REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zachowek, Kodeks cywilny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Zachowek bez podatku

Zachowek traktuje się jak tak jak świadczenie otrzymane od spadkodawcy. Z uwagi na to, że zawsze należy on do najbliższej rodziny, z podatku można się zwolnić.

Kolejna zmiana Kodeksu cywilnego

Dnia 24 stycznia br. po raz kolejny zmienił się kodeks cywilny. Tym razem zmiana dotyczy art. 358 i wyrażonej w nim zasady walutowości.  

Darowizny doliczane do zachowku

Dwa miesiące temu zmarła moja mama pozostawiając spadek. Sporządziła przed śmiercią testament w którym powołała do dziedziczenia tylko jedna córkę. Najprawdopodobniej sprawa trafi do sadu ze względu na roszczenia rodzeństwa oraz ojca zmarłej dotyczące zachowku. Okazuje się jednak ze do ustalania zachowku wlicza się darowizny jakie zostały wykonane przez moją matkę na rzecz dzieci. Jak w takim wypadku będzie wyglądała kwestia zachowku? Czy możliwe jest ze nie dostanę żadnej kwoty jeżeli wartość dokonanych darowizn jest znaczna?

REKLAMA

Najnowsze zmiany w kodeksie cywilnym

Od początku 2009 roku weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego. Na jej mocy dodano jeden nowy paragraf do kodeksu. Dotyczy on wynajmowania lokali przez przedsiębiorców.

Szykują się zmiany w dziedziczeniu

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje kolejne zmiany w kodeksie cywilnym. Mają one dotyczyć ostatniej księgi kodeksu, a mianowicie spadków.

Jak wyłączyć określoną rzecz lub osobę z dziedziczenia

Częstym pytaniem dotyczącym prawa spadkowego są kwestię związane z wyłączeniem określonego przedmiotu z masy spadku – tak aby niektórzy spadkobiercy ich nie otrzymali. Kwestia wyłączenia z dziedziczenia niestety nie jest prosta.

Zaliczenie darowizny na schedę spadkową a zachowek

 Ojciec przekazał mi w darowiźnie mieszkanie – poza nim nie posiada w zasadzie nic. Zachował sobie prawo do dożywotniego mieszkania. Zważywszy na to, że mamy słaby kontakt z moim bratem, abym nie musiał w ramach zachowku wypłacać mu pieniędzy, w akcie darowizny znalazło się wskazanie, że darowizna mieszkania nie będzie zaliczona do mojej schedy spadkowej. Czy to słuszna koncepcja i czy brat nie będzie mógł się domagać zachowku za tę darowiznę?

REKLAMA

Jaki podatek od zachowku

 Wypłacony zachowek podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn – od dnia otrzymania roszczenia, lub uprawomocnienia się wyroku sądu.

Kiedy zachowek przysługuje przy dziedziczeniu ustawowym

 Choć brzmi to paradoksalnie zachowku mogą domagać się spadkobiercy ustawowi – jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu. Ma to miejsce wówczas kiedy spadkodawca porozdawał swój majątek przed śmiercią.

Wstępni i zstępni

Kodeks operuje określonymi zbiorczymi określeniami pokrewieństwa pomiędzy osobami fizycznymi. Tak aby nie „rozdrabniać” się na poszczególne osoby.

Wstępni i zstępni

Kodeks operuje określonymi zbiorczymi określeniami pokrewieństwa pomiędzy osobami fizycznymi. Tak aby nie „rozdrabniać” się na poszczególne osoby.

Jak bronić się przed zapłatą zachowku

Osoba dążąca do wypłacenia zachowku może zrujnować spadkobiercę. Wiąże się to m.in. z tym, że zachowek ma formę pieniężną – spadek zaś rzadko kiedy. Jeśli np. spadkobierca otrzymał w spadku dom – może się okazać że będzie musiał go sprzedać, aby spłacić uprawnionego do zachowku. Czasem można jednak się przed tym wybronić.

Jak wylicza się zachowek

Podstawą do wyliczenia zachowku jest wartość masy spadku. Jednak to nie wszystko, bardzo istotne są również darowizny poczynione przez spadkodawcę za życia. W zależności od tego kto jest obdarowany – może zarówno zwiększyć nominalną kwotę zachowku, jak również ją znacząco zmniejszyć lub nawet znieść.

Jak dochodzić zachowku

Uprawniony do zachowku ma roszczenie o wypłacenie przez spadkobiercę (spadkobierców) kwoty odpowiadającej wartości zachowku. Jeśli sami nie spełnią roszczenia, sprawę można skierować na drogę sądową. To samo dotyczy uzupełnienia zachowku.

Jak dochodzić zachowku na drodze sądowej

Spadkobierca powinien wypłacić zachowek na pierwsze żądanie uprawnionego. Jeśli tego nie zrobi, wówczas uprawniony ma 3 lata od ogłoszenia testamentu na dochodzenia zachowku przed sądem.

Czym jest zachowek

Spadkobiercy ustawowi, którzy w testamencie zostali pozbawieni jakiegokolwiek udziału w spadku, mają prawo dochodzić od spadkobierców wypłacenia zachowku. Na rzecz zachowku uprawnieni muszą jednak zaliczyć darowizny otrzymane od spadkodawcy oraz ewentualne zapisy w testamencie.

Jak kogoś wydziedziczyć

Wydziedziczenie jest niczym innym jak pozbawieniem prawa do zachowku- spadkobiercy testamentowi nie muszą go wypłacać wydziedziczonemu spadkobiercy ustawowemu. Wydziedziczenie musi jednak być podparte określonymi przesłankami i nie ma tu dużej dowolności. Niespełniające wymogów wydziedziczenie będzie bezskuteczne.

Będzie nowy kodeks cywilny

Trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego kodeksu cywilnego. Jego projekt ma być przedstawiony Sejmowi już za 4 lata. Rok mają potrwać prace parlamentarne a następnie ma być 2-letnie vacatio legis. Tak więc najpóźniej za 7 lat będziemy mieli nowy kodeks.

Nowy kodeks cywilny zacznie obowiązywać za siedem lat

Do nowego kodeksu cywilnego będą włączone: prawo rodzinne, ustawa o własności lokali, umowy konsumenckie. Projekt części ogólnej kodeksu poznamy już w marcu przyszłego roku. Cały kodeks zacznie obowiązywać nie wcześniej niż za siedem lat.

Czy wiesz co jeszcze oznacza słowo kodeks

Kodeks to nie tylko zbiór prawa z danej dziedziny. Słowo to ma również zupełnie inne znaczenie. Kodeks mianowicie to jedna z form książki.

Czy wiesz jak wyglądał kodeks cywilny zaraz po wojnie

Kodeks cywilny to fundamentalna regulacja cywilna w Polsce. Reguluje ona większość stosunków cywilno-prawnych pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi. Jednak należy pamiętać, że kodeks z 1964 roku jest pierwszym polskim kodeksem cywilnym.

Kodeks cywilny

Kodeks cywilny- k.c.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 23 kwietnia 1964 r., która weszła w życie 1 stycznia 1965 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1964 r. w numerze 16 na pozycji 93 (Dz. U. 64 Nr 16 poz. 93).

REKLAMA