REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zaliczka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rezerwujesz nocleg na ferie zimowe? Warto wiedzieć o tej niedozwolonej, a częstej praktyce

Ferie zimowe, a co się z tym wiąże – wzmożona aktywność turystyczna – zbliżają się wielkimi krokami. W związku z powyższym, już dzisiaj – wiele osób, dokonuje rezerwacji obiektów noclegowych. Nie każdy jest jednak świadomy, że hotele, pensjonaty i im podobne ośrodki – nie mają prawa do pobierania od rezerwujących 100% ceny za pobyt/nocleg, zastrzegając jednocześnie, że kwota ta – w całości – nie podlega zwrotowi, w razie odwołania rezerwacji przez klienta. 

Ważna informacja dla rolników. Stawki i wypłaty płatności bezpośrednich

Już od dzisiaj, 16 października, rozpoczyna się przekazywanie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, obejmujących również ekoschematy obszarowe. Decyzja ta stała się możliwa dzięki wcześniejszemu ustaleniu stawek dla płatności bezpośrednich w roku 2024. Oto szczegóły. 

Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Czy przekazanie zaliczek na podatek po utracie orzeczenia o niepełnosprawności wymaga korekty?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że w przypadku utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności pracownika, płatnik nie jest zobowiązany do korekty złożonych deklaracji PIT-4R po dostarczeniu nowego orzeczenia o niepełnosprawności. 

Ewidencjonowanie faktur w JPK_V7, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej - nowe rozporządzenie MF

Minister Finansów uregulował w rozporządzeniu, jak ma być ewidencjonowana w JPK_V7 faktura, gdy zrezygnowano z wystawienia faktury zaliczkowej i wystawiono tylko fakturę dokumentującą dostawę lub usługę. Nowe przepisy będą obowiązywały od rozliczenia za luty 2024 r.

Czy ulga na innowacyjnych pracowników może być stosowana równocześnie z ulgą dla młodych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że ulga na innowacyjnych pracowników obejmuje zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z wynagrodzeń przekraczających limit ulgi dla młodych oraz zasiłków chorobowych, pod warunkiem spełnienia kryteriów odliczenia określonych w art. 18db ustawy CIT.

REKLAMA

Teraz pojawiło się duże ryzyko utraty zadatku przy kupnie mieszkania. Jak nie stracić pieniędzy?

Duża liczba wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% sprawiła, że banki nie są w stanie dotrzymać 21-dniowego terminu, jaki na wydanie decyzji daje im ustawa o kredycie hipotecznym. Zwyczajowo rezerwując wybraną nieruchomość do kupna płaci się zaliczkę lub zadatek na miesiąc. Teraz lepiej ten termin wydłużyć, by nie stracić i rezerwacji, i zadatkowanych pieniędzy.

Czy ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną będzie stanowił przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom spółki świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na firmie, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

Czy można obliczać uproszczone zaliczki na podatek PIT na podstawie deklarowanego podatku z zeznania PIT-36L?

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Podstawą do obliczenia tych zaliczek powinna być suma podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box, wynikająca z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w poprzednim roku podatkowym. 

Czy spółka komandytowa musi pobierać podatek od zaliczek wypłacanych komplementariuszowi w trakcie roku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka komandytowa jako płatnik, musi pobrać podatek w pełnej wysokości od wypłacanych przychodów komplementariuszowi.

Czy pracodawca musi potrącać zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia za pełnienie funkcji prokurenta?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że osoba pełniąca funkcję prokurenta oraz zatrudniona na podstawie umowy o pracę nie ma możliwości wystąpienia do pracodawcy o potrącenie zaliczki na podatek dochodowy z wynagrodzenia z tytułu prokury. Na podstawie otrzymanej od spółki informacji PIT-11 podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym i odprowadzenia do urzędu skarbowego podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy bank w Polsce będzie pobierać zaliczki na podatek dochodowy od świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Austrii?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że bank, będący płatnikiem, będzie zobowiązany do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce od świadczenia emerytalnego otrzymywanego z Austrii.

Czy odkupowanie praw do odszkodowań komunikacyjnych wiąże się z obowiązkiem pobierania zaliczek na podatek dochodowy?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), odkupywanie praw do odszkodowań komunikacyjnych poprzez cesję wierzytelności wiąże się z opodatkowaniem w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych. Wartości pieniężne przekazywane klientom z tytułu odkupu praw stanowią przychód z praw majątkowych, a umowy cesji podlegają podatkowi dochodowemu.

Paragon dokumentujący otrzymaną zaliczkę. Jak wystawić? Co powinien zawierać?

Klient wpłacił zaliczkę na usługę budowlaną. Czy podatnik powinien zaewidencjonować na kasie fiskalnej paragon z pozycją "zaliczka na montaż stolarki PCV" czy jako "montaż stolarki PCV"?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może opłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie, mimo braku prowadzenia działalności przez cały rok podatkowy?

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), polski rezydent podatkowy, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2021 roku i wykazał dochód przekraczający minimalną kwotę podatku w zeznaniu złożonym w roku 2022, może opłacać uproszczone zaliczki miesięczne w 2023 roku.

Czy wspólnik spółki jawnej może uchylić się od uiszczenia podatku w przypadku braku płatności zaliczek przez syndyka?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczy skutków podatkowych postępowania upadłościowego spółki jawnej dla jej wspólników. W szczególności, interpretacja ta odnosi się do skutków podatkowych czynności syndyka.

Czy pracownikowi przysługuje potrącenie zaliczki na podatek dochodowy od odprawy emerytalnej?

Zakład pracy, który zwrócił się do organu podatkowego w sprawie potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconej odprawy emerytalnej pracownikowi, otrzymał odpowiedź Krajowej Izby Skarbowej (KIS). Według KIS, potrącenie to było zgodne z prawem, ponieważ pracownik miał prawo do emerytury, o której mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy opłaty wnoszone do spółdzielni mieszkaniowej wpływają na jej przychód ?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną dotyczącą opłat wnoszonych przez osoby posiadające tytuł prawny do lokali w Spółdzielni. Interpretacja dotyczy kwestii, czy te opłaty mieszczą się w pojęciu "przychodu ze sprzedaży", co ma wpływ na status "małego podatnika" i możliwość skorzystania z obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych.

Czy płatnik musi obliczać zaliczki na podatek od zwrotów kosztów podróży dla umów zlecenia?

W artykule omawiana jest kwestia zwrotów kosztów podróży dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Zgodnie z odpowiedzią Krajowej Informacji Skarbowej, płatnik nie ma obowiązku obliczania i potrącania zaliczek na podatek dochodowy od tych zwrotów.

Czy podatnik zobowiązany jest do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania po oszustwie dewelopera?

Dyrektor KIS udzielił odpowiedzi na pytanie podatnika dotyczące momentu, od którego należy liczyć pięcioletni okres zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawowe pytanie brzmiało, od kiedy liczyć tej okres oraz czy odpłatne zbycie nieruchomości stanowi dla podatnika źródło przychodu. 

Zaliczki na poczet zysku a obowiązki płatnika podatku - interpretacja KIS

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą obowiązków płatnika podatku dochodowego w kontekście wypłaty zaliczek na poczet zysku. W świetle tej interpretacji, spółka komandytowo-akcyjna, wypłacając komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku, jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy sprzedaż gospodarstwa rolnego otrzymanego w darowiźnie jest opodatkowana?

Czy przyjęcie zadatku na poczet przyszłej sprzedaży gruntu będzie opodatkowane? Czy przeniesienie własności gruntu nabytego drogą darowizny będzie opodatkowane podatkiem dochodowym? Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej dostarcza odpowiedzi na te pytania.

Czy wystawienie faktury zaliczkowej w ramach WDT powoduje obowiązek podatkowy w VAT?

W artykule omawiamy kwestię wystawiania faktur zaliczkowych w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Wnioskodawca, spółka, zainteresowany jest dowiedzeniem się, czy takie faktury spowodują powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Zapraszamy do lektury, aby uzyskać więcej szczegółów na ten temat.

Zapłata przed wysyłką produktu: co z podatkiem dochodowym

Zapłata całej kwoty przed wysłaniem towaru tworzy obowiązek podatkowy w zakresie CIT w momencie zapłaty. Nazwanie zapłaty zaliczką nie wpłynie na zmianę momentu wystąpienia obowiązku podatkowego. Taki pogląd przyjął Dyrektor KIS, a sąd administracyjny zaakceptował stanowisko.

VAT od zaliczki. Wpłata zaliczki - rozliczenie VAT u sprzedawcy i nabywcy

Wpłata zaliczki wywołuje skutki zarówno u sprzedawcy, jak i u nabywcy. Aby wpłacający mógł odliczyć VAT, zaliczka musi być odpowiednio udokumentowana, co w wielu przypadkach budzi wątpliwości. Wystawiona przed terminem faktura zaliczkowa może być uznana za pustą, co oznacza negatywne konsekwencje dla sprzedawcy. Dlatego organy podatkowe wymagają, aby je korygować, gdy minie 60 dni od ich wystawienia, a zaliczka nadal nie wpłynie.

Emerytury i renty z KRUS - zaliczki na podatek dochodowy i na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r.

W związku z rozpoczęciem nowego roku podatkowego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 stycznia 2023 r. pobiera zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na zasadach analogicznych jak w roku 2022.

Podatki 2023 - najważniejsze zmiany. Co księgowa musi wiedzieć?

Jakie najważniejsze nowości podatkowe weszły w życie w 2023 roku?

Faktura zaliczkowa – jak i kiedy wystawić

Kto i w jakich sytuacjach powinien wystawić fakturę zaliczkową? Co powinna zawierać faktura zaliczkowa?

Przedpłaty, zaliczki, zadatki a podatek dochodowy. Moment powstania przychodu

W transakcjach handlowych często możemy spotkać się z wpłatami poprzedzającymi wykonanie usługi lub dostawę towarów. Wynika to z potrzeby zabezpieczenia wykonania umowy wiążącej dwie strony transakcji. W związku z tym pojawia się pytanie- jak otrzymanie przedpłaty, zaliczki bądź zadatku powinno być rozliczone na gruncie podatku dochodowego?

Zaliczka czy zadatek - co wybrać. Skutki podatkowe w PIT, CIT i VAT

Wcześniejsza zapłata za świadczenie kontrahenta (w formie zadatku lub zaliczki) może mieć wpływ zarówno na podatki dochodowe (PIT, CIT) jak i podatek od towarów i usług (VAT). Różnice w cywilistycznym rozumieniu zaliczki i zadatku będą miały spore znaczenie dla rozliczeń podatkowych stron.

Estoński CIT. Kolejne zmiany

Polski Ład wprowadził szereg zmian w ryczałcie od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Były to zmiany zarówno na korzyść, jak i niekorzyść podatników. Jednak zmiany te budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Kolejne zmiany w planach

SLIM VAT 3: Faktury zaliczkowe - zmiany od 2023 roku

SLIM VAT 3. Od 2023 roku sprzedawca nie będzie musiał wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli zaliczka i dostawa towaru lub wykonanie usługi będą w tym samym miesiącu. Ale za to nabywca będzie musiał czekać z odliczeniem podatku, aż otrzyma fakturę końcową. Jeżeli dojdzie do opóźnienia dostawy lub wykonania usługi, to nabywca odliczy podatek naliczony później. Zdaniem ekspertów najbardziej mogą na tym ucierpieć nabywcy rozliczający VAT kwartalnie. Dlatego eksperci radzą, by kontrahenci umawiali się między sobą, czy będzie jednak faktura zaliczkowa, czy jej nie będzie. Formalnie jednak sprzedawca, który nie będzie chciał wystawiać faktury zaliczkowej, nie będzie musiał pytać kupującego o zgodę na to.

Faktura i korekta faktury zaliczkowej VAT marża - treść, informacje

Przy sprzedaży usług turystycznych stosujemy procedurę VAT marża. Zdarza się nam pobrać zaliczkę, którą dokumentujemy fakturą, gdy nabywcą jest firma. Czasami mają miejsce zwroty zaliczek, gdy impreza nie dojdzie do skutku. Jakie elementy powinna zawierać taka faktura zaliczkowa i jej korekta?

Zwrot zaliczki zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej - jak dokonać korekty

W jaki sposób dokonywać korekty w przypadku zwrotu zaliczki udokumentowanej paragonem? Czy konieczna jest korekta paragonu? Czy dla sposobu dokonywania korekty ma znaczenie to, czy otrzymanie zaliczki zostało również udokumentowane fakturą?

Wystawienie faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na poczet WDT a obowiązek podatkowy w VAT

Nasi kontrahenci z UE żądają od nas, aby wystawiać im faktury zaliczkowe na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Są one wystawiane czasem nawet kilka miesięcy przed dostawą. Czy powinniśmy je rozliczać?

Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej

Jakie są sposoby opłacania zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej? Jaka jest wysokość zaliczki?

Przedwczesne wystawienie faktury zaliczkowej - skutki w VAT

Jeśli od wystawienia faktury zaliczkowej minęło 60 dni, a kontrahent nie wpłacił zaliczki, to może istnieć obowiązek dokonania korekt. Przedwcześnie wystawiona faktura zaliczkowa może być anulowana, gdy nie została jeszcze wprowadzona do obrotu prawnego. W przeciwnym razie należy ją skorygować „do zera”. Gdy pierwotnie wystawiona faktura nie została rozliczona w JPK, korekta zarówno u sprzedawcy, jak i u nabywcy odbywa się poza JPK.

Podatki 2022 - nieświadome błędy podatników i księgowych nie będą karane

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 13 stycznia 2022 r. zapewniło, że "nieświadome błędy (w tym popełnione przez księgowych)" związane z nowymi przepisami "nie spotkają się z sankcjami".

Zaliczki na poczet zysku komplementariusza - opodatkowanie

Zaliczki na poczet zysku komplementariusza - opodatkowanie. Sądy administracyjne wydają pierwsze wyroki dotyczące zasad opodatkowania spółek komandytowych po zmianach od 1 stycznia 2021 r. Potwierdzają, że od wypłacanych komplementariuszom zaliczek na poczet zysku Spółka nie musi potrącać podatku w trakcie roku.

Nadpłaty dokonywane przez klientów

Nadpłaty dokonywane przez klientów – depozyt nieprawidłowy, zaliczka czy może po prostu nienależne świadczenie?

Przedwczesne wystawienie faktury zaliczkowej a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Odliczenie VAT a faktura zaliczkowa. Faktura zaliczkowa wystawiana jest w związku z rozliczeniem otrzymanych zaliczek dotyczących dostawy towarów lub świadczenia usług mających nastąpić w przyszłości. W przypadku gdy zaliczka nie obejmuje całości zapłaty konieczne jest wystawienie dodatkowej faktury końcowej.

Obowiązek podatkowy w VAT - zasady szczególne

Obowiązek podatkowy w VAT. Zasadą ogólną w podatku od towarów i usług jest to, że obowiązek podatkowy powstaje w dacie dostawy towarów lub wykonania usługi. Przepisy o podatku od towarów i usług przewidują wyjątki od zasady ogólnej, wskazując szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego. Moment powstania obowiązku podatkowego jest jednym z elementów konstrukcyjnych ustawy o VAT i jest to element niezbędny do prawidłowego rozliczenia podatku za dany okres. Sytuację komplikuje dodatkowo szereg wyjątków od zasady ogólnej, a w wielu wypadkach może być przyczyną sporów z fiskusem.

Korekta VAT odliczonego z faktury zaliczkowej, gdy nie doszło do dostawy i zwrotu zaliczki

Wpłaciliśmy zaliczkę w wysokości 7500 zł na poczet zakupu towarów handlowych. Czy należy skorygować VAT odliczony z tytułu wpłaconej zaliczki, jeżeli nie doszło do dostawy zaliczkowanych towarów ani do zwrotu zaliczki? Nie mamy faktury korygującej. Kontrahent nie zwrócił jeszcze zaliczki.

Zaliczki na PIT - część przedsiębiorców zapłaci później. Kiedy?

Zaliczki na podatek PIT i podatek zryczałtowany pobrane przez płatników w październiku 2020 r. część przedsiębiorców będzie mogła zapłacić do 20 maja 2021 r.; natomiast za listopad - do 20 czerwca 2021 r., a zaliczki na PIT za grudzień - do 20 lipca 2021 r. Zmiany dotyczą m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.

Czy zaliczki należy płacić w ramach mechanizmu podzielonej płatności?

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w stosunku do niektórych towarów i usług został wprowadzony 1 listopada 2019 r. Przepisy regulujące podzieloną płatność nadal wywołują wątpliwości u podatników, którzy nie są pewni, czy powinni opłacić należność z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. W szczególności, wątpliwości pojawiają się w odniesieniu do płatności zaliczek z zastosowaniem MPP.

Zaliczka a zadatek - zasady zwrotu przy odstąpieniu od umowy

Kodeks cywilny nie reguluje w żaden sposób instytucji zaliczki. Robi to natomiast w stosunku do zadatku. Wbrew pozorom, ma to kolosalne znaczenie, gdyż jak się okazuje jako modelową instytucję do stosowania, Kodeks przewiduje zadatek. W sytuacji niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. A jak jest w przypadku zaliczki?

Dokumentowanie sprzedaży w VAT - zapłata zaliczki i dostawa w tym samym miesiącu

Podatnik wystawił fakturę VAT pro forma, która następnie została zapłacona w 100%. Część towaru została dostarczona w tym samym miesiącu, w którym opłacono fakturę pro forma, a druga część w następnym miesiącu. Czy podatnik powinien wystawić fakturę zaliczkową tylko na kwotę za towary, które zostały dostarczone w następnym miesiącu?

REKLAMA