REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Na dodatkowe pieniądze z okazji świąt Bożego Narodzenia (zwane również premią świąteczną, „karpiowym” lub dodatkiem na święta) mogą liczyć przede wszystkim pracownicy (oraz byli pracownicy – tj. emeryci i renciści) pracodawców, u których został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Swoim pracownikom, premię świąteczną nierzadko przyznają jednak również pracodawcy nie posiadający ZFŚS. Na ten cel – 38 proc. pracodawców, na jednego pracownika – ma przeznaczyć w tym roku ponad 500 zł1.
Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?
Którzy pracodawcy mają obowiązek tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych? Na co można przeznaczać pieniądze z ZFŚS? Jaka jest kwota wolna od podatku w przypadku świadczeń z funduszu socjalnego? Jakie są zasady zasilania Funduszu? Ile wynoszą odpisy obligatoryjne i uznaniowe? Jakie są uprawnienia Komisji Socjalnej?
We wrześniu pracodawcy są zobowiązani do dokonania drugiej wpłaty na rzecz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W tym roku maksymalna podstawa do obliczania odpisu na ZFŚS wynosi 6445,71 zł. Oto szczegóły.
REKLAMA
Do końca września pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają czas na przekazanie drugiej raty odpisów na ten fundusz. Do tego dnia należy przekazać na konto zfśs niewpłaconą w pierwszej racie część odpisów i zwiększenia fakultatywne.
Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.
"Zamierzamy przekazać pracownikom karnety na basen. Czy można w całości sfinansować je ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?" - pyta czytelnik.
REKLAMA
Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych finansuje działalność socjalną na rzecz uprawnionych osób. Dostęp do ich danych osobowych jest niezbędny do przyznania świadczeń socjalnych. W jaki sposób osoby korzystające z zfśs udostępniają swoje dane osobowe? Jak pracodawca chroni dane osób korzystających z zfśs?
Paczki dla dzieci pracowników przyznawane z okazji świąt wielkanocnych to popularna forma działalności socjalnej. Należy pamiętać, że aby uniknąć sporów z fiskusem i ZUS, paczki finansowane ze środków zfśs powinny być przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego.
Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.
Pracodawcy ze sfery budżetowej obowiązkowo tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i nie mogą zrezygnować z jego tworzenia. Inaczej jest w przypadku pracodawców spoza sektora budżetowego.
Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.
Pracodawcy, którzy w 2023 r. mają obowiązek utworzenia zfśs, powinni przekazać najpóźniej 30 września 2023 r. na rachunek funduszu pozostałą część odpisu podstawowego i ewentualne odpisy zwiększające. Podmioty, które ze względu na stan zatrudnienia niższy niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty zdecydowały o utworzeniu funduszu, środki na jego działalność mogą przekazać w innym dowolnie ustalonym terminie i na dowolny rachunek.
Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych będzie wyższy. Podstawę jego obliczenia od 1 lipca będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. Pracodawcy będą musieli przekazać odpisy w nowej wysokości na rachunek ZFŚS do końca września.
Więcej pieniędzy dla pracowników na "wczasy pod gruszą". Pracodawcy więcej zapłacą pracownikom za urlopy. Do Prezydenta RP i Senatu w dniu 11 lipca 2023 r. trafiła ustawa okołobudżetowa na 2023 r. Jeżeli ustawa zostanie podpisana - pracownicy zyskają na dopłacie do tzw. "wczasów pod gruszą". Zmieniają się zasady w finansowaniu w ramach ZFŚS - Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ile więcej zyskają pracownicy?
Zagadnienie instytucji Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), reguluje dedykowana ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Kwestie związane z opodatkowaniem lub zwolnieniami od podatku dochodowego świadczeń z ZFŚS, reguluje ustawa o PIT.
Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.
Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.
REKLAMA