy podatek

Podatek łączący PIT, składki na NFZ i ZUS ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Rząd zapowiada, iż ulgi na dzieci zostaną zachowane.

Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik ma prawo do otrzymania wynagrodzenia chorobowego oraz do zasiłku chorobowego. Kto wypłaca i jakie wynagrodzenie przysługuje na zwolnieniu lekarskim?

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2016

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Ile wynosi składka zdrowotna w 2016 roku?

Emerytura z ZUS czy OFE - decyzja do 31 lipca

Został już tylko miesiąc na decyzję, czy nasze pieniądze na emeryturę będą przekazywane do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) czy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejne okno transferowe otwarte będzie w 2020 r.

Przebywanie na chorobowym nie odbiera prawa do urlopu wypoczynkowego

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 30 czerwca br. uznał, że pracownik nie traci prawa do urlopu wypoczynkowego, nawet gdy w tym samym czasie przebywał na zwolnieniu chorobowym. Pracodawca ma więc obowiązek, , jak podkreślił Trybunał, udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w czasie przez niego zaproponowanym, nawet jeśli urlop ten będzie musiał być udzielony później i poza okresem rozliczeniowym.

Kontrola pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich

Każdego roku inspektorzy ZUS kontrolują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Sprawdzają, czy pracownicy, przebywający na L4, faktycznie wracają do zdrowia. Nierzadko zdarza się, że zamiast wykorzystywać chorobowe na rekonwalescencję, wyjeżdżają na wczasy albo podejmują inną pracę. Co grozi za wykorzystywanie zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego przeznaczeniem?

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie lipiec-wrzesień 2016

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 lipca do 30 września 2016 r.

Integracja PIT, składki ZUS i zdrowotnej najwcześniej od 2018 r.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki powiedział, że w ciągu 3-4 miesięcy zostanie przedstawiona propozycja integracji PIT ze składkami na ZUS i ochronę zdrowia. Jeden podatek może zacząć obwiązywać najwcześniej od 2018 r.

Przepisy obniżające wiek emerytalny mają wejsć w życie w 2018 r.

Ustawa obniżająca wiek emerytalny ma zostać przyjęta do końca roku, a w 2018 r. nowe przepisy powinny wejść w życie. Reforma wiąże się z koniecznością dostosowania systemów informatycznych ZUS-u.

ZUS dostarczy informację o stanie konta

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS" i apeluje do klientów o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości każdego z nas.

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. ubezpieczeniem wypadkowym zostali objęci wszyscy zleceniobiorcy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Ile wynosi składka wypadkowa w 2016 r.?

Informacje o stanie konta ubezpieczonych - ZUS rozpoczął wysyłkę

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych - poinformował zakład. Ponadto zaleca, by każdy, kto otrzymał informację, uważnie ją przeczytał. Informacje otrzyma 20 mln ubezpieczonych.

Co z ulgami w PIT, gdy podatnika rozliczał ZUS

Wiele osób, które utrzymuje się z emerytur czy rent, rozliczenia podatkowe powierza ZUS-owi. Takie rozwiązanie jest wygodne, bo podatnik nie musi zajmować się wypełnianiem PIT-u, ale uniemożliwia skorzystanie z ulg. Co powinien zrobić podatnik, który po kilku latach takich rozliczeń zorientował się, że nie skorzystał z przysługujących mu odliczeń?

Podróż szkoleniowa a podróż służbowa

Podróż związana ze szkoleniem, czyli podróż szkoleniowa może być zrównana z podróżą służbową (delegacją). Aby wyjazd uznać za podróż służbową (delegację), muszą być spełnione łącznie trzy warunki. Podstawową różnicą pomiędzy podróżą szkoleniową a podróżą służbową są skutki podatkowo-ubezpieczeniowe.

Część obowiązków dokumentacyjnych firm przejmie ZUS

Firmy nie będą musiały przez wiele lat przechowywać dokumentacji pracowników potrzebnej do wyliczenia rent, czy emerytur - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, prezentując pakiet ułatwień dla firm. Za utrzymywanie akt będzie odpowiadał ZUS.

Złagodzenie przepisów prawa pracy dla małych firm

Resort rozwoju zapowiedział złagodzenie przepisów prawa pracy wobec małych firm, m.in. ma zostać podniesiony próg pracowników, od którego zależy obowiązek tworzenia ZFŚS, regulaminu wynagradzania czy regulaminu pracy. Ponadto w planach jest skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych.

ZUS chce upowszechniać wiedzę o systemie ubezpieczeń społecznych

W najbliższych latach ZUS stanie przed problemami demograficznymi. "Musimy wykonać dużą pracę, aby wzmocnić wiedzę o znaczeniu systemu ubezpieczeń społecznych w każdej fazie naszego życia" – przekonuje prezes ZUS.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2016 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2016 r. wynosi 107,3%.

Mija termin na zaświadczenie o przychodzie osób na zasiłku przedemerytalnym

Płatnicy składek muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w okresie od 1 marca 2015 r. do 29 lutego 2016 r. przez osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Pracodawcy (zleceniodawcy) mają obowiązek złożyć zaświadczenie o przychodzie do 31 maja 2016 r.

REKLAMA