REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zapis

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nie każdy okres poprzedniego zatrudnienia przyśpieszy „zapisanie” pracownika do PPK

Przy zatrudnieniu pracownika pracodawca sprawdza 12 miesięcy wstecz czy dana osoba była już u niego zatrudniona. Jeśli tak, okres poprzedniego zatrudnienia wlicza się do okresu wymaganego do zapisu do PPK. Co w sytuacji, kiedy pracodawca zawarł już w imieniu tego pracownika umowę o prowadzenie PPK? Co oznacza zmiana instytucji finansowej? Jakie okresy zatrudnienia bierze się pod uwagę?

PIP ściga pracodawców, którzy nie zapisują pracowników do PPK. Grozi im grzywna do 1 mln zł!

PIP ściga pracodawców, którzy mimo obowiązku nie zapisują pracowników do PPK. Uczestnictwo w PPK to uprawnienie pracownika. Jeśli podmiot zatrudniający nie dopełnia obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 zł do nawet 1 000 000 zł.

Kto może przystąpić do PPK?

Kto może przystąpić do PPK i oszczędzać w programie? Aby zostać uczestnikiem PPK, trzeba mieć wymagany okres zatrudnienia. Jak obliczyć zatrudnienie?

Urlop bezpłatny a zapis do PPK

Urlop bezpłatny - jak wpływa na zapis do PPK? Okazuje się, że nie każda nieobecność w pracy przeszkadza w „zapisaniu” do PPK. Kiedy urlop bezpłatny opóźni zapis do PPK?

REKLAMA

Czy przeniesienie nieruchomości w ramach zachowku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor KIS potwierdził, że otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku, czy też – zamiast środków pieniężnych – udziału w nieruchomości lub ruchomości – w ramach tzw. świadczenia w miejsce wykonania – będzie korzystało ze zwolnienia z PSD na podstawie art. 4a ustawy o PSD.

Powrót do PPK po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat

Czy powrót do PPK jest możliwy po złożeniu deklaracji o niedokonywaniu wpłat? Kto może złożyć wniosek o dokonywanie wpłat w PPK?

Zapis do PPK a obywatelstwo

Zapis do PPK - czy jest uzależniony od obywatelstwa? Czy pracodawca zatrudniający cudzoziemca musi zapisać go do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

REKLAMA

Zgłoszenie na szczepienie - formularz dla pracodawcy

Zgłoszenie na szczepienie COVID-19 - formularz dla pracodawcy zgłaszającego pracowników znajduje się na stronie rządowej. Kogo i jak pracodawca może zgłosić?

Powrót do oszczędzania w PPK

PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

Szczepienia w zakładach pracy - zapisy od 4 maja 2021

Szczepienia w zakładach pracy startują. Zapisy pracowników na szczepienie przeciwko COVID-19 ruszają 4 maja 2021 r. Jak i gdzie dokonać rejestracji?

PPK jest również dla osób 55+

PPK to program także dla osób w wieku 55+. Nie są one objęte automatycznym zapisem jak młodsi pracownicy. Co zrobić, aby przystąpić do PPK w wieku 55-70 lat?

PPK a wiek osoby zatrudnionej

PPK zaczynają obowiązywać w średnich i małych firmach. Od wieku osoby zatrudnionej zależy, czy zostanie zapisana do PPK automatycznie, czy też, aby rozpocząć oszczędzanie w tym programie, będzie musiała złożyć wniosek do pracodawcy. 70-latek będzie liczony do stanu zatrudnienia, ale umowy o prowadzenie w jego imieniu pracodawca już nie podpisze.

Czy PPK jest obowiązkowe dla pracownika?

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) jest całkowicie dobrowolne. O tym czy przystąpić do programu decyduje sam pracownik. Co więcej nawet jeśli - w pewnym momencie - zrezygnuje z uczestnictwa w PPK w każdej chwili może do tego programu wrócić.

Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych została uchwalona przez Sejm 25 lipca 2014 roku. Przedmiotem zmian była przede wszystkim kwestia protokołu elektronicznego, nagrywania obrazu i dźwięku na rozprawach w postępowaniu cywilnym, a także udostępnianie takich zapisów stronom i osobom uczestniczącym w postępowaniu.

Korzyści zapisu windykacyjnego w testamencie

Dla spadkodawcy dużo korzystniejszy od tradycyjnego rozporządzenia majątkiem jest zapis windykacyjny w testamencie, gdyż swoje dobra może rozdzielić w sposób, w jaki tylko sobie zażyczy.

Testament allograficzny

Prawo w Polsce wyróżnia kilka form spisania testamentu. Obok testamentu sporządzonego u notariusza i odręcznego (holograficznego), wyróżnia się również testament allograficzny, zwany inaczej urzędowym.

Zapis bankowy

Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie wypłaty po swojej śmierci określonej osobie. Taka dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest jednak obwarowana kilkoma wymogami formalnymi.

Zapis windykacyjny w pytaniach i odpowiedziach

Zapis windykacyjny to nowa instytucja prawa spadkowego. W poniższym artykule odpowiadamy na najczęstsze wątpliwości dotyczące jego stosowania.

Czy zapis i polecenie muszą być zawsze wykonane?

Zapisy i polecenia ustanowione przez spadkodawcę na rzecz osób trzecich muszą być spełnione. Spadkobiercy mają więc prawny obowiązek wykonania zapisu i polecenia.

Zapis windykacyjny - dla kogo?

Zapis windykacyjny możliwy jest jedynie w testamencie notarialnym. Polega on na przekazaniu konkretnej osobie określonej rzeczy, która przechodzi na jego własność z chwilą otwarcia spadku (a więc w momencie śmierci spadkodawcy).

Umowa o oddanie sporu sądowi polubownemu - WZÓR

Umowa o oddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, zwana inaczej zapisem na sąd polubowny. W jej ramach strony ustalają, iż spory wynikłe z określonego stosunku prawnego będą rozstrzygane przez sąd polubowny.

Podatek od spadków i darowizn

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: 1) dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego; 2) darowizny, polecenia darczyńcy; 3) zasiedzenia; 4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności; 5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu; 6) nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności. Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

Zapis na sąd polubowny

Spory między kontrahentami nie muszą wcale trafiać do sądów powszechnych. Warto pomyśleć o sądownictwie polubownym (arbitrażu). Przeczytaj więcej o zapisie na sąd polubowny.

Jak jest opodatkowany zapis testamentowy?

Zapis jest rozporządzeniem testamentowym spadkodawcy, które powoduje przysporzenie w majątku zapisobiorcy. Należy pamiętać, że przysporzenie to jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Jaki podatek zapłaci zapisobierca?

Czym jest polecenie w testamencie?

Instytucja polecenia poszerza możliwość realizacji woli spadkobiercy. Pozwala ona zobowiązać spadkobierców i zapisobiorców do określonych działań o niekoniecznie majątkowym charakterze.

Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

W testamencie można przekazać całość majątku jednej osobie lub jego odpowiednie części ułamkowe kilku osobom. Nie można jednak zadecydować, że określona rzecz przypadnie konkretnej osobie. Istnieją mimo to alternatywne instrumenty realizacji takiego celu, czyli darowizna i zapis.

REKLAMA