REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zapis windykacyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Darowizna na wypadek śmierci (mortis causa)– czy jest możliwa?

Darowizna na wypadek śmieci (mortis causa) nie została uregulowana ustawowo. Z tego powodu możliwość jej zawarcia wciąż budzi wątpliwości. Czy kwestie dotyczące darowizny na wypadek śmierci zostaną prawnie uregulowane? Czym darowizna mortis causa różni się od zapisu windykacyjnego?

Zapis windykacyjny w testamencie – co to takiego?

Czym jest zapis windykacyjny w testamencie? Kiedy testament zawiera zapis windykacyjny, nie musi mieć formy aktu notarialnego. Majątek przekazany w ten sposób jest wyłączony z masy spadkowej.

Zapis windykacyjny a majątek wspólny

Zapisem windykacyjnym mogą być objęte przedmioty majątkowe należące do majątku wspólnego małżonków pozostających w ustroju wspólności ustawowej.

Korzyści zapisu windykacyjnego w testamencie

Dla spadkodawcy dużo korzystniejszy od tradycyjnego rozporządzenia majątkiem jest zapis windykacyjny w testamencie, gdyż swoje dobra może rozdzielić w sposób, w jaki tylko sobie zażyczy.

REKLAMA

Jaki jest zakres odpowiedzialności zapisobiercy windykacyjnego?

Zapisobierca windykacyjny otrzymuje w zapisie konkretną rzecz z majątku spadkodawcy. W jakim zakresie zapisobierca windykacyjny jest odpowiedzialny za zachowek?

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny umożliwia spadkodawcy rozporządzanie konkretnymi składnikami swojego majątku. Oznacza to, że testator może poszczególne ze składników zapisać konkretnej osobie. Ma to zastosowanie również przy dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Kiedy zapis windykacyjny będzie skuteczny?

Zapis windykacyjny a zachowek

Obowiązek wypłaty zachowku ciąży również na zapisobiercy windykacyjnym. Sam zapis wpływa zaś na ustalenie wartości zachowku. Jak domagać się zachowku od zapisobiercy?

Zapis windykacyjny w pytaniach i odpowiedziach

Zapis windykacyjny to nowa instytucja prawa spadkowego. W poniższym artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości dotyczące jego stosowania.

REKLAMA

Zmiany w prawie spadkowym (część II)

W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe uwagi obejmują między innymi: wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń o zachowek, wprowadzenie możliwości powołania kilku wykonawców testamentu, czy też zmiany w dziedziczeniu ustawowym.

Zmiany w prawie spadkowym (część I)

W dniu 23 października 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej „nowelizacja”), wprowadzająca bardzo istotne, w porównaniu do dotychczasowego stanu prawnego, zmiany w prawie spadkowym. Poniżej przedstawimy I część uwag na temat nowelizacji, dotyczącą nowej instytucji prawnej jaką jest zapis windykacyjny.

Zapis windykacyjny – wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu cywilnego

Od 23 października 2011 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu cywilnego, które wprowadzając nową instytucję prawa – zapis windykacyjny. Co oznaczają zmiany?

Zapis windykacyjny 2011

Zapis windykacyjny to nowość w prawie spadkowym. Z chwilą otwarcia spadku zapisobierca windykacyjny staje się właścicielem konkretnych składników majątku.

Zapis windykacyjny - dla kogo?

Zapis windykacyjny możliwy jest jedynie w testamencie notarialnym. Polega on na przekazaniu konkretnej osobie określonej rzeczy, która przechodzi na jego własność z chwilą otwarcia spadku (a więc w momencie śmierci spadkodawcy).

Zapis windykacyjny a podatek

Czy zapłacimy podatek od zapisu windykacyjnego? Odpowiedź wskazuje ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Zapis windykacyjny wejdzie w życie za pół roku

Prezydent podpisał zmiany w Kodeksie cywilnym, umożliwiające zapisanie w testamencie notarialnym poszczególnych składników majątku konkretnym spadkobiercom.

Zapis windykacyjny

Nadchodzą zmiany w prawie spadkowym. Sejm przegłosował nowelizację kodeksu cywilnego, która przewiduje możliwość ustanowienia przez spadkodawcę zapisu windykacyjnego. Czym jest zapis i jakie korzyści płyną z jego ustanowienia?

Co umożliwia zapis windykacyjny w testamencie?

Wprowadzone zmiany w prawie spadkowym umożliwiają osobie sporządzającej testament przekazanie konkretnych składników swojego majątku poszczególnym osobom. Zmiana ma na celu ułatwienie dziedziczenia, stwarzając możliwości nie istniejące do tej pory w polskim prawie.

Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

W testamencie można przekazać całość majątku jednej osobie lub jego odpowiednie części ułamkowe kilku osobom. Nie można jednak zadecydować, że określona rzecz przypadnie konkretnej osobie. Istnieją mimo to alternatywne instrumenty realizacji takiego celu, czyli darowizna i zapis.

Zmiany w prawie spadkowym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian dotyczący przepisów prawa spadkowego. Zapis windykacyjny to uregulowanie nowe, obce naszemu porządkowi prawnemu. Pozwala na podział konkretnych dóbr zgodnie z wolą spadkodawcy.

REKLAMA